Jump to content

Καινούργιο ενυδρείο


Mixalhs92

Recommended Posts

Οταν βλεπου το χερι μου ερχοντε πανο να φανε :( .

Ολα πανε καλα :)

Την πετσα απο την γλοσσα την βγαζω?γιατι βγενει δυσκολα και αν δεν εχει προβλημα μην καθομαι και την βγαζω

Link to comment
Share on other sites

Οταν βλεπου το χερι μου ερχοντε πανο να φανε :) .

Ολα πανε καλα :thumbup:

Την πετσα απο την γλοσσα την βγαζω?γιατι βγενει δυσκολα και αν δεν εχει προβλημα μην καθομαι και την βγαζω

μην την βγαζεις. δεν χρειαζεται.

ολα καλα :(

Link to comment
Share on other sites

...Την πετσα απο την γλοσσα την βγαζω?γιατι βγενει δυσκολα και αν δεν εχει προβλημα μην καθομαι και την βγαζω
Δεν θα μπορουν να τη φανε.

Καλυτερα βαλε την τροφη στο μπλεντερ γιατι δεν κανει για τα δοντακια τους :(:)

Link to comment
Share on other sites

Θα σας αρεσε ενα ενυδριο με πιρανχα αν ειχε και καμια πετρα μεσα?Αμα βρω καμια μεγαλη πετρα και την πληνω μπορω να την βαλω στο ενυδριο?Πιστεβω θα διχνει ωραια αν εινε ωραια η πετρα και μεγαλη.

Έγινε επεξεργασία - Mixalhs92
Link to comment
Share on other sites

Θα σας αρεσε ενα ενυδριο με πιρανχα αν ειχε και καμια πετρα μεσα?Αμα βρω καμια μεγαλη πετρα και την πληνω μπορω να την βαλω στο ενυδριο?Πιστεβω θα διχνει ωραια αν εινε ωραια η πετρα και μεγαλη.

καταρχην εαν ειναι ασβεστολιθικη θα χαλασει το νερο σου επομενως τσαμπα ο κοπος σου με την Α/Ο για να φτιαξεις ιδανικο περιβαλλον για τα ψαρια σου...επισεις δεν ταιριαζει στο βιοτοπο των rdb, οπως το εχεις με ξυλα και φυτα( εαν δεν στα εχουν ξηλωσει) ειναι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

καταρχην εαν ειναι ασβεστολιθικη θα χαλασει το νερο σου επομενως τσαμπα ο κοπος σου με την Α/Ο για να φτιαξεις ιδανικο περιβαλλον για τα ψαρια σου...επισεις δεν ταιριαζει στο βιοτοπο των rdb, οπως το εχεις με ξυλα και φυτα( εαν δεν στα εχουν ξηλωσει) ειναι μια χαρα...

+1 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Το ενα απο τα πιρανχα εχει να φαει καιρο καπου στις 5-6 μερες (αυτο με το ενα ματι του που ειναι περιεργο απο τραυματισμο οταν ηταν ποιο μικρο υποθετω) και σημερα που ερηξα και γλοσσα ηταν το μονο που την αγνοουσε.

Γιατι ετση?Παντος κολημπει κανονικα και ειναι στην τσιτα εχει ψιλο παρει την δεξια μερια του ενυδριου για την παρτι του και πουλαει μουρι στα αλα ψαρια

Link to comment
Share on other sites

Το ενα απο τα πιρανχα εχει να φαει καιρο καπου στις 5-6 μερες (αυτο με το ενα ματι του που ειναι περιεργο απο τραυματισμο οταν ηταν ποιο μικρο υποθετω) και σημερα που ερηξα και γλοσσα ηταν το μονο που την αγνοουσε.

Γιατι ετση?Παντος κολημπει κανονικα και ειναι στην τσιτα εχει ψιλο παρει την δεξια μερια του ενυδριου για την παρτι του και πουλαει μουρι στα αλα ψαρια

το ψαρι αυτο που περιγραφεις ειναι θυληκο και σε ηλικια ειναι μεγαλυτερο απο τα αλλα ψαρια σου...οσον αφορα τη συμπεριφορα του για κοιτα μη γεννησει...

