Jump to content

Ενυδρείο 120 λιτρων


Recommended Posts

Καλησπέρα. Αρχίζω να βρίσκω υλικά για το ενυδρείο και ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

Βρήκα κάποιες ωραίες ρίζες από καλάμια. Κάνουν;

IMG_20221211_174432.thumb.jpg.60240cdf70474fd5b679b8bd1711e980.jpg

 

Έχω κάποιες ελαφρόπετρες. Υπάρχει πρόβλημα να μπούνε στο ενυδρείο;

IMG_20221211_173720.thumb.jpg.7038ccb4388c3c5958fcf4f22f0ac6c9.jpg

 

 

Έχω ηφαιστειακές πέτρες αλλά είναι αρκετά βαριές. Θα με επηρεάσει;

Σας ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2022 at 2:53 ΜΜ, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Τα led δεν έχουν πρόβλημα που δεν είναι αδιάβροχα; Σε τι κατάσταση είναι ο φωτισμός σου τώρα;

 

Link to comment
Share on other sites

Άνοιξα το φίλτρο και τελικά το βιολογικό υλικό σπάει οπότε πρέπει να το αλλάξω. Τι μου προτείνετε να πάρω; Με τα υπόλοιπα σφουγγάρια συν ενυδρειακο βαμβάκι είναι καλά;IMG_20221212_151547.thumb.jpg.45ba8704f90685abf1fc03af7e6a1f18.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναί το υλικό θέλει αλλαγή.Εγω θα έβαζα κάτι επώνυμο που έχουν καλύτερη αντοχή στον χρόνο πχ Eheim Substrat Pro ή Sera Siporax.

Τα σφουγγάρια άν τα πλύνεις καλά είναι μιά χαρά.

 

Με ποιά σειρά τα είχες στο φίλτρο από κάτω προς τα πάνω?

Link to comment
Share on other sites

Από κάτω προς τα πάνω ήταν: 2 σφουγγάρια, βιολογικό υλικό, σφουγγάρι,carbon και βαμβάκι. Πόσο πιστεύεις βιολογικό υλικό να πάρω; Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα και το φίλτρο eheim classic 350. Να το βάλω μέσα σε τούλι;

Link to comment
Share on other sites

On 11/12/2022 at 6:02 ΜΜ, το μέλος nickoss έγραψε:

Έχω ηφαιστειακές πέτρες αλλά είναι αρκετά βαριές. Θα με επηρεάσει;

Κανονικα - οχι.

On 11/12/2022 at 6:02 ΜΜ, το μέλος nickoss έγραψε:

Έχω κάποιες ελαφρόπετρες. Υπάρχει πρόβλημα να μπούνε στο ενυδρείο;

Μια χαρα ειναι. Βαλε.

On 11/12/2022 at 6:02 ΜΜ, το μέλος nickoss έγραψε:

Βρήκα κάποιες ωραίες ρίζες από καλάμια. Κάνουν;

Δεν.... θα σαπισουν πολυ γρηγορα στο ενυδρειο. Βρες απο πλατανο, βελανιδια....

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Από κάτω προς τα πάνω ήταν: 2 σφουγγάρια, βιολογικό υλικό, σφουγγάρι,carbon και βαμβάκι. Πόσο πιστεύεις βιολογικό υλικό να πάρω; Το ενυδρείο είναι 120 λίτρα και το φίλτρο eheim classic 350. Να το βάλω μέσα σε τούλι;

Οσο πιο πολύ βιολογικό υλικό βάλεις καλό είναι, φυσικά χωρίς υπερβολές και χωρίς να μπουκώσεις το φίλτροο..βάλτο μέσα σε δυχτάκι για να το διαχειρίζεσαι καλύτερα στην συντήρηση του φίλτρου..επίσης ο άνθρακας είναι μόνο για έκτακτες καταστάσεις (θεραπείες κλπ) όποτε μην έχεις διαρκώς άνθρακα στο φίλτρο..

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος kid4ever έγραψε:

Οσο πιο πολύ βιολογικό υλικό βάλεις καλό είναι, φυσικά χωρίς υπερβολές και χωρίς να μπουκώσεις το φίλτροο..βάλτο μέσα σε δυχτάκι για να το διαχειρίζεσαι καλύτερα στην συντήρηση του φίλτρου..επίσης ο άνθρακας είναι μόνο για έκτακτες καταστάσεις (θεραπείες κλπ) όποτε μην έχεις διαρκώς άνθρακα στο φίλτρο..

