Jump to content

Tanganyika και Πετρες!!!


sarevock

Recommended Posts

Εχω:

KH 7

GH 9

υποστρωμα εννοεις την αμμο?

και το ρΗ 8,1 νομιζω πως κατι δεν μετρας καλα KH 7

GH 9 τα βρισκω πολυ χαμηλα για το ρΗ που σου δινει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

και το ρΗ 8,1 νομιζω πως κατι δεν μετρας καλα KH 7

GH 9 τα βρισκω πολυ χαμηλα για το ρΗ που σου δινει.

Τι να πω... το KH και GH εγιναν με της tropic marin... :) οπως ακριβως ελεγαν οι οδηγιες...

Link to comment
Share on other sites

Λογικα με αμμο και ασβεστολιθηκες πετρες θα ανεβουμε καπως...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο ρε παιδια, με την αλγη τι κανουμε οταν εμφανιστει?

καταλβαινω οτι ειναι μερος του βιοτοπου και σιγουρα απαραιτητο σε ενα βαθμο και απο οτι διαβασα ειναι σημαδι ισορροπιας ...

αλλα η αλγη στα τζαμια? κατι διαβασα οτι καποιοι βαζουν σαλιγαρια...

τι προτεινεται εσεις σε συνδιασμο με το .... χερι? :)

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι αλλο ρε παιδια, με την αλγη τι κανουμε οταν εμφανιστει?

καταλβαινω οτι ειναι μερος του βιοτοπου και σιγουρα απαραιτητο σε ενα βαθμο και απο οτι διαβασα ειναι σημαδι ισορροπιας ...

αλλα η αλγη στα τζαμια? κατι διαβασα οτι καποιοι βαζουν σαλιγαρια...

τι προτεινεται εσεις σε συνδιασμο με το .... χερι? :)

Με μια παλια πιστωτικη καρτα καθαριζεις το τζαμι γρηγορα και χωρις γρατζουνιες.

Link to comment
Share on other sites

και το ρΗ 8,1 νομιζω πως κατι δεν μετρας καλα KH 7

GH 9 τα βρισκω πολυ χαμηλα για το ρΗ που σου δινει.

Νεα μετρηση που εγινε με API υγρο εδειξε

KH 10

GH 12

Link to comment
Share on other sites

Tanganyika και... αλατι! :)

Ψαχνωντας στο aquaristic επεσα πανω σε αυτο http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/021...%20Lake%20Salt/

1) Θα χρειαστει να προσθεσω αλατι στο ενυδρειο?

2) Ποτε συνηθως προσθετουμε αλατι (γενικα) και για πιο λογο?

3) Πιο σκευασμα προτεινεται?

:)

Link to comment
Share on other sites

Tanganyika και... αλατι! :)

Ψαχνωντας στο aquaristic επεσα πανω σε αυτο http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/021...%20Lake%20Salt/

1) Θα χρειαστει να προσθεσω αλατι στο ενυδρειο?

2) Ποτε συνηθως προσθετουμε αλατι (γενικα) και για πιο λογο?

3) Πιο σκευασμα προτεινεται?

:)

Το αλάτι γενικώς μπορεί να προστεθεί για προληπτικούς λόγους, καθότι αποτελεί και θεραπεία.

Το αλάτι, επίσης, αλλάζει τις τιμές του νερού... το κάνει πιο σκληρό. Θα πρέπει να δεις τί κιχλίδες θα βάλεις μέσα στο ενυδρείο σου και ανάλογα να προσθέτεις ή όχι αλάτι (βάση του νερού της βρύσης). Οι λίμνες και τα ποτάμια δεν έχουν παντού τις ίδιες τιμές.

Πρίμενε πάντως να σου απαντήσουν και όσοι έχουν κιχλίδες για μεγαλύτερη σιγουριά!

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι στο θεμα ΠΕΤΡΑ...

