Jump to content

Υπάρχει βιολογία για ψάρια;


MarinLia

Recommended Posts

Καλημέρα! :)

Χθες κόλλησα το ξύλο σε πέτρα ίσια, που δεν είναι ασβεστολιθική φυσικά.

Την άφησα όλη νύχτα να στεγνώσει για σιγουριά και σε λίγο θα τοποθετήσω ξανά το ξύλο μέσα.

Τάισα πάλι με τροφή και λέω να αφήσω να ηρεμήσει μετά το ανακάτεμα που θα γίνει ούτως ή άλλως

όταν θα βυθιστεί η βάση του ξύλου στο soil και μετά να επαναλάβω μετρήσεις.

 

Έχω φάει τρελό κόλλημα και μου αρέσει να διαβάζω διάφορα στο φόρουμ και αλλού, ένας ολόκληρος

νέος κόσμος ανοίγεται!  Καταλήγω και στα ψαράκια που θέλω σιγά σιγά, είναι τα Poecilia wingei.

Για πολλούς και σωστούς λόγους που οι παλιοί προτείνουν στους αρχάριους να ξεκινάνε με ένα χαρεμάκι

Guppies ώστε να αποκτήσουν εμπειρία στη συντήρηση ενός ενυδρείου δίχως παραμέτρους δυσκολίας

να προστίθενται από λάθος επιλογές ψαριών. Προτιμώ τα wingei από τα reticulata πάντως.

Και στα δύο απίστευτα χρώματα και ποικιλία!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

Καλημέρα! :)

Χθες κόλλησα το ξύλο σε πέτρα ίσια, που δεν είναι ασβεστολιθική φυσικά.

Την άφησα όλη νύχτα να στεγνώσει για σιγουριά και σε λίγο θα τοποθετήσω ξανά το ξύλο μέσα.

Τάισα πάλι με τροφή και λέω να αφήσω να ηρεμήσει μετά το ανακάτεμα που θα γίνει ούτως ή άλλως

όταν θα βυθιστεί η βάση του ξύλου στο soil και μετά να επαναλάβω μετρήσεις.

 

Έχω φάει τρελό κόλλημα και μου αρέσει να διαβάζω διάφορα στο φόρουμ και αλλού, ένας ολόκληρος

νέος κόσμος ανοίγεται!  Καταλήγω και στα ψαράκια που θέλω σιγά σιγά, είναι τα Poecilia wingei.

Για πολλούς και σωστούς λόγους που οι παλιοί προτείνουν στους αρχάριους να ξεκινάνε με ένα χαρεμάκι

Guppies ώστε να αποκτήσουν εμπειρία στη συντήρηση ενός ενυδρείου δίχως παραμέτρους δυσκολίας

να προστίθενται από λάθος επιλογές ψαριών. Προτιμώ τα wingei από τα reticulata πάντως.

Και στα δύο απίστευτα χρώματα και ποικιλία!

 

 

Καλημέρα. Χαίρομαι πάρα πολύ τόσο που ακολουθείς τις οδηγίες των άρθρων του φόρουμ κατά γράμμα, όσο  και που έχεις παθιαστεί με το χόμπυ. Μακάρι πολλοί νέοι σήμερα να ακολουθούσαν το παράδειγμά σου και να μην έβρισκαν τις εύκολες, αλλά πολλές φορές λάθος, αναφορές στα social. Να ξέρεις παρακολουθώ στενά την προσπάθεια σου και περιμένω πως και πως να δω την τελική μορφή του ενυδρείου σου. Και όπως σου έχω πει και άλλη φορά εννοείται ότι για οποιαδήποτε απορία είμαστε εδώ για εσένα. Από μετρήσεις αλήθεια πως πας?