Ναι άνθρακα δεν θα βάλω το κατάλαβα από τα άρθρα. Λέω να προσθέσω 1 κιλό βιολογικό υλικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

 

Μια χαρα ειναι. Βαλε.

Ωραία. Θα προσπαθήσω να κάνω τρύπες μεγαλες για κρυψώνες.

Βρες απο πλατανο, βελανιδια....

Μια χαρά θα βρω. Σε ευχαριστώ.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

https://www.aquazone.gr/forums/topic/113821-τα-μικρά-ενυδρεία-της-αφρικής/

Ρίξε μια ματιά εδώ . Λέει τα πάντα για τα ψάρια και λίτρα 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Με μεγάλη προσοχή σε ενυδρείο ενός είδους από τα παραπάνω που σου προτείνει ο @Taxiarchis ναι γίνετε.

Θα πρέπει όμως να έχεις αυστηρά επιβεβαιωμένο χαρέμι (1 αρσενικό +3 θηλυκά) και για διάκοσμο πολλές πέτρες (νταμάρι) που θα σχηματίζουν σπηλιές και περάσματα.

Link to comment
Share on other sites

Άρα καταλαβαίνω ότι γίνεται πιο δύσκολα με λίμνης malawi που θέλει το ελάχιστο το 150 λίτρα. Όταν λέμε με μεγάλη προσοχή σε τι ακριβώς αναφερόμαστε;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Βρήκα λίγο χρόνο και άδειασα το ενυδρείο και παρήγγειλα τεστ νερού. Έχοντας διαβάσει πολλά άρθρα θα ήθελα την βοήθειά σας λίγο γιατί έχω μπερδευτεί.

Στο φίλτρο να βάλω μόνο βιολογικό υλικό (τύπου eheim substrat) και τα 3 σφουγγάρια με ενυδρειακο βαμβάκι ή να βάλω και eheim mech μακαρόνι;

Άμμο λευκή μπορώ να πάρω από υλικά οικοδομών; Αν ναι να ζητήσω χαλαζιακή;

Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή κόλλα για τις πέτρες μήπως την βρω στην περιοχή μου;

Το ενυδρείο στην εξωτερική πλευρά του κάτω έχει γύρω γύρω μια γωνιά 4 cm ύψος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βάζω αρκετό υπόστρωμα με συνέπεια να αυξάνεται πολύ το βάρος. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να βάλουμε μέσα στον πάτο του ενυδρείου daw οικοδομής. Ισχύει;

Το φελιζολ που έχω ανάμεσα στο ενυδρείο και το έπιπλο είναι απαραίτητο ή μπορώ να το αφαιρέσω;

Για να ξεκινήσω το στρώσιμο τι τροφή πρέπει να βάζω σε τούλι; (έχω goldfish flakes κάνουν;) 

Να βάλω μόνο νερό και sera aquatan χωρίς καθόλου βακτήρια;

Τέλος υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο σφουγγάρι για να καθαρίσω τα τζάμια;

Σας ευχαριστώ πολύ και με συγχωρείτε για το τεράστιο post

 

 

IMG_20230108_165716.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος nickoss έγραψε:

Φίλε taxiarchis τα led είναι εντάξει ακόμα;

Ναι μία χαρά είναι 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Καλη χρονια επισης!

 

3 hours ago, nickoss said:

Στο φίλτρο να βάλω μόνο βιολογικό υλικό (τύπου eheim substrat) και τα 3 σφουγγάρια με ενυδρειακο βαμβάκι ή να βάλω και eheim mech μακαρόνι;

Το Eheim substrat ειναι καλυτερο βιολογικο υλικο απο το μακαρονι. Οσο πιο πολυ μπορεις να βαλεις τοσο πιο καλα, αρκει να μην μπουκωσεις το φιλτρο με τα σφουγγαρια. Ειναι εξισου σημαντικη και η ροη μεσα απο το υλικο!

 

3 hours ago, nickoss said:

Άμμο λευκή μπορώ να πάρω από υλικά οικοδομών; Αν ναι να ζητήσω χαλαζιακή;

Χαλαζιακη αμμο (το ιδιο που βαζουν και στα φιλτρα για τις πισινες) κανει μια χαρα!

