Jump to content

Υπάρχει βιολογία για ψάρια;


MarinLia

Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Επ δεν αρπάζουμε τους νέους αμέσως.....τους αφήνουμε λίγο καιρό 😁

Θα έλεγα να μην τους αρπάζουμε καθόλου, καθώς το άρπαγμα είναι αποτρεπτικότατο στην απόλαυση

του χόμπυ και του φόρουμ.

Χρήστο καλησπέρα. Το άτομο που μου έδωσε το υπόστρωμα δεν είναι ο κοινός πετσοπάς.

Έχει μεν κατάστημα εξοπλισμού, αλλά έχει ένα κάρο ενυδρεία που έχει φτιάξει δικά του και ξένα, δικό του κανάλι και δικό του

website. Δεν τον λες τον τυχαίο υπάλληλο. Οι αρχάριοι δεν πάμε πρώτα σε φόρουμ, πάμε σε κατάστημα,

όπως όταν θες να αγοράσεις ένα φόρεμα πας και σε κατάστημα ρούχων ή σε μοδίστρα. Αυτά για το υπόστρωμα.

Πετσοπάς ήταν ο άλλος πωλητής που μου είπε αλλαγή νερού στο 1/3 και τα ψάρια μέσα.

Εν πάση περιπτώσει, δε θεωρώ ότι ο καθένας που κάνει ένα λάθος πρέπει να απολογείται σε φόρουμ που μπαίνουμε για να μάθουμε.

Υπάρχει η περίπτωση να φοβόμαστε να ρωτήσουμε γιατί έχουμε  κάνει λάθος. Δεν ξεκίνησε κανένας νομίζω στην υφήλιο

με την έμφυτη γνώση του τι μπαίνει πάνω από το υπόστρωμα στο ενυδρείο.

Υπόστρωμα είναι, δεν πέρασα διασταύρωση με κόκκινο :P.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος killerknight έγραψε:

Επ δεν αρπάζουμε τους νέους αμέσως.....τους αφήνουμε λίγο καιρό 😁

Ζούμε στην εποχή της ταχύτητας, τριών ημερών μέλος είναι πάλιοσε όποτε κράζουμε λιγο 😬

Στις δέμα μέρες αρκετά🤬

Στον μήνα πολύ :argue: 

και στο τρίμηνο τρώει ξύλο. :chair:

 

Στον χρόνο (για αυτό αρκετά μέλη χάνονται πριν χρονίσουν)  ώς έμπρακτης απολογίας και συγγνώμης για κάποια λάθη επιτελείτε το έθιμο της Yakuza 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

Θα έλεγα να μην τους αρπάζουμε καθόλου, καθώς το άρπαγμα είναι αποτρεπτικότατο στην απόλαυση

του χόμπυ και του φόρουμ.

Χρήστο καλησπέρα. Το άτομο που μου έδωσε το υπόστρωμα δεν είναι ο κοινός πετσοπάς.

Έχει μεν κατάστημα εξοπλισμού, αλλά έχει ένα κάρο ενυδρεία που έχει φτιάξει δικά του και ξένα, δικό του κανάλι και δικό του

website. Δεν τον λες τον τυχαίο υπάλληλο. Οι αρχάριοι δεν πάμε πρώτα σε φόρουμ, πάμε σε κατάστημα,

όπως όταν θες να αγοράσεις ένα φόρεμα πας και σε κατάστημα ρούχων ή σε μοδίστρα. Αυτά για το υπόστρωμα.

Πετσοπάς ήταν ο άλλος πωλητής που μου είπε αλλαγή νερού στο 1/3 και τα ψάρια μέσα.

Εν πάση περιπτώσει, δε θεωρώ ότι ο καθένας που κάνει ένα λάθος πρέπει να απολογείται σε φόρουμ που μπαίνουμε για να μάθουμε.

Υπάρχει η περίπτωση να φοβόμαστε να ρωτήσουμε γιατί έχουμε  κάνει λάθος. Δεν ξεκίνησε κανένας νομίζω στην υφήλιο

με την έμφυτη γνώση του τι μπαίνει πάνω από το υπόστρωμα στο ενυδρείο.

Υπόστρωμα είναι, δεν πέρασα διασταύρωση με κόκκινο :P.

