Jump to content

Diy Δοχειο ψυξης....


sarevock

Recommended Posts

Σκορπιες Σκεψεις:....

...Τωρα που ξαναβλεπω το πρωτο σχεδιο, νομιζω οτι τιθεται θεμα ασφαλειας...

...αν σε περιπτωση που χαλασει καποια αντλια ή καποιο φλοτερ θα υπαρξει προβλημα υπερχιλησης...

Ο Νικος εθεσε ενα σωστο ερωτημα, αν μιλαμε δηλαδη για κατι μονιμο ή κατι "φορητο" του τυπου "Βαλε-Βγαλε"...

...σιγουρα πιο πρακτικο για καποιον χομπιστα με περιριορισμενο χωρο θα ηταν κατι του στυλ "βαζω 2 σωληνες τωρα που εχει ζεστη και μετα τις βγαζω"...

Το σχεδιο του Χρηστου (μεσα σε sump) δινει την δυνατοτητα για περισσοτερο σπειρωμα (περισσοτερες απο μια "φετες" δηλάδη)... και επισης την δυνατοτητα "φορητοτητας" οπως επισης και την επιλογη τελικου μεγεθους του σαμπ αναλογα με τον χωρο μας...

Το τελικο κοστος σιγουρα για ολους μας δεν θα ειναι το ιδιο, σε αυτο θα παιξει καταλυτικο ρολο η ψυκτικη μοναδα αναλογα με τα λιτρα μας...

Ειμαι σιγουρος οτι κατι καλο θα βγαλουμε στο τελος...αρκει να μην το παρατησουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Παιδιά γιατί πρέπει αυτή η κατασκευή να είναι μέσα στο ενυδρείο; Αν φτιάξουμε το σπέιρωμα με σωλήνες χαλκού όπως προτείνατε σε σχήμα μαίανδρου όπως έδειξε ο φίλος vicious circle και φροντίσουμε να εφάπτεται στο πίσω τζάμι του ενυδρείου. Θα έψυχε το τζάμι, βέβαια δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό θα είναι. Σίγουρα λιγότερο από το να ήταν μέσα στο ενυδρείο, αλλά γλυτώνεις και το οπτικό πρόβλημα και τους κινδύνους για τα ψάρια.

Μια άλλη ιδέα θα ήταν να φτιάξουμε ένα κυλινδρικό σπείρωμα στη διάμετρο του φίλτρου (για εξωτερικά φίλτρα) και να το φοράει το φοράει το φίλτρο και να ψύχεται. Θα χρειαστεί μικρότερη αντλία για το ψυκτικό, λιγότερος θόρυβος και έξοδα.

...μην με βρίσετε, αλλά ο Χρήστος είπε να πετάξουμε ότι κοτσ@ν@ μας έρθει στο μυαλό..

Έγινε επεξεργασία - akkornteon
Link to comment
Share on other sites

Μια άλλη ιδέα θα ήταν να φτιάξουμε ένα κυλινδρικό σπείρωμα στη διάμετρο του φίλτρου (για εξωτερικά φίλτρα) και να το φοράει το φοράει το φίλτρο και να ψύχεται.

Εννοεις να "ντυνεις" το εξωτερικο φιλτρο με σπειρωμα?

αν εννοεις αυτο εχουμε ....το πλαστικο που δεν μας αφηνει να κανουμε πολλα πραγματα, πιστευω!

Βασικα πρεπει να δωσουμε προσοχη στο ΠΩΣ θα μπορεσουμε να κερδισουμε χρονο παραμονης του νερου μεσα στο ψυκτικο μας συστημα αν τελικα τοποθετηθει το σπειρωμα εκτος ενυδρειου...

Link to comment
Share on other sites

Κρατωντας απο το πρωι στο κεφαλι μου αυτο που ειπε ο Χρηστος "δυο φύλλα ευγενούς μετάλλου"

μου ηρθε αυτο:

post-9275-1231931886_thumb.jpg

χωρισμενα sections με σπειρωμα μεσα τυπου μαιανδρου... ισως ετσι "Αργει" το νερο περισσοτερο να περασει , αρα μενει περισσοτερη ωρα μεσα και ψυχετε πιο γρηγορα...

