Jump to content

Μικρό ενυδρείο


Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Καλημέρα! Μιας και τα Zebra έχουν τη δυνατότητα να βγαίνουν απ έξω λέω να καλύψω την επιφάνεια ολόκληρη από πάνω. Για την ώρα έχω τζάμι που ήταν μαζί με το ενυδρείο αλλά αφήνει πάρα πολύ κενό από πίσω. Λέω να φτιάξω ένα δικό μου με εγκοπές στα σημεία όπου περνάνε το φίλτρο, ο θερμαντήρας, το φωτιστικό κτλ. Θα μπορούσα αντί για τζάμι (που έχει και μια επικινδυνότητα να σπάσει) να βάλω plexiglass; Θα επηρέαζε κάπως αρνητικά το ενυδρείο ή το φωτισμό;

δεν εχεις προβλημα με plexi γιωργο  μια χαρα θα ειναι , το τζαμι δεν σπαει αλλα φανταζομαι δεν μπορουν να γινουν εγκοπες

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

On 5/1/2024 at 6:24 ΜΜ, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Το αγόρασα. Θα το παραλάβω την Τρίτη λογικά. Μέχρι τότε θα έχω το φωτιστικό γραφείου για κανα 8ωρο κάθε μέρα.

Καθώς παρέγγειλα σήμερα και ειδα το slowdex σαν Default  αν δεν έβαλες ΕΛΤΑ Courier ή ACS δύσκολο για τρίτη αλλά σίγουρα μέσα στην εβδομάδα .

Γενική παρέλαυνα σήμερα δέμα από της 21/12 slowdex από της 29/11 ενημερώθηκε σήμερα το Tracking ότι είναι σε κατάστημα προς παράδοση.  

Sorry που χαλάω το θέμα αλλά ίσως σώσω κανένα :D

  • Like 1
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Παναγιώτης Καζεράκης έγραψε:

Καθώς παρέγγειλα σήμερα και ειδα το slowdex σαν Default  αν δεν έβαλες ΕΛΤΑ Courier ή ACS δύσκολο για τρίτη αλλά σίγουρα μέσα στην εβδομάδα .

Γενική παρέλαυνα σήμερα δέμα από της 21/12 slowdex από της 29/11 ενημερώθηκε σήμερα το Tracking ότι είναι σε κατάστημα προς παράδοση.  

Sorry που χαλάω το θέμα αλλά ίσως σώσω κανένα :D

 

Έλεγε εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης Τρίτη-Πέμπτη. Για να δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έχει να κάνει με το φως; Χρειάζεται μήπως τπτ για λίπασμα ή κάτι σχετικό; Στο petshop δεν μου έδωσαν κάτι για τα φυτά, απλά να τα βάλω μέσα όπως είναι δεμένα πάνω στην πέτρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 50 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Μήπως έχει να κάνει με το φως; Χρειάζεται μήπως τπτ για λίπασμα ή κάτι σχετικό; Στο petshop δεν μου έδωσαν κάτι για τα φυτά, απλά να τα βάλω μέσα όπως είναι δεμένα πάνω στην πέτρα.

γιωργο να ξερεις η ανουμπια δεν θελει πολυ φως

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με το petshop και μου είπαν ότι μπορεί να χρειάζεται σίδηρο. Θα πάω από εκεί αύριο να τους τα δείξω για να μου πούνε στα σίγουρα.

 

Πόσες ώρες να το αφήνω το φως ανοιχτό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Μίλησα με το petshop και μου είπαν ότι μπορεί να χρειάζεται σίδηρο. Θα πάω από εκεί αύριο να τους τα δείξω για να μου πούνε στα σίγουρα.

 

Πόσες ώρες να το αφήνω το φως ανοιχτό;

8 ωρες συνηθως

Link to comment
Share on other sites

Η anubia χρειάζεται σκίαση γιατί θα γεμίσουν άλγες τα φύλλα της. Το φως με βάση τη φυτική μάζα που έχεις μέσα, και το είδος του φυτού, δεν χρειάζεται να είναι ανοιχτό πάνω από 6-7 ώρες.:)🙂🙂

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το παρέλαβα το φωτιστικό. Έχει 3 λειτουργίες ωρών (6, 8, 10, και απεριόριστο), το έχω βάλει στο 6 καλά είναι;

 

Επίσης έχει 7 διαφορετικές εντάσεις φωτός. Σε ποιο να το βάλω; Παίζει κάποιο ρόλο; Το έχω στο 5 τώρα (7 είναι το πιο φωτεινό)

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Παιδιά το παρέλαβα το φωτιστικό. Έχει 3 λειτουργίες ωρών (6, 8, 10, και απεριόριστο), το έχω βάλει στο 6 καλά είναι;

 

Επίσης έχει 7 διαφορετικές εντάσεις φωτός. Σε ποιο να το βάλω; Παίζει κάποιο ρόλο; Το έχω στο 5 τώρα (7 είναι το πιο φωτεινό)

λογικα καθε σκαλα ειναι συγκεκριμενα lumens θα γραφει στις οδηγιες ποσα  μπορεις να βρεις ποσα χρειαζονται για τα λιτρα σου και αναλογως πρατεις

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1 )Τελικά με τη Courier είχες παραγγειλει ?

