Jump to content

Μικρό ενυδρείο


Recommended Posts

Μία ώρα πριν, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Τα διακοσμητικά είναι καλά να τα βάλω από τώρα μέσα στο ενυδρείο ώστε το στρώσιμο του νερού να γίνει με αυτά μέσα, ή δεν υπάρχει πρόβλημα να τα προσθέσω και μετά;

 

Η αλήθεια είναι ότι θα τα έβαζα μέσα ήδη κατά το στήσιμο αλλά έχω ένα ξύλο το οποίο επιπλέει ακόμα και μου κάνει τη ζωή δύσκολη όταν πάω να το στερεώσω. Μου είπαν ότι μπορεί να πάρει και μήνα για να βυθιστεί. Αλλά αν είναι καλύτερο να τα βάλω όλα αυτά μέσα πριν το στρώσιμο τότε να βρω κάποιο τρόπο να το στερεώσω από τώρα αν είναι.

Είτε βάλεις μέσα τα διακοσμητικά είτε όχι, δεν θα επηρεάσουν τη διαδικασία του στρωσίματος. Μπορείς να τα προσθέσεις όποια στιγμή  θέλεις.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Είμαι στην 4η ημέρα που προσθέτω DM2 και φίλτρο έχει πιάσει αυτό το κίτρινο. Είναι φυσιολογικό η πρέπει να το καθαρίσω; Το έχει πιάσει και μέσα στο σφουγγάρι.

IMG_20231026_025557.jpg

IMG_20231026_025606.jpg

IMG_20231026_025624.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

οσο και να το καθαρίζεις θα επανεμφανίζεται,πιθανόν άλγη ειναι.

Ρίχνε βακτήρια σύμφωνα με τις οδηγίες του σκευάσματος που έχεις αγοράσει,κάνε μετρήσεις με υγρα τεστ για να μπορείς να παρακολουθείς την πορεία του στρωσίματος και βάζει λιγη τροφή (κατά προτίμηση να περιέχει μεγάλο ποσοστό πρωτείνης-πάνω απο 50%) κάθε 2-3 μέρες και άσε την φύση να κάνει τα υπόλοιπα.

Μην ξεχνάς ΠΟΤΕ ότι τα οικοσυστήματα που υπάρχουν στο περιβάλλον σχεδόν ποτέ δεν έχουν τέλεια εμφάνιση,θα δεις λίμνες γεμάτες άλγες, με σκουρόχρωμα νερά,λάσπη κτλ αλλά τα ψάρια περνάνε μια χαρά εκεί μέσα,οπότε και εσύ προσπάθησε απλά να διατηρήσεις το νερό του ενυδρείου σου με 0ppm αμμωνία, 0ppm ΝΟ2 & 20-30ppm Ν03 (για όταν βάλεις ψάρια ισχύουν αυτές οι τιμές) και όλα τα άλλα θα γίνουν μόνα τους!Ένα ενυδρείο είναι ένα ολόκληρο οικοσύστημα και όχι στολίδι για το σαλόνι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με πειράζει να υπάρχει η άλγη εκεί αρκεί να είναι φυσιολογικό. Ρώτησα για να το καθαρίσω σε περίπτωση που κάνει κακό με κάποιο τρόπο στο ενυδρείο, όχι για αισθητικούς λόγους. Όσο για το στρώσιμο, μου είπανε από το petshop να μην βάλω τροφή, να συνεχίσω μόνο με το DM2, και τις μετρήσεις να τις ξεκινήσω μετά το 10ήμερο.

Link to comment
Share on other sites

θα σου προτεινα να μην εμπιστευεσαι χωρις να εχεις τη δυνατότητα/γνωση να κρίνεις αυτα που ακους.Και αυτό όχι γιατι είναι κακοι επαγγελματίες αυτοί που σου πούλησαν το σκεύασμα,αλλά γιατί απο άγνοια εσύ μπορεί να μην κατάλαβες κάτι σωστα.

Συνεπώς προτείνω να διαβάσεις τις οδηγίες χρήσης του σκευάσματος που χρησιμοποιείς, να κάνεις μια αναζήτηση στο ιντερνετ και να διαβασεις σχετικά με τον κύκλο του αζώτου.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό βασικά είναι που κάνω. Ακολουθώ τις οδηγείς του σκευάσματος και ρίχνω τα απαραίτητα ml DM2 καθημερινά για 10 ημέρες. Δεν αναφέρει το σκεύασμα κάτι επάνω για επιπλέον ενέργειες όπως τροφή κτλ.

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν το ξέρω το σκεύασμα, αλλά τα βακτήρια σίγουρα χρειάζονται τροφή, όπως κάθε ζωντανός οργανισμός. Συνήθως τα σκευάσματα με βακτήρια χρησιμοποιούνται - κακώς - για στρώσιμο με ψάρια μέσα, άρα η τροφή είναι δεδομένη. 

