Jump to content

Tanganyika και Πετρες!!!


sarevock

Recommended Posts

Βασικα ξεχασα και το αλλο, αν φαει μη φυτικη τροφη ειναι η αρχη του τελους ετσι?.... θα μπλεχτουν σιγουρα οι τροφες με τις φροντοζες

οποτε χλωμο το κοβω.... :rolleyes:

(μ'αρεσει που απανταω στον εαυτο μου ΧΑχΑχαχ)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 185
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχει ρε παιδια 1 εβδομαδα τωρα που προσπαθω να φτιαξω τις πετρες να δειχνουν οσο πιο φυσικα γινεται... τελικα ειναι πολυ πιο δυσκολο απο οτι φανταζομουνα να φτιαξεις κατι να δειχνει...φυσικο!

Link to comment
Share on other sites

Σήκωσε και καμία φωτογραφία μπας και βοηθήσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Νικο, αν ηταν να φιλοξενησω μικρες κιχλιδες θα ειχα τελειωσει το στησιμο καιρο τωρα, αλλα αυτο που μου τρωει χρονο ειναι να εχω και μεγαλες σπηλιες μεσα για αργοτερα, βαση του τελικου μεγεθους του ψαριου (φροντοζα)...

Τεσπα ειμαι σε καλο δρομο... (πιστευω)... απλα εχει πεσει λιγο εξτρα εργασια π.χ. τροχος σε καποιες πετρες ετσι ωστε να "παταει" καλυτερα η μια πανω στην αλλη σε σημεια που εχω μεγαλες σπηλιες... (εννοειται οτι θα κολληθουν μεταξυ τους).

Σημερα κατα πασα πιθανοτητα ξεκιναω... !!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δουλευω "και καλα" με μια τεχνικη που με βαρεσε στο κεφαλι την οποια ονομασα "Υ" :rolleyes:

whatever παρτε ενα σχεδιο...

post-9275-1228984566_thumb.jpg

:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή ιδέα (η κοινή λογική είναι πάντα πιο δημιουργική από τις πολύπλοκες σκέψεις,

να το είχαμε αυτό και σε άλλα πράματα στη ζωή μας... Τέλος πάντων αυτό είναι άσχετο....)

Μοιάζει με τις κυψέλες των μελισσών αν το σκεφτείς)

Μόνο Τριαντάφυλλε πρόσεξε να έχεις και κλειστές σπηλιές (μία μόνο είσοδο) όχι μόνο περάσματα.

Φιλικά

Ανδρέας

Link to comment
Share on other sites

Μόνο Τριαντάφυλλε πρόσεξε να έχεις και κλειστές σπηλιές (μία μόνο είσοδο) όχι μόνο περάσματα.

Φιλικά

Ανδρέας

Ανδρεα θα υπαρξουν και κλειστες σιγουρα :rolleyes:

ευτυχως λογο ακανονιστου σχηματος πετρας δεν θυμιζει "κυψελη" οπτικα :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε φωτό.....

Link to comment
Share on other sites

Χθες ξεστηθηκε το ενυδρειο, τα φιλτρα δουλευουν σε βαρελακι και απο σημερα αρχιζω να στηνω πετρες μεσα...

ο θεος βοηθος...

@Μιχαλη... εννοειται θα ανεβασω! :rolleyes:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Ο Εφραίμ μαζί σου:

efraim.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χθες μπηκε ο πρωτος ψαρης... Synodontis Multipunctatus Μου πουληθηκε αλλα τελικα ειναι.... synodontis sp. Hybrid (1) απο οτι εψαξα...

...καλα αρχισαμε...

Link to comment
Share on other sites

Χθες μπηκε ο πρωτος ψαρης... Synodontis Multipunctatus Μου πουληθηκε αλλα τελικα ειναι.... synodontis sp. Hybrid (1) απο οτι εψαξα...

...καλα αρχισαμε...

Όπως και να'χει είναι πανέμορφο ψάρι! Σε τί μέγεθος το πήρες? Να ξέρεις ότι την μέρα πιθανόν να μη το βλέπεις αλλά το βράδυ βγαίνει έξω και θερίζει.... κυριολεκτικά!

Link to comment
Share on other sites

αντε να ειναι το πολυ 7cm...

Θα πρότεινα τα υπόλοιπα ψάρια σου να είναι αντίστοιχου μεγέθους όταν θα μπουν στο ενυδρείο!

Ερώτηση ΣΟΒΑΡΗ:

Πέρασε καραντίνα με προληπτικές θεραπείες ο συνοδόντης σου?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον... :thumbup:

παρτε μια γευση απο και "καλα" τανγκανικα μου...

τεσπα αλλιως τα ειχα στο κεφαλι μου αλλιως μου βγηκανε... :thumbup:

post-9275-1230399896_thumb.jpg

post-9275-1230399919_thumb.jpg

Θα ακουλουθησει παρουσιαση εντος των ημερων...με ποιο πολλες φωτο...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί δεν σου αρέσει?

Μία χαρά το έχεις στήσει! Και η άμμος και οι πέτρες είναι υπέροχες!

Δύο παρατηρήσεις μόνο:

1) Μπορεί να κάνω και λάθος, αλλά νομίζω πως έχεις έλλειψη μεγάλων σπηλιών! Για την ώρα σίγουρα δεν θα έχεις πρόβλημα αλλά στην πορεία, όταν μεγαλώσουν οι φροντόζες, μπορεί να χρειαστεί να ξανασετάρεις τις πέτρες με μεγαλύτερες σπηλιές, αν όντως τώρα δεν υπάρχουν.

