Jump to content

Ενυδρείο 120 λιτρων


Recommended Posts

Καλημέρα. Ήθελα να σας ρωτήσω εάν πάρω τα υλικά του νέου μου φίλτρου και τα βάλω να δουλέψουν σε ένα ήδη στρωμένο ενυδρείο για λίγο (πχ μια εβδομάδα) θα επιτύχω στρώσιμο;

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Αν πάρεις υλικά ( μερικά) από το στρωμένο σου φίλτρο και τα προσθέσεις στο καινούργιο σου φίλτρο τότε θα επισπεύσεις την διαδικασία. Μέθοδος γνωστή και ως μπόλιασμα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα.

Αν πάρεις υλικά ( μερικά) από το στρωμένο σου φίλτρο και τα προσθέσεις στο καινούργιο σου φίλτρο τότε θα επισπεύσεις την διαδικασία. Μέθοδος γνωστή και ως μπόλιασμα.

Φίλε @marinos σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω διαβάσει για το μπολιασμα από τα άρθρα που μου είχες προτείνει. Απλά ο γνωστός μου θέλει ή να μου δώσει 60 λίτρα του ενυδρειακού του νερού όταν το αλλάξει ή να του πάω τα υλικά του φίλτρου μου να τα βάλει στο ενυδρείο του. Και δεν ξέρω εάν το έχει δοκιμάσει κανένας σας.

Link to comment
Share on other sites

Η στήλη του νερού περιέχει ελάχιστα βακτήρια και δεν θα καταφέρεις κάτι με αυτό. Τώρα αν τα υλικά μέσα στο ενυδρείο θα πρέπει να εξασφαλίσεις ότι θα είναι σε σημείο με πολύ ροή και πάλι όμως θα χρειαστεί αρκετός χρόνος για να αποικίζουν τα βακτήρια εκεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος nickoss έγραψε:

Φίλε @marinos σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Έχω διαβάσει για το μπολιασμα από τα άρθρα που μου είχες προτείνει. Απλά ο γνωστός μου θέλει ή να μου δώσει 60 λίτρα του ενυδρειακού του νερού όταν το αλλάξει ή να του πάω τα υλικά του φίλτρου μου να τα βάλει στο ενυδρείο του. Και δεν ξέρω εάν το έχει δοκιμάσει κανένας σας.

 

 

Αυτό ακριβώς που είπε ο Μαρίνος, στην στήλη του νερού υπάρχουν ελάχιστα βακτήρια σε σχέση με τα υλικά του φίλτρου, και μήν ξεχνάς είτε νερό είτε υλικά μαζί με τα βακτήρια μπορεί να μεταφέρεις και ασθένειες που μπορεί να υπάρχουν στο ενυδρείο...

Link to comment
Share on other sites

Ωραία σας ευχαριστώ πολύ. Άρα καλύτερα με μπολι. 

Θα βάλω νερό στο ενυδρείο με το κατάλληλο αντιχλωριο. Θα πρέπει να το δω στην θερμοκρασία που θέλω με θερμοστάτη; Έπειτα θα πάρω λίγο βιολογικό υλικό από στρωμένο ενυδρείο και αμέσως θα βάλω ψάρια σωστά;

Θα βάλω μικρά aulonacara peackocks. Να βάλω 2 για αρχή;

Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος nickoss έγραψε:

Ωραία σας ευχαριστώ πολύ. Άρα καλύτερα με μπολι. 

Θα βάλω νερό στο ενυδρείο με το κατάλληλο αντιχλωριο. Θα πρέπει να το δω στην θερμοκρασία που θέλω με θερμοστάτη; Έπειτα θα πάρω λίγο βιολογικό υλικό από στρωμένο ενυδρείο και αμέσως θα βάλω ψάρια σωστά;

Θα βάλω μικρά aulonacara peackocks. Να βάλω 2 για αρχή;

Ναι θα βάλεις θερμοστάτη και θα φέρεις την θερμοκρασία στους 24 με 26 βαθμούς.

