Jump to content

Μικρό ενυδρείο


Recommended Posts

πριν 42 λεπτά, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Από την αρχή σου είπαμε φίλε μου για τροφή. Τα βακτήρια είναι ζωντανοί οργανισμοί, αν δεν φάνε, καπούτ. Και τεστ έπρεπε να είχες κάνει για να δεις που βαδίζεις, δεν θα επηρέαζε σε κάτι το 10ήμερο που σου είπαν. Τα τεστ είναι σημαντικότατα σε όλη τη διαδικασία του στρωσίματος. Αργότερα μπορείς να μην κάνεις συχνά, τώρα όμως επιβάλλονται.

Επιλέγεις να ακολουθείς μόνο τις οδηγίες του petshop. Δεν είναι κακό, τους εμπιστεύεσαι κι είναι οκ, όμως πως θα σε βοηθήσουμε εμείς όταν δεν ξέρουμε σε πιο στάδιο βρίσκεται το στρώσιμο σου, αφού δεν έχεις κάνει μέχρι τώρα ούτε τη μέτρηση της αμμωνίας;

 

Μήπως για τροφή των βακτηρίων είναι στη δικιά μου περίπτωση το bio filter που έχω βάλει στο φίλτρο; Ή είναι για άλλη δουλειά αυτό;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όχι, αυτό είναι υλικό φίλτρου που προσφέρει χώρο για να φιλοξενηθεί η αποικία των βακτηρίων σου. Η τροφή θα διατηρήσει ζωντανή την αποικία. Τα βακτήρια δεν τρέφονται απευθείας από αυτή την τροφή αλλά από τα παράγωγά της. Δεν χρειάζεται πολλή, μια πολύ μικρή ποσότητα.

Αυτό που χρειάζεσαι άμεσα αυτή τη στιγμή, είναι οι μετρήσεις

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Τεστ δεν έχω κάνει μου είπανε από το petshop να τα ξεκινήσω μετά το 10ήμερο που ρίχνω τα βακτήρια.

10 ημέρες ήταν οι οδηγίες στο μπουκαλάκι αλλά και οι οδηγίες που μου έδωσαν από το petshop.

Υγρά τεστ έχω. Πιο συγκεκριμένα έχω το Master Test Kit της API.

Μέσα στο ενυδρείο θέλω να βάλω χρωματιστές χήρες.

Νομίζω ότι στο ενυδρείο που εχεις δεν μπορείς να βάλεις τίποτα πέρα απο σαλιγκάρια και γαρίδες.Είναι πολύ λίγα τα 20l για να φιλοξενήσουν σχεδόν οποιοδήποτε είδος ψαριού.Πρόσεξε το αυτό γιατί και τα ψάρια θα ταλαιπωρήσεις και εσύ δεν θα χαρείς το χόμπι.Επίσης τα πλαστικά φυτά μόνο πρόβλημα θα σου δημιουργήσουν,θα σου πρότεινα να αγοράσεις μερικά φυτά που δεν χρειάζονται φύτεμα (πχ ανούμπιες, java fern) και να τα δέσεις πάνω σε κάποιο ξύλο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα τα τεστ.Το Κιτ είχε μέσα 4  δοκιμαστικούς σωλήνες για τεστ οπότε δεν έκανα το Ph. Αν είναι απαραίτητο να το κάνω και αυτό. 

 

Φαίνεται να είναι όλα στα ανώτερα όρια. 

High Range pH = 7.4

Ammonia = 0 ppm

Nitrine = 0 ppm

Nitrate = 0 ppm (ίσως και λίγο προς το 5 ppm)

 

Τι κάνω τώρα;

 

EDIT: Επίσης, πώς καθαρίζω τώρα τους δοκιμαστικούς σωλήνες; Με απλό νερό;

 

IMG_20231102_102227.jpg

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Έκανα τα τεστ.Το Κιτ είχε μέσα 4  δοκιμαστικούς σωλήνες για τεστ οπότε δεν έκανα το Ph. Αν είναι απαραίτητο να το κάνω και αυτό. 

 

Φαίνεται να είναι όλα στα ανώτερα όρια. 

High Range pH = 7.4

Ammonia = 0 ppm

Nitrine = 0 ppm

Nitrate = 0 ppm (ίσως και λίγο προς το 5 ppm)

 

Τι κάνω τώρα;

 

EDIT: Επίσης, πώς καθαρίζω τώρα τους δοκιμαστικούς σωλήνες; Με απλό νερό;

 

