Jump to content

Η λίμνη μου!


Recommended Posts

Χώρισα τα μικρά σε 2 βαρέλια των 500 λίτρων και σε ένα 3ο έβαλα τα ποιο μεγάλα.

Ο χωρισμός δεν τους έκατσε, από το δεύτερο βαρέλι αφαιρώ κάθε μέρα πάνω από 150 μικρά ψόφια, παρόλο που έκανα προσεκτικά την μεταφορά.

Είμαι σίγουρος ότι τα ενόχλησε η μεταφορά αφού στο πρώτο βαρέλι αφαιρώ ελάχιστα ψόφια.

Link to comment
Share on other sites

Έχασα πάρα πολλούς γόνους αν υπολογίσετε ότι κάθε μέρα μάζευα περισσότερα από 250 ψόφια! :bigemo_harabe_net-87: Υπάρχουν αρκετά ακόμα αλλά δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω με αυτά.

Ψάχνομαι να βρω τη πάει στραβά. Η ποιότητα τοθ νερού δεν είναι, η θερμοκρασία δεν είναι, οξυγόνωση υπάρχει, το μυαλό μου πάει στο φαγητό. Στην συχνότητα και την ποσότητα που ταΐζω. Η διαδικασία να ταΐζω αρτέμιες (που έκανα πέρση) με κούρασε!

Ίσως του χρόνου πρέπει να δοκιμάσω να ταΐζω με ποιο φυσική τροφή. Η λύση που είπε ο Σταμάτης νομίζω θα είναι η καλύτερη.

Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο, σιγουρα η τροφη ειναι ενα θεμα αλλα απο την αλλη δεν θα βιαζομουνα να τα σκατζαρο. Δηλαδη εννοω να τα μετακομισω απο τοσο μικρα. Θελεις το στρες, θελεις οι καβατζες που ειχαν, θελεις η διαφορετικη χημεια του νερου........

Link to comment
Share on other sites

rik το νερο ειναι το ιδιο απο την λιμνη και το θεμα φαγητου δεν νομιζω να φταιει αφου υπαρχουν πολλα μικροσοματιδια στο νερο που μπορουν να τσιμπισουν,,, γιαννο μηπως ειναι πολυ δυνατη η αεραντλια? να της μειωνες λιγο την ροη?

Link to comment
Share on other sites

Σακη δεν ξερω, μπορει το νερο να ειναι απο την λιμνη αλλα τα καινουργια βαρελια δεν ειναι η λιμνη και οσο νανε αυτη ησκατζα τοσο νωρις απο οτι καταλαβαινω δεν ηταν και η καλυτερη λυση, δεν θα εκανα καποιες μεταβολες μεχρι να καρδαμωσουν λιγο. Σιγουρα η θνησιμοτητα ειναι μεσα στο προγραμμα παντως αφου γεννιουνται σε τετοιο μεγαλο αριθμο και δεν ειναι ολα στο χερι μας. Σταθεροτητα στις συνθηκες και μην τα ενοχλεις και πολυ. Αυτα που ηταν εξ αρχης στο πρωτο βαρελι εχεις αναλογη θνησιμοτητα?

Link to comment
Share on other sites

Γιαννο τωρα ξαναδιαβασα την δημοσιευση και βλεπω πως αναφερεις οτι στο πρωτπ βαρελι πανε τα πραγματα καλα. Εγω θα τα σφηνα στην ησυχια τους παντως για αρκετο καιρο ακομα......

Link to comment
Share on other sites

Παντως αν και δεν ειμαι εξπερ στα κοι δεν βλεπω κανεναν να κανει χρηση βαρελια αλλα λεκανες πισινουλες και οι ασιατες πισινεςμε νερο καθαρο, και οχι πρασινο και ανεξαρτητο απο την κυριος πισινα και μεχρι το γονα νερο πραγμα το οποιο βοηθα στην οξυγωνοση αλλα και στην απλα των μικρων φανταζομε.

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου εχεις κανει εναν παραδεισο απ τους λιγους εισαι παλυ νοικοκυρης και μερακλης !πρεπει να τ αγαπας πολυ επαθα πλακα γιατι παρακολουθω το θεμα καιρο απο μια τρυπα στην πρωτη φοτο εκανες αυτο την οαση!!!!!!!!!!τι να πω μας εχεις αφησει χαζους!!!!!!!!!!!!!ευχαριστουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθε φορα που ξαναδιαβαζω τις δημοσιευσεις ανακαληπτω οτι βιαζομε στα πιθανα συμπερασματα μου.

Τωρα εδωσα βαση οτι τα βαρελια οπως γραφεις ειναι των 500 λιτρων και οχι βαρελακια οπως φανταζομουν.