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

να ξέρεις πως τα ετλερς δεν τρώνε τον γόνο οπότε πρέπει απο τώρα να ξέρεις τη θα κάνεις τα μικρά που θα τα δώσεις που θα τα βάλεις όταν πληθήνουν. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλημέρα. Χαίρομαι πάρα πολύ τόσο που ακολουθείς τις οδηγίες των άρθρων του φόρουμ κατά γράμμα, όσο  και που έχεις παθιαστεί με το χόμπυ. Μακάρι πολλοί νέοι σήμερα να ακολουθούσαν το παράδειγμά σου και να μην έβρισκαν τις εύκολες, αλλά πολλές φορές λάθος, αναφορές στα social. Να ξέρεις παρακολουθώ στενά την προσπάθεια σου και περιμένω πως και πως να δω την τελική μορφή του ενυδρείου σου. Και όπως σου έχω πει και άλλη φορά εννοείται ότι για οποιαδήποτε απορία είμαστε εδώ για εσένα. Από μετρήσεις αλήθεια πως πας?

Σ'ευχαριστώ πολύ και πρέπει να πω ότι σε όλα τα fora που αναζήτησα και βρήκα, αυτό είναι το πιο "ανθρώπινο", προσιτό και γεμάτο ψαγμένο υλικό,

δίχως την αποξένωση των τεράστιων φόρουμ που είσαι απλά ένας αριθμός μέσα σε ξένους. Αλήθεια τώρα. Οι μετρήσεις μου είναι:

NH4/NH3= 0.5/l

NO2          = 0,0/l

NO3          = 10/l

 

@Χρήστο, πάντα βοηθάς με τις πληροφορίες σου! Αν βάζω αγγελίες θα τα παίρνουν λες;  Ή να έκανα ένα ολιγομελές μοναστηριακό για αρχή, μόνο

με κάποια αρσενικά δηλαδή και βλέπω στην πορεία; (Όχι τίποτε άλλο, αλλά φοβάμαι τη δοκιμασία Yakuza αν δεν ανταποκριθώ όπως πρέπει, χα χα).

 

Και μια και γνωριζόμαστε σιγά σιγά, να εκμυστηρευθώ πως ο σημαντικότερος λόγος που το ενυδρείο μου αφέθηκε για δυο χρόνια έτσι, φυτεμένο

αλλά μόνο με τη βασική συντήρηση, ήταν πως ο αγαπημένος μου πατέρας αρρώστησε από καρκίνο, έδωσε τη μάχη του και τον χάσαμε τελικά.

Οπότε τώρα βρίσκω πάλι τη χαρά και τη διάθεση για ανακαλύψεις και μελέτη. :)

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος MarinLia έγραψε:

Σ'ευχαριστώ πολύ και πρέπει να πω ότι σε όλα τα fora που αναζήτησα και βρήκα, αυτό είναι το πιο "ανθρώπινο", προσιτό και γεμάτο ψαγμένο υλικό,

δίχως την αποξένωση των τεράστιων φόρουμ που είσαι απλά ένας αριθμός μέσα σε ξένους. Αλήθεια τώρα. Οι μετρήσεις μου είναι:

NH4/NH3= 0.5/l

NO2          = 0,0/l

NO3          = 10/l

 

@Χρήστο, πάντα βοηθάς με τις πληροφορίες σου! Αν βάζω αγγελίες θα τα παίρνουν λες;  Ή να έκανα ένα ολιγομελές μοναστηριακό για αρχή, μόνο

με κάποια αρσενικά δηλαδή και βλέπω στην πορεία; (Όχι τίποτε άλλο, αλλά φοβάμαι τη δοκιμασία Yakuza αν δεν ανταποκριθώ όπως πρέπει, χα χα).

 

Και μια και γνωριζόμαστε σιγά σιγά, να εκμυστηρευθώ πως ο σημαντικότερος λόγος που το ενυδρείο μου αφέθηκε για δυο χρόνια έτσι, φυτεμένο

αλλά μόνο με τη βασική συντήρηση, ήταν πως ο αγαπημένος μου πατέρας αρρώστησε από καρκίνο, έδωσε τη μάχη του και τον χάσαμε τελικά.