IMG_20231102_102227.jpg

τους δοκιμαστικους σωσληνες μπορεις να τους καθαρισεις με ζεστο νερο ,προσοχη επειδη ειναι γυαλινοι.Να διαβασεις έπισης τα μετρα προστασιας που πρεπει να λαμβανεις οταν χρησιμοποιεις το τεστ κιτ(ειναι χημικα ολα αυτα).Δεν βλεπω να εχει ξεκινησει καν ο κυκλος,πιθανον επειδη δεν υπαρχει πηγη αμμωνιας.Αν επιμενεις να ακολουθεις τις οδηγιες που (λες οτι) σου εδωσαν στο pet shop δεν νομιζω να στρωσει ποτε το ενυδρειο.Για να ειναι κοντα στα 5ppm τα νιτρικα θα πρεπει να ειναι προς το πορτοκαλι το χρωμα ,εδω ειναι κιτρινο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Άρα τι να κάνω; Να βάλω τροφή;

Καλησπέρα. Νομίζω σε αυτό σου έχουν απαντήσει ήδη τα παιδιά εδώ και μέρες. Χωρίς τροφή τα βακτήρια ΔΕΝ επιβιώνουν, οπότε το ενυδρείο σου παραμένει στο 0. Έχεις διαβάσει καλά το λινκ που έβαλε ο @ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ στο ποστ #5 στην 1η σελίδα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Καλησπέρα. Νομίζω σε αυτό σου έχουν απαντήσει ήδη τα παιδιά εδώ και μέρες. Χωρίς τροφή τα βακτήρια ΔΕΝ επιβιώνουν, οπότε το ενυδρείο σου παραμένει στο 0. Έχεις διαβάσει καλά το λινκ που έβαλε ο @ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ στο ποστ #5 στην 1η σελίδα;

 

Φυσικά και το διάβασα απλά αυτό που ανησυχεί είναι ότι λέει να μην μπερδεύουμε διάφορους τρόπους στρωσίματος. Βλέπω να αναφέρει ότι τα βακτήρια με το που μπούνε μέσα χρειάζονται τροφή για να επιβιώσουν, το ανέφερα αυτό στο petshop (να αναφέρω ότι είναι petshop εξειδικευμένο μόνο για ενυδρεία και όχι για άλλα κατοικίδια) και μου είπανε επανειλημμένα να ΜΗΝ ρίξω τροφή στο 10ήμερο του DM2 διότι θέλουμε να πετύχουμε κάτι άλλο (δεν θυμάμαι τι ακριβώς, νομίζω να μηδενίσουμε όλες τις ενδείξεις, ή κάτι τέτοιο). Μετά το 10ήμερο πρέπει να "τραφούν" τα βακτήρια και μου είπανε να γίνει βάζοντας μέσα ψαράκια. Το αναφέρει και στον οδηγό. Τώρα, τι να πω αυτό μου είπανε αυτό κάνω.

 

Μου είπανε επίσης ότι η άλγη που προκλήθηκε στο ενυδρείο δεν θα έπρεπε να συμβεί χωρίς κάτι ζωντανό μέσα στο ενυδρείο (βακτήρια, ψαράκια, κτλ) μιας και δεν το χτυπάει το φως του ήλιου και μιας και δεν έχω καθόλου φωτισμό στο ενυδρείο.

 

Ίσως να μην σας τα μεταφέρω καλά αυτά που μου είπανε και να σας μπερδεύω, όταν ξαναμιλήσω μαζί τους θα τους ρωτήσω ξανά για ποιο λόγο το κάνουμε έτσι και θα σας πω τι μου είπανε ακριβώς μπας και βγάλουμε κάποια άκρη.

Link to comment
Share on other sites

πριν 33 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

 

Φυσικά και το διάβασα απλά αυτό που ανησυχεί είναι ότι λέει να μην μπερδεύουμε διάφορους τρόπους στρωσίματος. Βλέπω να αναφέρει ότι τα βακτήρια με το που μπούνε μέσα χρειάζονται τροφή για να επιβιώσουν, το ανέφερα αυτό στο petshop (να αναφέρω ότι είναι petshop εξειδικευμένο μόνο για ενυδρεία και όχι για άλλα κατοικίδια) και μου είπανε επανειλημμένα να ΜΗΝ ρίξω τροφή στο 10ήμερο του DM2 διότι θέλουμε να πετύχουμε κάτι άλλο (δεν θυμάμαι τι ακριβώς, νομίζω να μηδενίσουμε όλες τις ενδείξεις, ή κάτι τέτοιο). Μετά το 10ήμερο πρέπει να "τραφούν" τα βακτήρια και μου είπανε να γίνει βάζοντας μέσα ψαράκια. Το αναφέρει και στον οδηγό. Τώρα, τι να πω αυτό μου είπανε αυτό κάνω.

 

Μου είπανε επίσης ότι η άλγη που προκλήθηκε στο ενυδρείο δεν θα έπρεπε να συμβεί χωρίς κάτι ζωντανό μέσα στο ενυδρείο (βακτήρια, ψαράκια, κτλ) μιας και δεν το χτυπάει το φως του ήλιου και μιας και δεν έχω καθόλου φωτισμό στο ενυδρείο.

