Jump to content

Υπάρχει βιολογία για ψάρια;


MarinLia

Recommended Posts

Γεια σας και καλώς σας βρίσκω!

Είμαι αρχάρια στο χόμπυ και έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων φυτεμένο που τρέχει έτσι εδώ

και δύο χρόνια. Στην αρχή είχα κάνει το στρώσιμο με Sera bio nitrivec και με συχνή τροφή σε τούλι ανά δύο τρεις μέρες

και τις ανάλογες μετρήσεις, αλλά κατέληξα στο ότι δεν ήταν η κατάλληλο συγκυρία για να βάλω και ψάρια.

Πήρα την απόφαση να το κάνω τώρα.

Ο υπεύθυνος του τομέα των ενυδρείων σε ένα μεγάλο pet shop σε ερώτησή μου

για το ζήτημα μου απάντησε ότι το ενυδρείο μου έχει ήδη βιολογία, οπότε με μια αλλαγή νερού

1/3 είναι έτοιμο να φιλοξενήσει τους νέους του κατοίκους.

 

Όμως είναι όντως; Δεν χρειάζεται να κάνω τίποτε άλλο; Ειδικά καθώς σήμερα παραλαμβάνω νέο φίλτρο

για το ενυδρείο; (το παλιό δεν το εμπιστεύομαι για ιχθυοφόρτιση). Το νέο είναι της Fluval. Να μεταφέρω το βιολογικό

υλικό στο νέο φίλτρο και να προσθέσω κι άλλο; Να ρίξω σταγόνες συμπλήρωσης βακτηρίων, να το αφήσω όπως είναι, τι;

 

Τον υπόστρωμα είναι Sera flordepot και τα φυτά είναι τα εξής:

Miranthemum tweediel Monte Carlo

Rotala rotundifolia

Anubias barteri petite

Bucephalandra Kedagang

Limnophila sessiliflora

Helianthum tenellum

Vesicularia ferriei

Taxiphyllum alternans Taiwan.

Από τα οποία ξεσκαρτάρισα πρόσφατα γιατί είχε γίνει ζούγκλα.

Το υπόστρωμα το καθαρίζω με σκούπα. Το ενυδρείο είχε κατά καιρούς κατοίκους μόνο red ramshorn snails.

IMG_2926 (Αντιγραφή).JPG

IMG_2928 (Αντιγραφή).JPG

IMG_2937 (Αντιγραφή).JPG

IMG_2929 (Αντιγραφή).JPG

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος MarinLia έγραψε:

Γεια σας και καλώς σας βρίσκω!

Είμαι αρχάρια στο χόμπυ και έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων φυτεμένο που τρέχει έτσι εδώ

και δύο χρόνια. Στην αρχή είχα κάνει το στρώσιμο με Sera bio nitrivec και με συχνή τροφή σε τούλι ανά δύο τρεις μέρες

και τις ανάλογες μετρήσεις, αλλά κατέληξα στο ότι δεν ήταν η κατάλληλο συγκυρία για να βάλω και ψάρια.

Πήρα την απόφαση να το κάνω τώρα.

Ο υπεύθυνος του τομέα των ενυδρείων σε ένα μεγάλο pet shop σε ερώτησή μου

για το ζήτημα μου απάντησε ότι το ενυδρείο μου έχει ήδη βιολογία, οπότε με μια αλλαγή νερού

1/3 είναι έτοιμο να φιλοξενήσει τους νέους του κατοίκους.

 

Όμως είναι όντως; Δεν χρειάζεται να κάνω τίποτε άλλο; Ειδικά καθώς σήμερα παραλαμβάνω νέο φίλτρο

για το ενυδρείο; (το παλιό δεν το εμπιστεύομαι για ιχθυοφόρτιση). Το νέο είναι της Fluval. Να μεταφέρω το βιολογικό

υλικό στο νέο φίλτρο και να προσθέσω κι άλλο; Να ρίξω σταγόνες συμπλήρωσης βακτηρίων, να το αφήσω όπως είναι, τι;

 

Τον υπόστρωμα είναι Sera flordepot και τα φυτά είναι τα εξής:

Miranthemum tweediel Monte Carlo

Rotala rotundifolia

Anubias barteri petite

Bucephalandra Kedagang

Limnophila sessiliflora

Helianthum tenellum

Vesicularia ferriei

Taxiphyllum alternans Taiwan.

Από τα οποία ξεσκαρτάρισα πρόσφατα γιατί είχε γίνει ζούγκλα.

