Jump to content

Παροχη CO2 στο φυτεμενο 500 λ και πανω


natateo

Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

 

Έχω βρει έναν ριάκτορα όπου σαν δυνατότητες και specs είναι ότι καλύτερο έχω δει ως τώρα. Βγαίνει και σε μοντέλα για έως και 3000 λίτρα (κτήνος). Λειτουργεί με ένα bypass το οποίο κόβει την ροή προς τον ριάκτορα για να του δίνει χρόνο να διαλύσει το co2, χωρίς όμως να χρειάζεται να μειώνεις την ένταση της αντλίας του φίλτρου.

Δεν μπορώ να το συστήσω γιατί δεν το έχω δουλέψει ακόμα, εύχομαι όμως σύντομα να ετοιμάσω το ενυδρείο και να έχω άποψη.

 

Για δώσε πληροφορίες για το παραπάνω ριάκτορα/εταιρεία. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

μπααααα τώρα τα ξέχασα γιατί έχω αυτό χωρίς co2 :bleh:

afrika.thumb.jpg.5474f18df334b0be86249a6c78e39c80.jpg

Αν βαζεις τετοιες φωτο να τις βλεπει ο Γιαννης... πως περιμενεις να φυγει απο Αφρικη και να ξεκινησει φυτεμενο:hehe:

 

  • Like 2
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Αν τελικά αποφασίσω να πα  σε φυτεμένο θα μου προτειναται κάτι τέτοιο:

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/6822-eheim-6064216-co2-set600-με-επαναγεμιζόμενη-φιάλη-2000g-και-ηλεκτρβαλβίδα-4011708008232.html

Φαντάζομαι είναι πληρες σετ, είναι από επώνυμη εταιρεία την οποία εμπιστεύομαι, επειδή είναι από την ίδια εταιρεία θα "κουμπώνουν"  ολα τα εξαρτήματα μεταξύ τους απροβληματιστα. Να κοιτάξω αν υπαρχει το ίδιο σετ κ με πενταλιτρη μπουκαλα;

Link to comment
Share on other sites

@corto maltese,  με ''πογκρόμ'' & ''διώξεις'' και ''κηπουρικη'' με εστειλες :hehe:

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αν τελικά αποφασίσω να πα  σε φυτεμένο θα μου προτειναται κάτι τέτοιο:

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/6822-eheim-6064216-co2-set600-με-επαναγεμιζόμενη-φιάλη-2000g-και-ηλεκτρβαλβίδα-4011708008232.html

Φαντάζομαι είναι πληρες σετ, είναι από επώνυμη εταιρεία την οποία εμπιστεύομαι, επειδή είναι από την ίδια εταιρεία θα "κουμπώνουν"  ολα τα εξαρτήματα μεταξύ τους απροβληματιστα. Να κοιτάξω αν υπαρχει το ίδιο σετ κ με πενταλιτρη μπουκαλα;

5 κγ μπουκαλα σιγουρα ! Δες και εξωτερικο, μπορεις να βρεις  πιο καλη τιμη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 23/1/2021 at 11:17 ΜΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Αν τελικά αποφασίσω να πα  σε φυτεμένο θα μου προτειναται κάτι τέτοιο:

https://misirlis-aquarium.gr/30-eksoplismos/6822-eheim-6064216-co2-set600-με-επαναγεμιζόμενη-φιάλη-2000g-και-ηλεκτρβαλβίδα-4011708008232.html

Φαντάζομαι είναι πληρες σετ, είναι από επώνυμη εταιρεία την οποία εμπιστεύομαι, επειδή είναι από την ίδια εταιρεία θα "κουμπώνουν"  ολα τα εξαρτήματα μεταξύ τους απροβληματιστα. Να κοιτάξω αν υπαρχει το ίδιο σετ κ με πενταλιτρη μπουκαλα;

Όχι με τίποτα .

Αυτό να πάρεις για να ζηλεύει ο @Χρήστος

 

Φιάλη CO2 6kg - desypris.gr

Και στα σοβαρά δεν ξέρω αν εχει δοκιμάσει κάποιος αυτό . Φαίνεται πολύ καλή η τιμή του .

 

https://www.greenaqua.gr/co2-dioxeidio/fiales-dioxeidiou-co2/φιάλη-5kg-co2-detail

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος marinos έγραψε:

Όχι με τίποτα .

Αυτό να πάρεις για να ζηλεύει ο @Χρήστος

 

φίλε μου τα παλιά πράγματα τα έφτιαχναν για να δουλεύουν μια ζωή, αυτό που έχω τώρα δεν το αλλάζω με κανένα καινούργιο 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

φίλε μου τα παλιά πράγματα τα έφτιαχναν για να δουλεύουν μια ζωή, αυτό που έχω τώρα δεν το αλλάζω με κανένα καινούργιο 

Αυτό ξαναπές το . 

