Jump to content

Diy Δοχειο ψυξης....


sarevock

Recommended Posts

Δοκιμασε με 1.5 λιτρο και βλεπεις.....

Κατι τοσο απλο μπορει να κανει δουλεια!!!!! :thumbup:

Δυσκολο εως απιθανο! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 134
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δυσκολο εως απιθανο! :thumbup:

Καθολου απιθανο...Δεν το εχω δοκιμασει αλλα μεσα στο μυαλο μου δουλευει καλα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλο είναι που ψαχνόσαστε για λύσεις, ισως ανακαλύψετε κάτι καλό, αλλα οι μεχρι τωρα μεθοδοι η δεν είναι πολυ κομπακτ η έχουν παρενέργεις. Οι δε εξειδικευμένες ειναι αλμυρές. Οπως εγραψε και ο μοντ το κλιματιστικο είναι η πιο σίγουρη μεθοδος.

Οσο για τον παγο εχω προσπαθησει να δροσισω 750 λιτρα με μπουκαλια 1,5λιτρα αλλα πρακτικα δεν μπορεις να είσαι ολη την μερα πανω απο το ενυδρείο, στην δικη μου δε περιπτωση ήθελα πολυ πάγο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ , εδώ και δύο χρόνια δεν χρειάστηκε να βάλω σύστημα ψύξης στο θαλασσινό ενυδρείο (250 λίτρα), και αυτό γιατί στο δωμάτιο που είναι ( που περνάω το περισσότερο χρόνο και εγώ), υπάρχει κλιματιστικό που δουλεύει ούτος ή άλλος. Η θερμοκρασία του νερού κυμαίνεται από 26-28 χειμώνα καλοκαίρι. Στο ενυδρείο υπάρχουν ανεμιστηράκια (3) συνδεδεμένα σε ελεγκτή θερμοκρασίας. Φυσικά το καλοκαίρι δεν σταματούν καθόλου !!!

Σε μια τέτοια διάταξη (κλιματιστικό στον ίδιο χώρο) θεωρώ περιττή την αγορά ψυκτικού.

Στο κάτω-κάτω η αγορά ενός κλιματιστικού ίσος στοιχίζει πιο φτηνά, άσε που δροσίζει και εμάς !!!

(Το περσινό καλοκαίρι, είχα βάλει στο φουλ την ψύξη, με αποτέλεσμα να ανάβει ο θερμοστάτης του ενυδρείου !!!)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Λίγο ετεροχρονισμένο το πόστ αλλά τώρα με απασχόλησε το θέμα. Κατεβάζω την θερμοκρασία (όπως και οι περισσότεροι υποθέτω) με ανεμηστηράκια και ότι αυτό συνεπάγεται (εξάτμηση). Δοκίμασα λοιπόν σήμερα και θα δώ τα αποτελέσματα αύριο (η δοκιμή έγινε σε 40λιτρο ενυδρείο στο γραφείο μου) με μία πατέντα που ακούει στο όνομα peltier. Στο peltier και στην αρχή του peltier βασίζονται και οι ψύκτες νερού (με την μπουκάλα) και τα ψυγειάκια αυτοκινήτων. Είναι λοιπόν μια πλάκα που όταν δεχθεί ρεύμα η μια μεριά της πλάκας θερμένεται ενώ η άλλη ψύχεται. Η πλευρά που θερμένεται χρειάζεται ψύκτρα και ανεμηστηράκι ενώ η άλλη τίποτα (μόνο στην περίπτωση του ψυγείου αυτοκινήτου για να διαχέεται ο κρύος αέρας. Δομίμασα λοιπόν την κατασκευή μου με "σωσίβιο" να πλέει στην επιφάνεια του νερού και αύριο 8α το δοκιμάσω με επαγωγική αλοιφή κολητά στο τζάμι εξωτερικά.

Αυριο φώτος και εντυπώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα σύμπτωση! Σε λίγες μέρες θα έχω και εγώ μια διάταξη peltier από ψυγείο αυτοκινήτου και θα κάνω κάποια πειραματάκια. :thumbup:

Φίλε Xristis πρόσεξε πολύ με την επαγωγική αλοιφή, η πλάκα ψύχεται πολύ και το τζάμι είναι παχύ μπορεί να σπάσει όπως γίνεται με το ζεστό χοντρό ποτήρι και το παγωμένο νερό!

