Jump to content

Ενυδρείο 120 λιτρων


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους. Έχω ενυδρείο 120 λίτρων το οποίο έχει παραμείνει παρατημένο 7- 8 μήνες. Θα ήθελα να κάνω μια τελευταία προσπάθεια και ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα. Το φίλτρο είναι κλειστό όλο το διάστημα αλλά το νερό είναι μέσα. Πρέπει να κάνω ολική αλλαγή νερού και στρώσιμο από την αρχή; Εάν φυτέψω χρειάζεται να κάνω κάτι με το υπόστρωμα που έχει τοποθετηθεί εδώ και 4 χρόνια αλλά τα τελευταία 2 δεν υπήρχε φυτό η όχι; Σκέφτομαι για ψάρια Αφρικής. Έχουμε προτάσεις συγκεκριμένες γιατί δεν αντέχω να κάνω άλλες αλλαγές; Ποια από τις παρακάτω είναι η καλύτερη επιλογή για τα ψάρια; άμμος με πέτρες ή χαλίκι άσπρο με πέτρες; Τέλος θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο φως. Καλύτερα led ή λαμπα φθορίου (με μήκος 80 cm); Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και συγνώμη για το τεράστιο ποστ. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο Αquazone.gr. 

1) Πρέπει να πλυθεί καλά το ενυδρείο με νερό και ξύδι ξανά και ξανά τουλάχιστον 2-3 φορές αυτή την διαδικασία και τρίβουμε με ένα σφουγγάρι τα άλατα κτλ προσοχή!!! όχι από την άγρια πλευρά το σφουγγάρι. 

2 ) πλένεις καλά το φίλτρο και ότι σφουγγάρι έχει μέσα, και βράζεις το βιολογικό υλικό  σε μια κατσαρόλα, αν τα σφουγγάρια είναι (σάπια) διαλύονται τότε αλλαγή με καινούργια σφουγγάρια. 

3) ΝΑΙ κάνεις την διαδικασία του στρωσίματος από την αρχή (κύκλο του αζώτου) ελπίζω πως ξέρεις την διαδικασία!!!! αν όχι διάβασε το παρακάτω link που σου δίνω. 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229193

 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113587-πως-να-στήσω-ένα-αφρικανικό-ενυδρείο-από-την-αρχή/

 

Όσο για τα ψαράκια που θέλεις σου βάζω link ρίξε μια ματιά εδώ. 

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113821-τα-μικρά-ενυδρεία-της-αφρικής/

 

Ότι θέλεις απλά ρωτάς μην διστάσεις 🙂 καλή αρχή και καλώς ήρθες στην Αφρική .🤞👋

Μια φωτογραφία από το ενυδρείο θα βοηθούσε 👍

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχει πολύ περισσότερη διαδικασία από ότι υπολόγιζα. Το υπόστρωμα για τα φυτά θέλει αντικατάσταση;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nickoss έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχει πολύ περισσότερη διαδικασία από ότι υπολόγιζα. Το υπόστρωμα για τα φυτά θέλει αντικατάσταση;

Φυτά δεν βάζουμε συνήθως σε αφρικάνικο μόνο συγκεκριμένα αλλά και πάλι δύσκολο να κρατήσουν .

Διάβασε εδώ και θα καταλάβεις 

 

Όσο για το υπόστρωμα αν κάνεις αφρικάνικο ΝΑΙ το πετάς.  Συνήθως άμμο χρησιμοποιούμε και ασβεστολιθικα υλικά πέτρες, άμμο κτλ. Έτσι με αυτό τον τρόπο ανεβάζουν το ph που χρειάζεται για αυτά τα ψάρια.  

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Όπως τα λέει ο @Taxiarchis είναι .

Απλά αν θες ιδέες για τα ψάρια που θα βάλεις μέσα μπορείς να πάρεις ιδέες απο εδώ

 

Link to comment
Share on other sites

Το βιολογικό υλικό το έχω αρκετά χρόνια. Κρατάω το ίδιο; Πόση ώρα το βράζω; Το φίλτρο είναι ένα εξωτερικό eheim classic 350.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος nickoss έγραψε:

Το βιολογικό υλικό το έχω αρκετά χρόνια. Κρατάω το ίδιο; Πόση ώρα το βράζω; Το φίλτρο είναι ένα εξωτερικό eheim classic 350.

Αν σπάει γίνεται θρύψαλα οταν το  ζούλας στο χέρι σου, ΝΑΙ αγόρασε καινούργιο. Νίκο αν μπορείς σε παρακαλώ βγάλε μια φωτογραφία το ενυδρείο και το βιολογικό υλικό για να σε βοηθήσουν περισσότερο και τα υπόλοιπα παιδιά. 