Οπότε τώρα βρίσκω πάλι τη χαρά και τη διάθεση για ανακαλύψεις και μελέτη. :)

 

 

 

 

 

 

 

Ωραία, άρα έχεις δρόμο ακόμη στο στρώσιμο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έτσι έχει διαμορφωθεί τελικά. Άλλαξα αρκετά στοιχεία ώστε να υπάρχουν κρυψώνες, τρύπες, ξύλα και γωνιές

ώστε αν αποφασίσω να πάω σε ζωοτόκα που τρώνε γόνο, να υπάρχουν θέσεις να κρυφτούν.

Η άσπρη πέτρα δεν ταιριάζει χρωματικά αυτή τη στιγμή αλλά με τον καιρό θα πιάσει άλγη και θα φτιάξει ελπίζω.

Ή μπορεί να κολλήσω πάνω της κάνα φυτάκι, ή moss.

Σας δείχνω και το πώς φαίνεται η τριχοειδής πάνω στα φύλλα της Hygrophila.

Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω μαύρη αφίσα να κολλήσω στο background.

IMG_2966 (Αντιγραφή).JPG

  • Like 2
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Τριχοειδής άλγη που αντιμετωπίζω αυτή τη στιγμή, κυρίως πάνω σε φυτά. Τα άσπρα σημεία πάνω

στη ρίζα είναι φυσαλίδες αέρα, καθώς το ξαναβύθισα σήμερα μετά από αρκετές μέρες.

 

IMG_2961.JPG

Έγινε επεξεργασία - MarinLia
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

Έτσι έχει διαμορφωθεί τελικά. Άλλαξα αρκετά στοιχεία ώστε να υπάρχουν κρυψώνες, τρύπες, ξύλα και γωνιές

ώστε αν αποφασίσω να πάω σε ζωοτόκα που τρώνε γόνο, να υπάρχουν θέσεις να κρυφτούν.

Η άσπρη πέτρα δεν ταιριάζει χρωματικά αυτή τη στιγμή αλλά με τον καιρό θα πιάσει άλγη και θα φτιάξει ελπίζω.

Ή μπορεί να κολλήσω πάνω της κάνα φυτάκι, ή moss.

Σας δείχνω και το πώς φαίνεται η τριχοειδής πάνω στα φύλλα της Hygrophila.

Με την πρώτη ευκαιρία θα πάρω μαύρη αφίσα να κολλήσω στο background.

IMG_2966 (Αντιγραφή).JPG

Έχει γίνει πάρα πολύ ωραίο οπτικά. Αν κάτι δεν είναι συμβατό από πλευράς φυτών θα στο πουν οι @natateo και ο @Χρήστος. Γιατί εγώ με τα ψάρια που έχω μπλέξει δε βλέπω φυτά ούτε από το παράθυρο οχαχαχαχα 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος killerknight έγραψε:

Έχει γίνει πάρα πολύ ωραίο οπτικά. Αν κάτι δεν είναι συμβατό από πλευράς φυτών...

Δεν τίθεται τέτοιο θέμα είναι πααααααααααρα πολύ λίγα τα φυτά μετρημένα στο ένα χέρι που θέλουν ειδικές συνθήκες ώστε δύσκολα επιβιώνουν με άλλα φυτά η καλύτερα επιβιώνουν με αλλά φυτά να το πω ποιο σωστά αλλά ο βυθός το νερό και το φώς θέλουν κάποια ιδιαιτερότητα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη προσπαθεια!

Δες λιγο την λευκη πετρα. Κανει πολυ μπαμ στο ενυδρειο. Βγαλ την καλυτερα ή μπορεις να δεσεις καποια φυτα ή moss πανω της. Και δοκιμασε την με aqua forte.