Πάντως δεν χάνεις τίποτα να κάνεις μια μέτρηση να δεις που βρίσκεσαι. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, αυτο το εξάρτημα που βάζεις στο υπόστρωμα και βγάζει φούσκες (δεν ξέρω πως λέγεται) είναι απαραίτητο για το ενυδρείο η μόνο του το φίλτρο αρκεί;

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο είναι εντάξει με το φίλτρο. Αεροπετρα λέγεται.

Απλά να είσαι σίγουρος ότι εχεις καλή αναταράξει στην επιφάνεια από την έξοδο .

Σου δίνω μερικά παραδείγματα 👇

 

OAS42666-N-5_1.jpg

kak-pravilno-ustanovit-filtr-v-akvarium-2_1.jpg

15212289529562028556893.jpg.f2e5e432711d946b1e03d93aeee21586_1.jpg

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Σε τι βοηθάει η αεροπετρα;

Ουσιαστικά αν έχεις καλό φίλτρο σε τίποτα. Αν όπως σου έδειξε ο Ταξιάρχης ποιο πάνω το φίλτρο κάνει καλή ανατάραξη στο νερό δεν χρειάζεται. Άμα όμως δεν συμβαίνει αυτό η αεραντλία βοηθά στην οξυγόνωση του νερού. Στις περισσότερες περιπτώσεις μπαίνει για διακόσμηση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είμαι στη 10η και τελευταία ημέρα του στροσιματος του νερού με βακτήρια και παρατηρώ ότι το νερό έχει θολώσει πάρα πολύ . Επίσης η άλγη στο φίλτρο έχει αυξηθεί επίσης αρκετά. 

 

Αν και η άλγη δεν με πειράζει καθόλου, μπορούμε να κάνουμε κάτι ομως για τη θολωτητα; Να ήταν λίγο θολό δεν θα με πείραζε και τόσο, αλλά όχι τόσο πολύ. Τι μπορώ να κάνω για αυτό;

IMG_20231101_190752.jpg

IMG_20231101_190803.jpg

IMG_20231101_190808.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Γιώργο.Τίποτα δεν κάνεις απλά Υπομονή!!! 

Με ποιο τρόπο στρώνεις το ενυδρείο? 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

On 22/10/2023 at 11:53 ΜΜ, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Βασικά για την ακρίβεια, τώρα τον θερμαντήρα τον έχω στους 20.5 βαθμούς και το θερμόμετρο δείχνει 28.5. Κάτι πρέπει να πάει λάθος εδώ σωστά;363594032_302033385958510_5900905967946689325_n.thumb.jpg.398ec5a5b96b6294dc82e1c4f72b71f2.jpg394824859_2027265940999730_1061296752934223726_n.thumb.jpg.4d43f461c3eeb3d0b9221850a67ea50e.jpg

ο θερμαντηρας γιατι σε μπερδευει? εσυ εχεις ορισει  να δουλευει μεχρι να φτασει 21 βαθμους (προφανως στην περιπτωση σου δεν αναβει γιατι η θερμοκρασια δυσκολο να πεσει κατω απο 21 βαθμους)  δεν σημαινει ομως οτι το νερο θα μεινει στους 21  αλλα λιγο κατω απο την θερμοκρασια του δωματιου αν το δωματιο εχει 23 και το θερμομετρο δειχνει 30 προφανως ειναι χαλασμενο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 24/10/2023 at 2:44 ΜΜ, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Παιδιά μια ερώτηση. Τώρα που βρίσκομαι στο 10ήμερο που προσθέτω καθημερινά τα βακτήρια (DM2), εάν μια μέρα δεν το ρίξω (λόγω δουλειάς) υπάρχει πρόβλημα να το συνεχίσω από την επόμενη; Επίσης, πρέπει αυστηρά να το ρίχνω στο 24ωρο; Εάν το ρίξω κάποια μέρα με 1-2 ώρες διαφορά από την προηγούμενη/επόμενη υπάρχει θέμα;

δεν νομιζω οτι θα εχεις καποιο προβλημα, μετρησεις εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

On 26/10/2023 at 2:20 ΜΜ, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Αυτό βασικά είναι που κάνω. Ακολουθώ τις οδηγείς του σκευάσματος και ρίχνω τα απαραίτητα ml DM2 καθημερινά για 10 ημέρες. Δεν αναφέρει το σκεύασμα κάτι επάνω για επιπλέον ενέργειες όπως τροφή κτλ.

την τροφη την βαζουμε για να παραχθει αμωνια και να ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου, παντως καλο ειναι να παρεις υγρα τεστ και να μετρησεις να δεις πως παει, τι ψαρι θα βαλεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Με βακτήρια DM2. 1 φορά τη μέρα για 10 ημέρες. (Σήμερα είμαι στη 10η)

Και σε 10 μέρες πρόλαβε και έγινε ο (κύκλος)?

