Jump to content

Diy Δοχειο ψυξης....


sarevock

Recommended Posts

Ώπα παιδιά... :hysterical:

Αν χρησιμοποιήσουμε ολόκληρο ψυγείο τότε δεν θα σταματάει καθόλου να λειτουργεί (θα είναι συνεχώς στο ρεύμα) και απλά η αντλία θα ανοιγοκλείνει με τον eliwel.

Τον χειμώνα απλά αποσυνδέουμε το σύστημα, έτσι στο ψυγείο θα χωράνε και περισσότερες μπύρες. :thumbup:

Αν χρησιμοποιήσουμε το ανεξάρτητο μοτέρ, είτε εν σειρά στο φίλτρο, είτε με ανεξάρτητο κυκλοφορητή, τον χειμώνα απλά κλείνουμε το μοτέρ ψύξης ή και βγάζουμε τον ανεξέρτητο κυκλοφορητή.

Άλλες απορίες? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ώπα παιδιά... :thumbup:

Αν χρησιμοποιήσουμε ολόκληρο ψυγείο τότε δεν θα σταματάει καθόλου να λειτουργεί (θα είναι συνεχώς στο ρεύμα) και απλά η αντλία θα ανοιγοκλείνει με τον eliwel.

Τελικα μας βλεπω στο μπυροψυγειο... :hysterical:

το νερο θα εχει προβλημα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Και εγω της αποψης να μη σταματα το ψυγειο ειναι αλλα...με το νερο τι γινεται?

Διάβασες αυτό που έγραψα πιο πάνω περί χρονοδιακόπτη και διακόπτη επιλογέα????

Link to comment
Share on other sites

Διάβασες αυτό που έγραψα πιο πάνω περί χρονοδιακόπτη και διακόπτη επιλογέα????

Oups! :thumbup:

Την ιδια ωρα ποσταραμε :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Sorry παίδες αλλά μας καίει αν το νερό μείνει κανένα μισάωρο (καλά, το πολύ 15 λεπτά θα μείνει...) στάσιμο μέσα στον σωλήνα? :thumbup:

Για να μην σας πω οτι θα γίνεται και απονιτροποίηση... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

οποτε?

τι κανουμε δοκιμαζουμε σε πρωτη φαση το liquid pitsos experiment και βλεπουμε?

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα μια τελείως διαφορετική προσέγγιση του όλου θέματος.

Λέω να χρησιμοποιήσουμε σαν σαμπ έναν ψίκτη νερού από αυτούς που παίρνουν ανάποδα της μεγάλες φιάλες νερού.

Έχουν μεγάλη ψυκτική απόδοση είναι μικρή σαν όγκος και έχουν ένα ανοξείδωτο δοχείο συλλογής νερού. Τα υπόλοιπα πιστεύω μπορείτε να τα φανταστείτε λιγάκι μιας και είμαι τώρα δουλεία και δεν έχω χρόνο για φιρμάνια.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα μια τελείως διαφορετική προσέγγιση του όλου θέματος.

Λέω να χρησιμοποιήσουμε σαν σαμπ έναν ψίκτη νερού από αυτούς που παίρνουν ανάποδα της μεγάλες φιάλες νερού.

Έχουν μεγάλη ψυκτική απόδοση είναι μικρή σαν όγκος και έχουν ένα ανοξείδωτο δοχείο συλλογής νερού. Τα υπόλοιπα πιστεύω μπορείτε να τα φανταστείτε λιγάκι μιας και είμαι τώρα δουλεία και δεν έχω χρόνο για φιρμάνια.

Ναι αλλα το κοστος του ειναι μεγαλυτερο απο ενα 50λιτρο ψυγειακι, μου ειχε περασει και μενα αυτη η ιδεα..αλλα ειδα τιμες και ... :thumbup: ... εφριξα ελαφρως... βεβαια παιζουν κατι "φθηνα" απο 200ευρω και πανω...

