Jump to content

Μικρό ενυδρείο


Recommended Posts

πριν 1 ώρα, το μέλος Takis Karatzannos έγραψε:

καλημερα γιωργο  νερο δεν χρειαζεται να βαλεις αρκει να μην πεσει η σταθμη κατω απο το φιλτρο και δεν μπορει να τραβηξει , για την τροφη μπορουν να σου πουν οι πιο εμπειροι εγω εβαζα καθε 2 μερες παντως

και εγώ κάθε 2 μέρες έβαζα. Απλά τώρα έχει ανέβει η αμμωνία στα 4 ppm και το ΝΟ2 δεν έχει ξεκινήσει καν.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 296
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα ξεκινήσουν τα ΝΟ2, μην ανησυχείς, συνήθως στις 2-3 εβδομάδες μετά την εμφάνιση αμμωνίας ξετσουμίζουν κι αυτά.

Αναπλήρωση αν κάνεις, βάλε αναλογικά και αντιχλώριο γιατί χλώριο=απολύμανση, άρα βακτήρια καπούτ -> Τζάμπα ο κόπος.

Η θολούρα θα φύγει μην σε ανησυχεί.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Δεν έχω ακόμη παρατηρήσει να εμφανίζονται βακτήρια στο ενυδρείο. Μήπως θα μπορούσα να το βοηθήσω με κάποιο τρόπο; Εάν έριχνα τώρα το DM2 που υπάρχει πολλή αμμωνία μήπως θα βοηθούσε;

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Καλησπέρα! Δεν έχω ακόμη παρατηρήσει να εμφανίζονται βακτήρια στο ενυδρείο. Μήπως θα μπορούσα να το βοηθήσω με κάποιο τρόπο; Εάν έριχνα τώρα το DM2 που υπάρχει πολλή αμμωνία μήπως θα βοηθούσε;

καλησπερα γιωργο τι μετρησεις εχεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

2 εβδομάδες ακριβώς από την εμφάνιση την αμμωνίας

 

νομιζω οτι την επομενη εβδομαδα  θα σου εμφανιστουν και τα n02 εισαι περιπου στην μεση θελει υπομονη 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Καταλαβαίνω! Άρα μου προτείνεις να μην το βοηθήσω με DM2 και να περιμένω να εμφανιστούν από μόνα τους;

και εγω αρχαριος ειμαι απλως σου λεω τι εκανα και εστρωσε , βεβαια τωρα εχω θεματα με αλγες αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να ρίξεις βακτήρια, ρίξε, δεν θα κάνεις κακό. Ρίξτα απευθείας στο φίλτρο σου.

Από τη στιγμή που έχεις αμμωνία και τροφή, σίγουρα έχει ξεκινήσει η δημιουργία της αποικίας σου. Υπομονή χρειάζεται για να ολοκληρωθεί ο κύκλος.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τροφή βασικά έπαψα να βάζω τώρα διότι αναφέρθηκε εδώ ότι εάν φτάσει σε υψηλό επίπεδο η αμμωνία (4ppm) να τη σταματήσω.

Link to comment
Share on other sites

Μην σταματάς την τροφή ακόμα. Δεν χρειάζεται πολλή. Διάβασέ το

 

Φάση δεύτερη: Από εδώ και κάτω το στρώσιμο με τροφή δεν διαφέρει από το στρώσιμο με την αμμωνία, στο ενυδρείο μας θέλουμε μια συγκέντρωση αμμωνίας 3-4 και όχι πάνω από 5. Εδώ τώρα παίζουμε με τις δόσεις τροφής, μέχρι να βρούμε την ιδανική δόση για το δικό μας ενυδρείο. Εννοείται πως επειδή η τροφή αργεί να μας δώσει την αμμωνία της, δεν θα κάνουμε μέτρησεις μετά από 60 λεπτά όπως μετράμε συνήθως την αμμωνία, αλλά μετά από 12+ ώρες.

