Jump to content

Tanganyika και Πετρες!!!


sarevock

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ε΄γω είχα 4 σε 300 λίτρα και ποτέ δεν τσακωθήκανε ή, τουλάχιστον, ποτέ δεν είδα τραυματία! Όπως είπα και πιο πάνω, όμως, είχα πολλές κρυψώνες!

Link to comment
Share on other sites

Κρυψωνες παιζουν πολλες (ασχετα αν δεν φανηκαν στην φωτο)... αυτο που φοβαμαι ειναι αυτο που κανουν στην φυση... να φανε αυγα σε περιπτωση που κανουν οι φροντοζες (λεμε τωρα) και βαλουν τα δικα τους και γεμισω συνοδοντακιααααααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Κρυψωνες παιζουν πολλες (ασχετα αν δεν φανηκαν στην φωτο)... αυτο που φοβαμαι ειναι αυτο που κανουν στην φυση... να φανε αυγα σε περιπτωση που κανουν οι φροντοζες (λεμε τωρα) και βαλουν τα δικα τους και γεμισω συνοδοντακιααααααα!!!

Δεν το βρίσκω απαραίτητα κακό αυτό! Αφού συμβαίνει στην φύση ας συμβεί και σε σένα... Αν δεν το θες όμως, βλέπεις αν συμβεί μία φορά και μετά απλά τα δίνεις....

Link to comment
Share on other sites

Αφού έδωσα λοιπόν τον ενα συνοδόντη για να γλυτώσω τούς τσακωμούς έμεινε ενας, και για έξι μήνες δεν είδα μικρό ψαράκι.Στο τέλος τον έδωσα και αυτόν.Ο συνοδόντης είναι ενα ψάρι που μου αρέσει πολύ , δυστυχώς όμως δεν γινότανε αλλιώς,Παρότι ήταν εξαιρετικός καθαριστής.Κατέληξε να βγαίνει και μέρα και να ψάχνει τούς κρυψώνες για να βρεί τα μικρά.

Φιλικά Σωκράτης :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

http://www.aquaristic.net/sera-internal-filter-l.html?lang=1

Μπορεις το φιλτρακι να το εχεις να δουλευει σε μια ακρη στο μεγαλο ενυδρειο και αν ω μη γενειτω χρειαστει, στηνεις το αλλο ενυδρειο με νερο απο το μεγάλο και προσθετεις εκεινη τη στιγμη θερμαντηρα και το φιλτρακι...

Επανερχομαστε λιγο στο θεμα "καραντινα" ενυδρειο...

Αν δεν αγορασω αεροφιλτρο... μπορω κατα τις περιοδους καραντινας (μακρια απο εμας) να βαζω μεσα στην καραντινα τα σφουγγαρακια απο τα προφιλτρα (πιανουν τρελη μπιχλα οποτε λογικα δεν θα εχουν αποικιες πανω?)

.. καπου ειχα διαβασει οτι καποιος ετσι δουλευε αλλα δεν βρησκω το Link...

τι λετε? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαστε λιγο στο θεμα "καραντινα" ενυδρειο...

Αν δεν αγορασω αεροφιλτρο... μπορω κατα τις περιοδους καραντινας (μακρια απο εμας) να βαζω μεσα στην καραντινα τα σφουγγαρακια απο τα προφιλτρα (πιανουν τρελη μπιχλα οποτε λογικα δεν θα εχουν αποικιες πανω?)

.. καπου ειχα διαβασει οτι καποιος ετσι δουλευε αλλα δεν βρησκω το Link...

τι λετε? :thumbup:

Τί εννοείς με το παραπάνω? Πως να τα έχεις μέσα? Απλά να τα πετάς μέσα στην καραντίνα?

Κατ'αρχήν η καραντίνα δεν πρέπει να είναι "μακρυά από 'μας". Πρέπει να είναι πολύ κοντά σε 'μας. ΟΤΙ καινούριο ψάρι έχεις σκοπό να βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου, θα το περνάς για 7-10 μέρες σε καραντίνα με όλα τα προληπτικά που έχουμε ξανασυζητήσει. Επίσης στην καραντίνα, είτε μιλάμε για πρόληψη είτε για θεραπεία, είμαι υπέρ του να αλλάζει ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ το 50% του νερού και να μπαίνει νερό από το κυρίως ενυδρείο (όχι καινούριο). Κάτω από αυτή την προϋπόθεση θεωρητικά δεν χρειάζεται καν φίλτρο, αλλά αρκεί μία πολύ ισχυρή αεραντλία. Αυτό βέβαια εξαρτάται και από το μέγεθος της καραντίνας. Προσωπικά νομίζω η αεραντλία μπορεί να κρατήσει μέχρι τα 50L περίπου. Προσωπικά εγώ αφενός αλλάζω το νερό καθημερινά, αλλά χρησιμοποιώ και ένα φιλτράκι 2211, στο οποίο βάζω υλικό από το κυρίως φίλτρο κάθε φορά που το χρειάζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Τί εννοείς με το παραπάνω? Πως να τα έχεις μέσα? Απλά να τα πετάς μέσα στην καραντίνα?