 

Ίσως να μην σας τα μεταφέρω καλά αυτά που μου είπανε και να σας μπερδεύω, όταν ξαναμιλήσω μαζί τους θα τους ρωτήσω ξανά για ποιο λόγο το κάνουμε έτσι και θα σας πω τι μου είπανε ακριβώς μπας και βγάλουμε κάποια άκρη.

γιωργο  εγω απο τα τεστ βλεπω οτι ειναι ολα στο 0 (το τεστ για τα νιτρικα φανταζομαι διαβασες πως γινεται γιατι εχει μια ιδιαιτεροτητα) που σημαινει οτι δεν εχει ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου , ψαρια για κανενα λογο δεν βαζεις μεσα πριν στρωσει παλια εβαζαν χρυσοψαρα που ειναι πιο ανθεκτικα ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ , απλως εχασες 10 μερες δεν τρεχει κατι παιρνεις μια τροφη (νιφαδες την πιο φθηνη) και βαζεις λιγη μεσα στην αποχη η σε τουλι και την βαζεις στο ενυδρειο σε 2-3 μερες την αλλαζεις ετσι θα αρχισει να δημιουργειται αμμωνια και να ξεκινησει το στρωσιμο για 10-15 μερες δεν χρειαζεται να κανεις τιποτα μονο τροφη μετα κανεις τεστ και βλεπουμε πως παει οταν τα τεστ θα δειχνουν αμμωνια 0 νιτρωδη 0  και ανιχνευσιμα νιτρικα ειναι ετοιμο η αμμωνια και τα νιτροδη μηδενιζουν οταν θα δημιουργηθουν οι αποικιες βακτηριδιων ενω τα νητρικα πεφτουν με αλλαγες νερου και αν εχεις αληθινα φυτα,επισης πολυ πιθανον καποια στιγμη να εμφανιστει καφε αλγη σχεδον πανου απο τα τζαμια μεχρι το χαλικι μην τρομαξεις ειναι φυσιολογικο ελπιζω να σε βοηθησα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Μου είπαν ότι η θολούρα οφείλεται στο ότι το φίλτρο δεν έχει υαλοβάμβακα. Ισχύει;

η θολουρα θα φυγει μπορει να ειναι και απο τα βακτηρια εγω ειχα ριξει της sera και γινοταν σχεδον ασπρο μην σε ανησυχει

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ξαναμίλησα μαζί τους και θα σας πω τι μου είπαν ακριβώς και θα ήθελα την άποψή σας πάνω σε αυτά. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε να απέχετε τόσο πολύ στις εντολές της διαδικασίας, θεωρούσα ότι κάποια πράγματα είναι προκαθορισμένα και ότι δεν τίθεται θέμα διαφορετικής μεθόδου. Τέλος πάντων, αυτά που μου είπαν για να συνεχίσω είναι:

1) Να προσθέσω υαλοβάμβακα στο φίλτρο (για να γίνεται λέει και μηχανικός καθαρισμός του νερού για να γίνει "κρυστάλλινο")

2) Να κάνω μία αλλαγή του νερού στο 1/3 και να προσθέσω μόνο αντιχλώριο αυτή τη φορά (χωρίς βακτήρια)

3) Στη συνέχεια, να πάω να πάρω τα ψαράκια και να τα βάλω στο ενυδρείο ώστε να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου, να αναπτυχθούν αποικίες βακτηρίων, κτλ.

(Μου είπαν ότι ΜΟΝΟ η Αμμωνία και το NO2 είναι θανατηφόρα για τα ψάρια όποτε μπορώ να τα βάλω στο ενυδρείο εφόσον αυτές οι ενδείξεις είναι στο 0 και τα άλλα θα στρώσουν στην πορεία).