Link to comment
Share on other sites

το ψαρι αυτο που περιγραφεις ειναι θυληκο και σε ηλικια ειναι μεγαλυτερο απο τα αλλα ψαρια σου...οσον αφορα τη συμπεριφορα του για κοιτα μη γεννησει...

επισης εχω παρατηρησει οτι τα τραυματισμενα ψαρια απο μικρη ηλικια ειναι πιο νευρικα κ αγρια απο τα αλλα...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σκεφτομαι να κανω το ενυδριο μου κοινονικο η να βαλω ψαρια στα οποια θα μπορω να βαλω πολα φυτα μεσα.

Μου φαινετε πολυ αδειο το ενυδριο μονο με ξυλα και για αυτο μαλον θα τα δωσω τα πιρανχα. :ninja:

Σε περιπτωση που οντος τα δωσω ενδιαφερετε κανεις? :P (200 ευρω και τα 6 μαζι με τον πλεκο)Ειναι μια χαρα τα ψαρια απο τοτε που τα εχω παρει δεν εχουν καποιο προβλημα.

Τι μου προτινετε συμφονα με το πως περιγραφω οτι θελω να ειναι το ενυδριο?Σε ενα κοινονικο τι ψαρια θα μπορουσα να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω το ενυδριο μου κοινονικο η να βαλω ψαρια στα οποια θα μπορω να βαλω πολα φυτα μεσα.

Μου φαινετε πολυ αδειο το ενυδριο μονο με ξυλα και για αυτο μαλον θα τα δωσω τα πιρανχα. :ninja:

Σε περιπτωση που οντος τα δωσω ενδιαφερετε κανεις? :P (200 ευρω και τα 6 μαζι με τον πλεκο)Ειναι μια χαρα τα ψαρια απο τοτε που τα εχω παρει δεν εχουν καποιο προβλημα.

Τι μου προτινετε συμφονα με το πως περιγραφω οτι θελω να ειναι το ενυδριο?Σε ενα κοινονικο τι ψαρια θα μπορουσα να βαλω?

κιολας τα δινεις?...ασε να τα χαρεις λιγο καιρο!

Link to comment
Share on other sites

:P

Να ρωτησω το φυλτρο που θελω να το καθαρησω ποια πραματα θα καθαρησω?Στο εξωτερικο εχω το βιολογικο υλικο Ενα μπλε σφουγαρι και ενα ασπρο.Ολην την βιολογια που εχει κανει το φυλτρο την κραταει στο βιολογικο υλικο η και τα σφουγαρια?

Link to comment
Share on other sites

:P

Να ρωτησω το φυλτρο που θελω να το καθαρησω ποια πραματα θα καθαρησω?Στο εξωτερικο εχω το βιολογικο υλικο Ενα μπλε σφουγαρι και ενα ασπρο.Ολην την βιολογια που εχει κανει το φυλτρο την κραταει στο βιολογικο υλικο η και τα σφουγαρια?

τα βαρεθηκες κιολας?? :ninja:

παντως για τις ερωτησεις σου καλυτερα να ανοιξες νεο θεμα στην αναλογη κατηγορια.

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κανω το ενυδριο μου κοινονικο η να βαλω ψαρια στα οποια θα μπορω να βαλω πολα φυτα μεσα.

Μου φαινετε πολυ αδειο το ενυδριο μονο με ξυλα και για αυτο μαλον θα τα δωσω τα πιρανχα. :ninja:

Σε περιπτωση που οντος τα δωσω ενδιαφερετε κανεις? :P (200 ευρω και τα 6 μαζι με τον πλεκο)Ειναι μια χαρα τα ψαρια απο τοτε που τα εχω παρει δεν εχουν καποιο προβλημα.

Τι μου προτινετε συμφονα με το πως περιγραφω οτι θελω να ειναι το ενυδριο?Σε ενα κοινονικο τι ψαρια θα μπορουσα να βαλω?

