Jump to content

καλως ηρθα απο τα 100 λτρα στα 240 λιτρα


Recommended Posts

σε τέτοιες περιπτώσεις δε δουλεύουν τα τεστ σωστά γιατί ο ασβέστιο και το μαγνήσιο μοιάζουν πολύ και ενδέχεται να τα <μπερδεύουν>

που βρέθηκε τόσο πολύ ασβέστιο ?

όσο δε χρησιμοποιείς αντίστροφη όσμωση δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ,

κατά τη γνώμη μου η λύση είναι μεγάλες αλλαγές νερού με α/ο και καλό αλάτι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 217
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε τέτοιες περιπτώσεις δε δουλεύουν τα τεστ σωστά γιατί ο ασβέστιο και το μαγνήσιο μοιάζουν πολύ και ενδέχεται να τα <μπερδεύουν>

που βρέθηκε τόσο πολύ ασβέστιο ?

όσο δε χρησιμοποιείς αντίστροφη όσμωση δεν μπορείς να είσαι σίγουρος ,

κατά τη γνώμη μου η λύση είναι μεγάλες αλλαγές νερού με α/ο και καλό αλάτι

το αλάτι που βάζω ειναι το reef crystal Πιστεύω και μου έχουν πει ότι είναι πολύ καλό. Σήμερα προσθεσα μαγνήσιο.Το μαγνήσιο άρχισε και ανεβαίνει και το ασβέστιο κατεβαίνει

Link to comment
Share on other sites

όπως σας είχα πει έριξα μαγνήσιο στο ενυδρείο και το ασβέστιο άρχισε δειλά δειλά να κατεβαίνει.Τα κοραλια έχουν αρχιση και ανοίγουν ευτυχώς το μόνο πρόβλημα τώρα είναι το πολύ μαγνήσιο (1500) σήμερα έκανα αλλαγή νερού μέτρησα αλλά είναι στα ίδια επίπεδα. Καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε άλλη μια αλλαγή νερού και μετρα αργότερα.

Με ποιάς εταιρίας το τέστ μετράς το Mg?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε άλλη μια αλλαγή νερού και μετρα αργότερα.

Με ποιάς εταιρίας το τέστ μετράς το Mg?

Το ασβεστιο το μετραω με API και το Mg με SALIFERT

Link to comment
Share on other sites

Η δικη μου γνωμη ειναι να κανεις μια αλλαγη νερου να μετρησεις το μαγνησιο και βλεπεις.Αν και πρεπει να ξερεις οτι αφου χρεισιμοποιεις το reef crystal δεν θα εχεις μεγαλες διακυμανσεις στις μετρησεις σου γιατι το αναπληρωνει.

Link to comment
Share on other sites

Τα προβληματα με το ασβεστιο και το μαγνησιο ξεπεραστηκαν (ευτυχως) και σας παρουσιαζω καινουργια φωτο με προσθηκη κιαλλου βραχου + καινουργιους κατοικους

ενα

Christmas Tree Coral θα ηθελα να μου πειτε εαν το εχω τοποθετηση καλα

και ενα Zebrasoma scopas

Link to comment
Share on other sites

και η καινούργια φώτο με τον νέο βράχο

Link to comment
Share on other sites

Αν θες δώσε μας περισσότερες πληροφορίες με τα βήματα που έκανες από τη στιγμή (19/5) που παρατήρησες ανισορροπία στις παραμέτρους του νερού σου.

Πόσο μαγνήσιο είχες τότε. Τι πρόσθετα έριχνες. Πόσο συχνά έκανες αλλαγές νερού. Χρησιμοποιείς R/O. Έχεις χρησιμοποιήσει άλλο αλάτι εκτός από το reef crystal και ότι άλλη πληροφορία νομίζεις ότι θα βοηθήσει εμάς αλλά κι εσένα στον εντοπισμό πιθανών λαθών και αποφυγή επανάληψης τους στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες δώσε μας περισσότερες πληροφορίες με τα βήματα που έκανες από τη στιγμή (19/5) που παρατήρησες ανισορροπία στις παραμέτρους του νερού σου.

Πόσο μαγνήσιο είχες τότε. Τι πρόσθετα έριχνες. Πόσο συχνά έκανες αλλαγές νερού. Χρησιμοποιείς R/O. Έχεις χρησιμοποιήσει άλλο αλάτι εκτός από το reef crystal και ότι άλλη πληροφορία νομίζεις ότι θα βοηθήσει εμάς αλλά κι εσένα στον εντοπισμό πιθανών λαθών και αποφυγή επανάληψης τους στο μέλλον.

Το μόνο που έκανα είναι αλλαγές νερού ανά 3 ημέρες. Έκανα 3 αλλαγές και μετά την 3 αλλαγή όλα καλά.Το μονό που χρησιμοποιησα ήταν το υγρό της Kent για μαγνήσιο.Το αλάτι ήταν το ίδιο και Α/Ο δεν έχω.

Link to comment
Share on other sites

έχω πρόβλημα με το zebrasoma ενω έτρωγε κανονικά και κολύμπαγε έπεσε ξαφνικά στην άμμο και άρχισε να σπαρταράει και δεν έχει σταματήσει μέχρι και τώρα τι του συμβαίνει?

Link to comment
Share on other sites

Κανε μετρησεις στο νερο,συνηθως ετσι αποτομα φταιει η αμμωνια.Μηπως εχεις ριξει καποιο φαρμακο σε υπερβολικη δοση?Ψαξου.

Link to comment
Share on other sites

Κανε μετρησεις στο νερο,συνηθως ετσι αποτομα φταιει η αμμωνια.Μηπως εχεις ριξει καποιο φαρμακο σε υπερβολικη δοση?Ψαξου.

Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν μετρήσεις αλλά όλα ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα.Τι άλλο μπορεί να φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Φίλοι μου το fox face που έχω έχει βγάλει κάτι κύστες στα δυο του πτερύγια να ανησυχώ? ισχύει ότι φεύγουν μόνες τους?

Link to comment
Share on other sites

Ick εννοεις;

όχι είναι κύστες σαν κρεατοελιές έχει στα δυο πλαϊνά πτερύγιά και στο επάνω. Αυτές που είναι στα πλαϊνά πτερύγια είναι μαύρες και αυτή που είναι στο επάνω πτερύγιο είναι κίτρινη όπως και το πτερύγιο. Σίγουρα δεν είναι Ick ξέρω να το αναγνωρίζω αλλά αυτό δεν ξέρω τι είναι καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

update

Έγινε επεξεργασία - cgrig1981
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...