Τα υπόλοιπα όπως τα λες με την διαφορά ότι πρέπει να βάλεις το 1/4 των συνολικών ψαριών που θα φιλοξενήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Ναι θα βάλεις θερμοστάτη και θα φέρεις την θερμοκρασία στους 24 με 26 βαθμούς.

Τα υπόλοιπα όπως τα λες με την διαφορά ότι πρέπει να βάλεις το 1/4 των συνολικών ψαριών που θα φιλοξενήσεις.

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Παίρνω βιολογικό υλικό από στρωμένο ενυδρείο (λογικά μέσα σε λίγο νερό ενυδρείου;) και το βάζω μέσα στο φίλτρο μου. Όταν ξεκινήσει να λειτουργεί που θα έχει καθαρό νερό δεν θα μειωθούν τα βακτήρια; Ψάρια παίρνω αμέσως ή πρέπει να κάνω μέτρηση νερού;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Να κάνω μια χαζή ερώτηση; Παίρνω βιολογικό υλικό από στρωμένο ενυδρείο (λογικά μέσα σε λίγο νερό ενυδρείου;) και το βάζω μέσα στο φίλτρο μου. Όταν ξεκινήσει να λειτουργεί που θα έχει καθαρό νερό δεν θα μειωθούν τα βακτήρια; Ψάρια παίρνω αμέσως ή πρέπει να κάνω μέτρηση νερού;

Όχι δεν θα μειωθούν. Ναι βάζεις αμέσως για να βγάλουν ρύπους να τραφούν τα βακτήρια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Νίκο χαίρομαι αν βοήθησα  .

Γνώμη μου βγάλε την πάνω πέτρα είναι λίγο επικίνδυνο. Χρειάζεται και άλλες πέτρες να δημιουργήσεις περάσματα και σπηλιές.

Μια χαρά είναι το φως,δεν θέλουν πολύ φως 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Καλησπέρα Νίκο χαίρομαι αν βοήθησα  .

Γνώμη μου βγάλε την πάνω πέτρα είναι λίγο επικίνδυνο. Χρειάζεται και άλλες πέτρες να δημιουργήσεις περάσματα και σπηλιές.

Μια χαρά είναι το φως,δεν θέλουν πολύ φως 

Σκεφτόμουν να βάλω 2 vallisneria gigantea americana για να γεμίσει ο χώρος. Θεώρησα ότι με άλλες πέτρες θα "μικρύνει πολύ" ο ωφέλιμος όγκος του ενυδρείου (είναι που είναι μικρό). Ούτως ή άλλως μπορώ να κάνω και διαφοροποιήσεις αργότερα.

Η πέτρα είναι κολλημένη με σιλικόνη ενυδρείου 2 φορές. Θεωρείς ότι θα έχει πρόβλημα; Σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου.

Υγ: Το Led που πήρα είναι έτοιμο σετ με ip 65.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως καλυτερα να φτιαξεις 2 νησιά (το ενα αριστερα και το άλλο δεξια?)

Γνωμη μου παντα....

Βαλισνερια- καλη επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

On 7/2/2023 at 10:18 ΠΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Μηπως καλυτερα να φτιαξεις 2 νησιά (το ενα αριστερα και το άλλο δεξια?)

Γνωμη μου παντα....

Βαλισνερια- καλη επιλογη.

Σε ευχαριστώ πολύ.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σας ρωτήσω κάτι για το stc 1000; Συνδέω ρεύμα στο 1-2 αισθητήρα στο 3-4 θερμοστάτη στο 5-6 και βραχυκύκλωμα στο 2-5. Γιατί ενώ ακούγεται το ρελέ του controller δεν δουλευει ο θερμοστάτης; Κάνω κάτι λάθος;

 

 

IMG_20230212_155525.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα. Είμαστε σχεδόν έτοιμοι για ψάρια! Οι μετρήσεις είναι σωστές και απομένει να κάνω αλλαγή νερού. Χρειάζεται να αλλάξω το ενυδρειακο βαμβάκι του φίλτρου; Και μια ακόμη βοήθεια θα ήθελα: Για να μην χρησιμοποιήσω αεραντλία πρέπει την έξοδο του φίλτρου να την έχω πάνω από το νερό ή δεν είναι απαραίτητο; 