βεβαια προυποθετει πιο "δυσκολη" κατασκευη αλλα ... τεσπα ,μου΄ρθε και το λεω! :huh:

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

[...] Σημειωτέο πως για μεγάλα ενυδρεία αυτή η τρόμπα θα πρέπει να είναι ιδιαίτερα ισχυρή και δυστυχώς, αυτομάτως θα είναι και ιδιαίτερα θορυβώδης. Αυτό αποκλείει την περίπτωση του να βάλουμε την ψυκτική μονάδα μέσα σε ντουλάπι, καθότι θα δημιουργεί ηχείο και θα μεγαλώνει τον θόρυβο στα δικά μας αυτιά, αλλά κυρίως θα πολλαπλασιάζει τον θόρυβο μέσα στο ενυδρείο και δεν μπορώ να φανταστώ τις αντιδράσεις των ψαριών! Οπότε πάνω σε αυτό θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας.[...]

Εσωτερική επένδυση ντουλαπιού με ηχομονωτικό υλικό και ούτε η χείο θα κάνει ούτε τπτ :thumbup:

Παιδιά γιατί πρέπει αυτή η κατασκευή να είναι μέσα στο ενυδρείο; Αν φτιάξουμε το σπέιρωμα με σωλήνες χαλκού όπως προτείνατε σε σχήμα μαίανδρου όπως έδειξε ο φίλος vicious circle και φροντίσουμε να εφάπτεται στο πίσω τζάμι του ενυδρείου. Θα έψυχε το τζάμι, βέβαια δεν ξέρω πόσο αποτελεσματικό θα είναι. Σίγουρα λιγότερο από το να ήταν μέσα στο ενυδρείο, αλλά γλυτώνεις και το οπτικό πρόβλημα και τους κινδύνους για τα ψάρια.

Δεν θα ρίσκαρα τόσο κρύο σώμα πάνω σε ζεστό τζάμι... :huh:

Κρατωντας απο το πρωι στο κεφαλι μου αυτο που ειπε ο Χρηστος "δυο φύλλα ευγενούς μετάλλου"

μου ηρθε αυτο:

post-9275-1231931886_thumb.jpg

χωρισμενα sections με σπειρωμα μεσα τυπου μαιανδρου... ισως ετσι "Αργει" το νερο περισσοτερο να περασει , αρα μενει περισσοτερη ωρα μεσα και ψυχετε πιο γρηγορα...

βεβαια προυποθετει πιο "δυσκολη" κατασκευη αλλα ... τεσπα ,μου΄ρθε και το λεω! :thumbup:

Δεν είναι ζητούμενο να αργεί το νερό να περάσει, όπως και στους θερμαντήρες, γι' αυτό και μπαίνουν κοντά σε μεγάλη ροή μπροστά στα φίλτρα. Οπότε προχώρα σε ιδέες χωρίς τον παράγοντα χρόνου παραμονής. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχωμενο σπειρωματος μονο στα τοιχωματα παιζει να δουλεψει? :huh:

post-9275-1231938188_thumb.jpg

Ισως και ενα στη μεση περιπου....

Βασικα τι θελουμε? Θελουμε κανονικη κυκλοφορια του νερου? αργη? γρηγορη?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

σωστά, δεν είναι και πυρέξ το ενυδρείο, απορρίπτεται η ιδέα για τους σωλήνες να ακουμπούν απευθείας το τζάμι.

Αν κολλήσουμε στην πλάτη του ενυδρείου εξωτερικά φύλλο χαλκού με ανεμιστηράκια; Θα λειτουργεί σαν ψύκτρα επεξεργαστή απάγοντας θερμότητα από το τζάμι. Το πλεονέκτημα είναι η μεγαλύτερη επιφάνεια και ότι δεν θα προκαλεί εξάτμιση.

Link to comment
Share on other sites

Το ενδεχωμενο σπειρωματος μονο στα τοιχωματα παιζει να δουλεψει? :huh:

post-9275-1231938188_thumb.jpg

Ισως και ενα στη μεση περιπου....

Βασικα τι θελουμε? Θελουμε κανονικη κυκλοφορια του νερου? αργη? γρηγορη?