Το υπόστρωμα το καθαρίζω με σκούπα. Το ενυδρείο είχε κατά καιρούς κατοίκους μόνο red ramshorn snails.

IMG_2926 (Αντιγραφή).JPG

IMG_2928 (Αντιγραφή).JPG

IMG_2937 (Αντιγραφή).JPG

IMG_2929 (Αντιγραφή).JPG

Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ μας! Ναι το παλιό βιολογικό υλικό θα το βάλεις ως Μπολι στο νέο φίλτρο σου. Αλήθεια ποιο φίλτρο είχες και ποιο έχεις τώρα? Σου μίλησαν στο κατάστημα για τη διαδικασία στρωσιματος του ενυδρείου σου? Και αν ναι, έκανες μετρήσεις κατά το χρονικό διάστημα που το εστρωνες?

Έγινε επεξεργασία - killerknight
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, είμαι πολύ χαρούμενη που είμαι ανάμεσα σε τόσους λάτρεις με εμπειρία στο hobby!

Το παλιό φίλτρο είχε έρθει πακέτο με το ενυδρείο, απ' ότι έχω διαπιστώσει αρκεί για τα φυτά, αλλά δεν του έχω καθόλου εμπιστοσύνη

για ψάρια! Του είχα προσθέσει μακαρόνι στην αρχή. Καθαρίζω κάθε 10 μέρες, πλύσιμο σε νερό ενυδρείου, έχει μέσα σφουγγάρι στην υποδοχή.

Το νέο φίλτρο είναι της Fluval, θα το παραλάβω σήμερα και θα σας το φωτογραφίσω, εσωτερικό φίλτρο. Προς το παρόν λειτουργεί με το παλιό.

Στο κατάστημα τότε μου είχαν μιλήσει και είχα ακολουθήσει όλη τη διαδικασία, με βακτήρια σε υγρή μορφή και με παροχή τροφής, σε τούλι,

την οποία έβαζα και έβγαζα και έβαζα νέα φρέσκια ανά 2-3 ημέρες. Μετρήσεις έκανα και τότε έδειχνε πως είχε στρώσει. Οι μόνοι κάτοικοι που

είχε ποτέ το ενυδρείο ήταν ramshorn snails και τα φυτά, ποτέ ψάρια.

 

Τώρα όμως φοβάμαι να βάλω ψάρια (το έχω αυτό με το δισταγμό, καθώς όσο περισσότερα διαβάζω τόσο περισσότερο φοβάμαι πως κάτι θα

κάνω λάθος που θα στοιχίσει σοβαρά σε ζώντες οργανισμούς). Ίσως και γι αυτό δεν προχώρησα ως τώρα. 😕

 

Να κάνω μετρήσεις και να σας πω για να δείτε;

Έγινε επεξεργασία - MarinLia
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που δεν υπήρχαν ψάρια μέσα η βιολογία δεν υπάρχει έχει χαθεί οπότε θα σου πρότεινα να το κάνεις Ξανά από την αρχή με βακτήρια και αρκετό βιολογικό υλικό στο φίλτρο το καινούργιο.  Θα πάρεις και τεστακια  να μετράς, αμμωνία Nh3/4 νιτρώδη No2, νιτρικά No3 ,και θα κάνεις τη διαδικασία όπως είπες με τροφή ανά δυο-τρεις μέρες. Αλλά προτού όλα αυτά κάνε μία  μετρήσεις που σου ανέφερα πιο πάνω στο νερό του ενυδρείου και πες μας  τα αποτελέσματα .

Ποιο φίλτρο είναι της fluval? 107,207?

Εσωτερικό φίλτρο ? 

 

Όταν θα πλησιάζεις προς το τέλος του κύκλου και θα βλέπεις τα νιτρικά No3 ότι είναι περίπου στο 10 με 15 ppm τότε είναι έτοιμο να φιλοξενήσει τα πρώτα ψάρια .

https://www.aquazone.gr/forums/topic/110565-στήνοντας-ένα-ενυδρείο-από-το-μηδέν/?do=findComment&comment=1229193

 

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Ναι, νομίζω πως είναι το 107, μου είπαν πως αυτό είναι το κατάλληλο

για τα λίτρα του ενυδρείου μου. Θα κάνω τις μετρήσεις σήμερα και θα σας πω. Είμαι ευγνώμων για κάθε βοήθεια.

*Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου πως δεν μπορεί να είναι έτσι όπως μου έλεγε

ο υπάλληλος η κατάσταση και ευτυχώς δε βιάζομαι καθόλου. Νομίζω το βλέπετε με τα δύο χρόνια, χα χα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Ναι, νομίζω πως είναι το 107, μου είπαν πως αυτό είναι το κατάλληλο

για τα λίτρα του ενυδρείου μου. Θα κάνω τις μετρήσεις σήμερα και θα σας πω. Είμαι ευγνώμων για κάθε βοήθεια.

*Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου πως δεν μπορεί να είναι έτσι όπως μου έλεγε

ο υπάλληλος η κατάσταση και ευτυχώς δε βιάζομαι καθόλου. Νομίζω το βλέπετε με τα δύο χρόνια, χα χα.

Ναι κάνει το 107👍. Δεν χρειάζεται το φίλτρο να το πλένεις τόσο συχνά .Κάνεις ζημιά έτσι χάνεις τα καλά βακτήρια από το φίλτρο σου . Σε κάθε ενυδρείο/ φίλτρο θέλουμε βιολογία όσο πιο πολύ γίνεται που σημαίνει καλά βακτήρια. Αν δεν πέφτει η ροή του φίλτρου σου τότε μην το πειράζεις καθόλου απλά άλλαζε κάθε εβδομάδα το ενυδρειακο βαμβακι τα υπόλοιπα υλικά  όπως βιολογικό υλικό , σφουγγάρια τα αφήνεις έτσι εάν δεν πέσει η ροή του φίλτρου σου και πάντα ξέπλυμα το φίλτρο με νερό από το ενυδρείο

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

Σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Ναι, νομίζω πως είναι το 107, μου είπαν πως αυτό είναι το κατάλληλο

για τα λίτρα του ενυδρείου μου. Θα κάνω τις μετρήσεις σήμερα και θα σας πω. Είμαι ευγνώμων για κάθε βοήθεια.

*Επιβεβαιώθηκαν οι φόβοι μου πως δεν μπορεί να είναι έτσι όπως μου έλεγε

ο υπάλληλος η κατάσταση και ευτυχώς δε βιάζομαι καθόλου. Νομίζω το βλέπετε με τα δύο χρόνια, χα χα.

Σαλιγκάρια έχεις ακόμη? Ή μόνο φυτά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Σαλιγκάρια έχεις ακόμη? Ή μόνο φυτά?

Ανέφερε ότι έχει σαλιγκάρια? 🤔😅 

Εγώ κατάλαβα μόνο φυτά 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Ανέφερε ότι έχει σαλιγκάρια? 🤔😅 

Ναι ρε ή τουλάχιστον ότι είχε 😁

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Ναι ρε ή τουλάχιστον ότι είχε 😁

Ε τότε εκεί μπορεί να αλλάζουν τα πράγματα 😅 θα δούμε από της μέτρησης.

Link to comment
Share on other sites

Αλλά πάλι που το σκέφτομαι από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ζωντανά μέσα πώς ζούσαν και τα φυτά από που τρώγαν τα φυτά χωρίς  να παράγονται νιτρικά??????🤔 Άρα έχει βιολογία απ'τα σαλιγκάρια σωστά ? @killerknight

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Σαλιγκάρια έχεις ακόμη? Ή μόνο φυτά?

Τα σαλιγκάρια τα κρατάω σε δική τους γυάλα αποκλειστικά, σίγουρα έχει μέσα κι άλλα, αφού

από τη στιγμή που τρέχει το ενυδρείο δεν υπάρχει βδομάδα να μην βρίσκω κι από κανένα (το πιάνω και το βάζω

με τα άλλα μου). Τα ταίζω και τα καθαρίζω τακτικά, μου αρέσουν, απλά δεν θέλω τον υπερπληθυσμό καθώς

οι γέννες τους είναι ραγδαίες! Καθημερινά βρίσκω θήκες αβγών τους στο χώρο τους!

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Taxiarchis έγραψε:

Αλλά πάλι που το σκέφτομαι από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ζωντανά μέσα πώς ζούσαν και τα φυτά από που τρώγαν τα φυτά χωρίς  να παράγονται νιτρικά??????🤔 Άρα έχει βιολογία απ'τα σαλιγκάρια σωστά ? @killerknight

Το ίδιο είχε συμπεράνει κι ο υπάλληλος. Πως φυτά συν σαλιγκάρια και δύο χρόνια τρέξιμο υπάρχει βιολογία.

