Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλησπερα...θα ηθελα να κανω 2 ερωτησουλες..πρωτον αν ειναι ανησυχητικο το οτι τα περιττωματα 2-3 κιχλιδων μου κρεμονται(4εκατοστα περιπου)απο την κοιλια τους πανω απο 20 λεπτα...και δευτερον εχω παρατηρησει μερικες φορεσ οτι καποια απο τα ψαρια κατεβαινουν στον πυθμενα και κανουν βουτιες στα πλαγια σαν να ξυνονται στην αμμο?ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω..συγνωμη και για τις αστειες ερωτησεις..

Να σε ρωτήσω,τα ψαρια το προηγούμενο διάστημα είχαν όρεξη?Μηπως κρυβόταν?Εδειχναν σαν να θέλουν να βγάλουν κατι απο το στόμα τους?

Link to comment
Share on other sites

Κρεμονται σαν μια λεπτη διαφανη κλωστη,σαν πετονια, η το χρωμα τους ειναι σκουρο,κανονικο;

Link to comment
Share on other sites

Ερωτήσεις:

1) Τι χρώμα έχουν τα κακάκια τους? (όπως ρώτησε και ο Dias)

2) Κάθε πότε και πόσο ταΐζεις?

3) Τα συγκεκριμένα ψάρια είναι πιο λαίμαργα από τα άλλα?

4) Έχεις δει άλλες διαφορές στην συμπεριφορά τους?

5) Θέλω φωτογραφίες καθαρές των ψαριών όταν είναι στην ιδιαίτερη αυτή κατάσταση.

Μέχρι να μπορείς να μας απαντήσεις, κάνε μία αλλαγή νερού 40-50% (πάντα προετοιμασμένο) και ρίξε την προληπτική δόση του ΕΚΤΟΖΟΝ.

Link to comment
Share on other sites

Mια φωτογραφια ωποσδηποτε,αν και δεν νομιζω να ειναι κατι........ειδικα για τα afra που αν ειναι κυριαρχα ειναι πολυ λαιμαργα και τρεχουν καθε φορα να φανε τον αγλεωρα..................... :)

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους..αν και καθυστερημενα ας απαντησω σε καποιες απο τις ερωτησεις..

1 πρωτα απο ολα γενικα τα ψαρια εχουνε πολυ ορεξη..

2 δεν κρυβονται και πολυ στις πετρες ειδικα τα αφρα...

3 οσο αφορα τα περιττωματα τους ειναι χρωματος κοκκινο..μερικες φορες καθως κρεμονται παρατηρω οτι δεν ειναι μια συνεχης γραμμη απο κοκκινο αλλα υπαρχουν και καποια μικρα διαφανη μερη(ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω)

4 τα ταιζω καθε μερα και η ποσοτητα που βαζω ειναι τοση ωστε να μην μενει και να τρωγεται γρηγορα..

5 ολα τα ψαρια ειναι το ιδιο λαιμαργα

6 οσο αφορα την αλλαγη συμπεριφορας δεν εχω παρατηρησει κατι ανησυχητικο...

7 σημερα θα κανω και νεα αλλαγη και θα σας ενημερωσω αν ειναι ολα καλα...το εκτοζον πρεπει να το βαλω?τι ακριβως κανει?

Link to comment
Share on other sites

Τάισε κανένα τριήμερο μόνο spirulina flakes για να δούμε μετά την ποιότητα των περιττωμάτων.

:D

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους..αν και καθυστερημενα ας απαντησω σε καποιες απο τις ερωτησεις..

1 πρωτα απο ολα γενικα τα ψαρια εχουνε πολυ ορεξη..

2 δεν κρυβονται και πολυ στις πετρες ειδικα τα αφρα...

3 οσο αφορα τα περιττωματα τους ειναι χρωματος κοκκινο..μερικες φορες καθως κρεμονται παρατηρω οτι δεν ειναι μια συνεχης γραμμη απο κοκκινο αλλα υπαρχουν και καποια μικρα διαφανη μερη(ελπιζω να καταλαβατε τι εννοω)

4 τα ταιζω καθε μερα και η ποσοτητα που βαζω ειναι τοση ωστε να μην μενει και να τρωγεται γρηγορα..

