Jump to content

Η λίμνη μου!


Recommended Posts

Πλάκα κάνεις!!!!!!!!! Ολόκληρο πετσοπ γεμίζεις!!! Τι σκέφτεσαι να τα κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Μας έχεις τρελάνει !!!

Link to comment
Share on other sites

Από τότε που άρχισα να ασχολούμαι με αναπαραγωγές το όνειρο μου ήταν να ταΐζω

και να έρχονται 2-3 χιλιάδες ψάρια κοντά μου! Φαίνετε ότι φέτος θα το ζήσω και αυτό.

Έγινε επεξεργασία - yiannossavva
Link to comment
Share on other sites

Απο τροφή τι έχεις κανονίσει ;

Link to comment
Share on other sites

Flakes

Link to comment
Share on other sites

Βάλε σε ενα κουβά νερό να πιάσει άλγη για να ταίζεις τα μικρά και θα δείς μεγάλη διαφορά .

Link to comment
Share on other sites

οτι καλυτερο εχω δει σιγουρα απο θεμα εξοπλισμου ... παρα πολυ καλη δουλεια κ με παρα πολυ μελετη και μερακι μπραβο δν εχω λογια σ ευχομαι παντα τετοια φιλε μ κ νομιζω οτι μεχι του χρονου θα δουμεακομα πολλα πραγματα.. αν κ αν ειχες κιαλο χωρο φανταζομαι θα ειχαμε δει πολλα απο σενα καταπληκτηκα

Link to comment
Share on other sites

:thaman: Καταπληκτικη Γιαννο,να την χαιρεσαι φιλε μου.

Link to comment
Share on other sites

οτι και να πουμε ειναι λιγο!!!! απο που μπορουμε να βρουμε αυτο το πρασινο που καθονται εκει τα αυγα???

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιαννο! Βλεπω οτι η αναβαθμιση στα φιλτρα συνεχιζεται και χωρις να σκασεις ενα βουνο λεφτα για ετοιμες λυσεις του εμποριου. Κατα τα αλλα σου ευχομαι ολα να σου πανε δεξια και ο αποδεκατισμος των ψαριων που εζησες να ειναι απλα μια αναμνηση.......

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Αναπαραγωγές….. δύσκολη υπόθεση, όσο και αν φαίνετε εύκολο. Αύριο θα κάνω ένα καινούργιο βίντεο με τα μικρά και θα το ανεβάσω να το δείτε…… αν δεν πάθω καμιά στραβή και τα χάσω!

Δύσκολα τα μεγαλώνεις εύκολα τα χάνεις όλα σε μια μέρα.

Για την πράσινο με τα αυγά το πείρα από eBay

http://www.ebay.com/itm/370339390054?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Να παρακαλέσω έναν από τους συντονιστές να ενεργοποιήσει να παίρνω email όταν έχω απαντήσεις, το έχω κάνει αλλά δεν μου έρχεται email

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο να προσέξεις μα μη τα βλέπει ο ήλιος και θέλει συνεχώς να τα αραιώνεις για να μην αραιώσουν απο μόνα τους .

Εαν μπορείς να διαλέξεις και αυτα που έχουν μεγαλώσει ποιό γρήγορα , καλό είναι .

Με την άλγη το έκανες που σου είπα ;

Link to comment
Share on other sites

Γιάννο να προσέξεις μα μη τα βλέπει ο ήλιος και θέλει συνεχώς να τα αραιώνεις για να μην αραιώσουν απο μόνα τους .

Εαν μπορείς να διαλέξεις και αυτα που έχουν μεγαλώσει ποιό γρήγορα , καλό είναι .

Με την άλγη το έκανες που σου είπα ;

Έχω δοκιμάσει να βάλω αυγά σε πράσινο νερό, για κάποιο λόγο δεν βγήκε ούτε 1!

Το ποιο πιθανών είναι η έλλειψη οξυγόνου. Έχω υπόψη μου το τάϊσμα με πράσινο νερό, άλλωστε φάρμες ακλουθούν αυτή την μέθοδο και μεγαλώνουν τους γόνους χωρίς τάισμα. Έχω πάρει και σπιρουλίνα και ταΐζω σε συνδυασμό με πολύ καλά τραμμένα φκλαικς. Κατά την διάρκεια της ημέρας τα σκεπάζω 2/3 της επιφάνειας.

