Jump to content

Υπάρχει βιολογία για ψάρια;


MarinLia

Recommended Posts

πριν 4 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

Είναι πολύ δύσκολο να καταφέρω να τα βγάλω φωτογραφία, τρέχουν σαν τρελά!

Δεν ήξερα ότι τα endler είναι τόσο δραστήρια στο ενυδρείο. Όμορφα και δίνει κίνηση, αλλά για φωτό

ζόρικα!

Θα βάλω μερικές, αλλά λόγω αυτού θα είναι αμφιβόλου ποιότητας.

 

@natateo Ναταλία καλησπέρα και ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! :)

 

1 (Αντιγραφή).jpg

1b (Αντιγραφή).JPG

1a (Αντιγραφή).JPG

1c (Αντιγραφή).JPG

1d (Αντιγραφή).JPG

1e (Αντιγραφή).JPG

1f (Αντιγραφή).JPG

Πολύ όμορφα ψάρια και φυτά.

Τι φωτισμό έχεις ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/3/2023 at 3:39 ΜΜ, το μέλος Bonnie έγραψε:

Πολυ ομορφα!!Αντε και στα δικα μας.

Με το καλό και να δεις πόσο θα τα χαρείς!

Link to comment
Share on other sites

Neritina natalensis επί τω έργω!

(Ανακαλύπτω πόσο αγαπάω τα σαλιγκάρια και σίγουρα θα θελήσω να έχω διαφορετικά είδη

αργότερα σε επόμενα ενυδρεία!)

1j (Αντιγραφή).JPG

1k (Αντιγραφή).JPG

Έγινε επεξεργασία - MarinLia
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

To ενυδρείο εξελίσσεται πολύ όμορφα. Τα ψάρια είναι σε κίνηση, τρώνε κανονικά, οι μετρήσεις καλές.

Είμαι ευχαριστημένη και ελπίζω όλα να συνεχίσουν το ίδιο καλά!

Σημερινές μετρήσεις πριν την αλλαγή νερού στο 40 %

ΝΗ3/ΝΗ4 = 0

NO2=0

NO3= 10+

 

Τα νιτρικά μου είναι χαμηλά, είναι αυτό φυσικό για φυτεμένο ενυδρείο νομίζω, έτσι;

Έγινε επεξεργασία - MarinLia
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

Τα νιτρικά μου είναι χαμηλά, είναι αυτό φυσικό για φυτεμένο ενυδρείο νομίζω, έτσι;

 

Μια χαρά είναι τα νιτρικά σου. Σε φυσιολογικά επίπεδα. Σε φυτεμένο ένα εύρος 10-20ppm είναι safe και επιθυμητό για τα φυτά, αλλά και λιγότερα να είναι δεν υπάρχει θέμα, ίσα που είναι καλύτερο για τα ψάρια.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ChrisEco έγραψε:

 

Σ'ευχαριστώ πολύ @ChrisEco! :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Με το που κατέβασα το φίλτρο παρακάτω στο ενυδρείο, εμφανίστηκε ελαφρύ biofilm.

Θα το βάλω πάλι ψηλότερα και να κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια για να φύγει.

Νομίζω πως αιτία είναι μία από τις νέες τροφές που ρίχνω στα endler.

Με τα οποία είμαι απολύτως ξετρελαμένη και δεν πιστεύω ότι θα σταματήσω ποτέ

να μου αρέσουν τόσο πολύ. Όχι μόνο είναι πανέμορφα ψαράκια, αλλά και πανέξυπνα

και οι συμπεριφορές τους, οι χοροί των αρσενικών, το κυνηγητό, όλα έχουν πολύ γούστο.

Τόσος χαρακτήρας σε αυτά τα λιλιπούτεια ψάρια!

 

Τους πήρα και bloodworms, καθώς και τα μικρότερα pellets που βρήκα, τόσο σε φυτική

όσο και στην ανάμεικτή τους μορφή. Από τα δύο pellets προτιμούν την πράσινη τροφή.