2)Παίζουν ρόλο οι ώρες και τα λουμεν θεώρησε λίγο μπακάλικα Lumen *ώρες , αν πχ το έχεις στο 5 για 6 ωρες και όλα πάνε ρολόι (δεν εχεις αλγες η αργή ανάπτυξη 0 nitrika) αλλά θα ήθελες 8 ώρες μπορείς να πας στο 4 ή 3 και να πας της ωρες στης 8 κτλ κτλ .

Δες τα Lumen που δίνει το τώρα φωτιστικό σου και πήγαινε το αμέσως μεγαλύτερο ιδιά ώρα για αρχή και αναλόγως πράττεις

 

Edit διάβασα οτι δέν είχες φωτιστικό και εκανες Upgrade ξεκινάς στο 5 με 6 ωρες και αναλογως πάς στης 8 ώρες αν κρίνεις οτι ειναι λίγο ή  κατεβαζεις σκάλα αν ειναι πολύ.  

Ο λόγος που επιμένω για το 5 ειναι γιατι συνηθως στο 60-80% της μέγιστης εντασης εχεις το μέγιστο efficiency και διαρκια ζωής ...

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/1/2024 at 12:32 ΜΜ, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Παιδιά το παρέλαβα το φωτιστικό. Έχει 3 λειτουργίες ωρών (6, 8, 10, και απεριόριστο), το έχω βάλει στο 6 καλά είναι;

 

Επίσης έχει 7 διαφορετικές εντάσεις φωτός. Σε ποιο να το βάλω; Παίζει κάποιο ρόλο; Το έχω στο 5 τώρα (7 είναι το πιο φωτεινό)

Βαλε στην αρχη 6 ωρες και την ενταση καπου στο 3.

Μετα απο 1 - 2 εβδομαδες (καλυτερα 2)  μπορεις να ανεβασεις την ενταση το πολυ ενα κλικ, δηλ 4. Ανουμπιας δεν θα χρειαστει παραπανω φως.

Σε 2-3 εβδομαδες μπορεις να ανεβασεις και την φωτοπεριοδο μεχρι 8 ωρες. Παραπανω δεν χρειαεται.

Για τα φυλλα.... Βλεπω, οτι το θεμα εχουν μόνο τα πιο παλια φυλλα, αυτο σημαινει , οτι το φυτο εχει ελλειψη μακροστοιχειων, δηλ νιτρικων, φωσφορικων, ή και καλιου (μπορει και ολα μαζι), για να σου απαντησω, κάνε τουλάχιστον ενα τεστ νιτρικων.

Δεν μοιαζει καθολου για ελλειψη σιδηρου (χλωρωση ).

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Βαλε στην αρχη 6 ωρες και την ενταση καπου στο 3.

Μετα απο 1 - 2 εβδομαδες (καλυτερα 2)  μπορεις να ανεβασεις την ενταση το πολυ ενα κλικ, δηλ 4. Ανουμπιας δεν θα χρειαστει παραπανω φως.

Σε 2-3 εβδομαδες μπορεις να ανεβασεις και την φωτοπεριοδο μεχρι 8 ωρες. Παραπανω δεν χρειαεται.

Για τα φυλλα.... Βλεπω, οτι το θεμα εχουν μόνο τα πιο παλια φυλλα, αυτο σημαινει , οτι το φυτο εχει ελλειψη μακροστοιχειων, δηλ νιτρικων, φωσφορικων, ή και καλιου (μπορει και ολα μαζι), για να σου απαντησω, κάνε τουλάχιστον ενα τεστ νιτρικων.

Δεν μοιαζει καθολου για ελλειψη σιδηρου (χλωρωση ).

 

Αγόρασα αυτό το λίπασμα για να κρατάω τα απαραίτητα στοιχεία που χρειάζονται τα φυτά. Πιστεύω να έκανα καλά.

Τις ρυθμίσεις στο φως τις κάνω ακριβώς έτσι όπως τα είπες.

 

Επίσης, ένα από τα ψάρια έχει κανα 2-3 ημέρες το οποίο δεν τρώει. Πιο πριν (πριν βάλω τα φυτά) ορμούσε πρώτο απ όλα τα άλλα για να φάει. Τώρα βρίσκεται στο σημείο όπου τα ταΐζω την ώρα που πρέπει αλλά φαίνεται να μην το ενδιαφέρει και πολύ να φάει. Βάζει φλέικς στο στόμα του και μετά τα φτύνει. Τι μπορεί να παίχτηκε με αυτό;

Τα υπόλοιπα τρώνε κανονικά. Οι ενδείξεις του νερού με τα τεστ είναι στα φυσιολογικά επίπεδα, οπότε δεν έχει να κάνει με το νερό λογικά.