Δεν μας πολυνοιάζει η ταχύτητα του νερού, αρκεί να περνάει ο όγκος του ενυδρείου πάνω από 3 φορές την ώρα νομίζω είναι καλά, το μέγεθος αυτό το λέω λίγο αυθαίρετα οπότε παρακαλώ αν ξέρει κάποιος συγκεκριμένα ας με διορθώσει.

σωστά, δεν είναι και πυρέξ το ενυδρείο, απορρίπτεται η ιδέα για τους σωλήνες να ακουμπούν απευθείας το τζάμι.

Αν κολλήσουμε στην πλάτη του ενυδρείου εξωτερικά φύλλο χαλκού με ανεμιστηράκια; Θα λειτουργεί σαν ψύκτρα επεξεργαστή απάγοντας θερμότητα από το τζάμι. Το πλεονέκτημα είναι η μεγαλύτερη επιφάνεια και ότι δεν θα προκαλεί εξάτμιση.

Οι ψύκτρες με μόνο ανεμιστηράκια αυτό που κάνουν είναι να φέρνουν την θερμοκρασία το επεξεργαστή σε αυτή του αέρα του δωματίου, αν βάλεις έναν ανεμιστήρα να χτυπάει το τζάμι του ενυδρείου, η θερμοκρασία του νερού θα έρθει πιο κοντά σε αυτή του αέρα του δωματίου.

Στην περίπτωση του επεξεργατή αυτό μας βολεύει αφού και 40 βαθμούς να είναι ο αέρας, αν είναι δυνατή η ψύκτρα και κατεβάσει τους 70 βαθμούς του επεξεργαστή στους 40-κάτι, είμαστε οκ αλλά όταν το ενυδρείο είναι 30 και ο αέρας του δωματίου είναι 40, με αυτόν τον τρόπο του ανεμιστήρα αντί να κρυώσει το νερό, θα πάει στους 39 άντε γειά δηλαδή.

Αν έχει κανείς όρεξη και για να καταλάβει καλύτερα τον γενικό τρόπο σκέψης που χρειαζόμαστε ας ρίξει μια ματιά στη θερμοδυναμική, έχω γράψει κάποια πραγματάκια όταν διάβαζα για την φυσική της σχολής μου εδώ: http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=143046

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Εσωτερική επένδυση ντουλαπιού με ηχομονωτικό υλικό και ούτε η χείο θα κάνει ούτε τπτ :huh:

Εδώ θα διαφωνήσω... Η ηχομόνωση μπορεί να περιορίσει τον θόρυβο που βγαίνει προς τα έξω, αλλά πολλαπλασιάζει τον θόρυβο που θα υπάρχει ήδη μέσα στο ντουλάπι/κουτί. Επίσης, η τρόμπα των ψυγείων έχει έντονη δόνηση. Αυτή η δόνηση σε καμία περίπτωση δεν μπορεί και ούτε πρέπει να περιοριστεί. Αν δεις στα ψυγεία, η στήριξή τους γίνεται πάνω σε λάστιχα. Αυτό σημαίνει πως αυτή η δόνηση θα περνάει μέσα στο νερό του ενυδρείο πολύ εύκολα και με ότι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό. Αν μου πεις τώρα πως θα το στηρίξουμε κι εμείς πάνω σε λάστιχα, απλά θα σου πω να πας να ακουμπήσεις το αυτί σου πάνω σε ένα ψυγείο εν λειτουργία και να ακούσεις...... Σκέψου τώρα αυτόν το θόρυβο να περνάει μέσα στο ενυδρείο όπου το νερό ως γνωστό είναι από τους καλύτερους ηχητικούς αγωγούς!

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστά αφρώδη υλικά σαν αυτό: http://www.sourcingparts.com/corporate/pro..._Insulation/134 αποροφούν τους κραδασμούς και δεν τους ενισχύουν οπότε σίγουρα δεν έχουμε αύξηση ήχου, αυτό που λες για την μεταφορά ήχου στο ενυδρείο δεν ξέρω κατά πόσο έντονο θα είναι και το καλύτερο είναι να είναι ο μαίανδρός του χαλκοσωλήνα εκτός ενυδρείου, σε sump ή άλλο δοχείο.