Όμως προβληματίζομαι γιατί όσα pellets δεν τρώνε βυθίζονται πολύ γρήγορα στο βυθό,

και μένουν αρκετά, όπως και πάνω σε ξύλα και πέτρες. Θα ρίχνω λιγότερο ή ίσως κάνω

μία πατέντα να τα σπάσω σε ένα γουδοχέρι και να τα αναμείξω στις ειδικές νιφάδες για guppies.

 

Ταίζω τόσο ώστε να έχουν φάει σε μερικά λεπτά, το πολύ τρία, που δεν είναι δύσκολο

γιατί είναι φαγανά ψαράκια. Τρεις φορές την ημέρα από λίγο διάβασα είναι καλύτερο απ΄ό,τι

μία μεγάλη, κι έτσι κρατάω αυτό το πρόγραμμα.

Συνεχίζω να βγάζω όσα ramshorns βλέπω, γιατί θα γίνουν σίγουρα ανεξέλεγκτα αν τα αφήσω

και τώρα που το ενυδρείο έχει ψάρια και πέφτει τροφή παρατήρησα ότι πολλαπλασιάζονται

γρηγορότερα. Θα πάω να αγοράσω μία τσιμπίδα που θα μου χρειαστεί και για τα φυτά.

Θα ήθελα να προσθέσω δυο τρία φυτά ακόμη αλλά προς το παρόν δεν έχω βρει σε καταστήματα

που έχω πάει καθαρά φυτά, και δε θα ήθελα περισσότερους λαθρεπιβάτες στο ενυδρείο.

Τα neritina natalensis είναι καταπληκτικά σαλιγκάρια, ακούραστα, γυρνάνε το ενυδρείο συνέχεια

πέρα δώθε και καθαρίζουν. Προτιμούν τζάμια και υπόστρωμα, αλλά τα έχω δει να καθαρίζουν

και φύλλα από bucephalandra.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

Με το που κατέβασα το φίλτρο παρακάτω στο ενυδρείο, εμφανίστηκε ελαφρύ biofilm.

Θα το βάλω πάλι ψηλότερα και να κάνει ανατάραξη στην επιφάνεια για να φύγει.

Ναι, βαλ το πιο πανω.

 

πριν 9 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

Όμως προβληματίζομαι γιατί όσα pellets δεν τρώνε βυθίζονται πολύ γρήγορα στο βυθό,

και μένουν αρκετά, όπως και πάνω σε ξύλα και πέτρες.

Μειώνεις λιγο την ποσοτητα. Γιατι με περίσσεια τροφης τα ραμσχορν θα γινουν κοπαδια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ @natateo! Έχεις δίκιο, ήδη βγάζω περισσότερα ramshorn!

Θα ταίζω λιγότερο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά είναι μωρέ τα σαλιγκαράκια και κάνουν δουλειά, αρκεί να μην ξεφύγουν και μετατρέψουν το ενυδρείο ψαριών σε .... σαλιγκαροενυδρείο. Εγώ έχω ramshorn και physa αλλά γενικά δεν τα πειράζω και δεν έχει ξεφύγει ο πληθυσμός τους. Μπορεί να βγάλω αραιά και που 5-6 κυρίως με κάνα κλάδεμα που θα είναι κολλημένα στα φυτά ή σε καμμιά αλλαγή, ο,τι πάρει το μάτι μου. Βέβαια έχω και τους οδοστρωτήρες του ενυδρείου, τις amano. Ο,τι περίσσευμα υπάρχει, λες και έχουν food detector οι άτιμες. Κάνουν ντου κατευθείαν πριν φθάσει στον βυθό και παίζουν ξύλο για το ποια θα το πάρει 😂 . Οπότε φαγητό για τα σαλιγκάρια γιοκ και λόγω αυτού δεν μου έχουν ξεφύγει σε πλυθησμό. Υπάρχει βέβαια και η "hardcore" λύση των helena. Είναι αποτελεσματικά στην μείωση των σαλιγκαριών, ιδίως των ramshorn.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 29/3/2023 at 11:35 ΜΜ, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Καλά είναι μωρέ τα σαλιγκαράκια και κάνουν δουλειά, αρκεί να μην ξεφύγουν και μετατρέψουν το ενυδρείο ψαριών σε .... σαλιγκαροενυδρείο. Εγώ έχω ramshorn και physa αλλά γενικά δεν τα πειράζω και δεν έχει ξεφύγει ο πληθυσμός τους. Μπορεί να βγάλω αραιά και που 5-6 κυρίως με κάνα κλάδεμα που θα είναι κολλημένα στα φυτά ή σε καμμιά αλλαγή, ο,τι πάρει το μάτι μου. Βέβαια έχω και τους οδοστρωτήρες του ενυδρείου, τις amano. Ο,τι περίσσευμα υπάρχει, λες και έχουν food detector οι άτιμες. Κάνουν ντου κατευθείαν πριν φθάσει στον βυθό και παίζουν ξύλο για το ποια θα το πάρει 😂 . Οπότε φαγητό για τα σαλιγκάρια γιοκ και λόγω αυτού δεν μου έχουν ξεφύγει σε πλυθησμό. Υπάρχει βέβαια και η "hardcore" λύση των helena. Είναι αποτελεσματικά στην μείωση των σαλιγκαριών, ιδίως των ramshorn.