 

Λίγο που το έψαξα στο νετ λέει ότι ίσως αυτό να συμβαίνει με την αλλαγή που έκανα στα φυτά, ή να βαρέθηκε την τροφή και να θέλει κάτι διαφορετικό. Τι πιστεύετε; Να δοκιμάσω άλλη τροφή; Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω;

 

Φαίνεται να είναι και λίγο απόμακρο με τα άλλα η αλήθεια είναι, αλλά δεν είναι ότι το πειράζει κάποιο άλλο ή το κυνηγάνε. Κανένα δεν ασχολείται μαζί του την ησυχία του έχει. Δεν είναι σαν το παλιό ψάρι που το κυνηγούσαν όλα τα άλλα και το τραυμάτισαν.

 

Μήπως να φοβάται τώρα με το φως; Οι μόνες αλλαγές που έκανα σε σχέση με πριν είναι το φως, τα φυτά και τα σαλιγκάρια. Τα άλλα είναι όλα τα ίδια. Βέβαια και το πρωί που τα ταΐζω και το φως είναι κλειστό πάλι την ίδια συμπεριφορά έχει.

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Αγόρασα αυτό το λίπασμα για να κρατάω τα απαραίτητα στοιχεία που χρειάζονται τα φυτά. Πιστεύω να έκανα καλά.

για να πουμε αν εκανες καλα, πρεπει πρωτα να κανεις τεστ νερου, γιατι αν δεν εχεις αρκετα νιτρικα..... δεν εκανες καλα :)

 

πριν 2 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Οι ενδείξεις του νερού με τα τεστ είναι στα φυσιολογικά επίπεδα, οπότε δεν έχει να κάνει με το νερό λογικά.

τι εννοεις ,οταν λες φυσιολογικα............. 🤔

Γραψε , σε παρακαλω, ακριβως τι μετρησεις εχεις κανει και με τι τεστακια και οι τιμες, που βγηκαν.

πριν 2 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Φαίνεται να είναι και λίγο απόμακρο με τα άλλα η αλήθεια είναι,

σημαινει, οτι ειναι αρρωστο. Πρωτα κανουμε μετρησεις για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα και μετα ψαχνουμε παραπερα.

Περιμενω τις μετρησεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

για να πουμε αν εκανες καλα, πρεπει πρωτα να κανεις τεστ νερου, γιατι αν δεν εχεις αρκετα νιτρικα..... δεν εκανες καλα :)

 

τι εννοεις ,οταν λες φυσιολογικα............. 🤔

Γραψε , σε παρακαλω, ακριβως τι μετρησεις εχεις κανει και με τι τεστακια και οι τιμες, που βγηκαν.

σημαινει, οτι ειναι αρρωστο. Πρωτα κανουμε μετρησεις για αμμωνια, νιτρωδη και νιτρικα και μετα ψαχνουμε παραπερα.

Περιμενω τις μετρησεις.

 

 

Τις έκανα αυτές τις μετρήσεις όπως ανέφερα και είναι οκ. 0ppm αμμωνία, 0ppm ΝΟ2, 10+ppm NO3. Αυτό εννοούσα όταν είπα ότι είναι στα φυσιολογικά επίπεδα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα το ψαράκι έφαγε κανονικά όπως τα υπόλοιπα και το πρωί και το βράδυ. Δεν ξέρω γιατί δεν έτρωγε για 3 ημέρες, δεν βγάζω άκρη. Μήπως να τους πάρω και μία διαφορετική τροφή να τους δίνω εν αλλάξ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Σήμερα το ψαράκι έφαγε κανονικά όπως τα υπόλοιπα και το πρωί και το βράδυ. Δεν ξέρω γιατί δεν έτρωγε για 3 ημέρες, δεν βγάζω άκρη. Μήπως να τους πάρω και μία διαφορετική τροφή να τους δίνω εν αλλάξ;

καλημερα γιωργο  δεν ειναι κακο να εχεις ποικιλια τροφων

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 14/1/2024 at 9:58 ΜΜ, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Σήμερα το ψαράκι έφαγε κανονικά όπως τα υπόλοιπα και το πρωί και το βράδυ. Δεν ξέρω γιατί δεν έτρωγε για 3 ημέρες, δεν βγάζω άκρη. Μήπως να τους πάρω και μία διαφορετική τροφή να τους δίνω εν αλλάξ;

Δεν ειναι καλο να ταιζουμε τα ψαρακια μας μόνο με μια τροφη. Υπαρχουν και ζωντανες και κατεψυγμενες. Απο flakes δοκιμασε της ocean nutrition.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έλεγα να πάρω αυτή την τροφή για εναλλακτικά. Τι λέτε;

 

Flakes τα τάιζα μέχρι τώρα, της sera. Για την ακρίβεια αυτή εδώ έχω πάρει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...