Λάβα Κόκκινη

LavaKokini_Large.jpg

Αν υποθετικα μιλαμε παντα, παρουμε μια πετρα λαβα και την τρυψουμε με γυαλοχαρτο την λειανουμε με λιγα λογια (για να αποφυγουμε τυχων τραυματισμους ψαριων) μπορει να τοποθετηθει στο ενυδρειο χωρις να προκαλεσει προβληματα μελλοντικα?

SpongeStone

SpongeStone_Large.jpg

Επισης ποια η γνωμη σας για αυτη την πετρα?

Επιμενω σε "ελαφριες" πετρες (οσο επικινδυνες και εαν γινουν μελλοντικα για τα ψαρια) γιατι φοβαμαι παρα πολυ το εξτρα βαρος... :)

Link to comment
Share on other sites

Απο την αλλη βλεπω αυτο:

Frontosa%20Tank-2.JPG

KLAUS STEINHAUS

Και μ'αρεσει... :)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως που ο Διας δεν ειναι ειρωνικος.το ψαροκασελες ειναι αρτια και επιστημονικα τεκμηριωμενο...οσο για το μικρε ουτε αυτο ειχε σημαδι ειρωνειας...αυτο μονο και δεν απανταω σε τιποτα αλλο..για να ξερουμε που κανουμε παρατηρησεις..

με εκτιμηση,

νουμερο

Link to comment
Share on other sites

φιλε kokourk συνεχιζουμε... :)

Επανερχομαι στο θεμα ΠΕΤΡΑ...

Λάβα Κόκκινη

LavaKokini_Large.jpg

Αν υποθετικα μιλαμε παντα, παρουμε μια πετρα λαβα και την τρυψουμε με γυαλοχαρτο την λειανουμε με λιγα λογια (για να αποφυγουμε τυχων τραυματισμους ψαριων) μπορει να τοποθετηθει στο ενυδρειο χωρις να προκαλεσει προβληματα μελλοντικα?

SpongeStone

SpongeStone_Large.jpg

Επισης ποια η γνωμη σας για αυτη την πετρα?

Επιμενω σε "ελαφριες" πετρες (οσο επικινδυνες και εαν γινουν μελλοντικα για τα ψαρια) γιατι φοβαμαι παρα πολυ το εξτρα βαρος... :)

Απο την αλλη βλεπω αυτο:

Frontosa%20Tank-2.JPG

KLAUS STEINHAUS

Και μ'αρεσει... :thumbup:

Κανω quote τον εαυτο μου... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Εμενα η κοκκινη λαβα δεν μου αρεσει.

Η σφουγγαροπετρα μου φαινεται πιο φυσική.

Δεν ξερω ομως ποσο κοφτερη ειναι...

Γιωργο αν κανω αυτο που λεω με γυαλοχαρτο? λες να βγαλει αργοτερα τιποτις το περιεργο? :)

Link to comment
Share on other sites

Να υπενθυμίσω και μια φήμη που λέει οτι αιχμηροί κόκκοι λάβας μπορεί να μπούν στα βράγχια και να δημιουργήσουν λοιμώξεις... καλή ευκαιρία να διευκρινιστεί και αυτό... :)

Link to comment
Share on other sites

Οντως παιδια αυτα ολα μου τα ειπατε και εσεις πιο παλια, απλα φοβαμαι το βαρος και αν το κανω αυτο που σκεφτομαι με κλασσικες πετρες τοτε πολυ φοβαμαι πως.... δεν θα αντεξουμε... :)

Εχει τωρα καιρο που ειδα και αυτον τον KLAUS STEINHAUS να εχει ενυδρειο με λαβα και λεω "ρε λες? εχει και χρονια στο κουρμπετι 30 χρονια λεει"...

τι να πω...

Ελπιζω να με καταλαβαινετε οτι το κανω καθαρα απο φοβο για το βαρος... :)

Αν το ειχα πανω σε τσιμεντενια βαση νταξ τοτε σιγα.... αλλα σκεφτομαι και το μετα.