 

 

Δεν είπα γιατί έκανες λάθος αλλά ότι έκανες λάθος έχει διαφορά, ώστε με αφορμή αυτό το λάθος την επόμενη φορά που κάποιος ακόμη και απο εδώ (ακόμη και εγώ) σου πεί κατι θα ψιλιαστεις και θα θέλεις να διασταυρώσεις την πληροφορία η να περιμένεις και μια δεύτερη γνώμη-άποψη.

Το λάθος που έκανες εσύ δεν είναι τίποτα με αυτά που έκαναν κάποια άλλα μέλη ή με αυτά που έκανα και εγώ στο παρελθόν.

Ενας απο τους λόγους ύπαρξης του φόρουμ είναι να φτιάχνει σωστά μέλη και όχι να λέει πολλά μπράβο για το θεαθήναι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

Υπόστρωμα είναι, δεν πέρασα διασταύρωση με κόκκινο :P.

Νταξ, αλλά πρώτα διαβαζουμε τις οδηγιες χρησης.... λεμε τωρα....:D

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/2/2023 at 10:49 ΠΜ, το μέλος MarinLia έγραψε:

Γεια σας και καλώς σας βρίσκω!

Είμαι αρχάρια στο χόμπυ και έχω ένα ενυδρείο 60 λίτρων φυτεμένο που τρέχει έτσι εδώ

και δύο χρόνια. Στην αρχή είχα κάνει το στρώσιμο με Sera bio nitrivec και με συχνή τροφή σε τούλι ανά δύο τρεις μέρες

και τις ανάλογες μετρήσεις, αλλά κατέληξα στο ότι δεν ήταν η κατάλληλο συγκυρία για να βάλω και ψάρια.

Πήρα την απόφαση να το κάνω τώρα.

Ο υπεύθυνος του τομέα των ενυδρείων σε ένα μεγάλο pet shop σε ερώτησή μου

για το ζήτημα μου απάντησε ότι το ενυδρείο μου έχει ήδη βιολογία, οπότε με μια αλλαγή νερού

1/3 είναι έτοιμο να φιλοξενήσει τους νέους του κατοίκους.

 

Όμως είναι όντως; Δεν χρειάζεται να κάνω τίποτε άλλο; Ειδικά καθώς σήμερα παραλαμβάνω νέο φίλτρο

για το ενυδρείο; (το παλιό δεν το εμπιστεύομαι για ιχθυοφόρτιση). Το νέο είναι της Fluval. Να μεταφέρω το βιολογικό

υλικό στο νέο φίλτρο και να προσθέσω κι άλλο; Να ρίξω σταγόνες συμπλήρωσης βακτηρίων, να το αφήσω όπως είναι, τι;

 

Τον υπόστρωμα είναι Sera flordepot και τα φυτά είναι τα εξής:

Miranthemum tweediel Monte Carlo

Rotala rotundifolia

Anubias barteri petite

Bucephalandra Kedagang

Limnophila sessiliflora

Helianthum tenellum

Vesicularia ferriei

Taxiphyllum alternans Taiwan.

Από τα οποία ξεσκαρτάρισα πρόσφατα γιατί είχε γίνει ζούγκλα.

Το υπόστρωμα το καθαρίζω με σκούπα. Το ενυδρείο είχε κατά καιρούς κατοίκους μόνο red ramshorn snails.

IMG_2926 (Αντιγραφή).JPG

IMG_2928 (Αντιγραφή).JPG

IMG_2937 (Αντιγραφή).JPG

IMG_2929 (Αντιγραφή).JPG

floradepot βλεπω (καφε χρωμα) αριστερα στο ενυδρειο.... ολη η δεξια πλευρα ειναι κατι μαυρο.... τι ειναι? Μηπως ειναι soil?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλώς όρισες και από εμένα. 

Τελικά έχεις βιολογία στο ενυδρείο ; Έκανες τεστ ξανά ; Πήρες χαλικάκι για πάνω απο το υπόστρωμα ; 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@marinos, καλημέρα. Όχι, δεν έχω βάλει χαλικάκι. Αυτό που φοβάμαι με το χαλικάκι είναι γιατί αλλού διάβασα

πως το soil σκεπασμένο με χαλικάκι ή άλλο υλικό, μπορεί να δημιουργήσει περιοχές με αναερόβια,

που στην συνέχεια όταν ανακατευτεί πχ με σκούπα, θα τα απελευθερώσει στο νερό και γεμίζει άλγες το ενυδρείο.

Ισχύει κάτι τέτοιο;

Να το κάνω ή να μην το κάνω δηλαδή;  Έχω διάφορα χαλικάκια, μπορώ να τα δοκιμάσω με ακουαφόρτε και να δω αν είναι κατάλληλο κάποιο. 