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 3 ημέρες. έκανα και εγώ μία πρόχειρη δοκιμή με peltier. Κατασκέυασα ένα μικρό κουτάκι με plexi (5χ5χ3), στο οποίο έβαλα μία είσοδο και μία έξοδο για το νερό, για να τοποθετηθεί σε σειρά με το εξωτερικό μου φίλτρο. Στη μία πλευρά του ανοίχτηκε μία τετράγωνη τρύπα και κολλήθηκε το peltier με σιλικόνη ώστε το νερό να έρχεται σε απευθείας επαφή με την ψυχρή πλευρά του. Από την άλλη πλευρά του peltier τοποθετήθηκε ψύκτρα και ανεμιστηράκι. Το peltier τροφοδοτήθηκε με 12V στα 8Α από τροφοδοτικό υπολογιστή (με μετατροπή).

Το δοκίμασα για 5 ώρες αλλά δυστηχώς δεν κατέβασε καθόλου την θερμοκρασία του ενυδρείου.

Ο λόγος πιστεύω ότι ήταν η απουσία μόνωσης του δοχείου και κυρίως της μία πλευράς από την άλλη του peltier κάτι που θα δοκιμάσω σύντομα.

Έγινε επεξεργασία - lion_
Link to comment
Share on other sites

Στοιχείο peltier σε καταστήματα ηλεκτρονικών δεν μπόρεσα να βρώ (τουλάχιστον στον Πειραιά). Παράγγειλα 1 των 175 watt απο το Multirama που προορίζεται για ψύξη επεξεργαστή. Προσωρινά λοιπόν αγόρασα αυτό με 25 € post-6089-1245313236_thumb.jpg ή αν προτιμάτε http://www.multirama.gr/products/product?p...mp;catid=110200 και αυτό post-6089-1245313573_thumb.jpg με 5 € (τροφοδοτικό για USB).

Αφού αφαίρεσα τον μηχανισμό, τον τοποθέτησα σε ένα πλαίσιο απο φελιζόλ που έφτιαξαpost-6089-1245313725_thumb.jpg. Μετά απο δοκιμές για να βρώ το σημείο ισοροπίας έτσι ώστε η επιφάνεια του αλουμινίου της πλάκας peltier να εφάπτεται με την επιφάνεια του νερού post-6089-1245314034_thumb.jpg.

Το όλο project λοιπόν μου κόστισε 30 € και μου πήρε συνολικά περίπου τα 20 λεπτά.

Το έβαλα σε εφαρμογή εχθές στις 4 το απόγευμα και όταν η θερμοκρασία του ενυδρείου ήταν 26 Cαλλά με το κλιματιστικό να δουλεύει (ρυθμισμένο στους 15 C). Σήμερα λοιπόν στις 9 το πρωί η θερμοκρασία ήταν στους 24 C με το κλιματιστικό off. Τώρα (11:30) είναι στους 26 με το κλιματιστικό on.

Οι ώρες της δοκιμής είναι πολύ λίγες (μόλις 19) για να εξαχθούν ασφαλή συμπεράσματα. Όμως θα ρισκάρω το πρόωρο συμπέρασμα ότι η επίδραση του κλιματιστικού είναι μεγαλύτερη απο αυτή του peltier (τουλάχιστον στα watt του συγκεκριμένου παιχνιδιού, τα οπία δεν αναγράφονται και είναι για να διατηρούν ένα αναψυκτικό 330ml παγωμένο).

Σημείωση: Το ενυδρείο του τεστ είναι ανοικτό.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

UP μιας και πιάνουν οι ζέστες όπου να' ναι και η οικονομική ιδέα του φίλου μας με 30 ευρώ (+ κανένα 50άρι ο controller) φαίνεται ότι πρέπει για μικρά ενυδρεία. :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζω τις διαστασεις και το κοστος του peltier αλλα απο οτι καταλαβα ειναι μια πλακα που απο τη μια πλευρα ζεστενεται και απο την αλλη ψυχεται.