τωρα αν μπορουμε να βρουμε τα ανταλλακτικα του σε χαμηλο κοστος τοτε αλλαζει... :thumbup:

βρηκα στα γρηγορα αυτο

http://www.waterlogic.gr/Begin.asp?pageID=...&pKOD=WL350

βεβαια το κοστος ειναι..... 550 ευρω.... http://www.aqualogic.gr/Files/Pricelist_Aqua_2006.pdf

Έγινε επεξεργασία - sarevock
Link to comment
Share on other sites

Στέρεψαν η ιδέες ή άδειασαν η τσέπες για να πραγματοποιηθεί το όλο εγχείρημα.

Πάντως είναι κρίμα να αφήνουμε ανοιχτά τα θέματα που ανοίγουμε με σκοπό το ευρύτερο κοινό καλό.

Δυο επιλογές έχουμε

Η το συνεχίσουμε

Η παραδεχόμαστε ότι αποτύχαμε στην επίλυση του προβλήματος χωρίς αυτό να απαξιώνει την όλοι προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά τείνω στην λύση του ψυγείου και αν και δεν έχω κανένα μεγάλο ενυδρείο για την ώρα, μέχρι το καλοκαίρι να την εφαρμόσω! Οτιδήποτε άλλο από αυτά που έχουν ειπωθεί έως τώρα νομίζω πως ή είναι ασύμφωρα οικονομικά ή έχουν έχουν μεγάλο ρίσκο για το αν θα δουλέψουν.

Αυτό βέβαια είναι δική μου άποψη και προέρχεται ΚΥΡΙΩΣ από το ότι δεν έχω διαθέσιμο χώρο εργασίας και πειραματισμών, οπότε θέλω να βαδίζω (για την ώρα) σε πιο σίγουρες λύσεις, χωρίς βέβαια αυτό να σημαίνει πως έχω πάψει να το ψάχνω και να το σκέφτομαι.....

Είναι πολύ νωρίς για να πούμε ότι αποτύχαμε. Θεωρώ ΒΕΒΑΙΟ πως θα μπορέσουμε να φτιάξουμε μία ΑΖ πατέντα! Οπότε δεν τα παρατάμε!!!

GO GO GO AZ TEAM!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ποιός παραιτήθηκε??? :thumbup:

Δεν είχα ιντερνετ για 2-3 μέρες και δεν μπορούσα να βρω εταιρίες αλλά τώρα θα πάρω από Δευτέρα να μάθω τι παίζει και θα ενημερώνω.

Προσωπικά μιας και έχω χώρο πειραματισμών, θα δοκιμάσω τον τελευταίο τρόπο που ανέφερα με τον ανοξείδωτο σωλήνα, με τη διαφορά οτι το μοτέρ και το σπείρωμα υψηλής πίεσης (ζεστό) θα περάσει μέσα από τον τοίχο και έξω από το fishroom και θα ενισχυθεί με ανεμιστήρα για τη βέλτιστη απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Αντε ρε παιδια να δουμε τι θα κανουμε και εμεις!!! Αν και κλεινω πιο πολυ προς τη λυση του ψυγειου γιατι μου φαινεται πιο απλη, βεβαια εχουμε ακομα χρονο μεχρι τις βαριες ζεστες...για να δουμε! :thumbup::thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Πήρα τηλ και αναλαμβάνουν, πάω επί τόπου από κοντά και επιστρέφω με προσφορές κλπ... :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - viciouscircle
Link to comment
Share on other sites

Να 'μαι! :thumbup:

Μίλησα με τον κ. Αθανασιάδη, μου επιβεβαίωσε τη λειτουργικότητα της χρήσης ανοξείδωτου σωλήνα, μου έδωσε την ιδέα να επενδυθεί με αφρό πολυουρεθάνη και μου έδωσε τις εξής τιμές:

Ισχύουν για το δικό μου ενυδρείο με 185 λίτρα και συνολική επιβάρρυνση από τα μηχανήματα 105watt

-Σύστημα συμπιεστή πακέτο με σπείρωμα υψηλής πίεσης και ανεμιστήρα.

1/4 του ίππου 155ε +φπα (για μεγαλύτερα ενυδρεία πάει στα 1/3 του ίππου 180ε +φπα ή και παραπάνω)

-Ο ανοξείδωτος σωλήνας με πυκνό σπείρωμα χαλκού με ασημοκόληση 15ε περίπου. (το αναλαμβάνει να με βοηθήσει σε αυτό :hysterical: )

-Έξτρα χρειαζόμαστε μία βαλβίδα και φίλτρο για το φρέον περίπου 10ε όλα.