Αυτά όμως νομίζω οτι είναι προβλήματα που μπορούν να περιμένουν, ακόμα δεν έχουμε υπολογίσει το βασικό κόστος και το αν υπάρχει τεχνικός που αναλαμβάνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά όμως νομίζω οτι είναι προβλήματα που μπορούν να περιμένουν, ακόμα δεν έχουμε υπολογίσει το βασικό κόστος και το αν υπάρχει τεχνικός που αναλαμβάνει κάτι τέτοιο.

Το βασικό κόστος εν μέρη μπορούμε να το ορίσουμε.

Ενδεικτικές τιμές βρήκα εδώ: 05.pdf από ΑΥΤΟ το site.

Για τα τζάμια μπορούμε χονδρικά να υπολογίσουμε 20-25 ευρώ το τετραγωνικό!

Για το κομπρεσέρ ή αλλιώς για την κύρια μονάδα ψύξης βρήκα ενδεικτικά κόστη ΕΔΩ, δηλαδή σε ένα ψυγείο όλα τα λεφτά είναι το μοτέρ του.

Από 'κει και πέρα έχουμε τον Eliwell στα 50 ευρώ, την πιθανή επιχρωμίωση (η οποία δεν κοστίζει ιδιαίτερα), πιθανή ηχομόνωση (μικρό κόστος επίσης) και λοιπά υλικά (κολλήσεις, σιλικόνες, κυκλοφορητές κλπ) με γνωστά κόστη.

Για την κατασκευή... μπορώ να την αναλάβω κι εγώ... :huh:

Επειδή είμαι πολύ υπέρ της χρήσης ψυγείου (όπως είπα και παραπάνω) βρίσκω αρκετά ασύμφορο το συγκεκριμένο project, τουλάχιστον από την βάση που το έχουμε πιάσει. Δηλαδή, ΟΣΟ σπείρωμα και να βάλουμε/χρησιμοποιήσουμε από χαλκοσωλήνα τα μέτρα του (συνολικό μήκος) θα είναι πολύ πιο περιορισμένα σε σχέση με τον σωλήνα που μπορούμε να χώσουμε σε ένα ψυγειάκι. Αυτό αυτομάτως μας οδηγεί σε μία λύση όπου το μοτέρ ψύξης θα είναι αρκετά δυνατό και συνεπώς αρκετά πιο ακριβό (υπολογίζω άνω των 200 ευρώ για ένα ενυδρείο 400-500L) και φυσικά πρέπει να υπολογίζουμε και την κατανάλωση ρεύματος.

Συν βέβαια όλα τα άλλα μειονεκτήματα, όπως θόρυβος/δόνηση, αισθητικό αποτέλεσμα, σημαντική μειώση καθαρού χώρου ενυδρείου.....

Δεν ξέρω... Σπάω το κεφάλι μου για μία εντελώς διαφορετική λύση από αυτή που ξεκινήσαμε να λέμε, αλλά ο κοινός παρανομαστής είναι πάντα το μοτέρ ψύξης... είτε πρόκειται για την λογική ενός ψυγείου, είτε για την λογική air condition (που ούτως ή άλλως είναι παρεμφερείς λογικές)!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά από ότι βλέπω δεν θα βγει φτηνότερο από ένα έτυμο, άλλα οποίος τελικά το κάνει θα έχει ένα μεγάλο κέρδος, την χαρά της δημιουργίας που για έμενα είναι βασικό κομμάτι σε αυτό το χόμπι.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε μια νέα ιδέα για εξοικονόμηση χώρου αλλά και κόστους.

Ένα κομάτι ανοξείδωτου σωλήνα από αυτούς που χρησιμοποιούνται στις βιομηχανίες τροφίμων (γάλα κλπ) στο οποίο θα τυλιχτεί και θα συγκοληθεί σπείρωμα χαλκοσωλήνα το οποίο θα ψύχεται από το μοτέρ.

Η όλη κατασκευή θα βρίσκεται εν σειρά τοποθετημένη στο κύκλωμα φίλτρανσης ή ανεξάρτητα.