κριμα ειναι να τα δωσεις. κι εγω εχω παντα την σκεψη να το κανω το ενυδρειο με φυτα, γρασιδι ψαρακια μικρα κοπαδια κτλ. αλλα οσο εχω τα πιρανχας δεν το βλεπω. μ αρεσουν πολυ και οσο μεγαλωνουν τα θαυμαζω περισσοτερο.

ασε που εχεις και τους αλλους γυρω που δεν τους αρεσουν τα πιρανχας και σου λενε συνεχως βαλε πολυχρωμα ψαρακια μεσα και φυτα ( τουλαχιστον σε μενα το λενε).καποια στιγμη θα γινει κι αυτο. αλλα προς το παρον οσο εχω τα πιρανχας δεν το αλλαζω.

Link to comment
Share on other sites

Κάντω όπως το δικό μου φυτεμένο με πιράνχας!Κρίμα είναι να τα δώσεις θα το μετανιώσεις μετά είναι σίγουρο. Βέβαια τα rb είναι λίγο κανίβαλοι :P

Πάρε μια ιδέα πώς λέω και δες και άλλα ενυδρεία απο μέλοι που έχουν πιράνχας

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...28580&st=60

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την κοκινιλα στο νερο παρα τις αλαγες που εχω κανει δεν εχει αλαξει τιποτα.

Εχετε καμια ιδεα?

Αλαγη κανω 60L .Το βαρελι που εχω ειναι 70L.Αλαγες κανω μονο με Α/Ο 50-50.

Τυρφη δεν βαζω για να μην το κανω ακομα ποιο κοκινο.Εξαλου και το PH με το KH ειναι σε καλα σταδια(ph7,6 kh4)

:excl:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την κοκινιλα στο νερο παρα τις αλαγες που εχω κανει δεν εχει αλαξει τιποτα.

Εχετε καμια ιδεα?

Αλαγη κανω 60L .Το βαρελι που εχω ειναι 70L.Αλαγες κανω μονο με Α/Ο 50-50.

Τυρφη δεν βαζω για να μην το κανω ακομα ποιο κοκινο.Εξαλου και το PH με το KH ειναι σε καλα σταδια(ph7,6 kh4)

:excl:

αν μπορουσες να αλλαξεις 200 λιτρα νερο θα εβλεπες οτι θα εφευγε η κοκκινιλα.

ειδικα αν το επαναλαμβανες 2-3 φορες.

με τα 60 λιτρα αλλαγης δεν μπορεις να δεις διαφορα.

παντως να ξερεις οτι τα ξυλα ηδη εχουν σταματησει να βγαζουν πολυ χρωμα...

δοκιμασε να βαλεις νερο απο α.ο. στο βαρελι 60 λιτρα κ νερο βρυσης αλλα 60 λιτρα σε μια καλη αλλαγη τουλαχιστον 120 λιτρων κ θα δεις διαφορα.

Link to comment
Share on other sites

αν μπορουσες να αλλαξεις 200 λιτρα νερο θα εβλεπες οτι θα εφευγε η κοκκινιλα.

ειδικα αν το επαναλαμβανες 2-3 φορες.

με τα 60 λιτρα αλλαγης δεν μπορεις να δεις διαφορα.

παντως να ξερεις οτι τα ξυλα ηδη εχουν σταματησει να βγαζουν πολυ χρωμα...

δοκιμασε να βαλεις νερο απο α.ο. στο βαρελι 60 λιτρα κ νερο βρυσης αλλα 60 λιτρα σε μια καλη αλλαγη τουλαχιστον 120 λιτρων κ θα δεις διαφορα.

:excl::excl: συμφωνω με τον αντωνη με 60 λιτρα αλλαγη δεν κανεις τιποτα και με τα 30 λιτρα απο Α/Ο παλι δεν μαλακωνεις το νερο γιατι η τιμη του ph 7,6 πρεπει να ειναι του δικτυου σου και οχι αποτελεσμα της Α/Ο, κανε αυτο που σου λεει ο αντωνης με νερο απο το δικτυο και θα δεις διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...