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο έχεις μπερδευτεί. Δεν το λέω για κακό, είναι 100% λογικό. Αυτό γίνεται γιατί δεν έχεις καμμία εμπειρία και διαβάζεις κάποια πραγματάκια εδω, δημιουργείς μια άποψη και από την άλλη ακούς και τον petshop-α που λέει τα δικά του. Ο petshop-ας όπως ο κάθε επαγγελματίας, θέλει να πουλήσει. Οπότε θα σου πει πάρε αυτό το σκεύασμα, πάρε το άλλο, τώρα δεν πέτυχε αυτό που έκανες, πάρε το τρίτο σκεύασμα, κάνε αυτό, κάνε εκείνο κλπ. Δεν κακολογώ κανέναν είναι λογικό αυτό, αφού από αυτή τη δουλειά ζει. Εμείς εδώ από την άλλη είμαστε χομπίστες, θέλουμε να μοιραζόμαστε τις γνώσεις και τις εμπειρίες μας (αναλόγως ο καθένας τι γνώσεις και εμπειρίες έχει) και η μόνη ικανοποίηση μας είναι να βοηθάμε ο ένας τον άλλον, ξοδεύοντας (με ευχαρίστηση πάντα) λίγο από τον χρόνο μας. Οικονομικό όφελος δεν έχει κανένας μας. Είναι χαρά μας να βοηθάμε άλλους, όπως κάποτε βοηθήκαμε και εμείς. Θα σε βοηθήσει πολύ να ξεμπερδεψεις τα πράγματα στο κεφάλι σου, αν ακολουθήσεις τις οδηγίες ενός από τους 2, με το αντίστοιχο αποτέλεσμα. Εγώ θα σου πω την άποψη μου και κράτα ο,τι θες. Είναι δεδομενο ότι βακτήρια χωρίς τροφή δεν αναπτύσονται και δεν επιβιώνουν. Είναι θέμα βιολογίας αυτό και δεν αλλάζει. Δεν ξέρω τι ακριβώς σου είπαν για τις 10 μέρες (δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι) αλλά ο,τι έβαλες στο ενυδρείο σου, τζάμπα το έβαλες. Για αυτό άλλωστε και όλες οι μετρήσεις είναι 0. Για μένα άρχισε να βάζεις τροφή στο ενυδρείο σου (στρώσιμο με τροφή), θες να βάλεις και τα βακτήρια που έχεις για να μην πάνε χαμένα; Βάλτα, δεν θα κάνουν κακό. Στην μισή ποσότητα ή μέρα παρά μέρα, ίσα για να βοηθήσουν. Ή εναλλακτικά βρίσκεις μπολι. Έτσι θα στρωθεί το ενυδρείο σου. Με υπομονή και μετρήσεις και όταν όλα θα έχουν πλέον σταθεροποιηθεί και η αμμωνια-νιτρωδη είναι 0 και σταθερά έχεις νιτρικά, βάζεις και ζωντανούς οργανισμούς (εδώ θέλει άλλη συζήτηση για το τι μπαίνει γιατί το ενυδρείο σου είναι μικρό). Αυτή είναι η άποψη μου, δικό σου είναι το ενυδρείο και αποφασίζεις πως θα πορευτείς. Το θόλο νερό που βλέπεις είναι πιθανόν bacterial bloom. Δεν είναι κάτι, θα υποχωρήσει μόνο του. Ο υαλοβάμβακας, δεν νομίζω να βοηθάει σε αυτή την περίπτωση. Φιλικά πάντα και ο,τι θέλεις εδώ είμαστε.

 

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Λοιπόν, ξαναμίλησα μαζί τους και θα σας πω τι μου είπαν ακριβώς και θα ήθελα την άποψή σας πάνω σε αυτά. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε να απέχετε τόσο πολύ στις εντολές της διαδικασίας, θεωρούσα ότι κάποια πράγματα είναι προκαθορισμένα και ότι δεν τίθεται θέμα διαφορετικής μεθόδου. Τέλος πάντων, αυτά που μου είπαν για να συνεχίσω είναι:

1) Να προσθέσω υαλοβάμβακα στο φίλτρο (για να γίνεται λέει και μηχανικός καθαρισμός του νερού για να γίνει "κρυστάλλινο")

2) Να κάνω μία αλλαγή του νερού στο 1/3 και να προσθέσω μόνο αντιχλώριο αυτή τη φορά (χωρίς βακτήρια)

3) Στη συνέχεια, να πάω να πάρω τα ψαράκια και να τα βάλω στο ενυδρείο ώστε να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου, να αναπτυχθούν αποικίες βακτηρίων, κτλ.

(Μου είπαν ότι ΜΟΝΟ η Αμμωνία και το NO2 είναι θανατηφόρα για τα ψάρια όποτε μπορώ να τα βάλω στο ενυδρείο εφόσον αυτές οι ενδείξεις είναι στο 0 και τα άλλα θα στρώσουν στην πορεία).

γιωργο υαλοβαμβακα η ενυδρειακο βαμβακι αν θες και χωραει στο φιλτρο σου βαζεις αλλα θα πρεπει να μπει στο τελευταιο σταδιο που περναει το νερο για να μην μπουκωσει και θελει αλλαγη  σχεδον καθε βδομαδα , αλλαγη στο στρωσιμο μπορεις και να μην κανεις τωρα αυτο που σου λενε να παρεις ψαρια  και ειδικα αυτα που θελεις που δεν ξερω και ποσο ανθεκτικα ειναι με συγχωρεις αλλα τα ακουω λιγο μ@@@@ιες  θα προσπαθησω να σου εξηγησω πως λειτουργει ο κυκλος του αζωτου  αν βαλεις ψαρια παραγονται ρυποι που γινονται αμμωνια   σιγα σιγα δημιουργουνται βακτηρια τα οποια διασπουν την αμμωνια nh3/nh4 και την  μετατρεπουν σε νιτρωδη  no2 μετα δημιουργουνται βακτηρια που διασπουν τα νιτρωδη σε νιτρικα no3  οταν θα δημιουργηθουν οι απαραιτητες αποικιες βακτηριων θα ειναι η αμμωνια και τα νιτρωδη 0 και τα νητρικα 15-20  που τα μειωνεις με τις αλλαγες νερου  ολος αυτος ο κυκλος συνηθως διαρκει 1 μηνα σκεψου λοιπον οτι τα ψαρακια  θα ειναι για ολο αυτο το διαστημα σε ενα τοξικο περιβαλλον και αμφιβαλλω αν θα αντεξουν  γιαυτο βαζουμε τροφη για να παραχθει αμμωνια και να προχωρησουμε στα επομενα σταδια