Link to comment
Share on other sites

Θα βγάλω φωτογραφία ναι αλλά αυτό που υπάρχει τώρα δεν θα έχει καμμία σχέση με αυτό που σκέφτομαι. Όπως και να δει ότι ήξερα ως τώρα για το στρώσιμο είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι αυτό αλλά θα αλλάξουν όλα. Θα μπουν ζωντανά φυτά, πέτρες και άλλο υπόστρωμα. Θα κάνω μετρήσεις πρώτα στο νερό και θα σας πω τι θα βρω για να δω τι ψάρια θα μπούνε. Έπειτα θα δούμε εάν θα παραμείνει χαλίκι ή θα μπει άμμος. Θα πρέπει να πλυθεί καλά και το υπόστρωμα που είναι κάτω από το χαλίκι για τα φυτά; Τώρα που θα κάνω παραγγελία διάφορα τι βακτήρια να πάρω; Για τεστ τι θέλουμε να μετρήσουμε; Έχω το sera aquatan είναι αρκετό για αντιχλωώριο ή χρειάζεται το black aquatan?

 

IMG_20221122_215040.thumb.jpg.0af32512ecfb7a52d9fc8b416949e441.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Έπειτα θα δούμε εάν θα παραμείνει χαλίκι ή θα μπει άμμος. Θα πρέπει να πλυθεί καλά και το υπόστρωμα που είναι κάτω από το χαλίκι για τα φυτά;

Αυτο, που εχεις στο ενυδρειο δεν κάνει για φυτα. Ολο θα βγαλεις και θα πιασει ραφι. Για το φυτεμενο χρειαζεται ή χαλικακι 1-2mm χαλαζιακο (με ή χωρις υποστρωμα απο κατω) ή soil. 

Εχω μια ερωτηση.... Αυτο, που βλεπω κατω απο το ενυδρειο.... τι ειναι?

Πιστευω εχειςωδιαβασει αυτο -

εχει πληροφοριες και για τα υποστρωματα ενυδρειου.

Δες λιγο και εδω -

 

Link to comment
Share on other sites

Κάτω από το ενυδρείο είναι φελιζολ που είχα βάψει μαύρο αλλά αρχίζει ξεβάφει. Μου είχαν πει ότι είναι απαραίτητο για να απορροφάει τους οποιους κραδασμούς. Το χαλίκι αυτό δεν θα το αφήσω όχι. Σκεφτόμουν να βάλω πολύ εύκολα φυτά. Οπότε πλένω καλά το υπόστρωμα που έχω (με καυτό νερό?) και βάζω ή άμμο ή ψιλό χαλικάκι. 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Επειδή έχει χαλάσει το φωτιστικό μπορώ να πάρω και να βάλω φωτιστικό αδιάβροχο ηλεκτρολογικό με λάμπα led?

Έγινε επεξεργασία - nickoss
Link to comment
Share on other sites

@nickoss Καλησπέρα και από μένα, βγάζεις τα πάντα μέσα από το ενυδρείο σου (πλαστικά φυτά κλπ), αγοράζεις χαλικάκι 1-2mm το οποίο το πλένεις σχολαστικά πριν το βάλεις στο ενυδρείο ,κάτω από το χαλίκι μπορείς να βάλεις και υπόστρωμα για φυτά εάν θέλεις ή να βάλεις μόνο το χαλίκι σου και να το εμπλουτίσεις με ταμπλέτες βυθού για φυτά(εννοείται το υπόστρωμα είναι πιο καλή λύση αλλά και πιο ακριβή). Πριν κάνεις όλα αυτά όμως θα σου πρότεινα να διαβάσεις γενικά για τον κύκλο του αζώτου, τα προφίλ των φυτών που σε ενδιαφέρουν, περί φωτισμού στα φυτεμένα ενυδρεία,τα προφίλ των ψαριών που σε ενδιαφέρουν για το αν προτιμούν φυτά και τι είδους φυτά, και γενικότερα να προετοιμαστείς όσο το δυνατόν καλύτερα για να χεις λίγες εως καθόλου  αστοχίες διότι οι αναποδιές πολλές φορές απομακρύνουν ανθρώπους από το χόμπυ μας ενώ με την σωστή πληροφόρηση τα πράγματα είναι πολύ πολυ εύκολα!!Επίσης βγάλε μια φωτογραφία το καπάκι σου να δούμε πως ακριβώς είναι οι λάμπα/ες σου? Γενικά να σου πω οτι έχεις διάφορες επιλογές για φωτισμό στο ενυδρείο σου είτε έτοιμα plug n play ας πούμε φωτιστικά είτε διάφορες πατέντες που ίσως να  μπορούν να γίνουν! Περιμένουμε φωτο λοιπόν...καλή  συνέχεια!

Έγινε επεξεργασία - kid4ever
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Οπότε πλένω καλά το υπόστρωμα που έχω (με καυτό νερό?)

Δεν χρειαζεται καυτο νερο. Με νερο βρυσης. Αν εννοεις το χοντρο χαλικι , που εχεις στον βυθο.

Το κανονικο υποστρωμα ειναι χωμα, που εννοειται δεν μπορουμε να πλυνουμε, γιατι θα γινει λασπη....Πανω σ αυτο το χωμα βαζουμε χαλικακι ....

