Jump to content

καλως ηρθα απο τα 100 λτρα στα 240 λιτρα


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

έχε υπόψη σου ότι αυτό το ψάρι έχει δηλητήριο σε ένα από τα αγκάθια του ραχιαίου πτερυγίου :bowdown:

να σου ζήσει :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

το γνωρίζω όπως και γνωρίζω οτι δεν είναι επιβλαβές για τούς ανθρώπους απλά δημιουργεί έντονο πόνο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

τελικό στήσιμο βράχου με προσθήκη καινούργιου σύνολο 30 κιλά, πιστεύω οτι είναι αρκετά τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα μου αρεσει το στησιμο, υπομονη με την αλγη θα περασει απο πολλα σταδια, επισης πιστευω οτι θελεις περισσοτερη κυκλοφορια.

Καλη συνεχεια ;)

Link to comment
Share on other sites

Κ εμενα μου αρεσει το στησιμο, υπομονη με την αλγη θα περασει απο πολλα σταδια, επισης πιστευω οτι θελεις περισσοτερη κυκλοφορια.

Καλη συνεχεια ;)

έχω 3 κυκλοφορητες δυο μπροστά και έναν πίσω από τα βράχια. πιστεύω ότι άμα βάλω κι άλλον θα είναι υπερβολικό.τι λένε οι πιο έμπειρη του forum?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω εχω 80 λιτρα και εχω συνολο 4900 l/h και τα κοραλια κ τα ψαρια μου δεν εχουν κανενα προβλημα ;)

Έγινε επεξεργασία - banik
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω εχω 80 λιτρα και εχω συνολο 4900 l/h και τα κοραλια κ τα ψαρια μου δεν εχουν κανενα προβλημα ;)

Οκ εγώ έχω 1 koralia hydor 3 (3200L) 1 sunsun (3200L) και μια Hydor koralia nano (900L) σύνολο 7300L καλά δεν είναι?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cgrig...καλησπέρα παρατήρησα τον ύφαλο σου και είδα δύστυχος ότι το κοράλλι -divisia- είναι τελείως κάλλιστο...κάτι δεν πάει καλά με το νερό σου 'η με την έντονη κυκλοφορία μάλλον.

Πείρα το θάρρος γιατί έβαλα το συγκεκριμένο κοράλλι πριν 2 εβδομάδες και κοντεύει να με φάει (έχει γίνει τέρας)

Φιλικά θα σε συμβούλευα να έχεις υπομονή να μετράς σωστά και όταν βάζεις κάτι καινούριο μέσα να περιμένεις να προσαρμοστεί καλά και μετά να προχωράς σε νέες άφιξης.....έτσι θα αποφύγεις δυσάρεστες ομαδικές απώλειες και πολλά πετάμενα χρήματα...

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε cgrig...καλησπέρα παρατήρησα τον ύφαλο σου και είδα δύστυχος ότι το κοράλλι -divisia- είναι τελείως κάλλιστο...κάτι δεν πάει καλά με το νερό σου 'η με την έντονη κυκλοφορία μάλλον.

Πείρα το θάρρος γιατί έβαλα το συγκεκριμένο κοράλλι πριν 2 εβδομάδες και κοντεύει να με φάει (έχει γίνει τέρας)

Φιλικά θα σε συμβούλευα να έχεις υπομονή να μετράς σωστά και όταν βάζεις κάτι καινούριο μέσα να περιμένεις να προσαρμοστεί καλά και μετά να προχωράς σε νέες άφιξης.....έτσι θα αποφύγεις δυσάρεστες ομαδικές απώλειες και πολλά πετάμενα χρήματα...

Φιλικά και πάντα καλοπροαίρετα...

Φίλε μου σε ευχαριστώ.Η φώτο του ενυδρείου ειναι τραβηγμένες μετα από αλλαγή νερού γιαυτό και πιστεύω ότι δεν είναι ανοιχτό το κοραλι.Ολες τισ αλλες ημερες ηταν οκ.

Link to comment
Share on other sites

φίλοι μου υπάρχει πρόβλημά, εχτές έκανα αλλαγή νερού και σήμερα που έκανα τα τεστακια μου έχει ανέβει το ασβέστιο πάνω απο 520 τι κάνω??????

Link to comment
Share on other sites

με τι τεστ το μετράς ?

χρησιμοποιείς αντίστροφη όσμωση ?

τι ΚΗ έχεις ?

Link to comment
Share on other sites

με τι τεστ το μετράς ?

χρησιμοποιείς αντίστροφη όσμωση ?

τι ΚΗ έχεις ?

Το τεστ είναι τισ API

δεν έχω osmosi

το KH ειναι στο 9

Help

Link to comment
Share on other sites

κανείς για βοήθεια????????????

Link to comment
Share on other sites

εαν και θεωρω πολυ αξιοπιστο το τεστ, θα έλεγα να κανεις μια μετρηση και με αλλης εταιρειας τεστ΄

τι αλατι χρησιμοποιησες στην αλλαγη ?

Link to comment
Share on other sites

εαν και θεωρω πολυ αξιοπιστο το τεστ, θα έλεγα να κανεις μια μετρηση και με αλλης εταιρειας τεστ΄

τι αλατι χρησιμοποιησες στην αλλαγη ?

Reef crystal αυτό χρησιμοποιώ πάντα. Έκανα μέτρηση με ένα τεστ ενός φίλου και μου έδειξε τα ίδια τι μπορώ να κάνω για να το ρίξω?

Link to comment
Share on other sites

αλλαγές νερού χρησιμοποιώντας αντίστροφη όσμωση ,

όπως και για το νερό της αναπλήρωσης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από τεστ για μαγνήσιο που έκανα ανακάλυψα ότι το ενυδρείο εχει πολύ χαμηλό μαγνήσιο υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτό και το ασβέστιο είναι τόσο υψηλό?

Link to comment
Share on other sites

Α και να μην ξεχάσω.. ευχαριστώ πάρα πολύ τον φίλο απο Θεσσαλονίκη για την chaeto

Link to comment
Share on other sites

καμιά συμβουλή?????????????????????

Link to comment
Share on other sites

αυτό που ξέρω είναι ότι χωρίς μαγνήσιο θα έχεις προβλήματα με ca,kh ,ανέβασε το σιγά σιγά

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση γιατί δεν γνωρίζω, άμα ανεβάσω το μαγνήσιο το ασβέστιο θα πέσει?Να πάρω ένα πρόσθετο υγρό μαγνήσιο και να ρίξω? Βοηθήστε παιδιά

Link to comment
Share on other sites

Το ασβέστιο δεν θα μεταβληθεί. Το υγρό πρόσθετο μαγνησίου θα βοηθήσει, αλλά θα χρειαστείς μεγάλες ποσότητες.

Link to comment
Share on other sites

Το ασβέστιο δεν θα μεταβληθεί. Το υγρό πρόσθετο μαγνησίου θα βοηθήσει, αλλά θα χρειαστείς μεγάλες ποσότητες.

Οπότε τι πρέπει να κάνω Νίκο?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...