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Λοιπόν, ξαναμίλησα μαζί τους και θα σας πω τι μου είπαν ακριβώς και θα ήθελα την άποψή σας πάνω σε αυτά. Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνετε να απέχετε τόσο πολύ στις εντολές της διαδικασίας, θεωρούσα ότι κάποια πράγματα είναι προκαθορισμένα και ότι δεν τίθεται θέμα διαφορετικής μεθόδου. Τέλος πάντων, αυτά που μου είπαν για να συνεχίσω είναι:

1) Να προσθέσω υαλοβάμβακα στο φίλτρο (για να γίνεται λέει και μηχανικός καθαρισμός του νερού για να γίνει "κρυστάλλινο")

2) Να κάνω μία αλλαγή του νερού στο 1/3 και να προσθέσω μόνο αντιχλώριο αυτή τη φορά (χωρίς βακτήρια)

3) Στη συνέχεια, να πάω να πάρω τα ψαράκια και να τα βάλω στο ενυδρείο ώστε να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου, να αναπτυχθούν αποικίες βακτηρίων, κτλ.

(Μου είπαν ότι ΜΟΝΟ η Αμμωνία και το NO2 είναι θανατηφόρα για τα ψάρια όποτε μπορώ να τα βάλω στο ενυδρείο εφόσον αυτές οι ενδείξεις είναι στο 0 και τα άλλα θα στρώσουν στην πορεία).

Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι από αυτά που σου είπε, αλλά όσο και να προσπαθώ, δεν μπορώ. Δηλαδή γιατί σου πούλησε βακτήρια και τώρα σου λέει να βάλεις ψάρια για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου; Και αφού μιλάς ρώτησε τον μια, τα βακτήρια που έχω βάλει τόσες μέρες που δεν είχαν τροφή, επέζησαν; Έκαναν αποκια; Η βιολογία δεν δημιουργείται σε 5 και σε 10 μέρες φίλε μου (εκτός αν βάλουμε μπολι, που και πάλι δεν είναι στάνταρ). Τέλος πάντων, δεν γράφω άλλα. Σου έγραψα παραπάνω την άποψη μου. Από εκεί και πέρα είναι επιλογή σου για το τι θα κάνεις.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας, αλήθεια! Όπως ανέφερε και ο ChrisEco όντως ως αρχάριος και άσχετος, έχω μπερδευτεί άπειρα ακούγοντας διαφορετικά πράγματα. Αποφάσισα να μην ακολουθήσω τις εντολές του petshop και να το κάνω από την αρχή όπως μου προτείνετε εσείς και ο οδηγός.

 

Τώρα λοιπόν (ξεκινώντας στην ουσία από το 0) τι βήματα να ακολουθήσω ακριβώς;

Πιο συγκεκριμένα:

1) Έχω ένα ενυδρείο 20lt στημένο με διακοσμητικά, υπόστρωμα, φίλτρο, θερμαντήρα και θερμόμετρο εδώ και 10 ημέρες το οποίο έριχνα 2ml DM2 κάθε μέρα και τπτ άλλο. (Την πρώτη φορά που το γέμισα με νερό έριξα και το αντίστοιχο αντιχλώριο)

2) Το νερό μετά το 10ήμερο είναι θολό (για bacterial bloom μου είπαν και στο petshop) αλλά είπαμε να το προσπεράσω αυτό προς το παρόν.

3) Στο φίλτρο έχω κόψει το σφουγγάρι στη μέση για να προσθέσω το βιολογικό υλικό και το έχω σε λειτουργία όλο το 10ήμερο.

4) Υπάρχει πολλή άλγη ειδικά μέσα στο φίλτρο αλλά και στα τοιχώματα του ενυδρείου περιμετρικά στην στάθμη του νερού.

5) Το θερμαντήρα τον έχω στους 24 βαθμούς και το θερμόμετρο δείχνει σταθερά 27 βαθμούς.