Ναι, καπου το ειχα διαβασει ρε γμτ... δεν μπορω να το βρω... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καπου το ειχα διαβασει ρε γμτ... δεν μπορω να το βρω... :thumbup:

Αν δεν υπάρχει ροή δεν κάνεις τίποτα. Πρέπει το νερό να περνάει ΜΕΣΑ από το όποιο βιολογικό υλικό σου!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν υπάρχει ροή δεν κάνεις τίποτα. Πρέπει το νερό να περνάει ΜΕΣΑ από το όποιο βιολογικό υλικό σου!

Αν μεσα ,για παραδειγμα, στο 2211 που εχεις βαλουμε τα μπιχλιαρικα προφιλτρα κανουμε δουλεια?

αντι να ανοιγω τωρα φιλτρα και να βγαζω υλικα και κτλ κτλ

(χωρις την αγορα αεροφλιτρου)

Link to comment
Share on other sites

Αν μεσα ,για παραδειγμα, στο 2211 που εχεις βαλουμε τα μπιχλιαρικα προφιλτρα κανουμε δουλεια?

αντι να ανοιγω τωρα φιλτρα και να βγαζω υλικα και κτλ κτλ

(χωρις την αγορα αεροφλιτρου)

Θεωρητικά κάνεις δουλειά αν:

1) Δεν καθαρίζεις τα προφίλτρα σου με νερό βρύσης όπως κάνω εγώ.

2) Είσαι βέβαιος πως τα προφίλτρα σφηνώνουν μέσα στο φιλτράκι σου ώστε αν δημιουργείται ροή μέσα από αυτά και δεν θα περνάει το νερό γύρω από αυτά.

Όπως και να έχει πάντως, θεωρώ υποχρεωτική την αλλαγή του 50% που λέω και πιο πάνω, διότι θες και πρέπει να κρατήσεις τις ίδιες συνθήκες νερού με το κυρίως ενυδρείο:

α) Αν πρόκειται για πρόληψη, πιθανόν σε ένα "Χ" νερό διαφορετικό από αυτό του ενυδρείο το ψάρι να μην βγάλει πρόβλημα, ενώ στο νερό του ενυδρείο να βγάλει.

β) Αν πρόκειται για θεραπεία, η αλλαγή συνθηκών δεν είναι και ότι καλύτερο, καθότι υπάρχει φόβος επιδείνωσης του προβλήματος.

Και φυσικά δεν ισχύει ότι αν βάλεις στην καραντίνα νερό ενυδρείου στην αρχή θα είναι ίδιο και μετά από κάποιες ώρες/μέρες. Οι συνθήκες του νερού καθορίζονται από ιχθυοφόρτωση, τροφή, πέτρες, ξύλα, φυτά, όγκο νερού κ.ο.κ.. Οπότε: Καθημερινές αλλαγές.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια... παει και αυτο παμε παρακατω...

(καλα αυτο το θεμα ειναι ....οτι να ναι) :thumbup:

Περιμενω μεσα στη βδομαδα ledakia για "και καλα" φεγγαροφως...

αυτο που θελω να ρωτησω οσους εχουν τετοιο φως τι φωτοπεριοδο εχουν?

1 ωρα φεγγαρι? 2? 3? ποσες? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εγω το πρωι τα αναβω μιση ωρα πριν αναψουν τα κανονικα φωτα γιατι συχνα το δωματιο ειναι σκοτεινο και δεν θελω τα ψαρια να πηγαινουν απο το απολυτο σκοταδι στο πολυ φως.

Το βραδυ τα αναβω 10 λεπτα πριν σβυσουν τα φωτα και τα αφηνω τωρα πλεον 2 ωρες (παλαιοτερα 3-4). Βασικο κριτηριο ειναι τι ωρα πηγαινεις εσυ για υπνο...

Link to comment
Share on other sites

Βασικα τα κανονικα φωτα τα εχω 16:00- 12:00..

εγω θα την πεσω κατα της 12:30-01:00...

