Jump to content

Γεια σας!!!!!!!!!!!!


m00ndust

Recommended Posts

Γεια σας!!!Εγω και ο φιλος μου αποφασισαμε να φτιαξουμε ενα reef aquarium!!!!ειμαστε καινουριοι και δεν γνωριζουμε πολλα..ομως εχουμε πολυ ορεξη και υπομονη!!!!!!!!! Εχουμε παρει το jewel vision 450L.. (δεν ξερω αμα ειναι καλο... :unsure: ) το εχουμε ξεκινησει 9 μερες τωρα.... εχουμε βαλει 3 σακους ζωντανη αμμο και 3 σακους νεκρη αμμο!!εχει το δικο του εσωτερικο φιλτρο...και μου ειπανε οτι δεν φτανει και οτι πρεπει να παρω και εξωτερικο φιλτρο και μου δωσανε ενα fluval 405( ειπανε οτι δεν υπαρχει ποιο μεγαλο )...kai ενα wave skimmer 400p που αποτι εχω διαβασει στο forum μαλλον χρειαζομαι για ποιο πολλα λιτρα...

Επισης βαλαμε 17 κιλα ζωντανο βραχο και 2 cleaner shrimps..

Δεν εχουμε κανει ακομα τεστ ,μονο αμμωνιας και αυτο δεν εχω καταλαβει το αποτελεσμα......γιατι μας ειχανε πει στο καταστημα που πηραμε τα εξαρτηματα και το ενυδρειο οτι οταν περασουν οι 7 μερες να παμε ενα δειγμα νερου για να κανουν τα τεστ... πηγαμε το δειγμα (αυτος που μας εξυπηρετουσε ειχε μαλλον παραιτηθει..... μαλλον καλα εκανε.......)δεν ξερανε να κανουνε τεστ.... και ηρθε ενας τελικα και μας εκανε μονο τεστ αμμωνιας με το sera Ammonium test NH4/NH3.. και το υγρο εγινε σκουρο πρασινο και μας ειπανε οτι εχει πολυ αμμωνια.. αλλα δεν μας ειπαν τι να κανουμε..ουτε ειχαν τα αλλα τεστ για να κανουμε...με τα πολλα αγορασα ενα τεστ αμμωνιας που ειχανε εκει και το δοκιμασα και εγω και το υγρο βγηκε κιτρινο...και ετσι δεν εχω καταλαβει το αποτελεσμα...

Δεν εχουμε παρει ακομα κυκλοφοριτη θα μας βοηθουσε πολυ να μας πειτε ποιον να παρουμε και τι αλλο να διορθωσουμε...τι τεστ να παρουμε να κανουμε..και οτι αλλο μπορει να βοηθησει...

Επισης δυσκολεuομαστε να βρουμε βιβλια για reef ..αλλα που θα παει θα βρουμε..

Συγνωμη για τα πολλα λογια!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 164
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλως ηρθατε.

εχετε πολυ διαβασμα και το χαμπι μας χρειαζεται και ΥΠΟΜΟΝΗ.

οι γαριδες μαλλον κινδυνευουν αφου μπηκανε υπερβολικα πολυ γρηγορα.

αν ανιχνευετε αμμωνια πρεπει να γινει αλλαγη νερου...

και παλι σας λεω οτι πρεπει να ειστε προσεχτικοι τωρα στην αρχη...

καλο διαβασμα..

ΑΡΧΙΣΤΕ ΑΠΟ ΕΔΩ....

Link to comment
Share on other sites

Σε καλωσορίζω στο forum μας και ιδιαίτερα στην θαλασσινή κατηγορία.

Κατ' αρχήν να βάλουμε τα πράγματα σε μία σειρά και για αυτό θα προσπαθήσω με τις παρακάτω παρατηρήσεις.

Το σύστημά σας είναι πολύ νέο για να φιλοξενήσει οργανισμούς. Όπως αναφέρθηκε οι γαρίδες ήταν λάθος να μπουν από τώρα.