Αυτά! Πως προχωράω τώρα; Να τα καθαρίσω όλα απο την αρχή και να ξεκινήσω κάπως αλλιώς; Να κάνω κάποια αλλαγή σε αυτά που έχω ήδη στημένα;

Όσο για τα "νεκρά" βακτήρια του 10ημέρου τι να κάνω; Επηρεάζουν σε κάτι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 26 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας, αλήθεια! Όπως ανέφερε και ο ChrisEco όντως ως αρχάριος και άσχετος, έχω μπερδευτεί άπειρα ακούγοντας διαφορετικά πράγματα. Αποφάσισα να μην ακολουθήσω τις εντολές του petshop και να το κάνω από την αρχή όπως μου προτείνετε εσείς και ο οδηγός.

 

Τώρα λοιπόν (ξεκινώντας στην ουσία από το 0) τι βήματα να ακολουθήσω ακριβώς;

Πιο συγκεκριμένα:

1) Έχω ένα ενυδρείο 20lt στημένο με διακοσμητικά, υπόστρωμα, φίλτρο, θερμαντήρα και θερμόμετρο εδώ και 10 ημέρες το οποίο έριχνα 2ml DM2 κάθε μέρα και τπτ άλλο. (Την πρώτη φορά που το γέμισα με νερό έριξα και το αντίστοιχο αντιχλώριο)

2) Το νερό μετά το 10ήμερο είναι θολό (για bacterial bloom μου είπαν και στο petshop) αλλά είπαμε να το προσπεράσω αυτό προς το παρόν.

3) Στο φίλτρο έχω κόψει το σφουγγάρι στη μέση για να προσθέσω το βιολογικό υλικό και το έχω σε λειτουργία όλο το 10ήμερο.

4) Υπάρχει πολλή άλγη ειδικά μέσα στο φίλτρο αλλά και στα τοιχώματα του ενυδρείου περιμετρικά στην στάθμη του νερού.

5) Το θερμαντήρα τον έχω στους 24 βαθμούς και το θερμόμετρο δείχνει σταθερά 27 βαθμούς.

Αυτά! Πως προχωράω τώρα; Να τα καθαρίσω όλα απο την αρχή και να ξεκινήσω κάπως αλλιώς; Να κάνω κάποια αλλαγή σε αυτά που έχω ήδη στημένα;

Όσο για τα "νεκρά" βακτήρια του 10ημέρου τι να κάνω; Επηρεάζουν σε κάτι;

δεν αλλαζεις τιποτα  απλως βαζεις τροφη και ξεκινας , οταν λες εχεις κοψει το σφουγγαρι και εχεις βαλει βιολογικο υλικο φανταζομαι το νερο πρωτα περναει μεσα στο σφουγγαρι και μετα απο το βιολογικο?

Link to comment
Share on other sites

πριν 32 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Δεν θέλω να σχολιάσω κάτι από αυτά που σου είπε, αλλά όσο και να προσπαθώ, δεν μπορώ. Δηλαδή γιατί σου πούλησε βακτήρια και τώρα σου λέει να βάλεις ψάρια για να ξεκινήσει ο κύκλος του αζώτου; Και αφού μιλάς ρώτησε τον μια, τα βακτήρια που έχω βάλει τόσες μέρες που δεν είχαν τροφή, επέζησαν; Έκαναν αποκια; Η βιολογία δεν δημιουργείται σε 5 και σε 10 μέρες φίλε μου (εκτός αν βάλουμε μπολι, που και πάλι δεν είναι στάνταρ). Τέλος πάντων, δεν γράφω άλλα. Σου έγραψα παραπάνω την άποψη μου. Από εκεί και πέρα είναι επιλογή σου για το τι θα κάνεις.

Δυστυχως διαπιστώνω οτι βασιζονατι στην αγνοια του κοσμου καποιοι επαγγελματιες και προσπαθουν να κοροιδεψουν.Δεν ειναι κακο να προσπαθεις να πουλήσεις,αλλα οχι κοροιδευοντας.Εχω ακουσει το τρελο οτι τα ψαρακια μου ψοφησαν επειδή γεννησαν αυγα...Δεν θα σχολιάσω περισσότερο γιατί το θεώρησα προσβολή προς τη νοημοσύνη μου και δεν το συνέχισα.Σε καθε περιπτωση,οντας και εγω αρχάριςο έχω να πω ότι στην αρχή γίνονται πολλά λα΄θη,απο τα οποία μαθαίνεις ή ξοδεύεσαι περισσοτερο...εγω τα έκανα και τα κανω και τα δυο,αλλά τουλάχιστον πιστευω δεν εχω ταλαιπωρήσει ζωντανο.Ολα καλά,εφόσον ο φίλος δεν έχει πάρει ψάρια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,μονο υπομονή χρειάζεται.

  • Like 2
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 40 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας, αλήθεια! Όπως ανέφερε και ο ChrisEco όντως ως αρχάριος και άσχετος, έχω μπερδευτεί άπειρα ακούγοντας διαφορετικά πράγματα. Αποφάσισα να μην ακολουθήσω τις εντολές του petshop και να το κάνω από την αρχή όπως μου προτείνετε εσείς και ο οδηγός.