Αν βρεις μια πετρα σαν αυτη πισω δεξια , θα ειναι σουπερ!

Απο την στιγμη, που μετρας αμμωνια, θα εχεις αλγες. Υπομονη....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλη προσπαθεια!

Δες λιγο την λευκη πετρα. Κανει πολυ μπαμ στο ενυδρειο. Βγαλ την καλυτερα ή μπορεις να δεσεις καποια φυτα ή moss πανω της. Και δοκιμασε την με aqua forte.

Αν βρεις μια πετρα σαν αυτη πισω δεξια , θα ειναι σουπερ!

Απο την στιγμη, που μετρας αμμωνια, θα εχεις αλγες. Υπομονη....

Ευχαριστώ Nat! Όντως, κοίταζα τη φωτό και λάμπει λες και είναι ο Ross απ' τα Φιλαράκια όταν είχε ασπρίσει τα δόντια του! χα χα

Θα κάνω υπομονή, αυτό το χόμπυ τη διδάσκει!

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Έχει γίνει πάρα πολύ ωραίο οπτικά. Αν κάτι δεν είναι συμβατό από πλευράς φυτών θα στο πουν οι @natateo και ο @Χρήστος. Γιατί εγώ με τα ψάρια που έχω μπλέξει δε βλέπω φυτά ούτε από το παράθυρο οχαχαχαχα 

Χρυσόψαρα αν δεν κάνω λάθος; Είναι τόσο γλυκά και απίστευτα ψάρια. Εγώ πάλι έχω ήδη το tank των ονείρων μου φτιάξει

στο νου μου. Πολύ μακρύ, με κοπαδόψαρα Rummy Νose tetra,  Black Neon tetra, φυτά φυτά φυτά, pygmy corydoras, φυτά φυτά φυτά. χα χα

Αυτό το κοπάδιασμά τους με μαγεύει. Αλλά δεν προτρέχω, γιατί απαιτεί πείρα, περισσότερη ειδίκευση/δεξιότητες και εξοπλισμό.

Μια χαρά θα είμαι για αρχή με εύκολα ψάρια, μέχρι να βρω κάποιες σταθερές.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος MarinLia έγραψε:

Χρυσόψαρα αν δεν κάνω λάθος; Είναι τόσο γλυκά και απίστευτα ψάρια. Εγώ πάλι έχω ήδη το tank των ονείρων μου φτιάξει

στο νου μου. Πολύ μακρύ, με κοπαδόψαρα Rummy Νose tetra,  Black Neon tetra, φυτά φυτά φυτά, pygmy corydoras, φυτά φυτά φυτά. χα χα

Αυτό το κοπάδιασμά τους με μαγεύει. Αλλά δεν προτρέχω, γιατί απαιτεί πείρα, περισσότερη ειδίκευση/δεξιότητες και εξοπλισμό.

Μια χαρά θα είμαι για αρχή με εύκολα ψάρια, μέχρι να βρω κάποιες σταθερές.

Ψυχραιμία υπομονή και όλα θα πάνε τέλεια και θα το ευχαριστηθείς τρέλα !!!

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις. Τα νιτρικά εκτινάχθηκαν! Πάνω από 25.

Πάει καλά;

 

 

IMG_2979.JPG

IMG_2976.JPG

IMG_2977.JPG

IMG_2978.JPG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

Σημερινές μετρήσεις. Τα νιτρικά εκτινάχθηκαν! Πάνω από 25.

Πάει καλά;

 

 

IMG_2979.JPG

IMG_2976.JPG

IMG_2977.JPG

IMG_2978.JPG

Τέλεια!!! Προχωράμε δυνατά. Το ενυδρείο θα έχει ολοκληρώσει τον κύκλο του αζώτου όταν μηδενιστεί τόσο η αμμωνια όσο και τα νιτρώδη. Τότε θα έχεις μόνο νιτρικά και θα είσαι έτοιμη 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνχομπίστες! Μπορώ να προσθέσω λίπασμα για τα φυτά ενώ είμαστε σε στρώσιμο;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

Καλημέρα συνχομπίστες! Μπορώ να προσθέσω λίπασμα για τα φυτά ενώ είμαστε σε στρώσιμο;

Εννοειται. Αν βλεπεις ελλειψεις στα φυτα. Αν δεν βλεπεις, δεν υπαρχει λογος.