Αν λοιπον με αυτη τη πλακα φτοιαχναμε μια βαση για το εξωτερικο φιλτρο ωστε να παταει πανω στη ψυχρη πλακα και συνδεσουμε τη πλακα με εναν eliwell θα καταφερουμε να ριξουμε τη θερμοκρασια του νερου;

Yπαρχει περιπτωση η ψυξη του κανιστρου στο κατω μερος του να κανει κακο στη βιολογια;

Link to comment
Share on other sites

Mε ενα youtube search βρηκα αυτο,κατι τετοιο με το κανιστρο μεσα:

http://www.youtube.com/watch?v=lZ3fD0HcdmA

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι δεν θα εχουμε μεγαλη ματαφορα θερμοτητας αφου το πλαστικο(πατος κανιστρου) δεν ειναι και τοσο θερμοαγωγημο υλικο

Link to comment
Share on other sites

Ίσως αν χρησιμοποιήσουμε ψυγείο για την παραλία, "τυλίξουμε" μέσα περίπου 3-4 μέτρα σωλήνα και γεμίσουμε μέχι πάνω με παραφλού και βάλουμε το στοιχείο της ψυχρής πλευράς μέσα σε επαφή με το παραφλού να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα .

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι δεν θα εχουμε μεγαλη ματαφορα θερμοτητας αφου το πλαστικο(πατος κανιστρου) δεν ειναι και τοσο θερμοαγωγημο υλικο

Δεν θελουμε αμεσες και γρηγορες μεταβολες θερμοκρασιας,πιο πολυ κατι σαν συντηρηση θελουμε,οπως ενα κλιματιστικο σε ενα ολοκληρο δωματιο κανει δουλεια,ετσι και αυτο σε ενα χωρο 40cmx40cm απο φελιζολ σαν μινι κλιματιστικο πιστευω θα διατηρησει το κανιστρο στους 26-28 βαθμους.

Στην ουσια δεν προσπαθεις να παγωσεις το κανιστρο,το βοηθας να μην φτασει τη θερμοκρασια δωματιου που μπορει να ειναι 7-8 βαθμους παραπανω.

Στο βιντεο η θερμοκρασια επεσε αρκετα στο κουτι απο φελιζολ.

Ίσως αν χρησιμοποιήσουμε ψυγείο για την παραλία, "τυλίξουμε" μέσα περίπου 3-4 μέτρα σωλήνα και γεμίσουμε μέχι πάνω με παραφλού και βάλουμε το στοιχείο της ψυχρής πλευράς μέσα σε επαφή με το παραφλού να έχουμε καλύτερα αποτελέσματα .

Αν το παραφλου ερθει σε επαφη με το νερο θα τα κλαιμε ολα τα ψαρια.

Έγινε επεξεργασία - dragonld
Link to comment
Share on other sites

Δεν θελουμε αμεσες και γρηγορες μεταβολες θερμοκρασιας,πιο πολυ κατι σαν συντηρηση θελουμε,οπως ενα κλιματιστικο σε ενα ολοκληρο δωματιο κανει δουλεια,ετσι και αυτο σε ενα χωρο 40cmx40cm απο φελιζολ σαν μινι κλιματιστικο πιστευω θα διατηρησει το κανιστρο στους 26-28 βαθμους.

Στην ουσια δεν προσπαθεις να παγωσεις το κανιστρο,το βοηθας να μην φτασει τη θερμοκρασια δωματιου που μπορει να ειναι 7-8 βαθμους παραπανω.

Στο βιντεο η θερμοκρασια επεσε αρκετα στο κουτι απο φελιζολ.

Αν το παραφλου ερθει σε επαφη με το νερο θα τα κλαιμε ολα τα ψαρια.

οταν ειπα για τον πατο του κανιστρου και στο οτι το πλαστικο σαν υλικο δεν βοηθαει την μεαφορα θερμοτητας αναφερομουν στην πιο πανω δημοσιευση περι τοποθετησης του κανιστρου πανω σε μια κρυα επιφανεια... στην συγκεκριμενη περιπτωση παιζει πολυ μεγαλο ρολο το ειδος της επιφανειας αφου το υλικο αναμεσα στο νερο και την κρυα επιφανεια ειναι το πλαστικο και το μεγεθος της επιφανειας που θα γινεται ανταλαγη θερμοτητας ειναι πολυ μικρο(μονο ο πατος)...

στην περιπτωση τοποθετησης ολοκληρου του κανιστρου η 3-4 μετρα σωληνα μεσα σε φορητο ψυγειακι αλλαζουν τα πραγματα γιατι η επιφανεια ανταλλαγης θερμοτητας ειναι πολυ μεγαλυτερη

Link to comment
Share on other sites

επισης στην κρυα μερια του peltier θα μπορουσε να μπει και αυτο http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Wat...AL%28775%29.htm

και να περναει το νερο απο μεσα.

