Jump to content

Νέο Tanganyika 200lt


viciouscircle

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστώ για τις ευχές παιδιά, πραγματικά μου έδωσε πολύ όρεξη η γέννα για να συνεχίσω με αυτά τα ψάρια! :thumbup:

Μιλάμε για απίστευτους τσαμπουκάδες, τρώνε ζωντανή προνύμφη κουνουπιού στο μέγεθός τους! :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Φίλε μου κάποια στιγμή ανέφερες ότι είχες και 2 multis. Τι γίνανε αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα παιδιά μου με έχουν λιώσει, κάθε μέρα και νέες ουρίτσες με τις παλιότερες να ομορφαίνουν και να μεγαλώνουν, αναμείνατε φωτογραφίες! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως! :) Για να είναι καλό όμως το ζευγαράκι να βρούμε και έναν δεύτερο δότη μη συγγενικό, αξίζει νομίζω για ένα τόσο όμορφο και σχετικά ασυνήθιστο είδος να το κρατήσουμε όσο πιο καθαρό μπορούμε. :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Το ενυδρείο κλείνει μου έχει προσφέρει ήδη πολλά οπότε κλείνει ένδοξα και πάμε για άλλα... :angry2:

Τα Neolamprologus buescheri έχουν βρει νέο σπίτι εδώ και κανένα μήνα και από τότε τα Julies έχουν οργιάσει στις γέννες και τα μικρά αναπτύσσονται κανονικότατα. :P

To ζευγάρι έφυγε σήμερα για το ενυδρείο του Zorba αλλά όταν ξηλώναμε το ενυδρείο μας περίμενε μια έκπληξη, να πως είναι τα αυγά από Julidochromis transcpiptus! :)

Ελπίζω να εκκολαφθούν χωρίς την φροντίδα των γονιών τους που αξίζει να σημειωθεί οτι ήταν δίπλα τους όταν σηκώθηκε η πέτρα και οτι η επιφάνεια που βρέθηκαν τα αυγά ήταν κάθετη. Ίσως αυτά τα δεδομένα βοηθήσουν στο μέλλον τους επίδοξους αναπαραγωγείς. :thumbup:

P2133194s.jpg

P2133195s.jpg

P2133197s.jpg

P2133195s2.jpg

P2133196s.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ χργσιμη Παρατηρηση... :)

Ισως θα μπορουσε να βγει το συμπερασμα(χωρις 100% αποδειξεις) πως οι Shalow Caves δεν θα πρεπει να ειναι παραληλες με τον βυθο αλλα καθετα ωστε να μεγιστοποιησουμε τα ενδεχομενα Γεννας....

Μπραβο Γιωργο :P

Link to comment
Share on other sites

Ισως θα μπορουσε να βγει το συμπερασμα(χωρις 100% αποδειξεις) πως οι Shalow Caves δεν θα πρεπει να ειναι παραληλες με τον βυθο αλλα καθετα ωστε να μεγιστοποιησουμε τα ενδεχομενα Γεννας....

Θα έλεγα οτι χρειάζονται και τα 2 είδη οριζόντιες και κάθετες, φυσικά μάλλον στις κάθετες θα γεννήσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πάνε όλα καλά! :angry2:

Τα ψάρια συνεχίζουν το ταξίδι τους τους εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=35938 :P

Μπραβο ρε γιωργηδες!!!

Υ.Γ. Και ορισμενα ετοιμαζουυν βαλιτσες.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τα μωρά είναι καμιά 30αριά, μεγαλώνουν και πρέπει ήδη να έχουν σχηματίσει και 2-3 ζευγάρια.

P5143583s.jpg

P5143580s.jpg

P5143579s2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιωργο...Τα ψαρια ειναι υγιεστατα και φαινονται και πολυ καθαρα :):rasp::thumbup:

Οσο για το περιβαλλον τους :):) Πες μου τι κανεις και εχεις τετοια υπεροχη αλγη..??Εμενα μονο διατομικη καφε βγαινει :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιωργο...Τα ψαρια ειναι υγιεστατα και φαινονται και πολυ καθαρα :):rasp::thumbup:

Οσο για το περιβαλλον τους :):) Πες μου τι κανεις και εχεις τετοια υπεροχη αλγη..??Εμενα μονο διατομικη καφε βγαινει :hysterical:

Θένκιου! :hysterical: Έχω 3 Τ8 "ληγμένες" x 15w=45/180lt=0,25w/lt και από λίπασμα τίποτα, δεν μπορώ να τις ψυχολογήσω αυτές τις άλγες, ίσως οι λευκές λάμπες βοηθάνε.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιωργο...Τα ψαρια ειναι υγιεστατα και φαινονται και πολυ καθαρα :hysterical::hysterical::hysterical:

Οσο για το περιβαλλον τους :):)Πες μου τι κανεις και εχεις τετοια υπεροχη αλγη..??Εμενα μονο διατομικη καφε βγαινει :hysterical:

Θένκιου! :hysterical:Έχω 3 Τ8 "ληγμένες" x 15w=45/180lt=0,25w/lt και από λίπασμα τίποτα, δεν μπορώ να τις ψυχολογήσω αυτές τις άλγες, ίσως οι λευκές λάμπες βοηθάνε.

:):rasp::thumbup::hysterical::hysterical::hysterical::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μια Τ8 στα 18 Watt σε 60 λιτρα δηλαδη 0,3Watt/Ltr..Aπο λιπανση δεν εχω τπτ...Το χρωμα της λαμπας ειναι σχετικα ροζ...

Λεω να δοκιμασω να ριξω λιγο Florena.. :)

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις από μαγαζί με ηλεκτρολογικά υλικά (πολύ φθηνά σε λάμπες) καμία πιο λευκή λάμπα ίσως προωθήση την ανάπτυξη άλγης.

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις από μαγαζί με ηλεκτρολογικά υλικά (πολύ φθηνά σε λάμπες) καμία πιο λευκή λάμπα ίσως προωθήση την ανάπτυξη άλγης.

Θεωρω οτι ΔΕΝ παιζει ρόλο η λαμπα μονο.... αλλα και η πετρα.

Ο ψαμμιτης.... (sandstone) ίσως εχει εγκλοβισει διαφα συστατικα κατα τη δημιουργια του και τωρα με την κυκλοφορία του νερου και με τη μεγαλυ υδατοαπορροφητικότη που εχει το πετρωμα αυτό βοηθαει.

Link to comment
Share on other sites

Θεωρω οτι ΔΕΝ παιζει ρόλο η λαμπα μονο.... αλλα και η πετρα.

Ο ψαμμιτης.... (sandstone) ίσως εχει εγκλοβισει διαφα συστατικα κατα τη δημιουργια του και τωρα με την κυκλοφορία του νερου και με τη μεγαλυ υδατοαπορροφητικότη που εχει το πετρωμα αυτό βοηθαει.

Έχει δίκιο σε αυτό ότι παίζει ρόλο και η πέτρα. :)

Στο δικό μου κάποιες πέτρες (που ήταν και ίδιες μεταξύ τους) είχαν πιάσει και κάποιες άλλες διαφορετικές όχι..

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...