Jump to content

Καινούργιο ενυδρείο


Mixalhs92

Recommended Posts

Αφου τα βραδια που ειναι κληστη η λαμπα και εχει και δροσια φτανω τους 31.Απο τοτε που εβαλα το θερμομετρο παντα εκη ειμαι.30-32,5

Το πρωι-μεσημερι εχει πολυ ζεστη;

Σκεφτομουν μηπως ανεβαινε η θερμοκρασια το μεσημερι και επειδη ειναι μεγαλο ενυδρειο να αργει να πεσει...

Link to comment
Share on other sites

Το πρωι χτες ειχε μπορω να πω αρκετη δροσια.Δεν κανει πολυ τραγικη ζεστη αν κ καπιες μερες εκανε.Αλα οταν ανεβενε πολυ η θερμοκρασια εσκαγα και εγω και εβαζα Aircodition οποτε λιγες οι φορες που ειχε πολυ ζεστη.

Link to comment
Share on other sites

τσεκαρισε τον μαρινα με καποιον αλλον απλο να δεις εαν δουλευει σωστα, εγω σημερα στα 700λιτρα ενυδρεια εχω 27 βαθμους κελσιου...

Link to comment
Share on other sites

Το ενα απο τα πιρανχα επητεθηκε στο ενα και φανηκε σαν να του εκοψε δαγκοματια στα πλαγια και με το που απομακρινθηκε εκανε το στομα του σαν να μασαγε κατι :rasp: .Μαλλονουν συχνα?Η Οχι? :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Το ενα απο τα πιρανχα επητεθηκε στο ενα και φανηκε σαν να του εκοψε δαγκοματια στα πλαγια και με το που απομακρινθηκε εκανε το στομα του σαν να μασαγε κατι :rasp: .Μαλλονουν συχνα?Η Οχι? :angry2:

ειναι συχνο φαινομενο σε μικρες ηλικιες.

δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

αλλα στα δικα σου ισως στο καινουριο ενυδρειο τους τεθηκε θεμα "αρχηγιας" ή "ιεραρχιας".

ή ακομα διεκδικουν το χωρο τους κ ειναι νευρικα..

Link to comment
Share on other sites

οπως σου ειπε και ο αντωνης μαλλον ειναι θεμα κυριαρχιας...στο ενυδρειο μου πολυ σπανια τσακωνοντουσαν...καποιοι τσακωμοι ειχαν γινει οταν τους αλλαξα ενυδρειο αλλα μετα ολα ο.κ.,να σε ρωτησω η δαγκωματια ηταν σε πτερυγιο η στο σωμα?

Link to comment
Share on other sites

Ητανε στην μεσι του ψαριου post-10007-1252615893_thumb.jpg καπου εκη οπυ εχει τα δυο μικρα πτεριγια.

Αποτι ομως προσεχα δεν πρεπει να κοπικε κανα κρες η πτεριγιο απο το ψαρι

Για το θερμομετρο εβαλα το κανονικο και διχνει 29 ενο το ηλεκτρονικο διχνει 31,5

Link to comment
Share on other sites

Ητανε στην μεσι του ψαριου post-10007-1252615893_thumb.jpg καπου εκη οπυ εχει τα δυο μικρα πτεριγια.

Αποτι ομως προσεχα δεν πρεπει να κοπικε κανα κρες η πτεριγιο απο το ψαρι

Για το θερμομετρο εβαλα το κανονικο και διχνει 29 ενο το ηλεκτρονικο διχνει 31,5

μην αγχωνεσε δεν υπαρχει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

το νερο απο τα ξυλα ειναι σαν τσαϊ!

δεν εξηγηται αλλιως..

εμενα σε καποια ενυδρεια μου αρεσει παντως, αλλα αν εχεις κ δυσκολα φυτα καλο ειναι να κανεις ποιο συχνες αλλαγες νερου μεχρι να φυγει το πολυ χρωμα.

με το φαγητο πως τα πανε?

τι ταιζεις?

Link to comment
Share on other sites

Δυο φορες την εβδομαδα γλοσα και ανα μια μερα πελετς με 43 πρωτεινη.