Το εξωτερικό φίλτρο που προμηθευτήκατε, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για χημική και μηχανική επεξεργασία ενώ το εσωτερικό, μπορείτε να το απομακρύνετε, ώστε να δημιουργήσετε περισσότερο χώρο στο ενυδρείο.

Από τη στιγμή που έχετε ζωντανά βιολογικά υλικά, που είναι ο βράχος και η άμμος, θα πρέπει να τα έχετε τοποθετήσει σωστά και να τους εξασφαλίσετε τη σωστή κυκλοφορία νερού, που είναι απαραίτητη για τη λειτουργία τους και τη βιολογική τους ωρίμανση. Πληροφορίες για αυτά θα βρείτε πολλές, διαβάζοντας τα θέματά μας αλλά και τα σχετικά άρθρα μας.

Το skimmer είναι καλό.

Θα πρέπει να προμηθευτείτε, κατ' αρχήν, τεστ αμμωνίας, νιτρωδών και νιτρικών. Αργότερα θα πούμε και για κάποια άλλα.

Επίσης ένα ρεφρακτόμετρο για τη μέτρηση της αλατότητας. Αν πάρετε κάποιο απλό πυκνόμετρο, πρέπει να υπολογίζετε ότι δείχνει περίπου τρεις μονάδες λιγότερο από την πραγματική τιμή αλατότητας.

Μια συσκευή α/ο είναι απαραίτητη για να υπάρξει μέλλον στο σύστημά σας.

Για το θέμα του φωτισμού, δεν αναφέρετε κάτι.

Ένα καλό βιβλίο για αρχή είναι το"The modern coral reef aquarium" vol1 A.Nilsen-Fossa

Δώστε σημασία και αντλήστε πληροφορίες για τη "θεραπεία-κουράρισμα" του βράχου.

Σας εύχομαι καλή επιτυχία στα σχέδιά σας, η οποία εξασφαλίζεται από την σχετική γνώση. Γνωρίζοντας, κάθε στιγμή "γιατί κάνετε, αυτό που κάνετε", σίγουρα θα έχετε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και μια ΄σωστή πορεία στο χόμπι μας. Διαφορετικά η απογοήτευση δεν θα αργήσει να έρθει.

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας ευχαριστησω για την γρηγορη ανταποκριση σας.. :unsure:

Ξερω οτι γνωριζετε περισσοτερα και οι συμβουλες σας ειναι πολυτιμες...οπως σας ειπα εκανα τεστ αμμωνιας και το δικο μου τεστ βγηκε κιτρινο δηλαδη στο πρωτο σταδιο!!!!! και το εκανα οπως ακριβως ελεγε το κουτι!!

Επισης εχω παρει για το τεστ αλατιου μια διαφανες συσκευη που την γεμιζεις νερο και σου λεει ποσο ειναι.. εμενα λεει 1021.

Εχω 4 λαμπες Τ5 2 μπλε και 2 ασπρες 54w η καθε μια..

Kαι η θερμοκρασια του ενυδειου ειναι 26 βαθμους..

Οσον αφορα τις γαριδες τισ πηρα μονο γιατι μου ειπανε απο το μαγαζι οτι τις χρειαζομαι για να καθαριζουνε απο τωρα και θα βοηθησουνε... στο συστημα... μαλιστα τους ρωτησα μηπως ειναι νωρις και μου ειπανε οτι οχι......... τελοσπαντων οι γαριδες φαινονται μια χαρα... μαλιστα η μια βρηκε κατι σαν μεγαλο σκουλικη και προσπαθουσε να το φαει :bowdown: ....

Τελικα χρειαζομαι κυκλοφοριτη?ειπατε επισης να αφαιρεσω το εσωτερικο φιλτρο για να κανω χωρο.... μα δεν χρειαζεται ????????? εγω γιαυτο πηρα το εξωτερικο επειδη μου ειπανε οτι θελω 2 :bowdown:

Θα παω σημερα κιολας να παρω τα τεστ που ειπατε... και να κοιταξω και για το βιβλιο...