Συνεχίζω να παρέχω τροφή ανά δύο τρεις μέρες. Διάβασα ότι η

natateo δεν τη έβαζε σε τούλι καν και έριξα μία φορά έτσι χύμα την ποσότητα που έπρεπε, αντί να τη βάλω

σε τούλι. Καλά έκανα; Δεν έκανα δεύτερη μέτρηση, θα κάνω μάλλον αύριο.

 

@natateo καλημέρα. Soil είναι. Ο καταστηματάρχης που μου το είχε δώσει είχε μεγάλη πείρα σε στήσιμο ενυδρείων.

Μαζί με τα υπόλοιπα μου είχε δώσει και κάποια φυτά που απλώνουν σαν γρασιδάκια και το πιάνουν όλο κάποια στιγμή. Σε μένα ποτέ

το συγκεκριμένο φυτό δεν ευδοκίμησε κι έτσι ποτέ δεν πιάστηκε όλο το υπόστρωμα με κάτι που θα σκέπαζε. Και κάποια στιγμή έκανα

και μία μεγάλη εκκαθάριση από φυτά, γιατί το ενυδρείο ήταν ζούγκλα. Πιθανόν να ήταν λάθος αυτό το μεγάλο ξεσκαρτάρισμα των φυτών.

Το κερατόφυλλο ειδικά είχε πιάσει όλο το πίσω μέρος και όλα τα κεντρικά σημεία του ενυδρείου. Ίσως θα ήταν καλό να τα είχα κρατήσει

όπως είχαν; Δεν ξέρω.

 

@Χρήστος :P Καλημέρα! :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να γράψω και τι έκανα με το νέο φίλτρο της Fluva. Είχε μέσα τρεις "κασέτες", οι δύο αριστερά και δεξιά είχαν μαύρο

και λευκό σφουγγάρι και η μεσαία το βιολογικό υλικό. Αφαίρεσα την δεξιά κασέτα και πρόσθεσα το παλιό μπόλι από

το προηγούμενο φίλτρο και γέμισα τον υπόλοιπο χώρο με φρέσκο αχρησιμοποίητο βιολογικό υλικό.

Διάβασα πως όσο περισσότερο τόσο το καλύτερο και του Fluva δεν μου φάνηκε και πολύ. Η ερώτησή μου είναι η εξής,

θα αρκεί η μία κασέτα με το ένα μαύρο σφουγγάρι και το λευκό ή έκανα λάθος που την αφαίρεσα;

Επίσης η ανατάραξη στην επιφάνεια δεν είναι μεγάλη. Σκεφτόμουν μήπως κρατήσω και το άλλο φίλτρο και το χώσω

κάπου απλά και μόνο για να την ανατάραξη της επιφάνειας. Είναι καλή ιδέα αυτή;

 

Όσο είναι το ενυδρείο στο στρώσιμο επιτρέπεται να κάνω άλλη σκούπα; Αν δηλαδή βάλω χαλικάκι, να έκανα μία

σκούπα πριν για να είναι καθαρό το soil πριν το στρώσω με πετραδάκι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

natateo δεν τη έβαζε σε τούλι καν και έριξα μία φορά έτσι χύμα την ποσότητα που έπρεπε, αντί να τη βάλω

σε τούλι. Καλά έκανα; Δεν έκανα δεύτερη μέτρηση, θα κάνω μάλλον αύριο.

Μια χαρα, δεν χρειαζεται τουλι. Ποτέ δεν ειχα βαλει τροφη σε τουλι, δεν βλεπω λογο να το κανουμε.

πριν 16 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

@natateo καλημέρα. Soil είναι.

Μας εχεις μπερδέψει απιστευτα :D..... Εχεις γραψει, οτι εχεις βαλει το υποστρωμα της sera. τωρα μαθαινουμε , οτι εχεις soil.....:wacko:

Μπορεις να μας πεις τι γινεται ? Εγω δεν βγαζω ακρη....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρω τη έχεις και τη έκανες κάπου με μπέρδεψες.  🥴

1. όταν βάζουμε υπόστρωμα για φυτά πάντοτε βάζουμε απο πάνω χαλίκι.