 

Τώρα λοιπόν (ξεκινώντας στην ουσία από το 0) τι βήματα να ακολουθήσω ακριβώς;

Πιο συγκεκριμένα:

1) Έχω ένα ενυδρείο 20lt στημένο με διακοσμητικά, υπόστρωμα, φίλτρο, θερμαντήρα και θερμόμετρο εδώ και 10 ημέρες το οποίο έριχνα 2ml DM2 κάθε μέρα και τπτ άλλο. (Την πρώτη φορά που το γέμισα με νερό έριξα και το αντίστοιχο αντιχλώριο)

2) Το νερό μετά το 10ήμερο είναι θολό (για bacterial bloom μου είπαν και στο petshop) αλλά είπαμε να το προσπεράσω αυτό προς το παρόν.

3) Στο φίλτρο έχω κόψει το σφουγγάρι στη μέση για να προσθέσω το βιολογικό υλικό και το έχω σε λειτουργία όλο το 10ήμερο.

4) Υπάρχει πολλή άλγη ειδικά μέσα στο φίλτρο αλλά και στα τοιχώματα του ενυδρείου περιμετρικά στην στάθμη του νερού.

5) Το θερμαντήρα τον έχω στους 24 βαθμούς και το θερμόμετρο δείχνει σταθερά 27 βαθμούς.

Αυτά! Πως προχωράω τώρα; Να τα καθαρίσω όλα απο την αρχή και να ξεκινήσω κάπως αλλιώς; Να κάνω κάποια αλλαγή σε αυτά που έχω ήδη στημένα;

Όσο για τα "νεκρά" βακτήρια του 10ημέρου τι να κάνω; Επηρεάζουν σε κάτι;

Κάνε μια αλλαγουλα γύρω στο 50%. Διάβασε καλά την μέθοδο στρωσιματος με τροφή. Ανέβασε την θερμοκρασία του ενυδρείου γύρω στους 27-28°C (βοηθάει η υψηλή θερμοκρασία στο στρώσιμο). Βάλε τροφουλα μέσα σε τούλι (κατά προτίμηση) για να μην σκορπάει στο ενυδρείο σου και στο κάνει χάλια και θα την αλλάζεις κάθε 48-72 ώρες. Βακτήρια είπαμε, αν θες μπορείς να βάζεις λίγα για boostαρισμα και μετά υπομονή και μετρησουλες. Έτσι θα το στρώσεις σωστά. 😉👍

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

1)Εγώ προσωπικά τί θα έκανα.

Θα έβαζα το ενυδρείο κάπου που  να μην έχει άμεση επαφή με τον ήλιο και έχω προβλήματα με άλγες.

2) θα ξεκινούσα να ρίχνω τροφή με συνδυασμό και τα βακτήρια κάθε τρεις ημέρες και θερμοκρασία στους 27 ώστε να δω στις μετρήσεις ότι επιτέλους ανεβαίνει η αμμωνία και θα την κρατούσα σταθερά περίπου 2.0ppm.

3) θα έκανα μετρήσεις κάθε 3 -4 ημέρες αμμωνία και Νιτρώδη να ξέρω που βρίσκονται γιατί σε κάποια φάση θα ξεκινήσει να ανεβάσει Νιτρώδη No2 και σιγά σιγά να κατεβαίνει η αμμωνία NH3/4 εκεί σε αυτό το στάδιο θα βρίσκομαι στο μισό του κύκλου περίπου τότε θα έχω καταλάβει ότι όντως αρχίζει να δημιουργείται ζωή δηλαδή τα βακτήρια να πολλαπλασιάζονται για να κάνουν τη δουλειά τους . Από κει και πέρα υπομονή και με συνδυασμό με όλα τα παραπάνω που σου ανέφερα μέχρι που να κατέβουν αμμωνία NH2/4 ,νιτρώδη ΝΟ2 και να μετράς μόνο νιτρικά Νο3 στο τέλος περίπου 10-15 ppm .Τότε είσαι έτοιμος να βάλεις τα πρώτα ζωντανά μέσα

πριν 16 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Δεν εχω καθόλου φωτισμό στο ενυδρείο. Μόνο ο φωτισμός του σπιτιού και την ημέρας από το παράθυρο.

 

Εννοείται ότι δεν θα βάλω ψαράκια μέσα πριν είναι έτοιμο το νερό. Αύριο θα κάνω τα πρώτα τεστ και να δω σε τι κατάσταση βρίσκεται.