Ενα γενικο λιπασμα τυπου seachem flourish δεν βλαπτει (αν δεν παρακανεις με δοσολογιες)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έχω το Flourish. Ευχαριστώ Ναταλία! Καλό απόγευμα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπέρα και καλό Σαββατόβραδο!

Με την πολύτιμη συμβολή των μελών σε συμβουλές και καθοδήγηση, τα πρώτα μου ψαράκια

ζουν στο ενυδρείο. Είναι ένα γκρουπ από αρσενικά endlers, δύο zebra nerite snails.

Στο ενυδρείο υπάρχει λίγη τριχοειδής άλγη αλλά υποφερτή, δε με ενοχλεί αισθητικά

και τα ψάρια φαίνονται καλά προς στιγμήν.

 

Ορισμένα από τα endler έχουν φανερά σημάδια υβριδισμού με poecilia reticulata, ενώ κάποια λιγότερο.

Έναν τον λέω γκαπάκο γιατί έχει αίμα από tiger guppy αν το έχω διαβάσει σωστά.

 

Μερικές ερωτήσεις προς απάντηση αν έχετε την καλοσύνη.

1) Σκοπεύω να κάνω εβδομαδιαία αλλαγή νερού της τάξης του 1/3, είναι σωστό ή να πάω για περισσότερο;

 

2) Πήρα τροφή Guppy Gran της Sera και μία Guppy mini flakes της Tetra. Τι άλλο θα χρειαστεί να τους δώσω

ώστε να υπάρχει διατροφική ποικιλία;

 

*Αγόρασα και ένα AmGuard για καλό και για κακό (φτου φτου, οξαποδώ κτλ, χα χα). Αλλά επειδή ποτέ

δεν ξέρεις (εγώ δηλαδή δεν ξέρω), καλό είναι να υπάρχει.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

Καλησπέρα και καλό Σαββατόβραδο!

Με την πολύτιμη συμβολή των μελών σε συμβουλές και καθοδήγηση, τα πρώτα μου ψαράκια

ζουν στο ενυδρείο. Είναι ένα γκρουπ από αρσενικά endlers, δύο zebra nerite snails.

Στο ενυδρείο υπάρχει λίγη τριχοειδής άλγη αλλά υποφερτή, δε με ενοχλεί αισθητικά

και τα ψάρια φαίνονται καλά προς στιγμήν.

 

Ορισμένα από τα endler έχουν φανερά σημάδια υβριδισμού με poecilia reticulata, ενώ κάποια λιγότερο.

Έναν τον λέω γκαπάκο γιατί έχει αίμα από tiger guppy αν το έχω διαβάσει σωστά.

 

Μερικές ερωτήσεις προς απάντηση αν έχετε την καλοσύνη.

1) Σκοπεύω να κάνω εβδομαδιαία αλλαγή νερού της τάξης του 1/3, είναι σωστό ή να πάω για περισσότερο;

 

2) Πήρα τροφή Guppy Gran της Sera και μία Guppy mini flakes της Tetra. Τι άλλο θα χρειαστεί να τους δώσω

ώστε να υπάρχει διατροφική ποικιλία;

 

*Αγόρασα και ένα AmGuard για καλό και για κακό (φτου φτου, οξαποδώ κτλ, χα χα). Αλλά επειδή ποτέ

δεν ξέρεις (εγώ δηλαδή δεν ξέρω), καλό είναι να υπάρχει.