Εχει βιντεο εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Οι φωτογραφίες από το καπάκι είναι παρακάτω. Είχε χαλάσει το φωτιστικό και είχα βάλει led ταινία αδιάβροχη αλλά χάλασε και αυτή. Σκέφτομαι για κάτι τέτοιο https://www.ledline.gr/shop/2-x-60cm-plastiko-skafaki-gia-lampa-fthorioy-led-trofodosias-enos-akroy-adiavrocho-ip65-globostar-40005/. Θα είναι εντάξει;

IMG_20221124_152759.jpg

IMG_20221124_152703.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλουτσικο σκαφακι φαινεται.

Link to comment
Share on other sites

On 24/11/2022 at 3:30 ΜΜ, το μέλος nickoss έγραψε:

Οι φωτογραφίες από το καπάκι είναι παρακάτω. Είχε χαλάσει το φωτιστικό και είχα βάλει led ταινία αδιάβροχη αλλά χάλασε και αυτή. Σκέφτομαι για κάτι τέτοιο https://www.ledline.gr/shop/2-x-60cm-plastiko-skafaki-gia-lampa-fthorioy-led-trofodosias-enos-akroy-adiavrocho-ip65-globostar-40005/. Θα είναι εντάξει;

IMG_20221124_152759.jpg

IMG_20221124_152703.jpg

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο άλλο χωρίς πολλά χρήματα;

Link to comment
Share on other sites

Λιγο δυσκολο...  ολα τα ετοιμα φωτιστικα εχουν μια τιμουλα, που λιγο τσιμπαει.....

μόνο αν θα βαλεις μεσα ενα προβολακι IP65.... ομως σε κλειστο χωρο, νομιζω θα βγαζει αρκετη θερμοτητα....

Φτιαξε λεντοταινια σε σκαφακι.

Link to comment
Share on other sites

https://www.aquazone.gr/forums/topic/115025-diy-led-φωτισμός-για-αφρικάνικο/

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Πιο ενδιαφέροντες φωτισμοί μου φαίνονται αυτοί που μου προτείνετε. Σιγά σιγά και διαβάζοντας πιστεύω θα στηθεί. Σύμφωνα με την εμπειρία σας οι επίσημες μετρήσεις των δήμων ισχύουν; Γιατί θέλω να βρω εάν μπορώ να βάλω ψάρια Αφρικής που σκέφτομαι.

  ΧΗΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΟΜΑΔΑ Β 14-11-2022 PDF.PDF

Link to comment
Share on other sites

On 30/11/2022 at 11:02 ΜΜ, το μέλος nickoss έγραψε:

Πιο ενδιαφέροντες φωτισμοί μου φαίνονται αυτοί που μου προτείνετε. Σιγά σιγά και διαβάζοντας πιστεύω θα στηθεί. Σύμφωνα με την εμπειρία σας οι επίσημες μετρήσεις των δήμων ισχύουν; Γιατί θέλω να βρω εάν μπορώ να βάλω ψάρια Αφρικής που σκέφτομαι.

  ΧΗΜΙΚΗ ΑΝΑΛΥΣΗ ΟΜΑΔΑ Β 14-11-2022 PDF.PDF

Μια χαρα. Γενικος εχουμε σκληρο νερο στην Ελλαδα. Ταιριαζει με αφρικάνες.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ευχαριστώ πολύ. Καταρχάς θα ξεκινήσω από το καθάρισμα ενυδρείου και φίλτρου. Διαβάζοντας αρκετά άρθρα είδα ότι δεν χρειάζεται αεροπετρα. Θα κοιτάξω τις πέτρες που έχω εάν είναι καλές για το ενυδρείο (είναι ηφαιστειακές), θα βρω άλλο υπόστρωμα (εάν επιλέξω χαλίκι μπορώ να πάρω από μάντρα με υλικά οικοδομών ψιλό, καθαρίζοντάς το;) και θα δω πως θα καθαρίσω το χώμα φυτών που υπάρχει κάτω από το χαλίκι. Από ότι καταλαβαίνω 2,3 φυτά που θέλω να βάλω μπορώ και στρώνοντας το ενυδρείο σωστά; Έχω και άλλες απορίες αλλά θα σας ρωτήσω εάν μπορείτε να με βοηθήσετε όταν φτάσω σε εκείνο το σημείο. Σας ευχαριστώ πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Από ότι καταλαβαίνω 2,3 φυτά που θέλω να βάλω μπορώ και στρώνοντας το ενυδρείο σωστά; Έχω και άλλες απορίες αλλά θα σας ρωτήσω εάν μπορείτε να με βοηθήσετε όταν φτάσω σε εκείνο το σημείο. Σας ευχαριστώ πολύ.

Μπορεις να φυτεψεις ενα δασος και απο την αρχη, αρκει να βαλεις σωστο υποστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...