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Τεστ δεν έχω κάνει μου είπανε από το petshop να τα ξεκινήσω μετά το 10ήμερο που ρίχνω τα βακτήρια.

10 ημέρες ήταν οι οδηγίες στο μπουκαλάκι αλλά και οι οδηγίες που μου έδωσαν από το petshop.

Υγρά τεστ έχω. Πιο συγκεκριμένα έχω το Master Test Kit της API.

Μέσα στο ενυδρείο θέλω να βάλω χρωματιστές χήρες.

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Τεστ δεν έχω κάνει μου είπανε από το petshop να τα ξεκινήσω μετά το 10ήμερο που ρίχνω τα βακτήρια.

10 ημέρες ήταν οι οδηγίες στο μπουκαλάκι αλλά και οι οδηγίες που μου έδωσαν από το petshop.

Υγρά τεστ έχω. Πιο συγκεκριμένα έχω το Master Test Kit της API.

Μέσα στο ενυδρείο θέλω να βάλω χρωματιστές χήρες.

αφου τα εχεις κανε δεν χανεις τιποτα ουτε θα επηρεασει κατι , να σου πω την αληθεια δεν ξερω πως λειτουργει το συγκεκριμενο σκευασμα η αμμωνια πως προκυπτει αφου δεν βαζεις τροφη και δεν εχεις και ψαρια μεσα γιατι συνηθως τα βακτηρια χρειαζονται τροφη (αμμωνια νιτρωδη νιτρικα)

Link to comment
Share on other sites

Γνώμη μου Γιώργο νά μήν βαλεις ζωντανά μέσα ακόμη, 10 ημέρες μόνο με ένα ζουμί το βρίσκω λίγο κουφό. Κάνε μετρήσεις με τα υγρά τέστ που έχεις και βάλε μία φώτο τα αποτελέσματα και βλέπουμε. Τώρα όσο για την θολούρα είναι απολύτως φυσιολογικό να είναι έτσι αφού δεν έχει βιολογία το σύστημα σου ακόμα, θέλει χρόνο και υπομονή αυτή η διαδικασία. Τέλος καλό είναι με τα βακτήρια μαζί να ρίχνεις και τροφή κάθε 3 μέρουλες όπως θα τάιζες τα ψάρια κανονικά αν θα είχες μέσα.

Όσο για την άλγη δεν χρειάζεται να ανάβεις τα φώτα αφού είσαι στην διαδικασία στρωσίματος και δεν υπάρχουν φυτά μέσα.

 

ΥΓ. Κανονικά η διαδικασία αυτή το (στρώσιμο) με βακτήρια και τρόφουλα παίρνει περίπου 40 ημέρες πάνω κάτω.

Έτσι το έστρωσα και εγώ.

Υπομονή 👍👍👍👍

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καθόλου φωτισμό στο ενυδρείο. Μόνο ο φωτισμός του σπιτιού και την ημέρας από το παράθυρο.

 

Εννοείται ότι δεν θα βάλω ψαράκια μέσα πριν είναι έτοιμο το νερό. Αύριο θα κάνω τα πρώτα τεστ και να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται.

 

Όσον αφορά την τροφή, το ρώτησα αυτό στο petshop και μου είπαν να μην βάλω τροφή, μόνο το DM2. Τι να πω και εγώ δεν ξέρω. Να βάλω και τροφή λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Από την αρχή σου είπαμε φίλε μου για τροφή. Τα βακτήρια είναι ζωντανοί οργανισμοί, αν δεν φάνε, καπούτ. Και τεστ έπρεπε να είχες κάνει για να δεις που βαδίζεις, δεν θα επηρέαζε σε κάτι το 10ήμερο που σου είπαν. Τα τεστ είναι σημαντικότατα σε όλη τη διαδικασία του στρωσίματος. Αργότερα μπορείς να μην κάνεις συχνά, τώρα όμως επιβάλλονται.

Επιλέγεις να ακολουθείς μόνο τις οδηγίες του petshop. Δεν είναι κακό, τους εμπιστεύεσαι κι είναι οκ, όμως πως θα σε βοηθήσουμε εμείς όταν δεν ξέρουμε σε πιο στάδιο βρίσκεται το στρώσιμο σου, αφού δεν έχεις κάνει μέχρι τώρα ούτε τη μέτρηση της αμμωνίας;

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία παιδιά, αύριο θα κάνω την πρώτη μέτρηση του νερού και μου λέτε πως να προχωρήσω. Τροφή δεν έχω αγοράσει καν, αν ειναι να πάω αύριο να την πάρω. Είναι αυτά τα πολύχρωμα φυλλαράκια σωστά;

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...