 

 

 

Καλέ κορίτσια έβαζε καμιά φωτογραφία να δούμε!!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 44 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

Μερικές ερωτήσεις προς απάντηση αν έχετε την καλοσύνη.

1) Σκοπεύω να κάνω εβδομαδιαία αλλαγή νερού της τάξης του 1/3, είναι σωστό ή να πάω για περισσότερο;

Μετρησεις νερου κανε πρωτα (μόνο αμμωνια νιτρωη νιτρικα). Σε ενα στρωμενο ενυδρειο αν τα νιτρικα πανε πανω απο 50ppm σε μια εβδομαδα, θα χρειαστει και παραπανω απο 30%

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

2) Πήρα τροφή Guppy Gran της Sera και μία Guppy mini flakes της Tetra. Τι άλλο θα χρειαστεί να τους δώσω

ώστε να υπάρχει διατροφική ποικιλία;

Μπορεις να παρεις και κατεψυγμενες και ζωντανες τροφες. :thumbup:

Προσωπικα προτιμω τις τροφες της ocean nutrition και θυμαμαι το tetra min αρεσε στα ψαρια μου (και γκαπακια ειχα και τετρα και πολλα άλλα, εκτος απο κιχλιδες αφρικης:))

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος killerknight έγραψε:

Καλέ κορίτσια έβαζε καμιά φωτογραφία να δούμε!!!

Είναι πολύ δύσκολο να καταφέρω να τα βγάλω φωτογραφία, τρέχουν σαν τρελά!

Δεν ήξερα ότι τα endler είναι τόσο δραστήρια στο ενυδρείο. Όμορφα και δίνει κίνηση, αλλά για φωτό

ζόρικα!

Θα βάλω μερικές, αλλά λόγω αυτού θα είναι αμφιβόλου ποιότητας.

 

@natateo Ναταλία καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :)

 

1 (Αντιγραφή).jpg

1b (Αντιγραφή).JPG

1a (Αντιγραφή).JPG

1c (Αντιγραφή).JPG

1d (Αντιγραφή).JPG

1e (Αντιγραφή).JPG

1f (Αντιγραφή).JPG

  • Like 1
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος MarinLia έγραψε:

Είναι πολύ δύσκολο να καταφέρω να τα βγάλω φωτογραφία, τρέχουν σαν τρελά!

Δεν ήξερα ότι τα endler είναι τόσο δραστήρια στο ενυδρείο. Όμορφα και δίνει κίνηση, αλλά για φωτό

ζόρικα!

Θα βάλω μερικές, αλλά λόγω αυτού θα είναι αμφιβόλου ποιότητας.

 

@natateo Ναταλία καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :)

 

1 (Αντιγραφή).jpg

1b (Αντιγραφή).JPG

1a (Αντιγραφή).JPG

1c (Αντιγραφή).JPG

1d (Αντιγραφή).JPG

1e (Αντιγραφή).JPG

1f (Αντιγραφή).JPG

Παρά πολύ όμορφα!!!! Χίλια μπράβο ρε συ!!!!! Υπέροχα τα ψαράκια σου

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος MarinLia έγραψε:

Είναι πολύ δύσκολο να καταφέρω να τα βγάλω φωτογραφία, τρέχουν σαν τρελά!

Δεν ήξερα ότι τα endler είναι τόσο δραστήρια στο ενυδρείο. Όμορφα και δίνει κίνηση, αλλά για φωτό

ζόρικα!

Θα βάλω μερικές, αλλά λόγω αυτού θα είναι αμφιβόλου ποιότητας.

 

@natateo Ναταλία καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :)

 

1 (Αντιγραφή).jpg

1b (Αντιγραφή).JPG

1a (Αντιγραφή).JPG

1c (Αντιγραφή).JPG

1d (Αντιγραφή).JPG

1e (Αντιγραφή).JPG

1f (Αντιγραφή).JPG

Πολυ ομορφα!!Αντε και στα δικα μας.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...