Jump to content

Η λίμνη μου!


Recommended Posts

Ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια.

Το φίλτρο έχει ξεπεράσει κατά πολύ τα αναμενόμενα !!!!!!

Δείτε την διαδικασία καθαρισμού και το αποτέλεσμα

Link to comment
Share on other sites

Noμίζω οτι τα ποτιράκι μιλάν απο μόνα τους! :thaman:

Έγινε επεξεργασία - adlib
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τα ποτήρια μιλάνε από μόνα τους... :bigemo_harabe_net-64:

φοβερή δουλειά!!!! και δεν υπάρχει καλύτερο από το να ανταμείβεσαι με αυτόν τον τρόπο....

Υ.Γ. η αντλία του αέρα είναι πολύ μεγάλη? ξέρεις πόσα λύτρα αέρα την ώρα βγάζει?

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά τα ποτήρια μιλάνε από μόνα τους... :bigemo_harabe_net-64:

φοβερή δουλειά!!!! και δεν υπάρχει καλύτερο από το να ανταμείβεσαι με αυτόν τον τρόπο....

Υ.Γ. η αντλία του αέρα είναι πολύ μεγάλη? ξέρεις πόσα λύτρα αέρα την ώρα βγάζει?

Είναι 60 λίτρα το λεπτό αλλά θα την αντικαταστήσω με μια άλλη 100 λίτρα το λεπτό

Link to comment
Share on other sites

Τι έφτιαξες ρε άνθρωπε...... :thaman::thaman:

Link to comment
Share on other sites

εμένα όταν λέει 3500CC/MIN τι εννοεί?

Χωρίς να είμαι βέβαιος 1000cc είναι 1 λίτρο, άρα 3,5λιτρα/λεπτό. Φαντάζομαι μιλάς για ενυδρειακή αντλία και όχι λίμνης ε?

Η δικιά μου 100λιτρα/λεπτό είναι αυτή.

http://www.ebay.com/itm/HIBLOW-HP-100-SEPTIC-AIR-PUMP-AERATOR-NEW-FREE-SHIPPING-/190334875055

Link to comment
Share on other sites

φοβερη δουλεια!!!! μπραβο γιαννο! !!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιαννο το μοναδικο που δεν μπορω να καταλαβω ειναι το εξης... η τερμα πανω σωλινα ειναι η παροχη του νερου η οποια βλεπω πως χυνεται στο δευτερο σταδιο του φιλτρου...απο το δευτερο σταδιο στο κεντρικο καταλαβενω πως παει το νερο..και πως φευγει....αλλα στο εξωτερικο σταδιο του φιλτρου πως παει??? επισεις η δευτερη επανω σωλινα που βγενει με γωνια τι ειναι? μηπως η κεντρηκη σωλινα καταληγει απο της 4 τρυπες κατω στο εξωτερικο περιμετρικο κομματι του φιλτρου? και απο εκει η σωλινα που λεω ειναι η εξοδος του φιλτρου προς την λιμνη?

Link to comment
Share on other sites

IMG_0336_zpsd418f27e.jpg

Το νερό μπαίνει στο φίλτρο από το σημείο 1 στο σημείο 4. Από το σημείο 4 περνά από τον ανοξείδωτο τρυπητό κάδο και εισέρχεται στο 5. Τότε υπερχειλά στο σημείο 6. Από το σημείο 6 το νερό πηγαίνει στο 3 (Το βαρέλι 3 είναι βαθύτερο από το 4, υπάρχει υψομετρική διαφορά <για αυτό έβαλα της 4 σωλήνες>

IMG_02902_zps29440068.jpg

Mε αυτό τον τρόπο το νερό μεταφέρετε από το σημείο 6 στο 3).

Οι 4 σωλήνες από κάτω εξυπηρετούν και στο ότι την ώρα του καθαρισμού όταν το βαρέλι 4 αδειάσει δημιουργείτε μια ισχυρή άνοση τοθ βαρελιού αυτού. Οι 4 σωλήνες κρατούν την άνοση αυτή.

Από το σημείο 2 επιστρέφει το νερό στην λίμνη.

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Φίλε πραγματικά αυτο χρειαζόταν γιατι και εγω δεν το είχα απόλυτα στο μιαλο μου με την πορεία του νερού....τώρα νομίζω το ξεκαθαρισες για όλους μας...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω γιαννο!!! αυτην την σειρα ειχα και γω στο μυαλο μου και μου το επιβεβεοσες!!! φοβερο το συστημα καθαρισμου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

καλησπέρα και συγχαρητήρια και απο εμένα. Είμαι κάτοχος μιας λιμνούλας 10.000 λίτρα και μου έβαλες ιδέες να επιχειρήσω την diy έκδοση σου , καθώς η original έχει απαγορευτικό κόστος για μένα.