Για να βγαλουμε καποια συμπερασματα, το νερο στα βαρελια ειναι της λιμνης?

Απο νιτρικα πως πας? Εχεις σταθερη θερμοκρασια? Τα βαρελια τα βλεπει αμεσα ο ηλιος?

Sorry για τις τοσες δημοσιευσεις αλλα με εβαλες στην μπριζα!:-)

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

Παντως αν και δεν ειμαι εξπερ στα κοι δεν βλεπω κανεναν να κανει χρηση βαρελια αλλα λεκανες πισινουλες και οι ασιατες πισινεςμε νερο καθαρο, και οχι πρασινο και ανεξαρτητο απο την κυριος πισινα και μεχρι το γονα νερο πραγμα το οποιο βοηθα στην οξυγωνοση αλλα και στην απλα των μικρων φανταζομε.

post-62-0-56605200-1369769689_thumb.jpg

Η φωτογραφία είναι απο ιχθυοκαλλιέργειες για να ταΐζουν τις λάρβες .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας.

Πιστέψτε με έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα. Αυτοί που πραγματικά κατέχουν το θέμα δεν μιλάνε, και δεν τους αδικώ. Εμείς κάνουμε το κέφι μας αυτοί κάνουν την δουλειά τους. Ώμος ΔΕΝ τα παρατάω, θα συνεχίσω τα πειράματα μου και θα βρω την άκρη, με την διαφορά ότι θα το μοιραστώ με όλους!

ΣΤΑΜΑΤΗ

Η φωτογραφία που ανέβασες είναι φυτοπλαγκτόν και από την μελέτη που έχω κάνει θεωρείτε η καλύτερη τροφή για τους γόνους. Αναπαράγετε σε θαλασσινό νερό, και χεριάζετε πολύ φωτισμό.

Το δύσκολο με τους γόνους είναι να τους κρατήσεις στην ζωή για 2 περίπου βδομάδες.

Ο λόγος που θεωρείτε η καλύτερη λύση αυτή είναι ότι οι γόνοι χρειάζονται κάποιες μέρες μέχρι μα μάθουν να ψάχνουν τροφή, με το φυτοπλαγκτόν ουσιαστικά ταΐζονται από μόνα τους αφού το νερό γίνετε πράσινο από τα πάρα πολύ μικρά σωματίδια του φυτοπλαγκτόν.

Στην δικά μου περίπτωση πιστεύω ότι είναι θέμα τροφής. Τους έδωσα τεράστιο χώρο με αποτέλεσμα η τροφή που τάιζα να μην είναι αρκετή. Η μετακόμιση που έκανα σε κάποιο αριθμό γόνων σίγουρα επηρέασε.

Η δεύτερη καλύτερη τροφή για τους γόνους θεωρούνται οι αρτέμιες, μια άλλη δύσκολη διαδικασία παραγωγής.

Στην φύση επιβιώνουν κάποια όχι όλα αν υπολογίσουμε ότι ένα ΚΟΙ 50 εκατοστών μπορεί να κάνει αρκετές χιλιάδες αυγά το χρόνο. Αυτά που τα καταφέρουν είναι αυτά που θα καταφέρουν να βρουν τροφή.

Δεν τίθεται θέμα ροής η οξυγόνωσης στη περίπτωση μου, αλλά ούτε και βιολογίας του νερού. Η ροή στα βαρέλια είναι ελεγχόμενη, όπως και η οξυγόνωση.

Το νερό είναι νερό της λίμνης το παίρνω από τη έξοδο του φίλτρου το περνώ μέσο άλλου φίλτρου (easy pod) και ακολούθως στα βαρέλια.

Δεν είμαι απόλυτος σε ότι γράφω απλά είναι τα συμπεράσματα μου μέχρι τώρα.

Θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε και άλλες απόψεις, ίσως τελικά βρούμε την άκρη

Link to comment
Share on other sites

Ετσι είναι όπως τα λές .

Ακου όμως για να σε συμπληρώσω .

Εμάς στο γλυκό νερό μας κάνει και απλά η αιωρούμενη άλγη δεν είναι ανάγκη να καλλιεργήσουμε καθαρή σπιρουλίνα ή χλωρέλα .

Τωρα , τα ταΐσματα πρέπει να γίνονται κάθε δύο ώρες , να υπάρχει αερισμός καλός σε όσο γίνετε μικρότερο χώρο για να μπορούν να βρούν τη τροφή και με καθημερινή σχεδόν αραίωση που είναι και το δύσκολο κομμάτι που θελει να βρίσκεις κάθε μέρα τη χρυσή τομή .

Νερό καθαρό και παλιό , όχι όμως απ τη λίμνη .