Για το link με την μπουκάλα που έβαλα έχεις άποψη ;

Link to comment
Share on other sites

Αν και έμπειρος στην παροχή CO2 άπειρος στις προτάσεις για συστήματα καθώς μια ζωή εξ αρχής είχα μόνο ένα σύστημα που αν πουλιόταν ακόμη θα έλεγα να το πάρετε με κλειστά μάτια, λογικό λοιπόν να μην έχω άποψη για τα νέα συστήματα. Εάν (μη γένοιτο) χαλάσει το δικό μου τότε και εγώ θα ανατρέξω εδώ να ακούσω προτάσεις απο αυτούς που έχουν είδη κάποια απο τα νέα συστήματα.:)  

 

Πάντος σε γενικές γραμμές δεν έχω ακούσει και διαβάσει μεγάλες αποκλίσεις στην ποιότητα, σίγουρα συνιστώ σύστημα με δυο μανόμετρα και όσο σας παίρνει μεγαλύτερη φιάλη. Η εμφάνιση με αφήνει αδιάφορο αφού θα είναι κάτι που θα είναι μόνιμα κριμένο, για αυτό μην παρασύρεστε απο την εμφάνιση αλλά απο την ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Αν η φιάλη μπεί για λόγους αισθητικής μέσα στο έπιπλο του ενυδρειου κ είναι υπό κλίση/λοξά, θα έχει κάποιο θέμα ως προς την λειτουργία της, ή την λειτουργία μανομετρων,ηλεκτροβανα κλπ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά όλοι λένε ότι δεν κάνει να πάει στον μειωτήρα πίεσης υγρό co2 γατί παθαίνει βλάβη καθότι  είναι κατασκευασμένη για co2 σε μορφή αερίου.

 

Τώρα έχω ακούσει  ότι κάποιοι της ξαπλώνουν εως 30% γιατί καμιά φιάλη δεν είναι έως πάνω γεμάτη όποτε με αυτήν την μικρή κλήση δεν θα πάει υγρό co2 στον μειωτήρα.

Aλλoι πάλι (σε μεγάλες φιάλες πχ 5lit) για να χωρέσουν λοξά χωρίς πρόβλημα αφήνουν να διαφύγει περίπου 1 λίτρο co2, τώρα πως το υπολογίζουν δεν ξέρω. Γενικά είναι ένα ρίσκο, προσωπικά θα το έπαιρνα αν ήξερα που βρίσκετε η στάθμη του co2  στην φιάλη.

Ο λογισμός μου λέει ότι μια κλίση της τάξεως των 30% δεν θα πρέπει να δημιουργεί πρόβλημα και να έρχεται σε επαφή το υγρό co2 με τον μειωτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ Χρήστο.

KH 10
GH ΠΆΝΩ ΑΠΌ 15
NO2 =0
NH3-NH4=0

Αυτές είναι οι μετρήσεις στο νερό του δικτύου της περιοχής που θα μετακομίσω.Ph θα μετρήσω με την πρωτη ευκαιρία. Για ευκολα φυτά είναι οκ οι τιμές;Θα χρειαστώ οσμωση;

Link to comment
Share on other sites

Κανονικα οσο πιο πανω ειναι το ΚΗ, τοσο πιο πανω ειναι και ΡΗ....

Νομιζω το ΡΗ θα βγει στο 8! Και τοτε σιγουρα θελουμε οσμωση (αν θελουμε να βαλουμε κατι ακομα εκτος vallisneria, echinodorus, anubias, microsorum)

Link to comment
Share on other sites

και ενώ πιστεύω πως με Kh 10 το pH σου θα είναι περίπου στο 8, αλλά δεν πιστεύω να χρειαστείς ΑΟ, η Ναταλία ξέχασε να υπολογίσει τον παράγοντα CO2 :)

Εφόσον βάλεις co2, λογικά θα σου πέσει το pH κάτω απο 7,5 οπότε για φυτά εκτός λίγον εξαιρέσεων είσαι μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

και ενώ πιστεύω πως με Kh 10 το pH σου θα είναι περίπου στο 8, αλλά δεν πιστεύω να χρειαστείς ΑΟ, η Ναταλία ξέχασε να υπολογίσει τον παράγοντα CO2 :)

Εφόσον βάλεις co2, λογικά θα σου πέσει το pH κάτω απο 7,5 οπότε για φυτά εκτός λίγον εξαιρέσεων είσαι μια χαρά.

Αν θελεις ΡΗ στο 7; θα πανε τα ψαρια απο CO2..... λεμε τωρα... με 7.1-7.2 μια χαρα θα ειναι.

Το θεμα ειναι οτι πολυ παραπανω CO2 φευγει για να φτασεις απο 8 στα 7.2 παρα απο 7,5 στο 7.0(πχ) Καποια φυτακια θελουν και μαλακό νερο.

Κανονικα 80% απο τα φυτα με ΡΗ 7.5 θα ειναι μια χαρα.

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκ σας ευχαριστώ. Οπότε θα μετρήσω κ pH κ ξανά μιλάμε. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...