Ναι, αυτό παλεύω @ChrisEco, να μην ξεφύγουν στον αριθμό, γιατί πράγματι πολλαπλασιάζονται τόσο γρήγορα!

Το βλέπω και στην γυάλα που τα κρατάω όταν τα βγάζω από το ενυδρείο, γεννάνε καθημερινά αρκετά από τα μεγάλα σαλιγκάρια.

Ούτε που θέλω να σκέφτομαι αν αυτές οι γέννες γίνονταν μέσα στο ενυδρείο πώς θα εξελισσόταν η κατάσταση.

Θα με ενδιέφερε αργότερα να κάνω ένα γαριδάδικο, αλλά προς το παρόν μου λείπει εμπειρία.

 

Το οικοσύστημα του ενυδρείου πάει καλά. Οι μετρήσεις πριν την εβδομαδιαία αλλαγή νερού όπως οι προηγούμενες, πάει καλά και σταθερά.

Άρχισα να κλείνω τον φωτισμό στις έξι ώρες αντί για οχτώ που άνοιγα μέχρι πρόσφατα, γιατί διάβασα πως ήταν υπερβολικός.

Θα φτάνουν αυτές οι ώρες για τα φυτά; Το ελπίζω. Ο ένας λόγος που τον μείωσα είναι γιατί δε θέλω να δημιουργούνται άλγες,

που ναι μεν είναι αναπόφευκτες κάποια στιγμή, αλλά ας μην τις ταίζω κιόλας.

 

Συστήνω ανεπιφύλακτα τα neritina, κάνουν τόσο καλή δουλειά σε ξύλα, τζάμια, πέτρες, όλες τις επιφάνειες, φανταστικά σαλιγκάρια.

Και από αβγά, ελάχιστα!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αύριο έχω μετρήσεις και αλλαγή νερού. Πρόσθεσα ψάρια αλλά και φυτά.

Σύντομα θα πάρω άλλο ενυδρείο, με βλέπω καλοκαίρι να στήνω άλλο. Κόλλημα το hobby.

Φύτεψα μία Alternanthera reineckii rosanervig. Πολύ όμορφη, αλλά δεν ξέρω αν θα ζήσει στο δικό μου ενυδρείο.

Άλλα φυτά Bacopa caroliana, Cryptocoryne reineckii Viridifolia, Hygrophila polysperma.

Άλλαξα θέση σε κάνα δυο και έβαλα την althernanthera  σε σημείο που να πρωταγωνιστεί, αφού είναι κούκλα!

 

Έγινε επεξεργασία - MarinLia
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος MarinLia έγραψε:

Φύτεψα μία Alternanthera reineckii rosanervig. Πολύ όμορφη, αλλά δεν ξέρω αν θα ζήσει στο δικό μου ενυδρείο.

θα ζησει, αλλά δεν θα ειναι κουκλα ....

 

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

θα ζησει, αλλά δεν θα ειναι κουκλα ....

 

Αχ, κρίμα! Θα τη φωτογραφίσω να τη θυμάμαι όπως είναι τώρα, χα χα.

 

 

 

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...