Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

Θα ακουσουμε και τους Στρατο-Σωκρατη αλλα σου λεω να μην παρεις κατευθειαν τα αλλα 2 labido.

Για αρχη δωσε τα auratus.......................

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

λοιπον παμε τωρα να πουμε και κατι αλλο...τα ψαρια πως θα τα πιασω?βαζω μεσα την αποχη και αυτα εξαφανιζονται στις τρυπες... :blink:

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν εχω καταφερει ακομα να βγαλω τα απο μεσα...με το που βλεπουνε αποχη κρυβονται...τλσπντν θα τα καταφερω που θα παει...αυτο που θα ηθελα να σας ρωτησω ειναι ποσες φορες την ημερα να ταιζω τις κιχλιδες μου..μια η δυο?

Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι με νεες μετρησεις..εχουμε και λεμε

ph (stick esha-7,6.test api 8-8,2)

no2 0 (test esha)

no3 30-40 (test esha)

nh3/nh4 0 (test sera)

gh >7 (stick esha)

kh 8-9 (stich esha)

απο οτι βλεπετε τα νιτρικα ειναι λιγο ανεβασμενα και δεν ξερω τον λογο..το χρωμα στο τεστ ηταν αναμεσα στο 25-50 γιαυτο και εγραψα περιπου..

λοιπον πως ειναι οι μετρησεις?ηρθε η ωρα για την αλλαγη νερου και την καθιερωμενη ρουτινα η οχι ακομα?απλα να σας υπενθυμισω οτι απο 4σεπτεμβριου εχω μηδενικα no2 nh3/nh4...τα νιτρικα ξεκινησαν με 10 ανεβηκαν 25 και τωρα αυτη την ανοδο..περιμενω τις συμβουλες σας.. :)

Link to comment
Share on other sites

να μαι παλι με νεες μετρησεις..εχουμε και λεμε

ph (stick esha-7,6.test api 8-8,2)

no2 0 (test esha)

no3 30-40 (test esha)

nh3/nh4 0 (test sera)

gh >7 (stick esha)

kh 8-9 (stich esha)

απο οτι βλεπετε τα νιτρικα ειναι λιγο ανεβασμενα και δεν ξερω τον λογο..το χρωμα στο τεστ ηταν αναμεσα στο 25-50 γιαυτο και εγραψα περιπου..

λοιπον πως ειναι οι μετρησεις?ηρθε η ωρα για την αλλαγη νερου και την καθιερωμενη ρουτινα η οχι ακομα?απλα να σας υπενθυμισω οτι απο 4σεπτεμβριου εχω μηδενικα no2 nh3/nh4...τα νιτρικα ξεκινησαν με 10 ανεβηκαν 25 και τωρα αυτη την ανοδο..περιμενω τις συμβουλες σας.. :)

Κατά την γνώμη πιστεύω ουι πρέπει να κάνεις αλλαγή.Να μετρήσεις με υγρά τεστ το gh ,kh και ph να δούμε ακριβώς που είμαστε - αυτό θα γίνει πριν την αλλάγή- και τότε ανάλογα θα μπούν καi τα διάφορα ,ενυδρειακό αλάτι ,σόδα κατά την αλλαγή.

:glare:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους...αρα δευτερα με το καλο θα παω να παρω υγρα τεστ gh-kh(της api να παρω?) μιας και για ph εχω της api,ενυδρειακο αλατι και τριτη λογικα θα κανω την 1η μου αλλαγη..αφου μετρησουμε πρωτα..τα νιτρικα δεν κανουν κακο που ανεβηκαν τοσο?

φιλικα

γιωργος

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους...αρα δευτερα με το καλο θα παω να παρω υγρα τεστ gh-kh(της api να παρω?) μιας και για ph εχω της api,ενυδρειακο αλατι και τριτη λογικα θα κανω την 1η μου αλλαγη..αφου μετρησουμε πρωτα..τα νιτρικα δεν κανουν κακο που ανεβηκαν τοσο?

φιλικα

γιωργος

Οτι νομίζεις να πάρεις ,υπάρχουν αρκετές εταιρειες ,τώρα αν έχεις μιας συγκεκριμένης εταιρείας συνέχισε με αυτή.Οταν αλλάξεις νερό τα no3 θα πέσουν .

:)

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν θα κανω σημερα την αλλαγη νερου αλλα δευτερα..πηρα σημερα υγρα τεστ για kh gh της api αλλα δεν βρηκα το συγκεκριμενο ενυδρειακο αλατι που μου ειχατε προτεινει...αρα νεες συμβουλες σας την δευτερα..ισως βγαλω και καποιες πετρες για να πιασω τα auratus

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους...λοιπον ηταν να κανω το τεστ gh kh της api αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη απο τις οδηγιες..μπορει να με βοηθησει καποιος που εχει το ιδιο?