5 ολα τα ψαρια ειναι το ιδιο λαιμαργα

6 οσο αφορα την αλλαγη συμπεριφορας δεν εχω παρατηρησει κατι ανησυχητικο...

7 σημερα θα κανω και νεα αλλαγη και θα σας ενημερωσω αν ειναι ολα καλα...το εκτοζον πρεπει να το βαλω?τι ακριβως κανει?

Θα συμφωνήσω με τον Σωκράτη.Θυμισε μου παρακαλώ ποια τροφή-ές τους δίνεις. :D

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τον Σωκράτη.Θυμισε μου παρακαλώ ποια τροφή-ές τους δίνεις. :D

Δημήτρη κοίτα εδώ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=299550

:angry2:

Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησες μήπως η κοιλια τους είναι και λίγο φουσκωμένη; :D

στο ενα απο τα αφρα μου φανηκε λιγο φουσκωμενη προς τα κατω,οχι πλαγια...αλλα οπως ειπα και στα προηγουμενα ποστ η διαθεση του ειναι μια χαρα οπως και η ορεξη του.. :angry2:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι κάτι το ανησυχητικό αλλα θα πρέπει να έχουν δυσκοιλιότητα. Μπορείς να τα γιατρέψεις με το να τα αφήσεις χωρίς φαΐ περίπου 4-5 μέρες και μετά να βράσεις (εμείς στην κύπρο το λέμε μπιζέλι) αρακά, αν κάνω λάθος να με διορθώσει ο Σωκράτης στην ονομασία η κάποιος άλλος Κύπριος, να βγάλεις την φλούδα όταν κρυώσει και να τα ταΐσεις 2-3 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

και δεν εχουνε προβλημα που θα μεινουνε τοσες μερες νηστικα?και δεν θα εχουνε προβλημα που θα φανε ολα η μονο καλο θα τους κανει?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους και καλη χρονια να εχουμε...μερες εχω να ποσταρω..ευκαιρια βρηκα σημερα για να σας μοιρασω και την σκεψη μου για αλλαγη του setup του ενυδρειου μου..σκεφτομαι να αγορασω λευκες μεγαλες πετρες(βοτσαλα) και να αντικαταστησω της λαβας που εχω...με την αλλαγη των χρωματων στις πετρες υπαρχει περιπτωση να αλλαξουνε και τα χρωματα σε καποια απο τα ψαρια?δηλαδη να γινουνε πιο εντονα?

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους και καλη χρονια να εχουμε...μερες εχω να ποσταρω..ευκαιρια βρηκα σημερα για να σας μοιρασω και την σκεψη μου για αλλαγη του setup του ενυδρειου μου..σκεφτομαι να αγορασω λευκες μεγαλες πετρες(βοτσαλα) και να αντικαταστησω της λαβας που εχω...με την αλλαγη των χρωματων στις πετρες υπαρχει περιπτωση να αλλαξουνε και τα χρωματα σε καποια απο τα ψαρια?δηλαδη να γινουνε πιο εντονα?

Για ποιο λογο να το κανεις; :welcome:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου λιγο Γιωργο...

Πραγματικα εχεις πιο σημαντικα πραγματα να κανεις....

Το ενυδρειο σου ειναι πολλα λιτρα επειδη εχει υψος αλλα μονο 1 μετρο μηκος.Εσυ εχεις μεσα.. labs,afra,tropheus και ps.acei αν δεν κανω λαθος.Συν οτι δεν εχεις χαρεμια........(στα Mbuna τουλιχιστον πρεπει)

Κατσε και σκεψου ποια 2 ειδη σου αρεσουν φτιαξε δυο χαρεμια(1αρσ+3-4θυλ.) για το καθε ειδος και μεινε ετσι.Εγω σου προτεινω labs+afra.

Μην σκεφτεσαι για αλλαγες στο aquascape οταν δεν εχεις ακομα φτιαξει την τελικη σου συνθεση.......!!!

Ευχομαι να κανεις το σωστο !!