Ο σωλήνας με το σπείρωμα θα είναι πολύ καλά μονωμένος εξωτερικά, με ένα υλικό που μονώνουμε τις σωληνώσεις του θερμοσίφωνα στις ταράτσες, έτσι η μεταφορά θερμότητας θα είναι από το νερό στο εσωτερικό του σωλήνα, προς το ψυκτικό υγρό και όχι από τον αέρα του δωματίου προς το ψυκτικό υγρό.

Ορίστε και ένα σχέδιο:post-3972-1231961153_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλό ακούγεται....αλλά παραπάνω έχω πετάξει τις απίστευτες πατάτες....οπότε ας πει γνώμη κανένας άλλος! χαχαχα :thumbup:

Το καλό είναι ότι είναι απέξω, άρα δεν χαλάει την εικόνα του ενυδρείου. Δεν προυποθέτει κάποιο ειδικό σχεδιασμό στο ενυδρείο, οπότε να είναι απαγορευτικό για τα ήδη υπάρχοντα ενυδρεία και δεν έχει επαφή το νερό με το χαλκοσωλήνα.

Το ερώτημα όμως είναι αν θα έχει απόδοση και πόση.

Ρε παιδιά ένα κανονικό chiller πως δουλεύει ακριβώς; Δεν μπορούμε να αντιγράψουμε την λειτουργία του και να το φτιάξουμε με δικά μας υλικα;

Link to comment
Share on other sites

Tα chillers δουλεύουν με την ίδια αρχή όπως και τα ψυγεία και τα κλιματιστικά.

Δηλαδή έχουμε έναν συμπιεστή και δυο χαλκοσωλήνες που συνδέονται με μια βαλβίδα εκτόνωσης.

Ο ένας χαλκοσωλήνας έχει φρέον με μεγάλη πίεση και ο άλλος με μικρή (αυτή τη διαφορά πίεσης τη δημιουργεί ο συμπιεστής-μοτέρ).

Το φρέον με την μικρή πίεση απορροφάει θερμότητα και το φρέον με την μεγάλη πίεση αποβάλει θερμότητα, έτσι υπάρχει μεταφορά θερμότητας από το περιβάλλον του σωλήνα μικρής πίεσης, προς το περιβάλλον του σωλήνα της μεγάλης πίεσης.

Ειδικά ο χαλκοσωλήνας με το φρέον μεγάλης πίεσης που αποβάλει θερμότητα, χρειάζεται μεγάλη κυκλοφορία αέρα για να έχει καλή απόδοση αλλιώς καίει ρεύμα χωρίς να διώχνει αρκετή θερμότητα.

Αυτή τη δουλειά την κάνουν οι εξωτερικές μονάδες των air condition με ισχυρό ανεμιστήρα λόγω της μεγάλης ποσότητας αέρα που έχουν να ψύξουν μέσα στο σπίτι ή η "σχάρα" στην πλάτη των ψυγείων χωρίς ανεμιστήρα αφού δεν ανοιγοκλείνει συνέχεια, έχει πολύ καλή μόνωση και μικρό όγκο.

Για τα chilers τώρα:

Υπάρχουν δύο γενικές κατηγορίες chiller:

Η μια είναι τα drop-in chillers που απλά τοποθετείς μέσα στο ενυδρείο το μεταλλικό σώμα που ψύχεται και το χρησιμοποιείς σαν θερμαντήρα.

Η άλλη κατηγορία είναι τα inline chillers που τα συνδέεις στο σύστημα κυκλοφορίας του φίλτρου ή κάποιου ανεξάρτητου κυκλοφορητή.

Και μιάς και το ανέφερα, ξεχάσαμε την δεύτερη διάταξη του ψυκτικού :thumbup: , δηλαδή τον χαλκοσωλήνα μεγάλης πίεσης με τον ανεμιστήρα του, ο τελευταίος θα πρέπει να βρίσκεται εκτός του περιβάλλοντος του χαλκοσωλήνα μικρής πίεσης και ιδανικά, εκτός σπιτιού γιατί θα βγάζει ζέστη.

Οπότε το νέο σχήμα θα είναι: post-3972-1231975490_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, καλο φαινεται αυτο...

υπαρχει περιορισμος στο μηκος του χαλκοσωληνα?