2.μπορούμε να βάλουμε χαλίκι χωρίς υπόστρωμα

3. όταν βάζουμε σοιλ δεν βάζουμε τίποτα ούτε υπόστροφά ούτε χαλίκι, ούτε ταμπλέτες για φυτά, εξαίρεση αυτοί που κάνουν aquascape έχουν εμπειρία και χειρίζονται τα διάφορα υλικά διαφορετικά και δεν φτιάχνουν ενυδρεία για διάρκεια.

4. όταν βάζουμε άμμο δεν βάζουμε τίποτα μόνο άμμο, ταμπλέτες μερική βάζουν αλλά με ρίσκο να μπουκώσει η άμμο και να δημιουργήσει πρόβλημα .

5. δεν αναμειγνύουμε διάφορα υλικά εκτός και αν έχουμε μεγάλη εμπειρία και ξέρουμε τι και πως το κάνουμε.

Αυτά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

να έκανα μία

σκούπα πριν για να είναι καθαρό το soil πριν το στρώσω με πετραδάκι;

Δεν βαζουμε "πετραδακια" - χαλικακια- αμμο πανω απο το soil

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@natateo, oύτε εγώ, χα χα. Έχουν περάσει δύο χρόνια, δεν σημείωσα τι είχε η κάθε σακούλα, απλά είχε στρώσεις με τη σειρά.

Εμπιστεύτηκα τον άνθρωπο εκείνο και ακολούθησα πιστά τις οδηγίες του βάζοντας τις στρώσεις με τη σειρά.

Συγνώμη αν σας μπέρδεψα.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

Επειδή δεν ξέρω τη έχεις και τη έκανες κάπου με μπέρδεψες.  🥴

1. όταν βάζουμε υπόστρωμα για φυτά πάντοτε βάζουμε απο πάνω χαλίκι.

2.μπορούμε να βάλουμε χαλίκι χωρίς υπόστρωμα

3. όταν βάζουμε σοιλ δεν βάζουμε τίποτα ούτε υπόστροφά ούτε χαλίκι, ούτε ταμπλέτες για φυτά, εξαίρεση αυτοί που κάνουν aquascape έχουν εμπειρία και χειρίζονται τα διάφορα υλικά διαφορετικά και δεν φτιάχνουν ενυδρεία για διάρκεια.

4. όταν βάζουμε άμμο δεν βάζουμε τίποτα μόνο άμμο, ταμπλέτες μερική βάζουν αλλά με ρίσκο να μπουκώσει η άμμο και να δημιουργήσει πρόβλημα .

5. δεν αναμειγνύουμε διάφορα υλικά εκτός και αν έχουμε μεγάλη εμπειρία και ξέρουμε τι και πως το κάνουμε.

Αυτά.

 

Έχεις δίκιο, γιατί κι εγώ είμαι μπερδεμένη καθώς δεν ξέρω αυτές τις διαφορές που γνωρίζετε εσείς.

Και πρέπει να τις μάθω, απλά θα χρειαστεί λίγο χρόνο γιατί οι αρχάριοι παθαίνουμε ένα ταράκουλο

με τόσες πληροφορίες, ένα μυαλό είναι (μη σου πω και μισό, χα χα). Νομίζω πως είναι soil Χρήστο κι εγώ

το έλεγα υπόστρωμα. 😕

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν βαζουμε "πετραδακια" - χαλικακια- αμμο πανω απο το soil

Είναι μαύρο, τρίβεται με το χέρι, αλλά είναι σε μορφή κόκκων στρογγυλών. Νομίζω πως είναι soil

και σωστά επέμενε ο άνθρωπος ότι δεν χρειάζεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος MarinLia έγραψε:

Είναι μαύρο, τρίβεται με το χέρι, αλλά είναι σε μορφή κόκκων στρογγυλών. Νομίζω πως είναι soil

και σωστά επέμενε ο άνθρωπος ότι δεν χρειάζεται.

Νταξ, εβαλες. Τωρα δεν μπορεις να κανεις και πολλα. Απλα σκουπα δεν θα βαζεις γιατι με το υποστρωμα της sera δεν κανει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Χρήστος, @natateo ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

 

Link to comment
Share on other sites

Ακολούθησε τις οδηγίες της Ναταλίας @natateo και του @Χρήστος και όλα θα γίνουν εύκολα.

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Να κάνω μία ερώτηση, κατά το στρώσιμο του ενυδρείου καμία αλλαγή νερού;

Στο ενυδρείο μου παρουσιάστηκε τριχοειδής άλγη, γι αυτό ρωτάω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

Καλησπέρα! Να κάνω μία ερώτηση, κατά το στρώσιμο του ενυδρείου καμία αλλαγή νερού;

Στο ενυδρείο μου παρουσιάστηκε τριχοειδής άλγη, γι αυτό ρωτάω.