Link to comment
Share on other sites

επισης στην κρυα μερια του peltier θα μπορουσε να μπει και αυτο http://www.plaisio.gr/Computers/Tuning/Wat...AL%28775%29.htm

και να περναει το νερο απο μεσα.

Eιναι απο χαλκο δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με το νερο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

Κόλλημα πάνω σε inox επιφάνεια η οποία μπαίνει άνετα στο νερό. Μπορεί να κολληθεί και πάνω σε πλακέ inox σωλήνα από τον οποίον θα περνάει το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Κόλλημα πάνω σε inox επιφάνεια η οποία μπαίνει άνετα στο νερό. Μπορεί να κολληθεί και πάνω σε πλακέ inox σωλήνα από τον οποίον θα περνάει το νερό.

Του peltier η' του waterblock;

Γιατι το waterblock μονο του δεν κανει τιποτα,ειναι μια επιφανια που εφαπτεται στο cpu και το συνδεει με την υδροψυξη.

Τιμες για peltier εδω στην Ελλαδα εχετε βρει;

Στο ebay βρηκα 170W 50 x 50 x 3.6mm 13 euro περιπου μαζι με τα μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

και αυτο φενεται καλο μονο αν μπορει να βγει η χαλκινη πλακα και να μπει μια inox πλακα.

post-3119-1271939215_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έκανα το εξής πείραμα.

Έφτιαξα ένα κομμάτι πάγου από 1.5 λίτρα νερό όσμωσης. Στους –28 βαθμούς Κελσίου.

Έκλεισα θερμαντήρες, ανεμιστήρες, chiller.

Θερμοκρασία περιβάλλοντος 21,2 βαθμούς Κελσίου.

Το έβαλα στο sumb του Reef μου στην είσοδο του νερού από το ενυδρείο. (325 λίτρα ενυδρείο και 80 λίτρα sumb Καθαρά)

Και έκανα τις ακόλουθες μετρήσεις.

Η μετρήσεις έγιναν με καλιμπραρισμένα θερμόμετρα στην επιστροφή του sumb και στο ενυδρείο.

ΩΡΑ (min) ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΜΑΙΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ SUMB ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΑΓΟΥ

00.00========= 27.9 ========== 27.8 ======== 10/10

00.03========= 27.9 ========== 27.6 ======== 7/10

00.05========= 27.9 ========== 26.9 ======== 5/10

00.07========= 27.9 ========== 26.5 ======== 1/10

00.10.10======= 27.8 ========== 26.5 ====== ΤΕΛΟΣ ΠΑΓΟΥ

00.12========= 27.7 ========== 26.8

00.15========= 27.7 ========== 27.2

00.20========= 27.7 ========== 27.3

00.25========= 27.7 ========== 27.5

00.30========= 27.7 ========== 27.5

00.40========= 27.7 ========== 27.6

00.50========= 27.7 ========== 27.7

01.00========= 27.7 ========== 27.7

01.10========= 27.8 ========== 27.8

01.20========= 27.9 ========== 27.8

Μην μου πείτε ότι ο όγκος νερού είναι μεγάλος ούτε ότι είναι reef. Για αυτό τόλμησα το πείραμα.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Μελετήστε, σκεφτήτε και απαντήστε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ξερει καποιος αν εχει προβλημα το αλουμινιο στο νερο???

Nαι, έχει πρόβλημα. Οξυδώνεται, ανάλογα της σύστασής του.

Αν πρέπει να χρησιμοποιήσουμε μέταλλο που έρχεται σε επαφή με το νερό ενυδρείου, μόνο ανοξείδωτο ατσάλι και καλύτερα ο τύπος που έχει έγκριση για να χρησιμοποιείται στην παραγωγή τροφίμων.

Έγινε επεξεργασία - lion_
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα μπορουσε να γινει μια κλειστη κατασκευη απο ανοξειδωτο με μονωμενα τοιχωματα με υαλοβαμβακα και στο εσωτερικο της να εχει ανοξειδωτους σωληνες (αντι χαλκινων) και να εχει μια εισοδο απο το φιλτρο και μια εξοδο προς το ενυδρειο?????

κατι τετοιο:

post-17326-1275239387_thumb.jpg

Επειδη φτιαχνω αυτη το διαστημα μια κατασκευη για κατι αλλο, εννοω ενα τετοιο κουτι απλα απο πανω δεν θα εχει τη πορτα θα ειναι σφραγισμενο:

post-17326-1275239525_thumb.jpg

post-17326-1275239558_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...