Jump to content

Diy Δοχειο ψυξης....


sarevock

Recommended Posts

Δεν θα μπορουσε να γινει μια κλειστη κατασκευη απο ανοξειδωτο με μονωμενα τοιχωματα με υαλοβαμβακα και στο εσωτερικο της να εχει ανοξειδωτους σωληνες (αντι χαλκινων) και να εχει μια εισοδο απο το φιλτρο και μια εξοδο προς το ενυδρειο?????

κατι τετοιο:

post-17326-1275239387_thumb.jpg

Επειδη φτιαχνω αυτη το διαστημα μια κατασκευη για κατι αλλο, εννοω ενα τετοιο κουτι απλα απο πανω δεν θα εχει τη πορτα θα ειναι σφραγισμενο:

post-17326-1275239525_thumb.jpg

post-17326-1275239558_thumb.jpg

μπορεις να κοστολογησεις την συγκεκριμενη κατασκευη????

με εξατμιστες συμπηκνωτες κτλ κτλ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Nαι, έχει πρόβλημα. Οξυδώνεται, ανάλογα της σύστασής του.

Αν πρέπει να χρησιμοποιήσουμε μέταλλο που έρχεται σε επαφή με το νερό ενυδρείου, μόνο ανοξείδωτο ατσάλι και καλύτερα ο τύπος που έχει έγκριση για να χρησιμοποιείται στην παραγωγή τροφίμων.

μπορεις να μου το αναλυσεις λιγο γιατι μου κανει εντυπωση οως μερικα υλικα ειναι αβλαβη για τον ανθρωπο και βλαβερα για τα ψαρια??

ασ πουμε την μπυριτσα μας τωρα το καλοκαιρι πως την πινουμε διαβρωμενη???

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου το αναλυσεις λιγο γιατι μου κανει εντυπωση οως μερικα υλικα ειναι αβλαβη για τον ανθρωπο και βλαβερα για τα ψαρια??

ασ πουμε την μπυριτσα μας τωρα το καλοκαιρι πως την πινουμε διαβρωμενη???

Πολύ σωστή η απορία/ένστασή σου!! Ίσως το καθαρό αλουμίνιο να μην έχει πρόβλημα.

Δες εδώ

Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστή η απορία/ένστασή σου!! Ίσως το καθαρό αλουμίνιο να μην έχει πρόβλημα.

Δες εδώ

εγω καταλαβαινω απο το λινκ που παραθετεις πως το καταλληλοτερο υλικο ειναι το αλουμινιο!!

εαν δουμε των πινακα με τα κραματα και συγκρινουμε τους κωδικους κραματων θα δουμε πως αυτοι τις συσκευασιας ειναι ιδιοι με αυτους των σωληνωσεων!!!

Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβαινω απο το λινκ που παραθετεις πως το καταλληλοτερο υλικο ειναι το αλουμινιο!!

εαν δουμε των πινακα με τα κραματα και συγκρινουμε τους κωδικους κραματων θα δουμε πως αυτοι τις συσκευασιας ειναι ιδιοι με αυτους των σωληνωσεων!!!

Από όσο γνωρίζω, ότι μεταλλικό χρησιμοποιείται στην βιομηχανία τροφίμων (σωλήνες, δοχεία, πάγκοι ...) είναι από ανοξείδωτο ατσάλι, αλλά ίσως γιατί το καθαρό αλουμίνιο είναι πολύ ακριβότερο και λιγότερο ανθεκτικό.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το αλουμινιο, υπαρχει στο δικο μου ενυδρειο απο το 1994 χωρις καποιο πρακτικο προβλημα. Εχω βαλει στις καθετες πλευρες γωνιες σε ασπρο χρωμα και μεχρι στιγμης δεν εχουν αλλοιωθει και δεν εχω παρατηρησει κατι αρνητικο.

Link to comment
Share on other sites

Οποιος εχει ορεξη για πειραματισμο και πατεντα ειναι ευπροσδεκτος

στο μαγαζι μου !

υπαρχουν ολα τα υλικα!!

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με το αλουμινιο, υπαρχει στο δικο μου ενυδρειο απο το 1994 χωρις καποιο πρακτικο προβλημα. Εχω βαλει στις καθετες πλευρες γωνιες σε ασπρο χρωμα και μεχρι στιγμης δεν εχουν αλλοιωθει και δεν εχω παρατηρησει κατι αρνητικο.

ναι,αλλα δεν εχει αμμεση επαφη με νερο.

Link to comment
Share on other sites

ναι,αλλα δεν εχει αμμεση επαφη με νερο.

Ισως δεν το εγραψα σωστα και δεν εγινε κατανοητο. Οι αλουμινογωνιες εχουν μπει εσωτερικα για εξτρα ενισχυση οποτε ειναι μεσα στο νερο. Θεωρω πως απο την στιγμη που ειναι ηλεκτροστατικα βαμενες και τα κοψιματα τους καλυμενα με σιλικονη δεν υπαρχει κανενα θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...