Η αντλία που χρησιμοποιείς είναι 13.000λ/ώρα?

Στους σωλήνες αέρα που βρίσκονται στο 3 και 5 κάδο πόσες τρύπες έχεις δημιουργήσει?

Αν προμηθευτώ λίγο μικρότερη αντλία υδάτων και αντλία αέρα πιστεύεις ότι θα ζημιώσω πολύ το τελικό αποτέλεσμα?

Αν βλέπω καλά ο κάδος 5 είναι γεμάτος απο βιολογικό υλικό κατά τα 2/3 ενώ ο 3 κάδος κατά το 1/2?

Ένα link για την αγορά βιολογικού υλικού θα ήταν πολύ χρήσιμο.Ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και συγχαρητήρια και απο εμένα. Είμαι κάτοχος μιας λιμνούλας 10.000 λίτρα και μου έβαλες ιδέες να επιχειρήσω την diy έκδοση σου , καθώς η original έχει απαγορευτικό κόστος για μένα.

Η αντλία που χρησιμοποιείς είναι 13.000λ/ώρα?

Στους σωλήνες αέρα που βρίσκονται στο 3 και 5 κάδο πόσες τρύπες έχεις δημιουργήσει?

Αν προμηθευτώ λίγο μικρότερη αντλία υδάτων και αντλία αέρα πιστεύεις ότι θα ζημιώσω πολύ το τελικό αποτέλεσμα?

Αν βλέπω καλά ο κάδος 5 είναι γεμάτος απο βιολογικό υλικό κατά τα 2/3 ενώ ο 3 κάδος κατά το 1/2?

Ένα link για την αγορά βιολογικού υλικού θα ήταν πολύ χρήσιμο.Ευχαριστώ πολύ

Συγνώμη που παρεμβαίνω έτσι στο θέμα.

Γράφεις όται έχεις λίμνη 10.000 λίτρα έτσι απλά ;

Ούτε μια παρουσίαση, τίποτα ; :P

Link to comment
Share on other sites

xaxx Πολύ ευχαρίστως να έκανα μία. Θα το φροντίσω , έχω και φώτο κρατημένες απο διαδικασία κατασκευής και πλέον τρέχει περί τα 3,5 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα και συγχαρητήρια και απο εμένα. Είμαι κάτοχος μιας λιμνούλας 10.000 λίτρα και μου έβαλες ιδέες να επιχειρήσω την diy έκδοση σου , καθώς η original έχει απαγορευτικό κόστος για μένα.

Η αντλία που χρησιμοποιείς είναι 13.000λ/ώρα?

Ναι

Στους σωλήνες αέρα που βρίσκονται στο 3 και 5 κάδο πόσες τρύπες έχεις δημιουργήσει?

Κάθε 7 εκατοστά τρύπα 0,5mm

Αν προμηθευτώ λίγο μικρότερη αντλία υδάτων και αντλία αέρα πιστεύεις ότι θα ζημιώσω πολύ το τελικό αποτέλεσμα?

Αντλία θα σου πρότεινα να είναι Χ2 τα λίτρα της λίμνης σου δηλαδή 20,000 λίτρα

Αν βλέπω καλά ο κάδος 5 είναι γεμάτος απο βιολογικό υλικό κατά τα 2/3 ενώ ο 3 κάδος κατά το 1/2?

Ναι

Ένα link για την αγορά βιολογικού υλικού θα ήταν πολύ χρήσιμο.Ευχαριστώ πολύ

http://www.cypruskoi.com/shop/#!/~/product/category=163524&id=366092

Link to comment
Share on other sites

Έχω γέννες αυτό τον καιρό….. πολλές γέννες! Θα σας ενημερώσω σύντομα

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι και να πω ειναι λίγο. Πανέμορφη λίμνη και θηρίο φιλτρο

Link to comment
Share on other sites

αντε ρε γιαννο!!! μακαρι να ειμασταν κοντα να μας τροφοδοτουσες με της ψαρουκλες σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για πολύ κυνήγι, έτσι? :D

Πολύ όμορφα βίντεο. Το πρώτο είναι μέσα στην λίμνη και το 2ο σε γεννήστρα?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε για πολύ κυνήγι, έτσι? :D

Πολύ όμορφα βίντεο. Το πρώτο είναι μέσα στην λίμνη και το 2ο σε γεννήστρα?

Ναι .....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...