 

Όσον αφορά την τροφή, το ρώτησα αυτό στο petshop και μου είπαν να μην βάλω τροφή, μόνο το DM2. Τι να πω και εγώ δεν ξέρω. Να βάλω και τροφή λέτε;

 

Έγινε επεξεργασία - Taxiarchis
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Aquascape έγραψε:

Δυστυχως διαπιστώνω οτι βασιζονατι στην αγνοια του κοσμου καποιοι επαγγελματιες και προσπαθουν να κοροιδεψουν.Δεν ειναι κακο να προσπαθεις να πουλήσεις,αλλα οχι κοροιδευοντας.Εχω ακουσει το τρελο οτι τα ψαρακια μου ψοφησαν επειδή γεννησαν αυγα...Δεν θα σχολιάσω περισσότερο γιατί το θεώρησα προσβολή προς τη νοημοσύνη μου και δεν το συνέχισα.Σε καθε περιπτωση,οντας και εγω αρχάριςο έχω να πω ότι στην αρχή γίνονται πολλά λα΄θη,απο τα οποία μαθαίνεις ή ξοδεύεσαι περισσοτερο...εγω τα έκανα και τα κανω και τα δυο,αλλά τουλάχιστον πιστευω δεν εχω ταλαιπωρήσει ζωντανο.Ολα καλά,εφόσον ο φίλος δεν έχει πάρει ψάρια δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,μονο υπομονή χρειάζεται.

Έτσι είναι δυστυχώς. Θα μπορούσα να γράψω κατεβατό, αλλά φοβάμαι πως θα ξέφευγα και θα με banαρανε από το forum 😂. Υπάρχουν κάποιοι που κερδοσκοπούν καθαρά. Το θέμα όμως εδώ δεν είναι ότι απλά κερδοσκοπούν, αλλά ότι αφενός μεν ταλαιπωρούνται ζωντανά (γιατί ζωντανά δεν είναι μόνο τα σκυλάκια και τα γατάκια αλλά και τα ψάρια), αφετέρου δε με τις πράξεις τους και τις συμβουλές τους, φθάνουν σε απογοήτευση και απελπισία τους νέους χομπίστες, με αποτέλεσμα να παρατάνε το χόμπι, πριν καλά καλά το ξεκινήσουν. Μακροχρόνια δηλαδή έχουν χασουρα και οι ίδιοι, αλλά τι να πεις ; Τόσο τους κόβει κάποιους.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

δεν αλλαζεις τιποτα  απλως βαζεις τροφη και ξεκινας , οταν λες εχεις κοψει το σφουγγαρι και εχεις βαλει βιολογικο υλικο φανταζομαι το νερο πρωτα περναει μεσα στο σφουγγαρι και μετα απο το βιολογικο?

Νομίζω πως αυτό κάνει. Σφουγγάρι-βιολογικό-σφουγγάρι. Όπως φαίνεται και στην εικόνα, απλά έκοψα το μπλε σφουγγάρι στη μέση και έβαλα ανάμεσά του το διχτάκι με το βιολογικό υλικό.

397971548_852281046453045_5060764685551157404_n.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος ChrisEco έγραψε:

Κάνε μια αλλαγουλα γύρω στο 50%. Διάβασε καλά την μέθοδο στρωσιματος με τροφή. Ανέβασε την θερμοκρασία του ενυδρείου γύρω στους 27-28°C (βοηθάει η υψηλή θερμοκρασία στο στρώσιμο). Βάλε τροφουλα μέσα σε τούλι (κατά προτίμηση) για να μην σκορπάει στο ενυδρείο σου και στο κάνει χάλια και θα την αλλάζεις κάθε 48 ώρες. Βακτήρια είπαμε, αν θες μπορείς να βάζεις λίγα για boostαρισμα και μετά υπομονή και μετρησουλες. Έτσι θα το στρώσεις σωστά. 😉👍

 

Κάνω την αλλαγή με το αντίστοιχο αντιχλώριο και χωρίς βακτήρια αυτή τη φορά;

Πόση τροφή να βάλω περίπου; Πως να τη μετρήσω;

Βακτήρια να βάζω 2 ml καθε μέρα όπως έβαζα ή μόνο με την αλλαγή της τροφής;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

 

Κάνω την αλλαγή με το αντίστοιχο αντιχλώριο και χωρίς βακτήρια αυτή τη φορά;

Πόση τροφή να βάλω περίπου; Πως να τη μετρήσω;

Βακτήρια να βάζω 2 ml καθε μέρα όπως έβαζα ή μόνο με την αλλαγή της τροφής;

Πάντα με αντιχλώριο η αλλαγή. Τροφή τώρα θα πας λίγο εμπειρικά στην αρχή. Βάλε γύρω 1/3 κουταλάκι του γλυκού και βλέπεις τι θα σου δείξουν οι μετρήσεις και αναλόγως αυξομειώνεις. Για τα βακτήρια θεωρώ ότι καλύτερη στιγμή να τα βάζεις, είναι την επόμενη μέρα από την αλλαγή της τροφής.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...