Και παλι σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην να σας ευχαριστησω για την γρηγορη ανταποκριση σας.. :unsure:

Ξερω οτι γνωριζετε περισσοτερα και οι συμβουλες σας ειναι πολυτιμες...οπως σας ειπα εκανα τεστ αμμωνιας και το δικο μου τεστ βγηκε κιτρινο δηλαδη στο πρωτο σταδιο!!!!! και το εκανα οπως ακριβως ελεγε το κουτι!! Με την ύπαρξη αμωνίας στο νερό σου, θα σε συμβούλευα να μην προβείς στην αγορα ζωντανών.

Επισης εχω παρει για το τεστ αλατιου μια διαφανες συσκευη που την γεμιζεις νερο και σου λεει ποσο ειναι.. εμενα λεει 1021. Η συσκευή που αναφερεις δεν ειναι η πλέον αξιόπιστη. Θα σου πρότεινα την αγορα ενός refractometer. Η αλατότητα ειναι χαμηλά αλλα μην ανεβάσεις γιατί το όργανο που μετράς δεν ειναι το πλέον αξιόπιστο. Μετά την αγορά του refractometer ανεβασε στα 1025.

Εχω 4 λαμπες Τ5 2 μπλε και 2 ασπρες 54w η καθε μια.. Καλύτερα 3 λευκές μια ακτινική

Kαι η θερμοκρασια του ενυδειου ειναι 26 βαθμους.. :rolleyes:

Οσον αφορα τις γαριδες τισ πηρα μονο γιατι μου ειπανε απο το μαγαζι οτι τις χρειαζομαι για να καθαριζουνε απο τωρα και θα βοηθησουνε... στο συστημα... μαλιστα τους ρωτησα μηπως ειναι νωρις και μου ειπανε οτι οχι......... τελοσπαντων οι γαριδες φαινονται μια χαρα... μαλιστα η μια βρηκε κατι σαν μεγαλο σκουλικη και προσπαθουσε να το φαει :bowdown: ....

Τελικα χρειαζομαι κυκλοφοριτη? Ναι

ειπατε επισης να αφαιρεσω το εσωτερικο φιλτρο για να κανω χωρο.... μα δεν χρειαζεται ????????? εγω γιαυτο πηρα το εξωτερικο επειδη μου ειπανε οτι θελω 2 :bowdown:Λοιπόν, σε ενα reef σύστημα στηριζουμε τη βιολογία μας στο ζωντανο βράχο και όχι σε τεχνητά μέσα φίλτρανσης

Θα παω σημερα κιολας να παρω τα τεστ που ειπατε... και να κοιταξω και για το βιβλιο... Βιβλία θα βρεις και σε καταστήματα της Αθήνας αλλά και στο internet (www.amazon.com)

Και παλι σας ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα πηρα αλλο τα τεστ NO2 Nitrite/NO3 Nitrate kai Ammonia NH3/NH4... !!!!!!!!!!!!

και τα αποτελεσματα ειναι

Αμμωνια 0,1 mg/l

Nitrite 0,1 mg/l

nitrate 15 mg/l

....... μαλλον δεν πρεπει να ειναι τοσο..!! τι πρεπει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα είναι να σιγουρευτείς ότι έχεις επαρκή κυκλοφορία νερού στο ενυδρείο , το skimmer σε λειτουργία , να υπάρχει υλικό απορρόφησης φωσφορικών με βάση το σίδηρο ,

δεν ανάβεις φώτα ,

κάνεις μια αλλαγή νερού 50% όταν δεις την αμμωνία και τα ΝΟ2 στο μηδέν και συνεχίζεις με εβδομαδιαίες αλλαγές μέχρι τα ΝΟ3 να γίνουν μη μετρήσιμα

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω πως φευγει η καφε αλγη?εχει αρχισει και γεμιζει το πισω τζαμι... εχω συνεχως τα φωτα σβηστα...αποτι διαβασα στο forum ειναι ενας κυκλος που θα κανει και μετα θα φυγει.... υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω και εγω για να βοηθησω να υποχωρισει?

