Jump to content

Tanganyika και Πετρες!!!


sarevock

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χμμμμ.... ωραια! το μαθαμε και αυτο! :thumbup:

Παμε στην αρχη λιγο...

Οποτε Γιωργο λες να κανω αλλαγες καθε 15 μερες μιας που τα ψαρια ειναι μικρα ακομα ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι εγω αυτο προτεινω.

Δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα αλλα καλου κακου κανε μετρησεις να παρακολουθεις τι γινεται...

Το ενυδρειο σου ειναι ακομα πολυ καινουριο και δεν εχει "ωριμασει"

Την διαφορα θα την καταλάβεις σε κανενα χρονο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημερα παιδια,

λοιπον εκανα αλλαγη μετα απο 15 μερες οπως ειπαμε... οι μετρησεις ειναι σταθερες χωρις να αλλαξει το παρακικρο...

NH3/NH4:0

NO2:0

NO3: 0-5

Αυτο που με προβληματιζει ειναι το ΝΟ3 που ειναι μονιμα εδω και 60 μερες στο 0-5... ανυσηχω για BGA....

Τι λετε? τζαμπα ανυσηχω?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ηρθε η ωρα να βαλω καμια ταμπλετα βυθου για τις βαλισνεριες?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ηρθε η ωρα να βαλω καμια ταμπλετα βυθου για τις βαλισνεριες?

Για το προηγούμενο δεν ξέρω να σου πω σίγουρα. Για το θέμα ταμπλέτα θα σε ρωτήσω "Γιατί?". Βλέπεις κάτι περίεργο? Κιτρίνισμα, σάπισμα, σκίσιμο φύλλων? Αν όχι δεν υπάρχει λόγος να βάλεις ταμπλέτες. Το θέμα ανάπτυξης επίσης κατ'εμέ δεν είναι λόγος για να ρίξεις ταμπλέτες. Αν οι βαλισνέριές σου είναι υγιείς από θέμα χρώματος και φυλλώματος το πόσο αργά ή γρήγορα αναπτύσσονται δεν νομίζω πως παίζει ρόλο. Ίσα ίσα που γλυτώνεις κλαδέματα αν αναπτύσσονται σχετικώς αργά.

Προσωπικά στο 300άρι μου που έχω 5-6 βαλισνέριες δεν έχω ρίξει ΠΟΤΕ τίποτα και τα φυτά είναι άψογα. Κουρεύω σπανίως και αφήνω τα σάπια φύλλα μέσα στο ενυδρείο τα οποία είτε τα τρώνε τα πλέκο (δεν σε αφορά εσένα) είτε αποσυντήθονται και εξαφανίζονται!

Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβασω τα ΝΟ3 λιγο... επειδη εχουν κολλησει στο 0-5 mg/lt συν οτι εχω χαμηλο φωτισμο, εχω δηλαδη ολα τα καλα για να μου ερθει η BGA...

...:(

Βασικα τα λεω ολα αυτα γιατι παρατηρησα σε μια πετρα κατι μικρα πρασσινα σημαδακια... δεν φαινεται καλα ομως σε τι θα εξελιχθει... για αυτο ανυσηχησα...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Για να ανεβασω τα ΝΟ3 λιγο... επειδη εχουν κολλησει στο 0-5 mg/lt συν οτι εχω χαμηλο φωτισμο, εχω δηλαδη ολα τα καλα για να μου ερθει η BGA...

...:hysterical:

Βασικα τα λεω ολα αυτα γιατι παρατηρησα σε μια πετρα κατι μικρα πρασσινα σημαδακια... δεν φαινεται καλα ομως σε τι θα εξελιχθει... για αυτο ανυσηχησα...

Και τα ΝΟ3 θα καταπολεμήσουν την πιθανή BGA??? Δεν το έχω ακούσει/διαβάσει αυτό :thumbup:

Αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, αρκεί να ταϊζεις λίγο περισσότερο και μάλιστα με τροφή που δεν θα μπορούν να φάνε τα ψάρια σου, δηλαδή σε μορφή πούδρας. Ακολουθόντας τον κύκλο του αζώτου σύντομα θα αυξήσεις τα ΝΟ3, εφόσον φυσικά τα φίλτρα σου είναι πλήρως στρωμένα. Όμως ξαναλέω πως δεν γνωρίζω για την παραπάνω λογική περί ΝΟ3 και BGA.

Θα έλεγα να μην κάνεις τίποτα για την ώρα. Γενικώς αυτό που έχω καταλάβει είναι πως τα ενυδρεία είναι σαν τα MS Windows.... Αν δουλεύει κάτι σωστά... ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙΣ!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτο ειπα για τα ΝΟ3...

τεσπα, καλυτερα να περιμενω να δω σε τι θα εξελιχθει... :(

Link to comment
Share on other sites

Να μην κάνεις τίποτα.

Όπως γράφτηκε και πριν με 700 λίτρα και την ιχθυφόρτωση που έχεις λογικό είναι να έχεις αυτό που έχεις.

Κανόνισε να έχεις καλή κυκλοφορία (όχι και κανένα κυκλώνα όμως) το φωτισμό σου όπως είναι

και το πολύ πολύ να περιμένεις καμιά καφέ άλγη που θα κάνει τον κύκλο της και άμα μείνει και λίγη ακόμη καλύτερα. Μην τρώγεσαι από μόνος σου. :(

Ταμπλέτα αν δεν έβαλες ποτέ και τα φυτά είναι γενικά καλά, μην βάζεις καθόλου.

Τώρα αν θέλεις να βάλεις καμία sera florenette ας πούμε κακό δεν θα κάνει, αλλά με μέτρο.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ.... οτι πειτε :(

Για δειτε και εσεις λιγο τις φωτο ομως...ισα-ισα που φαινεται... πρεπει βασικα να εχω και λιγη καφε αλγη...

002.jpg

01-1.jpg

03-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...