Μετά την μέτρηση, αν έχουμε μεταξύ 3-5 τότε είμαστε καλά, αν όμως ξεφύγαμε προς τα πάνω, κατά πολύ, τότε θα πρέπει  να αντικαταστήσουμε ένα τμήμα του νερού με φρέσκο νερό, και αν έχουμε λιγότερο τότε προσθέτουμε λίγα φυλλαράκια τροφής ακόμη.

 

Φάση τρίτη: Μια εβδομάδα μετά κάνουμε την πρώτη μέτρηση ΝΗ3/4 και ΝΟ2.  Λογικά θα δούμε μια πτώση της αμμωνίας και εμφάνιση του ΝΟ2. Σε αυτήν την φάση, προσθέτουμε και άλλο τροφή και κάνουμε μετρήσεις κάθε 2 μέρες. Θα πρέπει να διαπιστώνουμε μια συνεχή πτώση της αμμωνίας και αύξηση του ΝΟ2.

Να σημειώσουμε πως δεν αφήνουμε την αμμωνία να πέσει κάτω από 3 προσθέτοντας τροφή στο ενυδρείο.

 

Φάση τέταρτη: Συνεχίζουμε τις μετρήσεις και σε κάποια φάση θα δούμει πως αρχίζει η πτώση του ΝΟ2. Μόλις δούμε αυτό, αρχίζουμε τις μετρήσεις του ΝΟ3, ενώ κοιτάμε να κρατάμε σταθερά την αμμωνία στο 3, προσθέτοντας τροφή. Δεν χρειάζεται τώρα η αμμωνία να είναι 4-5.

 

Φάση Πέμπτη: Σε κάποια φάση θα δούμε μηδενικά ΝΟ2, εννοείται επειδή ρίχνουμε ακόμη τροφή, πως η αμμωνία δεν θα είναι μηδέν, σε αυτήν την φάση σταματάμε να ρίχνουμε τροφή και περιμένουμε 24-36 ώρες και κάνουμε μετά μέτρηση του ΝΗ και του ΝΟ2, αν όλα μας δείχνουν μηδέν τότε ο κύκλος ολοκληρώθηκε.

 

Φάση έκτη: Μόλις ολοκληρωθεί ο κύκλος του αζώτου κάνουμε μια γενναία αλλαγή νερού της τάξεως 50-80%. Αν έχουμε έτοιμο νερό σε κάποιο βαρέλι, τότε αμέσως μετά την αλλαγή βάζουμε μέσα τα ψάρια. Αν δεν έχουμε έτοιμο νερό και βάλουμε από το δίκτυο, τότε περιμένουμε 12 ώρες προτού βάλουμε τα ψάρια μέσα στο ενυδρείο. Αν είναι τα ψάρια να τα βάλουμε μετά από 24 ώρες, τότε ρίχνουμε μέσα στο ενυδρείο μερικά φιλαράκια τροφή για να συντηρήσουμε τα βακτήρια. Όλη αυτή η διαδικασία κρατά περίπου ένα μήνα, εφόσον το ενυδρείο μας έχει σταθερή θερμοκρασία 24-26 βαθμούς.

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Τα βακτήρια με τι τρέφονται ακριβώς; Με αμμωνία ή τροφή;

με την αμμωνια που παραγει η τροφη

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια που τρώνε αμμωνία, παράγουν NO2 και μετά θα έχεις βακτήρια που μετατρέπουν τα NO2 σε λιγότερο τοξικά NO3, οπότε κ καθάρισες. Δεν μιλάμε για μια οικογένεια βακτηρίων μόνο .

Νομίζω ότι η καθυστέρηση που έχεις στην εμφάνιση των NO2 είναι επειδή δεν έχεις καταλάβει καλά τη διαδικασία.

Η τροφή που πρέπει να ρίχνεις τώρα, παίζει το ρόλο αυτόν με τα ψάρια μέσα, που θα τα ταΐζεις, θα παράγουν απόβλητα κλπ κλπ

Το ενυδρείο είναι αλυσίδα. Αν σπάσει ένας κύκλος, έχεις πρόβλημα.