Επισης το βραδυ ειδα ενα σκουλικι (μονο ενα μερος του)να βγαινει απο ενα βραχο... μονο το κεφαλι του που ειδα ειναι , χοντρο σαν το δαχτυλο μου.... δυστηχως δεν εχω καταφερει να βγαλω φωτογραφια και δεν το εχω ξαναδει κιολας..ΑΛΛΑ ψαχνοντας στο ιντερνετ για σκουλικια να το αναγνωρισω..... ειμαι σιγουρη οτι το βρηκα..... ειναι ενα Eunice Worm (bobbit worm) και δεν διαβασα καλα πραγματα γιαυτο....

Το προβλημα μου ειναι πως να το βγαλω???????????????????????????????? και ειναι μονο ενα????????αυτο φαινεται να ειναι αρκετα μεγαλο....

Αν γνωριζετε καμια παγιδα η καποιον τροπο να το βγαλω θα το εκτιμουσα πολυ..

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω πως φευγει η καφε αλγη?εχει αρχισει και γεμιζει το πισω τζαμι... εχω συνεχως τα φωτα σβηστα...αποτι διαβασα στο forum ειναι ενας κυκλος που θα κανει και μετα θα φυγει.... υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω και εγω για να βοηθησω να υποχωρισει?

Επισης το βραδυ ειδα ενα σκουλικι (μονο ενα μερος του)να βγαινει απο ενα βραχο... μονο το κεφαλι του που ειδα ειναι , χοντρο σαν το δαχτυλο μου.... δυστηχως δεν εχω καταφερει να βγαλω φωτογραφια και δεν το εχω ξαναδει κιολας..ΑΛΛΑ ψαχνοντας στο ιντερνετ για σκουλικια να το αναγνωρισω..... ειμαι σιγουρη οτι το βρηκα..... ειναι ενα Eunice Worm (bobbit worm) και δεν διαβασα καλα πραγματα γιαυτο....

Το προβλημα μου ειναι πως να το βγαλω???????????????????????????????? και ειναι μονο ενα????????αυτο φαινεται να ειναι αρκετα μεγαλο....

Αν γνωριζετε καμια παγιδα η καποιον τροπο να το βγαλω θα το εκτιμουσα πολυ..

:unsure:

ρίξε ενα διαβασμα εδω....... :bowdown:

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...8030&st=240

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, την απάντηση για το σκουλίκι νομίζω ότι την βρίκες στο link του Navy. Ειναι ειδικός σε αυτό!!!!

Για την άλγη, έντονη κυκλοφορία, αντιφώσφορο και φώτα κλειστά! Όμάδες καθαρισμού και αλγοφάγα ψάρια θα βοηθούσαν!

Έγινε επεξεργασία - Mitrizakis Nikos
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ..αυτο θα κανω..

Οσο για το σκουλικι.. για καποιο λογο δεν μπορω να διαβασω απο την δευτερη σελιδα και μετα tou link!!!!!!!!

Λεει εχει διαγραφτει η εχει μετακινηθει :unsure: ....... μονο την πρωτη βλεπω!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ..αυτο θα κανω..

Οσο για το σκουλικι.. για καποιο λογο δεν μπορω να διαβασω απο την δευτερη σελιδα και μετα tou link!!!!!!!!

Λεει εχει διαγραφτει η εχει μετακινηθει :unsure: ....... μονο την πρωτη βλεπω!

Κάνε μια προσπάθεια από την επόμενη σελίδα.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...8030&st=260

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια προσπάθεια από την επόμενη σελίδα.....

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...8030&st=260

:unsure:

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να δω μονο τα ποστ της πρωτης σελιδας.. τις επομενες σελιδες τις βλεπω αλλα δεν μπορω να διαβασω τα ποστ.. λεει παρουσιαστηκε σφαλμα Το αρχείο δεν βρέθηκε. Εάν προσπαθήσατε να δείτε κάποιο θέμα μπορεί να έχει μεταφερθεί ή διαγραφεί.

Δεν πειραζει ... θα βρω ακρη. :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

λοιπον,εχουν περασει 30 ημερες .... τα φωτα ειναι κλειστα η καφε αλγη δεν λεει να φυγει .....