Εννοω αν μπορουμε το μοτερ να βρισκεται σχετικα μακρια απο το ενυδρειο...

Link to comment
Share on other sites

-----------------------------

ενδεικτικα..

H AB Aqua Medic χρησιμοποιει τα παρακατω :

compressos:

100-250lt = 1/10HP cooling power 200 watt

250-500lt = 1/4 HP cooling power 395 watt

700-1500lt = 1/2 HP cooling power 790 watt

1500-2500lt = 1 HP cooling power 1650 watt

Βαση των παραπανω πιστευω πως κατι πρεπει να γινει και με την ... καταναλωση...

------------------------------

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Και το ψυγειο που λεει ο Νικος καλο ακουγεται αλλα εχω μια απορεια...

υποτιθεται οτι εχουμε 20μετρα κουλουρα λαστιχο (λεμε τωρα) μεσα στο ψυγειο...λογικα το νερο που θα μενει στασιμο για καποιες ωρες υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει προβλημα στην ποιοτητα του νερου μεσα στο ενυδρειο?

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Και το ψυγειο που λεει ο Νικος καλο ακουγεται αλλα εχω μια απορεια...

υποτιθεται οτι εχουμε 20μετρα κουλουρα λαστιχο (λεμε τωρα) μεσα στο ψυγειο...λογικα το νερο που θα μενει στασιμο για καποιες ωρες υπαρχει περιπτωση να δημιουργησει προβλημα στην ποιοτητα του νερου μεσα στο ενυδρειο?

Δεν βρίσκω λόγο να δημιουργεί κάποιο πρόβλημα στο νερό... Το πολύ πολύ να σκοτώνει τα βακτήρια που θα έχει μέσα στον σωλήνα.... Από την άλλη, επειδή τον χειμώνα το όλο σύστημα ΔΕΝ θα λειτουργεί και το νερό θα μένει αρκετούς μήνες στάσιμο μέσα στον σωλήνα, μπορούμε εκτός από τον Eliwell που θα συνδέσουμε στον κυκλοφορητή, να βάλουμε παράλληλα έναν χρονοδιακόπτη ο οποίος ημερησίως θα λειτουργεί για 1 λεπτό. Το πότε θα λειτουργεί από Eliwell και πότε από χρονοδιακόπτη μπορούμε πολύ εύκολα να το ρυθμίζουμε βάση ενός διακόπτη επιλογής 0-1-2 (0-για νεκρό, 1-Eliwell, 2-χρονοδιακόπτης).

Link to comment
Share on other sites

Αν θα σταματαει να λειτουργει το ψυγειο πως θα ψυχει το νερο?

http://www.3reef.com/forums/i-made/diy-chiller-42547.html

(μπερδευτικα τωρα)

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Το νερό δεν θα σταματάει να κινείται, το ψυγείο θα σταματάει να λειτουργεί. :thumbup:

Το ψυγείο μπορεί να χρησιμεύσει και για άλλους λόγους όπως πχ την αποθήκευση τροφών για τα ψάρια. Οπότε δεν θεωρώ πως είναι σωστό να διακόπτουμε την λειτουργεία του ψυγείου. Επίσης αν στον Eliwell συνδέσουμε το ψυγείο, για να ψύξει το νερό θα χρειαστεί περισσότερος χρόνος... Αυτό βέβαια είναι κατόπιν επιλογής του καθένα!

Link to comment
Share on other sites

Αν θα σταματαει να λειτουργει το ψυγειο πως θα ψυχει το νερο?

http://www.3reef.com/forums/i-made/diy-chiller-42547.html

(μπερδευτικα τωρα)

Μην μπερδεύεσαι... Απλά εγώ λέω να συνδέσουμε στον Eliwell τον κυκλοφορητή ενώ ο Vicious λέει το ψυγείο....

Link to comment
Share on other sites

Και εγω της αποψης να μη σταματα το ψυγειο ειναι αλλα...με το νερο τι γινεται?

(κατι τετοιο μας κανει?

http://www.megamarket.gr/lggc051s50lt-p-59441.html )

Παιδια τελικα αυτο το ψυγειακι φαινεται πιο...ανεξοδο.... το θεμα ειναι αν θα ειναι αποτελεσματικο...

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...