 

3 hours ago, nickoss said:

Έχετε να μου προτείνετε κάποια καλή κόλλα για τις πέτρες μήπως την βρω στην περιοχή μου;

Ολες οι κυανοακρυλικες κολλες κανουν! Απο εκει και περα, αν θελεις να κολλησεις μεγαλες πετρες μαζι και να φτιαξεις καποιο περιεργο σχηματισμο (δηλαδη κατι που να χρειαζεται πιο ισχυρη κολληση), μπορεις να βαλεις και εποξικη κολλα 2 συστασεων ή ακομα και τις εποξικες πλαστελινες που πουλανε στα μαγαζια ( https://www.ifareef.com/product/d-d-aquascape-construction-epoxy-slate-gray/  για παραδειγμα)

 

3 hours ago, nickoss said:

Το ενυδρείο στην εξωτερική πλευρά του κάτω έχει γύρω γύρω μια γωνιά 4 cm ύψος. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να βάζω αρκετό υπόστρωμα με συνέπεια να αυξάνεται πολύ το βάρος. Κάπου διάβασα ότι μπορεί να βάλουμε μέσα στον πάτο του ενυδρείου daw οικοδομής. Ισχύει;

 

Φελιζο (πολυστερίνη) Styrofoam μπορεις να βαλεις χωρις να επηρεαζει την ποιοτητα του νερου και θα δωσει υψος στο υποστρωμα σου αλλα θα χασεις φυσικα τα αντιστοιχα λιτρα!

 

Εφοσον θα βαλεις μονο την χαλαζιακη αμμο καλο ειναι να μην βαλεις παρα πολυ. Γενικα μεσα απο την αμμο χανεται η κυκλοφορια του νερου και οσο μαζευονται υπολλειματα απο τροφες+ακαθαρσιες των ψαριων, δημιουργειται μια βομβα αμμωνιας που καλο ειναι να την αποφυγεις! Νομιζω μεχρι 3-4 ποντους βαθος θα ειναι καλα.

Τωρα αν θελεις να βλεπεις το υποστρωμα, χωρις να βαλεις φελιζολ, μπορεις ισως και να βγαλεις αυτη την εξωτερικη γωνια ολοκληρωτικα. Δεν πιστευω οτι λειτουργει τοσο σαν κοντρα, αλλα μην βασιστεις απολυτα σ'εμενα για αυτο! Αν θες να εισαι σιγουρος αστο εκει που ειναι!

 

3 hours ago, nickoss said:

Το φελιζολ που έχω ανάμεσα στο ενυδρείο και το έπιπλο είναι απαραίτητο ή μπορώ να το αφαιρέσω;

 

Το φελιζολ αυτο βρισκεται εκει για να ευθυγραμμιζει το ενυδρειο σε σχεση με το επιπλο. Ειναι καλο να υπαρχει κατι που να κανει αυτη τη λειτουργια! Μπορεις να χρησιμοποιησεις κατι ομως πιο λεπτο απο αυτο που φαινεται στη φωτο! https://www.skroutz.gr/s/27101201/Wozinsky-WNSP-BLAC-Στρώμα-Γυμναστικής-Yoga-Pilates-Μαύρο-με-Ιμάντα-Μεταφοράς-181x61x1cm.html μια ιδεα για κατι που μπορεις να βαλεις (φυσικα το κοβεις στο μεγεθος της γυαλας!)

 

3 hours ago, nickoss said:

Για να ξεκινήσω το στρώσιμο τι τροφή πρέπει να βάζω σε τούλι; (έχω goldfish flakes κάνουν;) 

Τα goldfish flakes που εχεις μια χαρα κανουν. Στην ουσια οταν ριχνεις φαγητο που δεν τρωγεται απο τα ψαρια, χαλαει και αρχιζει και γινεται τροφη για τα βακτηρια. Οσο το στρωνεις παιρνεις μετρησεις, οταν παρατηρησεις οτι εχεις αυξημενη αμμωνια σημαινει οτι τα βακτηρια εχουν να φανε. Οταν πεσει η αμμωνια σημαινει οτι την φαγανε και πλεον στο νερο σου θα εχεις νιτρωδη τα οποια περιμενεις ξανα να τα φανε αλλα βακτηρια και στο τελος να μεινεις με νιτρικα! Αυτα τα τελευταια εξαγωνται με αλλαγες νερου!