IMG_20230310_010903.jpg

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Χρειάζεται να αλλάξω το ενυδρειακο βαμβάκι του φίλτρου; Και μια ακόμη βοήθεια θα ήθελα: Για να μην χρησιμοποιήσω αεραντλία πρέπει την έξοδο του φίλτρου να την έχω πάνω από το νερό ή δεν είναι απαραίτητο; 

Καλημέρα. Όχι δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις το βαμβάκι αν δεν έχει πολύ βρωμιά. Την έξοδο του φίλτρου την έχουμε να χτυπάει την επιφάνεια του νερού και όχι πάνω από το νερό.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/3/2023 at 12:07 ΜΜ, το μέλος marinos έγραψε:

Καλημέρα. Όχι δεν είναι απαραίτητο να αλλάξεις το βαμβάκι αν δεν έχει πολύ βρωμιά. Την έξοδο του φίλτρου την έχουμε να χτυπάει την επιφάνεια του νερού και όχι πάνω από το νερό.

Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά νόμιζα ότι δεν ήταν αρκετή η ανατάραξη του νερού μήπως χρειαζόταν αερόπετρα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλή στα σε όλους. Ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής: Επειδή θα λείψω λίγες ημέρες από το σπίτι 3 - 4 μπορώ να βάλω τις τροφές που είναι για αυτή την χρήση ή χαλάει λίγο η ποιότητα του νερού;

Πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή νερού;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Καλή στα σε όλους. Ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής: Επειδή θα λείψω λίγες ημέρες από το σπίτι 3 - 4 μπορώ να βάλω τις τροφές που είναι για αυτή την χρήση ή χαλάει λίγο η ποιότητα του νερού;

Πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή νερού;

Καλύτερα να αγόραζες μια αυτόματη ταιστρα θα σου χρειαστεί γενικά και στο μέλλον. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Καλή στα σε όλους. Ήθελα να με βοηθήσετε στο εξής: Επειδή θα λείψω λίγες ημέρες από το σπίτι 3 - 4 μπορώ να βάλω τις τροφές που είναι για αυτή την χρήση ή χαλάει λίγο η ποιότητα του νερού;

Πρέπει να κάνω κάποια αλλαγή νερού;

Αλλαγη νερου κάνε. Για το ταισμα σου απαντησε ο φιλος πιο πανω. 

Ή μπορεις να ζητησεις ενα φιλο σου να περναει καθε μερα και να ταιζει τα ψαρια, απλα κανε φακελακια με την ποσοτητα τροφης, που ταιζεις κανονικα, να μην ταιζει οσο θελει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να πάρω ταΐστρα. Αργότερα ναι εκτός και εάν βρεθεί κάποια μεταχειρισμένη. Οπότε με αυτό το δεδομένο να ρίξω τροφή ή για 3 ( το πολύ 4 ) ημέρες να τα αφήσω έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν το κατάλαβα έτσι όπως το έγραψες, αν εννοείς να ρίξεις τροφή 3-4 ημερών με την μία, μην το κάνεις σε καμία των περιπτώσεων, κακό θα κάνεις στα ψαριακια σου και πιθανόν να τινάξεις το ενυδρείο σου στον αέρα από αμμωνίες και νιτρώδη. Αν τα ψαράκια σου είναι καλοταϊσμένα, 3-4 μέρες χωρίς φαγητό δεν θα πάθουν τίποτα απολύτως. Ίσα ίσα που θα γίνουν και fit 😂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας. Αυτή την στιγμή δεν μπορώ να πάρω ταΐστρα. Αργότερα ναι εκτός και εάν βρεθεί κάποια μεταχειρισμένη. Οπότε με αυτό το δεδομένο να ρίξω τροφή ή για 3 ( το πολύ 4 ) ημέρες να τα αφήσω έτσι;

Όχι σε καμία περίπτωση , η τροφή δεν θα φαγωθεί και θα σαπίσει με αποτέλεσμα να παραχθεί πολύ αμμωνία . Καλύτερα ένα καλό τάισμα και μετά νηστικά για το υπόλοιπο δεν θα πάθουν τίποτα .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...