εντωμεταξυ εχω βαλει 2 κυκλοφοριτες Marea 3200 (Θα βαλω και αλλους 2 συντομα απλα τα οικονομικα ειναι στενα)Εβαλα grotech Active carbon και Grotech remor phos ...οι μετρησεις μου ειναι

ΝΟ2 0,1 Ακομα

ΝΟ3 10

Αμμονια 0,05 -0,1

τα τεστ ειναι tropic marin

εκανα αλλαγη νερου και τα πραγματα παραμενουν σχεδον ιδια....

το προβλημα μου ειναι οτι μου ειπαν απο το μαγαζι που περνω τα πραγματα οτι πανω απο 3 βδομαδες δεν κανει να ειναι κλειστα τα φωτα γιατι θα πεθανει ο βραχος ......και τι θα κανω?αφου δεν μπορω να βαλω τιποτα αλγοφαγο ακομα? πως θα φυγει η αλγη?αφου θα πρεπει να ανοιξω τα φωτα σιγα σιγα?

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σου πω, πως ο βράχος δεν νεκρώνεται από έλλειψη φωτισμού. Οι ελάχιστοι φωτοσυνθετικοί οργανισμοί, που πιθανά μεταφέρει πάνω του, θεωρούνται "λαθρεπιβάτες". Αυτοί σίγουρα θα χαθούν, αλλά αυτό δεν έχει καμιά σημασία, αφού οι συγκεκριμένοι οργανισμοί δεν συμμετέχουν στην βιολογική του απόδοση, που επιθυμούμε.

Το διάστημα αυτό που διατηρείς το βράχο στο ενυδρείο σου, δεν θα πρέπει να κάνεις καμία μετατροπή ή προσθήκες, γιατί η δομή του βράχου αποδιοργανώνεται και η διαδικασία αρχίζει πάλι από την αρχή.

Προσπάθησε να δεις αν η κυκλοφορία του νερού είναι σωστή και μεταφέρεται σε σχεδόν όλες τις επιφάνειες του βράχου. Σε αυτό, κύριο λόγο διαδραματίζει και ο τρόπος που είναι τοποθετημένος ο βράχος, εκτός από τις θέσεις των κυκλοφορητών, που εκτός από μεταφορά νερού, πρέπει να εξασφαλίζουν και την καλή οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Γεια σας ... περασε ο καιρος..... και τα σημερινα μου τεστ λενε¨

nitrite 0

nitrate 2

KH 9

PH 8.2

ammonia 0

..ομως πριν 3 μερες ... πηρα 2 βραχακια με μανιταρια και 5 turbo snails οι μετρησεις μου ηταν οι ιδιες... μηπως ειναι νωρις?

Επισης μου ειπατε θα πρεπει μετα να κανω και καποια αλλα τεστ.. ποια ειναι αυτα?

Και θα ηθελα να ξερω μεχρι ποσα turbo snails πρεπει και μπορω να βαλω?

Στο μαγαζι αυτο που ψωνησα μου ειπαν να μην παρω ερημιτες γιατι δεν τους χρειαζομαι... και οτι αν παρω θα μου σκοτωσουν τα σαλιγκαρια για να παρουν το καβουκι τους...... αλλα περιμενω δικη σας συμβουλη πανω σε αυτο...

τα μανιταρια τα πανε μια χαρα...

ειχα αρχισει να αναβω σταδιακα το φως την προηγουμενη εβδομαδα.. τωρα δεν εχω αλγη οπως στις αρχες... αλλα αφου ανοιξα τα φωτα βγαζει λιγο στο τζαμι και στους βραχους..

τωρα τι αλλο ειναι να γινει?

Link to comment
Share on other sites

Οι ερημίτες, τα σαλιγκάρια και οι γαρίδες ανοικουν στις ομάδες καθαρισμού που ειναι χρήσιμες για το ενυδρείο μας. θα έλεγα να προσθέσεις ερημίτες...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω συμφωνω

Εχω και εγω εναν και κανει καλη δουλεια και δεν μου εχει σκοτωσει κανενα σαλιγκαρι μεχρις στηγμης...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...