2) Εφόσον έχεις το ενυδρείο ως διαχωριστικό θα σου πρότεινα να έβαζες ένα "μπουκέτο" βαλισνέριες στο κέντρο ανάμεσα από τα 2 νταμάρια και όχι μονόπατα στην μία πλάτη! Επίσης νομίζω πως έβαλες πολλές βαλισνέριες.... Θα αρχίσουν πολύ γρήγορα να σου πετάνε καινούριες ρίζες!

Περιμένουμε παρουσίαση :thumbup:

ΥΓ: Α, και να μην ξεχνιόμαστε.......... διάλεξε καλό σουβλατζίδικο :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σπηλιες εχει και μεγαλες και μικρες αλλα δεν φαινονται απο την φωτο καποιες εχουν φτιαχτει και βαση τελικου μεγεθους του ψαριου (λεμε τωρα)... θα ακολουθησουν φωτο και θα τις δεις... :thumbup:

Δεν τις εβαλα στο κεντρο τις βαλισνεριες γιατι ειπα να αφησω χωρο για κολυμπι αλλα στα αφρικανικα φροντοζα σημαινει "pause" ... ρε δεν κουνιουνται λεμε... :thumbup:

Επισης φοβηθηκα να βαλω κι αλλες πετρες λογω βαρους....

τεσπα κατι με χαλαει αλλα δεν ξερω τι....

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

κατι με χαλαει αλλα δεν ξερω τι....

Εγώ ξέρω τί... Έκανες το λάθος και το έκανες αφρικάνικο αντί να το κάνεις αμαζονίου και να το τιγκάρεις στα πλέκο :thumbup: Τα μισά L-numbers χωράνε εκεί μέσα!!!

Μη χαλιέσαι! Μία χαρά είναι. Θες να δεις το δικό μου πρώτο σετάρισμα πριν ένα χρόνο??? Αν αντέχουν τα ματάκια σου κάλι ΚΛΙΚ και καμάρωσε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αστα, χθες ηρθε μια ηλιθια παραγγελεια που ειχαμε κανει πριν 2,5 μηνες...

2 μεγαλα πιθαρια και μια μεγαααααλη πλαστικη ηλιθια ριζα... παλι καλα δεν ειχα παραγγειλει ....γαλερα.... #$%#$%^#$&^

Link to comment
Share on other sites

Αστα, χθες ηρθε μια ηλιθια παραγγελεια που ειχαμε κανει πριν 2,5 μηνες...

2 μεγαλα πιθαρια και μια μεγαααααλη πλαστικη ηλιθια ριζα... παλι καλα δεν ειχα παραγγειλει ....γαλερα.... #$%#$%^#$&^

To καλο ειναι οτι δεν προλαβες να τα βαλεις μεσα.Τωρα μπορεις να τα στολισεις στον κηπο σου :thumbup:

και μενα μου αρεσει το στησιμο που εχεις κανει.Θα συμφωνισω με τις βαλισνεριες με τον Νικο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με παιρνει για ενα synodonti ακομα?

Εχω ηδη εναν, αλλα ειναι μονος ο καημενος και ξερω οτι ειναι κοπαδατος...

Τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με παιρνει για ενα synodonti ακομα?

Εχω ηδη εναν, αλλα ειναι μονος ο καημενος και ξερω οτι ειναι κοπαδατος...

Τι λετε?

Εγώ κάποτε είχα δυο και κοντέψανε να φαγωθούνε μεταξύ τους.Πιστεύω καλύτερα μόνος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια με παιρνει για ενα synodonti ακομα?

Εχω ηδη εναν, αλλα ειναι μονος ο καημενος και ξερω οτι ειναι κοπαδατος...

Τι λετε?

Από που ξέρεις πως είναι κοπαδάτος? Χωρίς να το έχω διαβάσει κάπου συγκεκριμένα, έχω ακούσει ότι ψιλοσκοτώνονται μεταξύ τους αν είναι στο ίδιο ενυδρείο. Εγώ βέβαια είχα 4, αλλά οι 3 ήταν από μωρά και είχα και αρκετές κρυψώνες. Επειδή το ενυδρείο σου είναι μεγάλο θα σου έλεγα να πάρεις άλλον έναν ΙΔΙΟΥ μεγέθους με τον υπάρχοντα, αλλά να φροντίσεις να τους παρακολουθήσεις στην αρχή και να βεβαιωθείς πως έχει βρει ο καθένας το πόστο του και δεν θα τσακώνονται για τον ίδιο χώρο!

Στα υπόψη πως θα σου καθαρίζουν το ενυδρείο το βράδυ από υπόλοιπα τροφών απίστευτα! Από κάποιους βέβαια έχω ακούσει πως τους έχουν "καθαρίσει" και μερικά ψάρια...... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

"A schooling fish that prefers the company of its own kind. We recommend keeping at least three and ideally five or more multipunctatus together. Prefers crepuscular lighting. Generally peaceful, but may eat very small tank mates. Can hold its own with most Rift Lake catfish and cichlids seen in the hobby."

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...p?species_id=95

...οποτε .... δεν ξερω .... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

"A schooling fish that prefers the company of its own kind. We recommend keeping at least three and ideally five or more multipunctatus together. Prefers crepuscular lighting. Generally peaceful, but may eat very small tank mates. Can hold its own with most Rift Lake catfish and cichlids seen in the hobby."

http://www.planetcatfish.com/catelog/speci...p?species_id=95

...οποτε .... δεν ξερω .... :thumbup:

Εφόσον το λέει η ιντερνετική βίβλος planetcatfish, είναι και σωστό!

Προσωπικά θα σου έλεγα να πάρεις... βέβαια δεν είμαι αντικειμενικός καθότι λατρεύω το συγκεκριμένο είδος!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...