Όλα αυτά μαζί με φπα μας πάνε περίπου στα 200 ευρώ + 50 ο Elliwel για ένα 200λιτρο.

Ίσως χρειαστεί να βρώ και κάποιον άλλον τεχνικό για τη συναρμολόγηση αν έχει κανείς κονέ με ψυκτικό ας μιλήσει.

Όσον αφορά στον θόρυβο, κάνει περίπου όσο και ένα οικιακό ψυγείο.

Ακούω εντυπώσεις... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να μην πηγαινει αναλογικα:

200 ευρω 200 λιτρα

300 ευρω 300 λιτρα

...

700ευρω 700 λιτρα

:thumbup:

Καλο ακουγεται !

Link to comment
Share on other sites

οι τιμές των συμπιεστών είναι το κύριο κόστος αν χρησιμοποιήσεις αυτόν τον τρόπο με τον ανοξείδωτο σωλήνα οπότε δεν πάει αναλογικά, αν θες πες μου τα συνολικά watt των συσκευών σου (φίλτρα, λάμπες κλπ) και να σου πω.

Link to comment
Share on other sites

Φιλτρα:

Tetratec Ex 1200: 21W

Eheim 2080: 30W

Λαμπες συνολο: 144W

Ledακια για "και καλα" moonlight περιπου 22W

Θερμαντηρες:

2x300W (συνδεδεμενοι με Eliwell)

αυτα... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε εξεταστική και δεν έχουμε φράγκα, αυτό κάνουμε... :thumbup:

Δεν ενδιαφέρετε κανένας άλλος να δοκιμάσει την ιδέα?

...Έχει προοπτικές! :thumbup:

stormtrooper θες και χώρο για μπύρες τελικά? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

stormtrooper θες και χώρο για μπύρες τελικά? :thumbup:

Εγώ παιδιά θα δοκιμάσω το θέμα του ψυγείου... Βέβαια όχι άμεσα!

Πρώτα απ'όλα είναι οι μπύρες και μετά όλα τ'άλλα τις ζεστές μέρες και νύχτες του καλοκαιριού! Που ξέρετε.... Μπορεί να παγώνει τόσο καλά το νερό του ενυδρείου ώστε να πετάω εκεί μέσα τα κουτάκια της μπύρας... Σηκώνεις μανήκι, βάζεις το χέρι στο ενυδρείο, βρήσκεις το κουτάκι κάτω από ένα ξύλο, το βγάζεις έξω, ξεκολάς τον πλέκο από πάνω του, ανοίγεις την μπύρα και απολαμβάνεις!!!!

Αυτό πρέπει να το κάνω βιντεάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

να μάθεις στον πλέκο να κρατιέται από το καπάκι, ώστε όταν τραβάς τον πλέκο να ανοίγει και η μπύρα! Με 1 σμπάρο 2 τρυγόνια!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Σκέφτηκα μια τελείως διαφορετική προσέγγιση του όλου θέματος.

Λέω να χρησιμοποιήσουμε σαν σαμπ έναν ψίκτη νερού από αυτούς που παίρνουν ανάποδα της μεγάλες φιάλες νερού.

Έχουν μεγάλη ψυκτική απόδοση είναι μικρή σαν όγκος και έχουν ένα ανοξείδωτο δοχείο συλλογής νερού. Τα υπόλοιπα πιστεύω μπορείτε να τα φανταστείτε λιγάκι μιας και είμαι τώρα δουλεία και δεν έχω χρόνο για φιρμάνια.

Χθες γνωρισα εναν αντιπροσωπο που φερνει στην πολη εδω αυτα τα μηχανηματα νερου και μου ειπε τις εξης τιμες:

Αν θελει καποιος να το νοικιασει ειναι 60 ευρω το μηνα...

Αν θελει καποιος να το αγορασει ειναι 250 ευρω...

... σχετικα καλη τιμη πιστευω... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ψαξτε και σε ψυκτικα που δουλευουν οι καβες ποτων,και ψυχουν τις βαρελισιες μπυρες...(ιδεα λεω ).... :bowdown::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...