 

4 hours ago, nickoss said:

Να βάλω μόνο νερό και sera aquatan χωρίς καθόλου βακτήρια;

 

Να βαλεις και το aquatan και βακτηρια! Και ισως να παρεις και ενα Prime της

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, nickoss said:

Τέλος υπάρχει κάποιο δοκιμασμένο σφουγγάρι για να καθαρίσω τα τζάμια;

 

Για τα αλατα που φαινεται οτι εχεις (αν ειναι αλατα) εφοσον εχεις αδειασει το ενυδρειο τελειως, μπορεις να χρησιμοποιησεις κιτρικο οξυ για να μαλακωσουν. Μετα φευγουν πιο ευκολα.


Καλο εργαλειο ειναι ισως μια ξυστρα/λεπιδα για τα τζαμια ( https://www.skroutz.gr/c/5002/xystres-ergasias/f/1543083/tzamion.html?o=ξυστρα+τζαμιων )

 

Τωρα, εφοσον ειναι γεματο και σε λειτουργια το ενυδρειο, υπαρχουν και οι μαγνητες για τον καθαρισμο απο αλγες! Να προσεχεις ομως με αυτα και την αμμο μην μπει αμμος αναμεσα και χαραξει το γυαλι!

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Eos έγραψε:

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

 

Γενικα μεσα απο την αμμο χανεται η κυκλοφορια του νερου και οσο μαζευονται υπολλειματα απο τροφες+ακαθαρσιες των ψαριων, δημιουργειται μια βομβα αμμωνιας που καλο ειναι να την αποφυγεις!

 

Προτείνεις καλύτερα να πάρω (ή να βρω σε ποτάμι) χαλίκι πολύ ψιλό τότε;

 

Να βαλεις και το aquatan και βακτηρια! Και ισως να παρεις και ενα Prime της

Έλεγα μήπως δεν έβαζα καθόλου βακτήρια. Δεν θα δημιουργηθούν μόνα τους;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν θα φτιαξεις ενυδρειο για κιχλιδες αφρικης, θα σου προτεινα οπως καλα ειπες την χαλαζιακη αμμο. Ειναι κ φθηνη και εφοσον την προσεχεις αρκετα ομορφη!

Βακτηρια να βαλεις, ειναι τα πιο βασικα στο οικοσυστημα που θελεις να φτιαξεις. Οσο πιο γρηγορα υπαρχουν αποικιες και ποικιλιες απο αυτα, τοσο πιο γρηγορα μπορεις να εχεις ενα ενυδρειο και ψαρια χωρις προβληματα.

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσε κάποιος να μου πει εάν χρειάζεται κάποιο συγκεκριμένο φελιζολ για το ενυδρείο (πχ daw υπάρχει και μπλε και μαύρο αλλά μήπως κάνει και το απλό φελιζολ;) Να τοποθετηθεί μόνο στα σημεία που πατάνε οι πέτρες; Να καλύψω ολόκληρη την επιφάνεια πρώτα με άμμο ή να βάλω πρώτα τις πέτρες και μετά την άμμο; Προτιμότερο άμμο θαλάσσης ή λευκή;

Link to comment
Share on other sites

 Το φελιζολ θα σου χαλάσει γρήγορα το άσπρο και θα έχεις πρόβλημα στο ενυδρείο.

Μπορείς να βάλεις το μπλε φελιζολ που είναι ποιο συμπαγές να βάλεις πάνω της πέτρες και στο τέλος την άμμο .

Ακόμα καλύτερα αν κολλούσες το φελιζολ στο πάτω του ενυδρείου. (Σιλικόνη)

 

ΥΓ όλα τα φελιζολ δεν κάνουν την ίδια δουλειά γεια όλα , το κάθε υλικό δουλεύετε, χρησιμοποιείται διαφορετικά  

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει εάν μπορώ να βάλω φελιζολ γραφιτουχο μαύρο; Είναι αρκετά συμπαγές αλλά δεν είναι dow. Θα έχω πρόβλημα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος nickoss έγραψε:

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πει εάν μπορώ να βάλω φελιζολ γραφιτουχο μαύρο; Είναι αρκετά συμπαγές αλλά δεν είναι dow. Θα έχω πρόβλημα;

μαυρο μην βαζεις. Εγω παντα εβαζα απλο λευκο φελιζολ κατω απο τις πετρες. Υπαρχει ακομα λυση  με egg crate.

γουγλαρε - egg crate for aquarium

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...