Δεν είναι απαραίτητη η αλλαγή νερού κατά το στρώσιμο εφόσον πάντοτε δεν έχεις ζωντανούς οργανισμούς μέσα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ @killerknight !

Διάβασα αυτό το τεστ για το Fluval U2, γιατί ανησυχούσα για την ανατάραξη στην επιφάνεια.

https://www.practicalfishkeeping.co.uk/gear/fluval-u2-internal-filter-review/

Λέει πως το βρήκε πολύ καλό, ενθαρρυντικό. Απλά το σήκωσα πιο πάνω και αυτό ενίσχυσε την ανατάραξη.

Έχει δύο ροές, επάνω και κάτω, όταν όμως ανοίγεις και τα δύο η ροή είναι ομοιόμορφη και πιο ήπια, αλλά σε πάνω

και κάτω ζώνες του ενυδρείου. Προτιμώ να έχω ανοιχτό μόνο το πάνω για δυνατή ανατάραξη.

 

Έκοψα λίγο το ξύλο και θα το ξαναπροσαρμόσω/κολλήσω και μέσα. Βρήκα την κόλλα και είχε πετρώσει, damn.

Πρέπει να πάρω αύριο και να το κάνω. Πάλι αναταραχή του βυθού, αλλά θα είναι η τελευταία, τέρμα οι αλλαγές,

εκτός αν είναι για φύτεμα κάποιου φυτού.

Μετακόμισα και μία ψηλή rotala rotundifolia που έκρυβε με την ανάπτυξή της τη δεξιά μεγάλη πέτρα.

Πρέπει να σκέφτομαι τα φυτά στο τελικό τους ύψος, όχι σε αυτό που τα παίρνω. Έχω δει ήδη το πόσο μεγάλο

και με τι ρυθμό αναπτύσσονται τα φυτά γρήγορης ανάπτυξης.

 

*Πειράζει να κρατήσω το θέμα αυτό για παρατηρήσεις μου, διορθώσεις κτλ, σαν ημερολόγιο του ενυδρείου μου;

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σημερινές μετρήσεις.

Συνεχίζω κανονικά το τάισμα, με τον τρόπο της @natateo (καλησπέρα Ναταλία!).

 

 

 

IMG_2950 (Αντιγραφή).JPG

IMG_2946.JPG

IMG_2947.JPG

IMG_2948.JPG

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Συνεχιζεις κανονικα. Τα νιτρικα, που βλεπεις μπορει να ειναι και απο το νερο βρυσης.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Ναταλία, εκτιμώ τόσο τη βοήθεια που μου προσφέρει το forum! Συνεχίζω κανονικά

με τάισμα και με τακτικές μετρήσεις. Δεν το ήξερα αυτό με το νερό βρύσης και τα νιτρικά, κάθε μέρα κάτι νέο μαθαίνω

γι αυτό το συναρπαστικό hobby!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ Ναταλία, εκτιμώ τόσο τη βοήθεια που μου προσφέρει το forum! Συνεχίζω κανονικά

με τάισμα και με τακτικές μετρήσεις. Δεν το ήξερα αυτό με το νερό βρύσης και τα νιτρικά, κάθε μέρα κάτι νέο μαθαίνω

γι αυτό το συναρπαστικό hobby!

Στην περιοχη μας σχεδον παντα ειχαμε μηδενικα νιτρικα.... τελευταια μετραω 10 και λιγο παραπανω.... σε καποιες περιοχες παει μεχρι και 50ppm. Η κουμπαρα μου στο χωριο  (3χλμ μακρια μου) εχει 80-100!   Λιπασμα! Βεβαια απο αλλου παιρνουν το νερο....

  • wow 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Στην περιοχη μας σχεδον παντα ειχαμε μηδενικα νιτρικα.... τελευταια μετραω 10 και λιγο παραπανω.... σε καποιες περιοχες παει μεχρι και 50ppm. Η κουμπαρα μου στο χωριο  (3χλμ μακρια μου) εχει 80-100!   Λιπασμα! Βεβαια απο αλλου παιρνουν το νερο....

πες της να το βάζει σε μπουκάλια του λίτρου και να το πουλάει για λίπασμα 😁

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...