Αλλά τώρα έχω μόνο φυτά ως επί το πλείστον και όποιο σαλιγκάρι βρίσκω το βγάζω και μπαίνει με τα άλλα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος MarinLia έγραψε:

Τα σαλιγκάρια τα κρατάω σε δική τους γυάλα αποκλειστικά, σίγουρα έχει μέσα κι άλλα, αφού

από τη στιγμή που τρέχει το ενυδρείο δεν υπάρχει βδομάδα να μην βρίσκω κι από κανένα (το πιάνω και το βάζω

με τα άλλα μου). Τα ταίζω και τα καθαρίζω τακτικά, μου αρέσουν, απλά δεν θέλω τον υπερπληθυσμό καθώς

οι γέννες τους είναι ραγδαίες! Καθημερινά βρίσκω θήκες αβγών τους στο χώρο τους!

Τα σαλιγκάρια που έχεις παράγουν απορρίμματα που σημαίνει ότι συντηρούν έστω και μικρο μερος της βιολογίας σου. Για να σιγουρευτείς όμως ότι έχεις βιολογία, θα αφησεις ένα τούλι με τροφή τρεις-τεσσερις ημέρες στο ενυδρειο σου και μετά θα κάνεις μετρήσεις. Αν δεν είναι στρωμένο θα αμμωνία ή και νιτρώδη. Υγρά τεστ χρησιμοποιείς?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος killerknight έγραψε:

Τα σαλιγκάρια που έχεις παράγουν απορρίμματα που σημαίνει ότι συντηρούν έστω και μικρο μερος της βιολογίας σου. Για να σιγουρευτείς όμως ότι έχεις βιολογία, θα αφησεις ένα τούλι με τροφή τρεις-τεσσερις ημέρες στο ενυδρειο σου και μετά θα κάνεις μετρήσεις. Αν δεν είναι στρωμένο θα αμμωνία ή και νιτρώδη. Υγρά τεστ χρησιμοποιείς?

Ναι, υγρά τεστ της Sera. Nitrate test, NO3 test και ammonia test.

Σας αφήνω να πάω να το κάνω τώρα για να μου πείτε αν μπορέσετε μετά. :)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος MarinLia έγραψε:

Ναι, υγρά τεστ της Sera. Nitrate test, NO3 test και ammonia test.

Σας αφήνω να πάω να το κάνω τώρα για να μου πείτε αν μπορέσετε μετά. :)

Οκ έφυγες 🤪

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Τα αποτελέσματα.

*Σημείωση που ίσως παίζει ρόλο, προχθές το βράδυ είχα κάνει σκούπα στο υπόστρωμα.

 

 

IMG_2938 (Αντιγραφή).JPG

IMG_2939 (Αντιγραφή).JPG

IMG_2940 (Αντιγραφή).JPG

IMG_2941 (Αντιγραφή).JPG

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως όπως είπε ο killerknight ότι ισχύει για αμμωνία και νιτρώδη, δεν είναι στρωμένο, σωστά;

Συνεχίζω με παροχή τροφής σε τούλι για τις επόμενες μέρες και ξαναμετράω κατόπιν;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος MarinLia έγραψε:

Νομίζω πως όπως είπε ο killerknight ότι ισχύει για αμμωνία και νιτρώδη, δεν είναι στρωμένο, σωστά;

Συνεχίζω με παροχή τροφής σε τούλι για τις επόμενες μέρες και ξαναμετράω κατόπιν;

Πολύ σωστά. Θέλω όμως αν μπορείς την επόμενη φορά να μου έχεις δίπλα και την κάρτα με τα χρώματα γιατι εγώ χρησιμοποιώ άλλη μάρκα και δεν ξέρω απέξω τους χρωματισμούς της sera 😉

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@killerknight, καλημέρα! Θα το κάνω την επόμενη φορά, θα βάλω την κάρτα με τα χρώματα. Ευχαριστώ.

 

Τα νέα μου. Το νέο φίλτρο τοποθετήθηκε και είναι το Fluval U2 τελικά. Είναι τόσο αθόρυβο, σε σχέση με το προηγούμενο

που στην αρχή νόμιζα ότι δεν λειτουργούσε!  Έριξα τροφή σε τούλι και επίσης Flourish για τα φυτά.

Έβγαλα το ξύλο, το φίλτρο αυτό τρώει περισσότερο χώρο από το άλλο, θα δω αν θα το ξαναβάλω, προτιμώ

να έχω περισσότερα φυτά η αλήθεια είναι παρά ξύλα. Ψώνισα και φύτεψα ένα νέο φυτό χθες, μία Hygrophila stricta tai.

Λάθος επιλογή, καθώς είναι για advanced level το προφίλ του φυτού, αλλά θα δούμε. Πρέπει να μάθω να κάνω αγορές

σύμφωνες με beginner level.