Ψάξε στο φόρουμ, υπάρχουν κείμενα από πολύ εμπειρότερους από μένα που τα εξηγούν όλα αναλυτικότατα :)

Έγινε επεξεργασία - giorgosgeo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα θα πρέπει να βάζω και τώρα τροφή που η αμμωνία είναι υψηλή απλά σε λιγότερη ποσότητα. Πως θα καταλάβω όμως πόση ποσότητα να βάζω;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξα πίσω τα post, λογικά είσαι στην 20η ημέρα του στρωσίματος. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχεις δει ακόμη μείωση της αμμωνίας και εμφάνιση No2. Κάτι έχει γίνει λάθος.

Αν είσαι ακόμη στα 4ppm που είχες γράψει, δεν χρειάζεται τροφή ακόμη. Κάνε μια μέτρηση να δούμε. Αν είσαι ακόμη εκεί, ρίξε στο φίλτρο σου βακτήρια. Αν έχεις πέσει λίγο, λογικά θα εμφανίσεις ΝΟ2. Αν έχεις πέσει κάτω από 2ppm και δεν έχεις Νο2, ρίξε λίγη τροφή.

Εχεις βάλει καθόλου νερό μέσα; 20 ημέρες με 25-26 βαθμούς θερμοκρασία, σίγουρα έχει πέσει αρκετά η στάθμη. Αν έκανες/θα κάνεις αναπλήρωση, πάντα με αντιχλώριο.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος giorgosgeo έγραψε:

Κοίταξα πίσω τα post, λογικά είσαι στην 20η ημέρα του στρωσίματος. Μου κάνει εντύπωση που δεν έχεις δει ακόμη μείωση της αμμωνίας και εμφάνιση No2. Κάτι έχει γίνει λάθος.

Αν είσαι ακόμη στα 4ppm που είχες γράψει, δεν χρειάζεται τροφή ακόμη. Κάνε μια μέτρηση να δούμε. Αν είσαι ακόμη εκεί, ρίξε στο φίλτρο σου βακτήρια. Αν έχεις πέσει λίγο, λογικά θα εμφανίσεις ΝΟ2. Αν έχεις πέσει κάτω από 2ppm και δεν έχεις Νο2, ρίξε λίγη τροφή.

Εχεις βάλει καθόλου νερό μέσα; 20 ημέρες με 25-26 βαθμούς θερμοκρασία, σίγουρα έχει πέσει αρκετά η στάθμη. Αν έκανες/θα κάνεις αναπλήρωση, πάντα με αντιχλώριο.

εμενα στο δικο μου την τελευταια βδομαδα εχει πεσει η θερμοκρασια μεχρι και στους 19 , καπου ειχα διαβασει οτι στο στρωσιμο κατω απο 25 βαθμους και πανω απο 30   δεν αναπτυσονται βακτηρια ισχυει? παιζει να εχει πεσει η θερμοκρασια και να εχει ψιλοσταματησει η διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Η υψηλότερη θερμοκρασία βοηθά τη διαδικασία. Δε νομίζω να σταματά, ίσως επιβραδύνεται σε χαμηλή θερμοκρασία, επειδή σαπίζει πιο αργά η τροφή. Από τη στιγμή που έκανε αμμωνία, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχει κολλήσει εκεί τόσες εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Τα βακτήρια έχουν μεγάλη ανοχή στην διακύμανση της θερμοκρασίας και επιβιώνουν σε μεγάλο εύρος. Ο βέλτιστος ρυθμός ανάπτυξης επιτυγχάνεται σε θερμοκρασίες μεταξύ 25-30°C. Από 18°C και κάτω ο ρυθμός ανάπτυξης μειώνεται στο μισό και σταδιακά μέχρι τους 8°C μειώνεται κατά 75%. Από τους 4°C και κάτω δεν υπάρχει καθόλου ανάπτυξη και κάτω από 0°C μας χαιρετάνε, όπως και σε θερμοκρασίες άνω των 49°C. Ρόλο παίζει και το ph. Ο ρυθμός ανάπτυξη είναι μεγαλύτερος όταν το ph είναι μεταξυ 7,3 με 8 απ'οτι άνω του 8 ή σε όξινο νερό με ph κάτω του 7. @Giorgos Kiritsopoulos τι θερμοκρασία έχεις στο ενυδρείο;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά η θερμοκρασία είναι στους 25-26 βαθμούς σταθερή. Έχω μόνιμα τον θερμοστάτη σε λειτουργία.