Χτεσ φαγαν γλοσσα. Ειναι ομως τρομαγμενα και κριβοντε σχεδον συνεχεια :thumbup:

απο τροφες δοκιμασε κ καλαμαρι κατεψυγμενο σε ροδελες. (ειναι αρκετα οικονομικο)

με τον καιρο θα σε συνηθισουν κ δεν θα κρυβονται.

ισως να μπορουσα να σου πω περισσοτερα για το στησιμο του ενυδρειου σου αλλα απο τις φωτο δεν βλεπω σχεδον τιποτα :P

Link to comment
Share on other sites

Εχω καποια μεροι που κροβντε καπος αλλα δεν μπορω να κανω και πολλα γιατι εχω παρει μοπανι ξυλα.

Τα φυτα...(δεν την παλεβουν)...Αλλα τα εχουν βγαλει τελειος απο την αμμο αλλα δεν πηραζω με το χερι τωρα για να μην τα στρεσαρω περισοτερο.Απο που μπορω να παρω μια τσιμπιδα ?(οχι ακριβα :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

απο τροφες δοκιμασε κ καλαμαρι κατεψυγμενο σε ροδελες. (ειναι αρκετα οικονομικο)

με τον καιρο θα σε συνηθισουν κ δεν θα κρυβονται.

ισως να μπορουσα να σου πω περισσοτερα για το στησιμο του ενυδρειου σου αλλα απο τις φωτο δεν βλεπω σχεδον τιποτα :P

Με τετοια διατροφη... γινομαι κι εγω ψαρι!!! :thumbup:

Περιμενουμε και καλυτερες φωτο!!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Απο που μπορω να παρω μια τσιμπιδα ?(οχι ακριβα :thumbup: )

δες εδω και εδω

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα ολα τα φυτα γιατι τα ειχαν κοματιασει και αλλα ειχαν ξεραθει.Αλαξα τα ξυλα και διμιουργησα κατι σαν σπυλια. :P Παντος κριβοντε εκη οταν θελουν

Στο ματι δεν ειναι ορεο το ενυδριο :thumbup: Θελω να βρω καποια ωραια μεγαλα ξυλα γιατι τα μοπανι δεν κανουν δουλια.δυσκολο να τα στισεις.Να ξανα βαλω φυτα η οχι?

Link to comment
Share on other sites

Εβγαλα ολα τα φυτα γιατι τα ειχαν κοματιασει και αλλα ειχαν ξεραθει.Αλαξα τα ξυλα και διμιουργησα κατι σαν σπυλια. :P Παντος κριβοντε εκη οταν θελουν

Στο ματι δεν ειναι ορεο το ενυδριο :thumbup: Θελω να βρω καποια ωραια μεγαλα ξυλα γιατι τα μοπανι δεν κανουν δουλια.δυσκολο να τα στισεις.Να ξανα βαλω φυτα η οχι?

Μιχαλη πρεπει να βρεις μια καλη ριζα μεγαλη με κλαδια. οπως του πιρανχοβιου (Τασου)

τα μοπανι δεν ειναι οτι καλυτερο οπως καταλαβες για κρυψωνες..

θα ειναι τελεια κ ας μην εχει καθολου φυτα.

προς το παρον κ με το νερο σου τοσο σκοτεινο μονο οι ανουμπιες θα αντεξουν.

Link to comment
Share on other sites

πιρανχας και φυτα λιγο δυσκολο να συνηπαρξουν στα κοινα μας ενυδρεια,ισως σε κανα 4000-5000 λιτρα ενυδρειο κατι να γινοταν...προσπαθησε να διακοσμησεις το ενυδρειο σου με ριζες τυπου magrooven που εχουν αρκετες διακλαδωσεις...

Link to comment
Share on other sites

μπελας θα σου ειναι τα φυτα αν ξαναβαλεις. θα τα κοψουν παλι και θα τα ξαναμαζευεις. κι εγω στο δικο μου τα εβγαλα ολα τα φυτα και προσθεσα ξυλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...