 

Αλήθεια, είναι το CO2 μονόδρομος για τη διατήρηση πιο απαιτητικών φυτών στο ενυδρείο;

Και άλλη μία ερώτηση, να βάλω πετραδάκι πάνω από το υπόστρωμα που έχω τώρα φυτεμένα τα φυτά,

είναι σε Sera floredepot, αλλά η άνωση κάνει δύσκολη το κράτημα των φυτών κάτω.

Το αφήνουν άλλοι έτσι και είναι βατό στην πορεία; Θέλω να κάνω ό,τι αλλαγές είναι ΠΡΙΝ μπούνε ψάρια,

καλύτερα τώρα οι αποφάσεις παρά μετά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλεις κανένα Pleco να δεις "άνωση" ετσι και πέσει φαγητό δίπλα σε φυτό ... αυτό θα γίνει επιφανείας σε χρόνο dt :D 

Σοβαρά τώρα όταν πιάσει το φυτό πάει καλα δλδ μετά δε θα φευγει ... όταν φευγει συνηθως δεν ειναι η ανωση αλά αργοπεθαινει /προσαρμόζετε αν προλάυει θα γατζωθει καλά !!!

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

Και άλλη μία ερώτηση, να βάλω πετραδάκι πάνω από το υπόστρωμα που έχω τώρα φυτεμένα τα φυτά,

είναι σε Sera floredepot, αλλά η άνωση κάνει δύσκολη το κράτημα των φυτών κάτω.

Μια ερωτηση.... Ποσα εκ χαλικιου εχεις ριξει πανω απο το υποστρωμα της σερα?

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μια ερωτηση.... Ποσα εκ χαλικιου εχεις ριξει πανω απο το υποστρωμα της σερα?

Καλησπέρα @natateo! Τίποτε, ούτε ένα εκατοστό, γιατί ούτε τότε το θεώρησε ο πωλητής απαραίτητο

και όταν τον ξαναρώτησα πρόσφατα πάλι το ίδιο μου είπε, πως δεν χρειάζεται. Ωστόσο εγώ κάθε φορά που

κάνω σκούπα, έχω μεγάλο πρόβλημα με τα φυτά, και καμιά φορά τα κουνάω, αναστατώνω ρίζες, κτλ.

Γι αυτό σας ρωτάω, μπας και το λύσω με χαλικάκι κάποιας μικρής κοκκομετρίας ή μεγαλύτερης, δεν έχω ιδέα.

 

πριν 6 ώρες, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Αν βάλεις κανένα Pleco να δεις "άνωση" ετσι και πέσει φαγητό δίπλα σε φυτό ... αυτό θα γίνει επιφανείας σε χρόνο dt :D 

Σοβαρά τώρα όταν πιάσει το φυτό πάει καλα δλδ μετά δε θα φευγει ... όταν φευγει συνηθως δεν ειναι η ανωση αλά αργοπεθαινει /προσαρμόζετε αν προλάυει θα γατζωθει καλά !!!

Καλό σου μεσημέρι! Δεν είναι για τα "κυβικά" μου  έτσι κι αλλιώς αυτό το ψάρι, χα χα.

Είχαν πιάσει όλα και πολύ καλά, αλλά κάθε φορά που κάνω κάτι, σηκώνεται το υπόστρωμα και...ατσαλιά και τα καημένα τα φυτάκια

ταλαιπωρούνται. Ευχαριστώ! :)

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

 Έχεις στο ενυδρείο σου Sera floredepot και τίποτα απο πάνω!!!

Αν ναι τότε να πεις στον πετσοπα σου καλύτερα να μην δίνει συμβουλές.

 

Αλλά η ευθύνη είναι και δικιά σου καθώς η εταιρία το επισημάνει και στο δοχείο και στην σελίδα της

https://www.sera.de/el/proion/thalassino-enydreio/sera-floredepot/

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

 Έχεις στο ενυδρείο σου Sera floredepot και τίποτα απο πάνω!!!

Αν ναι τότε να πεις στον πετσοπα σου καλύτερα να μην δίνει συμβουλές.

 

Αλλά η ευθύνη είναι και δικιά σου καθώς η εταιρία το επισημάνει και στο δοχείο και στην σελίδα της

https://www.sera.de/el/proion/thalassino-enydreio/sera-floredepot/

 

Επ δεν αρπάζουμε τους νέους αμέσως.....τους αφήνουμε λίγο καιρό 😁

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...