Θα πρεπει να εχω σπηλιες και μικρες στην αρχη αλλα και πιο μεγαλες για την συνεχεια οταν με το καλο μεγαλωσουν οι φροντοζες...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις το κουραγιο και τις τριψεις να γινουν λειες, εγω τουλαχιστων πιστευω οτι θα ειναι ΟΚ.

Ειμαι σχεδον σιγουρος οτι στην πορεια δεν προκειτε να βγαλουν τιποτα.

ΥΓ: Το αγχος σου για το βαρος ειναι για τη βαση του ενυδρειου? Εγω νομιζα οτι ανυσηχεις για το σπιτι σου...

Παντως αν φοβασαι για την βαση, καλο ειναι να την ενισχυσεις απο τωρα ωστε να κοιμασαι εσυ ησυχος.

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Η βαση Γιωργο φτιαχτηκε σε μαραγκο για αυτο ακριβως το λογο, να αντεξει πολυυυυυυυ βαρος...

αλλα ποτε δεν ξερεις... :)

Ευχαριστω πολυ παιδια :) θα παρω αυτο το "ρισκο" με τις "ελαφριες" πετρες οπως με βλεπω... !?!....?!?...!?!

Link to comment
Share on other sites

Η βαση Γιωργο φτιαχτηκε σε μαραγκο για αυτο ακριβως το λογο, να αντεξει πολυυυυυυυ βαρος...

Προσωπικά θεωρώ πως η βάση σε τέτοια ενυδρεία θα πρέπει να κατασκευάζεται σε σιδεράδες και μάλιστα εφόσον πρώτα γίνει συγκεκριμένη στατική μελέτη και σχεδιασμός της βάσης! Ξέρεις τί ξυλεία έχει χρησιμοποιηθεί και με ποιον τρόπο έχουν γίνει οι "συνδέσεις" των ξύλων? Θέλω να πιστεύω πως έχει γίνει με μόρσα......... :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο ο μαραγκος μου συνεργαζοταν παλαιοτερα με πετ σοπ και εφτιαχνε βασεις... οποτε του εχω εμπιστοσυνη...

εδω φτηνομελαμινες σηκωνουν τα περισσοτερα ενυδρεια τις αγορας.

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Νικο ο μαραγκος μου συνεργαζοταν παλαιοτερα με πετ σοπ και εφτιαχνε βασεις... οποτε του εχω εμπιστοσυνη...

εδω φτηνομελαμινες σηκωνουν τα περισσοτερα ενυδρεια τις αγορας.

Δεν ξέρω... Ούτε θέλω να σε τρομάξω! Θεωρητικά, αφού κάνει αυτή τη δουλειά χρόνια, θα ξέρει τί κάνει.

Απλά λέω τί θα κάνω εγώ, όταν με το καλό φτιαχτεί το δυομισάμετρο μου ( :) ).

Link to comment
Share on other sites

όταν με το καλό φτιαχτεί το δυομισάμετρο μου ( :) ).

Ωπα!!!

Αποκλειστικο εχω ο κερατας?!?!?!?

Για πες για πες... :)

Link to comment
Share on other sites

τις SpongeStone τις ειχα για 7μηνες στο ενυδρειο με τα mbuna μου και τις αλλαξα γιατι τα ψαρια συχνα ειχαν γδαρσιματα και σημαδια..ειναι πολυ κοφτερες,και θυμαμαι οταν τις εστηνα τα δαχτυλα μου ηταν ολο κοψηματα για μερες... :)

αυτη ειναι η δικη μου εμπειρια... :)

Link to comment
Share on other sites

Ωπα!!!

Αποκλειστικο εχω ο κερατας?!?!?!?

Για πες για πες... :)

Δεν λέω τίποτα.... ακόμα :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...