Και καθημερινές αλλαγές νερού , ίσως και δυο τρείς φορές την ημέρα .

Φίλτρα δεν θέλουμε .

Είναι λίγο δύσκολο να τηρηθούν όλα αυτά ευλαβικά και είναι ο ένας λόγος που εγκατέλειψα τα Κόι εγώ .

Επίσης σημαντικό είναι η μετάβαση από τη μια τροφή στην επόμενη που θα πηγαίνεις .

Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό ότι θυμηθώ θα στο γράψω .

Link to comment
Share on other sites

Χθες είχα τα γενέθλια μου, τι καλύτερο δώρο θα μπορούσα να πάρω?

4 πανέμορφα μαύρα ΚΟΙ. Ευχαριστώ τον φύλο μου τον Χαράλαμπο

post-873-0-17484200-1369912407_thumb.jpg

post-873-0-79274600-1369912439_thumb.jpg

post-873-0-89749800-1369912486_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολυ ωραία !!!

Απο κάτω είναι πορτοκαλί το χρώμα τους ;

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα γιαννο!!! ναι το καλητερο δωρο πηρες για τον εαυτο σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία ψάρια! :)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας, δεν είχα δει το ποστ.

Εδώ ένα από τα καλύτερα δώρα που έχω πάρει, 4 Ghost KOI

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι πολυ ωραία !!!

Απο κάτω είναι πορτοκαλί το χρώμα τους ;

Ναι πορτοκαλί

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην παρεα και παλι:-)

Οντως το φυτοπλαγκτων ειναι απο τις καλυτερες τροφες για να εκτρεψουμε γονο ειδικα τον φυτοφαγο γονο αλλα για την παραγωγη του πρεπει να γινει σε ξεχωριστω δοχειο και οχι στην λεκανη που εχουμε τον γονο, γιατι το φυτοπλαγτον ισον νιτρικα φωσφορικα στο φουλ σε συνδιασμο με πολυ φως και ανεβασμενες θερμοκρασιες και γινεται η καλλιεργια του και σε γλυκο νερο.

Οποτε καλο το φυτοπλαγκτον αλλα ο γονος θελει πολυ καθαρο νερο και οχι νερο απο την ιδια την λιμνη που οσο νανε το επιβαρυνουν αρκετα τα μεγαλα κοι οπου ζουνε. Τα λιγα νιτρικα ειναι κυριο συστατικο για τον γονο γενικος μια που ακομα ειναι το ανοσοποιητικο τους παρθενο συν η σταθερες συνθηκες ολων των παραμετρων.

Χρονια πολλα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι πορτοκαλί

:thumbup:

Είναι πανάκριβα αυτα τα ψάρια και έχεις αρκετές πιθανότητες να κρατήσουν το χρώμα τους .

Link to comment
Share on other sites

Ριξε μια ματια και σε αυτο το προιον.

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=2042

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή οι πρώτες μέρες είναι πολύ κρίσιμες για την βιωσιμότητα του γόνου δεν αρκεί μόνο φυτοπλαγκτόν για να τραφούν!

Η διατροφή τους θα πρέπει να περιλαμβάνει και μεγάλα ποσοστά πρωτεϊνούχων τροφών όπως η νέοεκολαφθησα αρτεμια!

Στην περίπτωση του Γιαννου που γνωρίζω ότι παλαιότερα είχε μπει στην διαδικασία αναπαραγωγής αρτεμιας αλλά τώρα προσπαθεί να το αποφύγει πρέπει να καλυφτούν αυτά τα ποσοστά πρωτεινης με άλλο τροπo!

Μια πολύ καλή και ασφαλείς πηγή πρωτεΐνης για τον γόνο είναι ο κρόκος του αυγού!

Γιαννο προσπάθησε να ταισεις λιγο κρόκο αλλά να είσαι προσεκτικός να μην επιβαρύνεις πολύ το νερό σου!

Έγινε επεξεργασία - ebenos
Link to comment
Share on other sites

Εν ολιγης ο Σταματης μια χαρα τα λεει αλλα η συγκεκριμενη μεθοδο που προτεινει θελει πολυ χρονο και πολυ κοπο.

Βεβαια οταν θελουμε να πετυχουμε μεγαλη παραγωγη οι απαιτησεις αυξανουν αλλα εαν θελουμε τουλαχιστων να πετυχουμε μια καλη αναπαραγωγη πιστευω πως πρεπει τουλαχιστων να εχουμε καποιες βασικες παραμετρους σωστες και σταθερες.

Link to comment
Share on other sites

http://m.youtube.com/user/Jamesee777

Καπου μου φαινεται εχεις ξεχασμενω ενα ενυδρειο στην ακρη:-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...