Jump to content

καλως ηρθα απο τα 100 λτρα στα 240 λιτρα


Recommended Posts

Θα πρέπει να μην υπάρχει επαφή όταν ανοίγει πλήρως.

Η απόσταση είναι κάτι εντελώς σχετικό. Ίσως στο μέλλον να μην έχεις πολλά περιθώρια.

συνάδελφοί της άλλαξα θέση την έβαλα πάνω σε βράχο.σε πλήρη ανάπτυξή προς το παρόν δεν φτάνει κανένα κοράλλι γύρω γύρω.Σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια. Σύντομα σκοπεύω να αγοράσω άλλα 3-4 κιλά βράχο, ζωντανό,και θα ανεβάσω καινούργιες φώτο.Σας ευχαριστώ και πάλι όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σας παρουσιάζω το νέο στήσιμο του βράχου με προσθήκη ακόμα 6 κιλών. περιμένω σχόλια

Link to comment
Share on other sites

:D

Πρόσεξε τα παρακάτω:

ΚΗ, Μαγνήσιο, Φωσφορικά, ανατάραξη επιφάνειας.

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση..??Απο οτι εχω παρατηρησει στα περισσοτερα Reef που εχουν κλοουν βαζουν ανεμονες...(δεν ξερω ακριβεις ονομασιες γιατι ειμαι ασχετος..) εχω δικιο???.....και αν ναι να κατι που λειπει...:D

Link to comment
Share on other sites

:D

Πρόσεξε τα παρακάτω:

ΚΗ, Μαγνήσιο, Φωσφορικά, ανατάραξη επιφάνειας.

προς το παρόν είμαι εντάξει βάση των τεστ το μόνο που είχα ενα πρόβλημα με άλγη αλλά το έλυσα, ανατάραξη στην επιφάνεια υπάρχει. πιστεύεις οτι χρειάζομαι κιαλλο βράχο?το ενυδρείο ειναι 240 λίτρα μικτό και έχω βάλει μέχρι τώρα 18 κιλά

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση..??Απο οτι εχω παρατηρησει στα περισσοτερα Reef που εχουν κλοουν βαζουν ανεμονες...(δεν ξερω ακριβεις ονομασιες γιατι ειμαι ασχετος..) εχω δικιο???.....και αν ναι να κατι που λειπει...:D

κι όμως δεν λείπει γιατι έχω μια sand anemone δες τις προηγούμενες φώτο.και δεν είναι απαραίτητο να έχεις ανεμώνη

Link to comment
Share on other sites

πιστεύεις οτι χρειάζομαι κιαλλο βράχο?το ενυδρείο ειναι 240 λίτρα μικτό και έχω βάλει μέχρι τώρα 18 κιλά

Ο εμπειρικός κανόνας αναφέρει 1/10, αλλά δεν είναι και τόσο αυστηρός.

Υπολόγισε και την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

κι όμως δεν λείπει γιατι έχω μια sand anemone δες τις προηγούμενες φώτο.και δεν είναι απαραίτητο να έχεις ανεμώνη

Oπως ανεφερα δεν ξερω απλα οπου εχω δει φωτογραφια απο κλοουν ειναι μεσα σε ανεμωνες...:D:rasp::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Ο εμπειρικός κανόνας αναφέρει 1/10, αλλά δεν είναι και τόσο αυστηρός.

Υπολόγισε και την άμμο.

η άμμος είναι 25 κιλά ζωντανός αραγωνιτης

Link to comment
Share on other sites

Το στήσιμο του βράχου πολύ καλό! Ο βράχος αν και λίγος φανερώνει ότι τόχεις, οπότε με την πρώτη ευκαιρία προσθέτεις 10 κιλάκια ακόμα κι είσαι οκ!

Στρέψε και κανένα κυκλοφορητή προς την επιφάνια που σου είπε κι ο Νίκος για καλύτερη ανατάραξη, οξυγόνωση, μεγαλύτερο Ph κ.λπ

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΑΝ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΘΕΣ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΒΡΑΧΟ. ΑΝ ΕΙΔΑ ΚΑΛΑ ΕΧΕΙΣ 2 CLOWN? ΤΗΝ ΑΛΑΤΟΤΗΤΑ ΜΕ ΤΙ ΤΗΝ ΜΕΤΡΑΣ? ΤΙ ΝΟΥΜΕΡΟ ΕΧΕΙΣ? Η ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΡΧΙΖΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ 'ΒΑΣΗ' ΟΑΣ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα

μια ερώτηση για τους πιο έμπειρους μου έφεραν αυτή την πεταλούδα Chaetodon auriga διάβασα στο internet ότι δεν είναι reef safe, ισχύει? υπάρχει περίπτωση να μου πειραξη την ανεμώνη που έχω τα μανιτάρια τα polyps την Goniopora και τους zooanthis?

Link to comment
Share on other sites

Στο Internet άλλα site λένε οτι δεν πειράζουν τα κοραλια ούτε γαρίδες και λοιπά και σε άλλα την βγάζει επικίνδυνη τι τελικά ισχύει ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

με απόλυτη σιγουριά δεν μπορεί κανείς να μιλήσει ,

, ξέρουμε ότι αυτό το ψάρι μπορεί να σε βοηθήσει αν έχεις aiptasia

καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν μόνο αλγες τρώει

Link to comment
Share on other sites

είναι δύσκολα ψάρια οι πεταλούδες

πρέπει να τρωει συχνά – τρεις φορές τη μέρα - , δοκίμασε mysis , brineshrimp

κινδυνεύει η ανεμώνη σου και μικρές γαρίδες αν υπάρχουν

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που εύχομαι είναι να μην βγεις αληθινός. προς το παρόν δεν έχει δωσει κοθολου σημασία στην ανεμώνη ουτε στις γαρίδες που έχω μέσα. μόλις τώρα τάισα με frozen food γαρίδα και ευτυχώς έφαγε ελπίζω ολα να πάνε καλά.Σε ευχαριστώ πολύ.με το μόνο πράγμα που ασχολήθηκε ήταν οι πράσινες αλγες.

Link to comment
Share on other sites

και ο νέος κάτοικος

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρεται σαν reef save με επιφύλαξη.

Κατά τη γνώμη μου, ο μόνος οργανισμός που μπορεί να κινδυνέψει, είναι η γονιοπόρα.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ γκαζον απο αλγη πως το κουρευεις? :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Νέος κάτοικος

Έγινε επεξεργασία - cgrig1981
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...