οποτε λες κανα 2 ωρακι...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά:

Τα φώτα του ενυδρείου τα έχω 12 ώρες αναμένα... Στις τροπικές ζώνες η το 24ωρο χωρίζεται ίσα σε μέρα και νύχτα. Τα moonlight είναι αναμένα όταν είναι σβηστά τα κυρίως φώτα....

Δεν ξέρω αν κάνω καλά, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον λόγο όπου θα μου δημιουργήσει πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Οποτε τα αφηνεις οσο θες?

Θεωρώ πως το moonlight δεν επηρεάζει σε κάτι... Ας διευκρινηστεί και από τους εμπειρότερους!

Link to comment
Share on other sites

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

Λοιπον κανω εδω και 4 δβομαδες αλλαγες καθε κυριακη 20%... πριν τις αλλγες κανω μετρησεις και βλεπω οτι εχω σταθερα ΝΟ3 0-5 mg/lt....

...μεσα υπαρχουν φυτακια ανουμπιες και βαλισνεριες....

γιατι εχω 0-5 ? δεν ειναι υποπτο ή τα καταβροχθηζουν ολα τα ΝΟ3 τα φυτα? :thumbup:

να μεταθεσω τις αλλαγες καθε 15 μερες μπας και ανεβουν λιγο? (αλλα μαλλον δεν ειχει νοημα αυτο) ή να μεινω εδω που ειμαι?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

αλλα απο την αλλη για να αναπτυσονται κανονικα τα φυτα σημαινει οτι τα τρωνε ετσι?

(μονος ρωταω μονος απανταω lol )...

Τεσπα τι λετε εσεις?

Link to comment
Share on other sites

Με 740 λιτρα και λιγα ψαρακια οπως εισαι εσυ δεν ειναι ιδιαιτερα περιεργο που εχεις χαμηλα νιτρικα.

Τρωνε και μερικα τα φυτα και εισαι super.

Προσωπικα θα πηγαινα σε 15νθημερες αλλαγες με παρακολουθηση των μετρησεων...

Link to comment
Share on other sites

Γιωργο λες για 15νθημερες ε? ... αυτο το μηδεν ομως δεν ειναι ανυσηχητικο... μη μας βρει καμια "κακια" αλγη ?!?

...μετρησεις καθε βδομαδα πριν τις αλλαγες κανω...και τα νουμερα ειναι σταθερα ευτυχως και δυστηχως παραλληλα στο θεμα σκληροτητα...

τι εννοω με φουλ ασβεστολιθο μεσα (αμμο και πετρα) ειμαι σταθερα ενα μηνα τωρα στα :

GH 13

KH 11

θα θελα να ανεβω λιγο GH κανα 2-3 μοναδες αλλα...δεν !

Ισως φταινε οι αλλαγες καθε βδομαδα? τι να πω?

Τι λες? :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Και οι αλγες στο προγραμμα ειναι... Εξαλλου εχεις και λιγο φως, ετσι δεν ειναι?

Τις σκληροτητες του νερου πως τις πετυχαίνεις? Τόσο βγαζει η βρυση σου?

Link to comment
Share on other sites

Και οι αλγες στο προγραμμα ειναι... Εξαλλου εχεις και λιγο φως, ετσι δεν ειναι?

Τις σκληροτητες του νερου πως τις πετυχαίνεις? Τόσο βγαζει η βρυση σου?

Ναι φως λιγο εχουμε, 144 watt στο συνολο...

..."κακια" αλγη λεω καμια BGA.... ξου-ξου απο δω...

...Ναι, γενικα εχουμε σκληρο νερο εδω... Την βρυση εχω καιρο να την μετρησω αλλα τελευταια φορα που ειχα μετρησει καπου τοσο εβγαζε... τα εχω γραμμενα σπιτι... στο ημερολογιο... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Παντως η προσωπικη μου εμπειρια λεει οτι η ασβεστολιθικη αμμος πολυ λιγο ανεβαζει την σκληροτητα.

Εγω στην λιμνουλα μου 400λιτρα εχω ασβεστολιθικη ποταμισια αμμο ενω η πετρες ειναι ελαχιστα ή καθολου ασβεστολιθικες.

Αλλαγες νερου στον 1 χρονο που τρεχει εχω κανει 2 φορες απο 60 λιτρα.

Η βρυση μου εχει GH=9 και οταν πριν λιγο καιρο μετρησα την λιμνη (καπου τον Σεπτεμβριο) ειχε GH=12.

Link to comment
Share on other sites

Ναι οι πετρες ομως που ειναι φουλ ασβεστολιθος?

...δεν επρεπε λιγο να boostαρουν την κατασταση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...