Καλη συνεχεια :welcome:

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λογο να το κανεις; ;)

γιατι απλα φιλε βαγγελη, οπως μου ειχανε πει τα παιδια στην αρχη οι λαβας ειναι πιο επικινδυνες για τραυματισμους ...και δεν ειναι και ασβεστολιθικες...οσο για το αφρα ειναι μια χαρα πλεον... :welcome:

Link to comment
Share on other sites

γιατι απλα φιλε βαγγελη, οπως μου ειχανε πει τα παιδια στην αρχη οι λαβας ειναι πιο επικινδυνες για τραυματισμους ...και δεν ειναι και ασβεστολιθικες...οσο για το αφρα ειναι μια χαρα πλεον... :welcome:

Αφου θα το κανεις πιασε και τα ψαρια που πρεπει να φυγουν.

Εννοω οτι με αφορμη την αλλαγη στο setup μπορεις να φτιαξεις και την ψαροσυνθεση.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ακου λιγο Γιωργο...

Πραγματικα εχεις πιο σημαντικα πραγματα να κανεις....

Το ενυδρειο σου ειναι πολλα λιτρα επειδη εχει υψος αλλα μονο 1 μετρο μηκος.Εσυ εχεις μεσα.. labs,afra,tropheus και ps.acei αν δεν κανω λαθος.Συν οτι δεν εχεις χαρεμια........(στα Mbuna τουλιχιστον πρεπει)

Συγγνωμηηηηη οχι tropheus μπερδευτηκα :lmao::lmao: Τωρα το ειδα οτι δεν εχεις...!!!

Ομως τα αλλα ισχυουν :P

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

καλησπερα σε ολους...εχω να κανω 1-2 ερωτησουλες

1.σε ποσο καιρο παιρνουνε οι κιχλιδες το τελικο τους μεγεθος?τα 2 μικρα λαμπιντο και το μικρο αφρα μεσα σε 5 μηνες αντε να εχουνε μεγαλωσει 1-1,5 εκατοστο το πολυ..ειναι φυσιολογικο?

2.οσο αφορα το χρωμα?ποτε θα δω τον τελικο τους χρωματισμο?πχ το ενα αφρα εχει πολυ πιο εντονο χρωμα απο το αλλο..μηπως υπαρχει καμια βιταμινη που θα μπορεσω να ριξω και για να βοηθησει?

3.διαβασα καποια αρθρα εδω μεσα για το αν πρεπει να ριχνουμε βακτηρια κατα την αλλαγη αλλα δεν εβγαλα ακρη..αλλοι ειναι υπερ αλλοι οχι..τελικα τι ειναι προτιμοτερο?

αυτα τα λιγα..ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

καλησπερα και παλι..εχω 1-2 ερωτησεις και ειπα να τις κανω σε αυτο το θεμα για να μην ανοιγω νεο

πρωτα απο ολα το ενυδρειο το εχω 7 μηνες...τα φιλτρα δεν τα εχω καθαρισει μιας και η ροη του νερου ειναι πολυ καλη..το αφηνω ακομα η πρεπει να το καθαρισω?

επισης μου καηκε μια λαμπα απο το φωτισμο..τετοιες λαμπες μπορω να βρω μονο σε καταστηματα με ειδη ενυδρειου η ειναι κοινες λαμπες?τι πρεπει να προσεξω>?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και παλι..εχω 1-2 ερωτησεις και ειπα να τις κανω σε αυτο το θεμα για να μην ανοιγω νεο

πρωτα απο ολα το ενυδρειο το εχω 7 μηνες...τα φιλτρα δεν τα εχω καθαρισει μιας και η ροη του νερου ειναι πολυ καλη..το αφηνω ακομα η πρεπει να το καθαρισω?

επισης μου καηκε μια λαμπα απο το φωτισμο..τετοιες λαμπες μπορω να βρω μονο σε καταστηματα με ειδη ενυδρειου η ειναι κοινες λαμπες?τι πρεπει να προσεξω>?

Νομίζω οτι θα μπορούσε ύστερα από τόσους μήνες να το ανοίξει να αλλάξει και το ενυδρειακό βαμβάκι και να το καθαρίσεις λίγο επαναλαμβάνω λίγο.Οσον αφορά τη λάμπα , τι λάμπα έιναι dayl;ight για παράδειγμα;Ανάλογα τι λάμπα είναι Kelvin και watt θα την αναζητήσεις.

:)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...