Για να ξεκαθαρίσω κάτι που έχω μπερδευτεί κάπως: Το DM2 είναι βακτήρια ή κάτι άλλο; Αν είναι κάτι άλλο μήπως του έχω κάνει ζημιά που του έριχνα τόσες μέρες πριν την τροφή κάθε μέρα μέσα από 2ml;

Οι μετρήσεις ακόμη δείχνουν 4ppm αμμωνία και 0ppm από τα υπόλοιπα. Χτες του έβαλα τροφή (λιγότερη βέβαια από αυτή που του έβαζα) γιατί αυτό διαπίστωσα από αυτά που μου γράψατε εδώ. Άρα την κόβω πάλι;

Ph, κτλ δεν έχω κάνει μετρήσεις. Χρειάζονται; Αν ειναι αύριο θα κάνω μιά απ όλες να δω τι τιμές δείχνουν.

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Παιδιά η θερμοκρασία είναι στους 25-26 βαθμούς σταθερή. Έχω μόνιμα τον θερμοστάτη σε λειτουργία.

Για να ξεκαθαρίσω κάτι που έχω μπερδευτεί κάπως: Το DM2 είναι βακτήρια ή κάτι άλλο; Αν είναι κάτι άλλο μήπως του έχω κάνει ζημιά που του έριχνα τόσες μέρες πριν την τροφή κάθε μέρα μέσα από 2ml;

Οι μετρήσεις ακόμη δείχνουν 4ppm αμμωνία και 0ppm από τα υπόλοιπα. Χτες του έβαλα τροφή (λιγότερη βέβαια από αυτή που του έβαζα) γιατί αυτό διαπίστωσα από αυτά που μου γράψατε εδώ. Άρα την κόβω πάλι;

Ph, κτλ δεν έχω κάνει μετρήσεις. Χρειάζονται; Αν ειναι αύριο θα κάνω μιά απ όλες να δω τι τιμές δείχνουν.

καλημερα γιωργο στην περιγραφη τους γραφει οτι ειναι βακτηρια ζημια δεν εχεις κανει γιατι ξεκινησες απο την αρχη με τροφη μετα το 10ημερο που πηγε τζαμπα, η αμμωνια σου ειναι καλη πιστευω θα εμφανιστουν και τα no2, υπαρχει περιπτωση μεσα σε αυτες τις μερες να ανεβασες αμμωνια πανω απο 5?

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα! Μόλις έκανα τα τεστ.

 

pH: 7.6

HR pH: 7.4

NH3/NH4: 7.0~8.0 ppm (ανέβηκε πολύ)

NO2: 0 ppm

NO3: 0 ppm

 

Αλλαγές νερού δεν έκανα, μόνο συμπλήρωση αλλά με το αντίστοιχο αντιχλώριο.

Το μόνο θετικό είναι που μειώθηκε λίγο το bacterial bloom. Βλέπω κάπως μέσα στο ενυδρείο τώρα, πριν δεν φαίνονταν τπτ.

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Παιδιά καλησπέρα! Μόλις έκανα τα τεστ.

 

pH: 7.6

HR pH: 7.4

NH3/NH4: 7.0~8.0 ppm (ανέβηκε πολύ)

NO2: 0 ppm

NO3: 0 ppm

 

Αλλαγές νερού δεν έκανα, μόνο συμπλήρωση αλλά με το αντίστοιχο αντιχλώριο.

Το μόνο θετικό είναι που μειώθηκε λίγο το bacterial bloom. Βλέπω κάπως μέσα στο ενυδρείο τώρα, πριν δεν φαίνονταν τπτ.

πολυ ψηλα η αμμωνια γιωργο  πανω απο 5 νομιζω οτι σκοτωνει τα βακτηρια  θα προτεινα  να κανεις μια αλλαγη 50% να πεσει αλλα περιμενε μηπως μας πει και καποιος πιο εμπειρος απο μενα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...