Μια φάρμα που έχουμε εδώ στη Κύπρο δεν ταΐζει καθόλου τους γόνους, αλλά το νερό του είναι πολύ έντονα πράσινο.

Είναι πολύ δύσκολο να τα αραιώσω

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά θέλουν πολύ καθαρό νερό , οι λάρβες θέλουν πράσινο νερό όχι όμως πράσινο που δημιουργήτε απο τον ήλιο μαζί τους , πράσινο νερό που το βάζεις εσύ μέσα με ένα σωληνάκι σταγόνα σταγόνα ή αναλόγως πόσο θέλουν για να τραφούν .

Δεν θέλουμε καθόλου να τα δεί ο ήλιος γιατί σε τόσο μικρό μέγεθος τα Κόι είναι διαφανεί και αναπτύσσονται άλγες μέσα στο στομάχι των μικρών και όπως μεγαλώνουν οι άλγες τα σκοτώνουν .

Οσο για την αραίωση αν δεν την κάνεις εσύ θα την κάνουν αυτά με ολέθρια αποτελέσματα .

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όταν αγαπάς αυτό που κάνεις μπορείς να φτιάξεις τα πάντα!!!!

Διάβαζα το πρώτο σου ποστ και έφτασα στο τελευταίο… τι να πω μια απίστευτη και πολύ ζηλευτή διαδρομή!!!

Σου εύχομαι να συνεχίσεις με το ίδιο μεράκι και να ενημερώνεις και εμάς για να μαθαίνουμε!!

Link to comment
Share on other sites

Τα αυγά θέλουν πολύ καθαρό νερό , οι λάρβες θέλουν πράσινο νερό όχι όμως πράσινο που δημιουργήτε απο τον ήλιο μαζί τους , πράσινο νερό που το βάζεις εσύ μέσα με ένα σωληνάκι σταγόνα σταγόνα ή αναλόγως πόσο θέλουν για να τραφούν .

Δεν θέλουμε καθόλου να τα δεί ο ήλιος γιατί σε τόσο μικρό μέγεθος τα Κόι είναι διαφανεί και αναπτύσσονται άλγες μέσα στο στομάχι των μικρών και όπως μεγαλώνουν οι άλγες τα σκοτώνουν .

Οσο για την αραίωση αν δεν την κάνεις εσύ θα την κάνουν αυτά με ολέθρια αποτελέσματα .

Πολύ σωστά, η φύση κάνει την δουλειά της. Δεν είναι ταχέα που αναπτύσσετε η άλγη αυτή την εποχή, εξασφαλίζει κρυψώνες και τροφή για τα μικρά. Αξιοσημείωτο να αναφέρω ότι το νερό που περνά από τα μικρά είναι το νερό της λίμνης.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όταν αγαπάς αυτό που κάνεις μπορείς να φτιάξεις τα πάντα!!!!

Διάβαζα το πρώτο σου ποστ και έφτασα στο τελευταίο… τι να πω μια απίστευτη και πολύ ζηλευτή διαδρομή!!!

Σου εύχομαι να συνεχίσεις με το ίδιο μεράκι και να ενημερώνεις και εμάς για να μαθαίνουμε!!

Ευχαριστώ πολύ

Αν πρόσεξες προσπαθώ να είμαι όσο ποιο κοντά στην φύση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ

Αν πρόσεξες προσπαθώ να είμαι όσο ποιο κοντά στην φύση.

Βασικά είσαι μέσα στην φύση!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως που με έχει εντυπωσιάσει σε εσένα είναι οτι είσαι μεθοδικός και νοικοκύρης με αυτό που ασχολείσαι και φυσικά πάντα σε δικαιώνει το αποτέλεσμα .

Μπράβο Γιάννο !!!!

Ένα από τα καλύτερα θέματα του φόρουμ .

Link to comment
Share on other sites

Αυτό πάντως που με έχει εντυπωσιάσει σε εσένα είναι οτι είσαι μεθοδικός και νοικοκύρης με αυτό που ασχολείσαι και φυσικά πάντα σε δικαιώνει το αποτέλεσμα .

Μπράβο Γιάννο !!!!

Ένα από τα καλύτερα θέματα του φόρουμ .

Ευχαριστώ πολύ Σταμάτη

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχο θέαμα .... :)

Link to comment
Share on other sites

φοβερη ζουγκλα εχει γινει εκει!!!! οτι και να πω ειναι λιγο! μπραβο και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...