Link to comment
Share on other sites

τελικα καταφερα και τις μετεφρασα τις οδηγιες χρησεως..το ΚΗ ειναι 8..το gh ομως με μπερδεψε λιγο..το τεστ λεει οτι το gh θα ειναι τοσο οσο οι σταγονες που θα βαλω στο τεστ ωστε να γινει το χρωμα απο πορτοκαλι πρασινο..το παραξενο ειναι οτι με την 1η σταγονα δεν μου βγαζει πορτοκαλι αλλα ανοιχτο κιτρινο..και για να γινε ιπρασινο εριξα 15 σταγονες..λογικα το 2ο τεστ το εκανα λαθος..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μια συνοψη με τις μετρησεις...

ph 8-8,2

gh 17(μαλλον το εκανα σωστα τωρα με τη βοηθεια του vagos)

kh 8

no2 0

no3 35-45

nh4/nh5 0

περιμενω τωρα τις συμβουλες σας για τις επομενες κινησεις μου..

1να την κανω την αλλαγη?αν ναι ποσο %?

2 ριχνω μαγειρικη σοδα-ενυδρειακο αλατι?αν ναι ποσο?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω σωστα το εκανες αλλα κοιτα και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=24892

χαιρομαι τοτε... :) οσο για την αλλαγη επειδη δεν εχω κουβα μεγαλης χωρητικοτητας σκεφτομαι να χρησιμοποιησω ενα κουβα που εβαζα την ξηρα τροφη της σκυλας μου οταν ηταν στη ζωη..να το καθαρισω μονο με νερο η μπορω και με σαπουνι χεριων για να φυγει η πολλη βρωμια?να φανταστω απαγορευεται το σαπουνι ετσι?απλα δεν ξερω αν με το αφθονο νερο καθαρισει οπως πρεπει..

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

Ειναι ενα ρισκο.

Αναλογα και τη κατασταση του κουβα, αν εχουν ανοιξει ποροι και εχουν μπιε μεσα τριματα τροφης κλπ.

Αν ειναι σε καλη κατασταση, θα ετριβα με νερο και το χερι να ξεπλυθει καλα απο τριματα κλπ και μετα θα του εκανα μια απολυμανση με νερο και χλωρινη σκετη πρασινη (μιξη 9 προς 1) θα το αφηνα με το διαλυμα1-2 ωρες και μετα θα ξεπλενα καλα και θα το γεμιζα με νερο και αντιχλωριο 5πλη δοση θα το αφηνα παλι 1-2 ωρες και θα ξεπλενα παλι μεχρι να μη μυριζει χλωριο.

Πιο πολλα θα κοστισουν τα νερα-χλωρινες-αντιχλωριο παρα να παρεις ενα καινουριο κουβα :)

Link to comment
Share on other sites

ισως να εχεις δικιο φιλε σπυρο..αυριο θα παω σε κανενα πρακτικερ μηπως βρω κανενα 50λιτρο...τωρα απο μαγειρικη σοδα η ενυδρειακο αλατι βαζω τιποτα η ειναι καλες οι τιμες νερου?

Link to comment
Share on other sites

ισως να εχεις δικιο φιλε σπυρο..αυριο θα παω σε κανενα πρακτικερ μηπως βρω κανενα 50λιτρο...τωρα απο μαγειρικη σοδα η ενυδρειακο αλατι βαζω τιποτα η ειναι καλες οι τιμες νερου?

Για Malawi καλες τις βλεπω τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

ισως να εχεις δικιο φιλε σπυρο..αυριο θα παω σε κανενα πρακτικερ μηπως βρω κανενα 50λιτρο...τωρα απο μαγειρικη σοδα η ενυδρειακο αλατι βαζω τιποτα η ειναι καλες οι τιμες νερου?
Αν θες τοσα πολλα λιτρα, κοιτα και στην ΝΙκητα στην αγορα του Πειραια (αν περνας) εχει βαρελια σαν το δικο μου καταλληλο για τροφιμα νερο κλπ

Πες για ελιες και θα καταλαβουν.

Πρεπει να εχει φυσικα και αλλου αλλα δεν ξερω να σου πω

Τα 60 λιτρα γυρω στα 17-20 εβρω.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνεις μια αλλαγή 25-30 % .Θύμησε που μένεις αν θέλεις βέβαια και έχεις τόση ψηλή gh.Αν αυτές τις μετρήσεις τις έχεις από το νερό της βρύσης ΔΕΝ χρειάζεται να ρίξεις σόδα ή ενυδρειακό αλάτι.

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

αθηνα μενω συγκεκριμενα στο γαλατσι..το νερο εννοειται ειναι απο νερο βρυσης πρωτου μπει στο ενυδρειο...εκτος αν με ρωτατε κυριε σωκρατη κατι αλλο και καταλαβα λαθος...

Link to comment
Share on other sites

αθηνα μενω συγκεκριμενα στο γαλατσι..το νερο εννοειται ειναι απο νερο βρυσης πρωτου μπει στο ενυδρειο...εκτος αν με ρωτατε κυριε σωκρατη κατι αλλο και καταλαβα λαθος...

Αυτο ρωτώ ,οπότε με τις παραμέτρους που έχει το νερό βρύσης όπως 'εγραψα πιο πάνω δεν ρίχνεις σόδα ή ενυδρειακό αλάτι.

