Jump to content

καλως ηρθα απο τα 100 λτρα στα 240 λιτρα


Recommended Posts

λοιπόν επέστρεψα και πάλι.Το skimmer (wave) τελικά που αγόρασα είναι σούπερ αποτι φαινετε τα καταφέρνει πολύ καλά.Θα ήθελα να κάνω μια ερώτησή και αν γνωρίζετε να μου πείτε. Που μπορώ να βρω λεκάνη φωτιστικού σκέτη έχω τις λάμπες και τα μπαλαστ απλά θέλω μια καλή λεκάνη να βλέπετε. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ότι καλύτερο εύχομαι.Πρόσεξε λίγο την κυκλοφορία σου ,και προσπάθησε να δημιουργήσεις ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού σου ώστε να υπάρχει οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

Ότι καλύτερο εύχομαι.Πρόσεξε λίγο την κυκλοφορία σου ,και προσπάθησε να δημιουργήσεις ανατάραξη στην επιφάνεια του νερού σου ώστε να υπάρχει οξυγόνωση.

Ευχαριστω

εχτές μου χάλασε ο ένας από τους 3 κυκλοφορητες και αύριο θα κάνω μια αγορά. Θέλω να ρωτήσω ποια είναι η πιο σωστή θέσει για τους κυκλοφορητες. Αυτή τη στιγμή έχω έναν στο πίσω μέρος του βράχου έναν αριστερά πάνω και έναν που θα βάλω μάλλον δεξιά.Το ερώτημα μου είναι το εξής όταν δεν έχει κάποιος wavemaker πως πρέπει να τοποθετούνται οι κυκλοφορητες όλοι σε μια μεριά? η ένας δεξιά και ένας αριστερά.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να φτιάξεις μια κυκλική ροή του νερού οπότε τοποθέτησε τους ανάλογα για να το πετύχεις .

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να φτιάξεις μια κυκλική ροή του νερού οπότε τοποθέτησε τους ανάλογα για να το πετύχεις .

:blink:;)

Link to comment
Share on other sites

Το skimmer δειχνει να δουλευει πολυ καλα.Μην ξεχνας να καθαριζεις απο μεσα τακτικα το δοχειο συλογης

Link to comment
Share on other sites

Οι κυκλοφορητες που βάζουμε στο ενυδρείο επί πόσες φορές πρέπει να γυρνάνε το νερό (μιλάω για wavemaker κυκλοφορητες) διάβασα στο ίντερνετ λίτρα ενυδρείου x30 x40. Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα του τη θες να φιλοξενήσει στο ενυδρείο.Δηλαδή αν θες αργότερα να βάλεις SPS χ40-x50 είναι καλά, τώρα αν θες κοράλια με μικρότερες απαιτήσεις τότε και το 30 είναι καλά.Τώρα από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις καταλάβει καλά τη κάνει ένα wavemaker .Είναι ένας controller ο οποίος ανοιγοκλείνει τους κυκλοφορητες δημιουργώντας διαφορετικά ρεύματα μέσα στο ενυδρείο.Δεν έχει καμία σχέση με την δύναμη ενός κυκλοφορητη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

τα θυμάστε? ήταν 4 μαζί και κάνανε split από μόνα τους

Link to comment
Share on other sites

Αν στην τριτη φωτο πανω αριστερα ειναι σφουγγαρι,καλυτερα να το βαλεις καπου σκιερα.................

Link to comment
Share on other sites

Αν στην τριτη φωτο πανω αριστερα ειναι σφουγγαρι,καλυτερα να το βαλεις καπου σκιερα.................

σφουγγάρι είναι ναι το έχω εκεί 2 βδομάδες τώρα και πάει καλά λες να το βάλω σε σκιά?

Link to comment
Share on other sites

σφουγγάρι είναι ναι το έχω εκεί 2 βδομάδες τώρα και πάει καλά λες να το βάλω σε σκιά?

Θα ηταν καλυτερα :blush:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

αγαπητοί συνχομπιστες μετά από 1,5 χρόνο λειτουργίας του ενυδρείου αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα ξαφνικά άρχισα και έχω κυανό έκανα τις μετρήσεις μου και όλα είναι φυσιολογικά,τι μπορεί να φταίει?και επίσης παρατήρησα ότι από την ήμερα που έβαλα στο φίλτρο αντιφωσφορο της schehem η xenia που έχω παραμένει κλειστή σήμερα θα το βγάλω για να δω τι θα κάνει.Τι λέτε να συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε με tds το νερό της όσμωσης σου και πες μας τι σου δίνει.Επίσης δες μήπως θέλουν αλλαγή οι λάμπες σου,αν δεν τις έχεις αλλάξει τόσο καιρό σίγουρα θα χρειαστείς αλλαγή.

Έβαλες σωστή ποσότητα αντιφώσφορο ?

Link to comment
Share on other sites

νερό δεν βάζω από όσμωση,τις λάμπες τις έχω αλλάξει εδώ και 2 μήνες η ποσότητα του phoshguard που εχω βαλει ειναι για τα λιτρα μου εχθες εκανα τεστ φωσφορικα και ειχα 0,03 με τεστ της salifert το μονο που εκανα εδω και ενα μηνα ειναι η προσθηκη 2 τ5 γιατι ειχα 2 marine day και 1 marine actinic και προσθεσα αλλη μια marine white και 1 actinic ολες ειναι arkadia t5 39 watt.Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι απο την ημερα που εβαλα το αντιφωσφορο η xenia που εχω δεν ανοίγει.

Link to comment
Share on other sites

To PhosGuard θέλει συχνά αλλαγή κάθε (4-5)μέρες περίπου.Το ότι δεν χρησιμοποιείς όσμωση είναι σίγουρα το μεγαλύτερο θετικό για την ανάπτυξη της κυάνο.

Link to comment
Share on other sites

ανά 4 μέρες το αλλάζω. Τοσο καιρο δηλαδη γιατι δεν ειχα κανενα προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...