:)

Link to comment
Share on other sites

Τα ερωτήματα του φίλου μας diamantis μεταφέρθηκαν εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32014

:)

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα εκανα την 1η μου αλλαγη..αφου αφαιρεσα το 30% δηλαδη περιπου 70 λιτρα,γεμισα ενα μεγαλο βαρελι με νερο απο την βρυση και μαζι με την καταλληλη ποσοτητα αντιχλωριου το αφησα 2 ωρες και μετα το προσθεσα στο ενυδρειο..καθαρισα οσο μπορουσα και τον βυθο και εκανα μια μικρη αλλαγη στο setup του ενυδρειου μετα απο προτροπη του vagos :) ..να και η φωτογραφια.

geo2.jpg

εβγαλα τις πετρες στο κεντρο και αποφασισα να βαλω την βαλνισιερα που ειχα και να βαλω αλλη μια γιγαντιαια αν βρω φυσικα..επισης σκεφτομαι να αλλαξω φοντο,καθαρισα το ασπρο φιλτρο του 2217 και αφαιρεσα αν και καθυστερημενα τον ανθρακα.επισης παιδευτηκα 2 ωρεσ περιπου και παλι δεν καταφερα να βγαλω τα auratus.αν και εχουνε ηρεμησει λιγο..θα προσπαθησω παλι στην επομενη αλλαγη ας παμε στις ερωτησεις μας τωρα..

1.καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγη?και ποσο τις 100%?

2.buffer-βακτηρια να φανταστω δεν ξαναβαζω σωστα?

3.πλεον εκτος απο αλλαγες νερου μετρησεις καθε ποτε πρεπει να κανω?

4.τιποτα βιταμινεσ μπορω να παρω για τις κιχλιδες μου?

5.τι χρωμα φοντο θα πηγαινε στο ενυδρειο μου?τι μου προτεινετε?

6.τα ιχνοστοιχεια που εβαζα να τα ξαναβαλω η οχι?

αυτα τα λιγα..ελπιζω να ειμαι σε καλο δρομο οσο αφορα το στησιμο..οταν βαλω και την βαλνισιερα και αλλαξω το φοντο θα κανω και την δικη μου παρουσιαση..

φιλικα

Γιωργος

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σημερα εκανα την 1η μου αλλαγη..αφου αφαιρεσα το 30% δηλαδη περιπου 70 λιτρα,γεμισα ενα μεγαλο βαρελι με νερο απο την βρυση και μαζι με την καταλληλη ποσοτητα αντιχλωριου το αφησα 2 ωρες και μετα το προσθεσα στο ενυδρειο..καθαρισα οσο μπορουσα και τον βυθο και εκανα μια μικρη αλλαγη στο setup του ενυδρειου μετα απο προτροπη του vagos :) ..να και η φωτογραφια.

geo2.jpg

εβγαλα τις πετρες στο κεντρο και αποφασισα να βαλω την βαλνισιερα που ειχα και να βαλω αλλη μια γιγαντιαια αν βρω φυσικα..επισης σκεφτομαι να αλλαξω φοντο,καθαρισα το ασπρο φιλτρο του 2217 και αφαιρεσα αν και καθυστερημενα τον ανθρακα.επισης παιδευτηκα 2 ωρεσ περιπου και παλι δεν καταφερα να βγαλω τα auratus.αν και εχουνε ηρεμησει λιγο..θα προσπαθησω παλι στην επομενη αλλαγη ας παμε στις ερωτησεις μας τωρα..

1.καθε ποτε πρεπει να κανω αλλαγη?και ποσο τις 100%?

2.buffer-βακτηρια να φανταστω δεν ξαναβαζω σωστα?

3.πλεον εκτος απο αλλαγες νερου μετρησεις καθε ποτε πρεπει να κανω?

4.τιποτα βιταμινεσ μπορω να παρω για τις κιχλιδες μου?

5.τι χρωμα φοντο θα πηγαινε στο ενυδρειο μου?τι μου προτεινετε?

6.τα ιχνοστοιχεια που εβαζα να τα ξαναβαλω η οχι?

αυτα τα λιγα..ελπιζω να ειμαι σε καλο δρομο οσο αφορα το στησιμο..οταν βαλω και την βαλνισιερα και αλλαξω το φοντο θα κανω και την δικη μου παρουσιαση..

φιλικα

Γιωργος

Ολα καλα :glare:

Μην ριχνεις τιποτα εφοσον εχεις αυτες τις τιμες στο νερο σου.

Για τις αλλαγες βρες εσυ μια ρουτινα που σε βολευει....

Εγω ας πουμε αλλαζω το 20% καθε Κυριακη.Μετρησεις πριν απο την αλλαγη νερου.

Απο βιταμινες sera fishtamin μπορεις να παρεις.Τις ριχνεις στις αλλαγες.

Θα εβαζα γκρι φοντο.Πιστευω θα ταιριαζει με τις σκουρες πετρες σου.Οπως ειπες και αλλη μια valisneria.

Αφου τα εχεις τα ιχνοστοιχεια ριχνε τα μεχρι να σου τελειωσουν.Δε χρειαζεται να ξαναπαρεις ομως...

ps.Τα auratus ειναι σημαντικο να βγουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...