Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

της api ειναι και αυτο?

Αυτό είναι αν θα πάρεις της api

http://aquariumpharm.com/Products/Product.aspx?ProductID=75 , 7.4 - 8.8 ph

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο νεες μετρησεις εχουμε τις εξης τιμες

ΝΟ3 10(με στικακια της ESHA)

NO2 0( >> )

GH 8( >> )

KH 6( >> )

NH3/NH4 0.(με υγρο τεστ της SERA)

παμε τωρα και στο ph..με τα στικακια το αποτελεσμα ηταν 7,4 και με το υγρο τεστ της api....καλυτερα να μου πειτε εσεις..σας παραθετω φωτογραφιες με φως και χωρις με φλας και χωρις..αν τωρα βγαλετε ακρη καλως..αν οχι βλεπω να παιρνω ηλεκτρονικο :thumbup:

58945832.th.jpg95947593.th.jpg30748464.th.jpg72786972.th.jpg...

1 ποσο νομιζετε ειναι το ph?

2 η θερμοκρασια ειναι σταθερα στους 27..χρειαζεται χαμηλοτερη?

3 αλλαγη νερου που συνεπαγεται καθαρισμος βυθου ποτε μου προτεινετε να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Τα στικ της esha κατά καιρούς τα έχω χρησιμποιήσει απλώς για νε έχω μια γρήγορη και εύκολη μέτρηση.Είναι γεγονός λοιπόν οτι στο ph δεν τα πάει τόσο καλά αλλά στη gh και kh θα έλεγα οτι πάει καλά.

Το ph σου είναι μια χαρά.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι τοτε...αρα ξεχναμε την σοδα και το buffer για ανοδο του ph...απο βακτηρια μου ειπατε να μην ξαναβαλω..οπως και ιχνοστοιχεια θα βαλω κατα την αλλαγη..

1 ποτε ομως μπαινω σε ρουτινα ωστε να κανω τις αλλαγες νερου κλπ κλπ?

2 το ενυδρειο θεωρειται στρωμενο πλεον?

3 την θερμοκρασια να την ριξω στους 25-26 η καλη ειναι και στους 27?

4 οσο αφορα την ποσοτητα τροφης..συνεχιζω να ταιζω μια φορα την ημερα σε μικρες ποσοτητες?

σας κουρασα παλι το ξερω :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

χαιρομαι τοτε...αρα ξεχναμε την σοδα και το buffer για ανοδο του ph...απο βακτηρια μου ειπατε να μην ξαναβαλω..οπως και ιχνοστοιχεια θα βαλω κατα την αλλαγη..

1 ποτε ομως μπαινω σε ρουτινα ωστε να κανω τις αλλαγες νερου κλπ κλπ?

2 το ενυδρειο θεωρειται στρωμενο πλεον?

3 την θερμοκρασια να την ριξω στους 25-26 η καλη ειναι και στους 27?

4 οσο αφορα την ποσοτητα τροφης..συνεχιζω να ταιζω μια φορα την ημερα σε μικρες ποσοτητες?

σας κουρασα παλι το ξερω :P

1.Την κυριακή θα μας πείς πόσες μέρες έχει κλείσει το ενυδρείο απο τότε που μετράς μόνο ΝΟ3.

2.Είναι στρωμένο.

3.και 26 να πας δεν έχεις πρόβλημα.

4.Μπορείς να το κάνεις και 2 φορές ή και 3 αλλά πάντα ποσότητα που τα ψάρια σε 1-2 λεπτά την τρώνε και μια μέρα τη βδομάδα να μην ταίσεις καλό τους κάνει.Να προσέχεις πάντα τη ποσότητα της τροφής.Εσύ θα κρίνεις βλέποντας και τον αριθμό των ψαριών και πώς τρώνε τα ψάρια σου.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορά τη σόδα ( μην χρησιμοποιείς buffer αφού πηγες στη σόδα) αυτό θα εξαρτηθεί απο τις μετρήσεις που θα έχεις κατά καιρούς.Η σόδα θα σου ανεβάσει και το kh το οποίο θα έλεγα οτι θα ήταν καλά να φτάσει και το 8.

Επίσης και η gh και αυτή μπορεί να ανέβει και πιο πάνω απο 10-12.Τη gh θα την ανεβάσουμε κάνοντας χρήση ενυδρειακού αλατιού.Θα τα πούμε αναλυτικά όταν θα έλθει ή ωρα της αλλαγής νερού,μην αγχώνεσσι ,απόλαυσε τις αφρικάνες σου :P

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

λοιπον την κυριακη θα εχω 1 μηνα και 4 μερες μετρησεων(μαζι με το no3 μετρουσα και ολα τα αλλα)..συνολικα εκανα 8 μετρησεις και οι τιμες ΝΟ3 ειχαν ως εξης..0-25-25-10-25-10-10(υπολογιστε 25αυγουστου ανα 4 μερες).οσο αφορα το φαι ριχνω μεσα περιπου 20-25 ΄΄μπιλακια΄΄ και τα κατασπαραζουνε σε 2 δευτερολεπτα..γινεται σφαγη με λιγα λογια και δεν μενει ουτε για δειγμα..αρα να βαζω αυτη την ποσοτητα 2 φορες την ημερα πχ?ειναι καλα?

επισης να σας πω οτι το ph δεν το ανεβασα καπως εγω..σοδα δεν εχω χρησιμοποιησει ακομα και δεν ξερω αν και ποσο πρεπει για να ανεβασω το kh..αν πρεπει μπορει να μας το πει ο κυριος στρατος..τελος θα ηθελα να ρωτησω σε ποσο καιρο μια κιχλιδα παιρνει το τελικο μεγεθος της?και ποσο ειναι αυτο?πχ τα μικρα labidochromis species ποσα εκατοστα γινονται?

τελος οι ερωτησεις για σημερα..αυριο παλι :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

να σας θυμισω το λαθος που ειχα κανει στην αρχη και οτι το ενυδρειο μεσα εχει εδω και 25 μερες 10αφρικανες..

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

χτες μετα απο καμια βδομαδα βγηκε η εγκυμονουσα και εφαγε λιγο..απο οτι καταλαβα το φουσκωμα που ειχε κατω απο το στομα υποχωρησε..λετε να γεννησε?αν γεννησει δεν υπαρχει περιπτωση το φιλτρο να ρουφηξει τα νεογεννητα?

Link to comment
Share on other sites

....οπως και ιχνοστοιχεια θα βαλω κατα την αλλαγη..

2 το ενυδρειο θεωρειται στρωμενο πλεον?

4 οσο αφορα την ποσοτητα τροφης..συνεχιζω να ταιζω μια φορα την ημερα σε μικρες ποσοτητες?

σας κουρασα παλι το ξερω :thumbup:

Ιχνοστοιχεια γιατι? :P Απο τη βρυσδη δεν βαζεις νερο? εισαι καλυμενος 100%

2 Αν εχεις μηδεν αμμωνια και νιτρωδη συνεχως, ναι ειναι στρωμενο (το φιλτρο, ο βυθος θα παρει λιγο ακομα αλλα ΟΚ)

Τα νιτρικα σου ειναι μια χαρα.

4 Ταιζε οχι μονο οτι τους αρεσει, αλλα ποικιλια (καλων) τροφων.

:hysterical:

ΥΓ επιπλεον ψαρια οπως σου ειπε και ο Στράτος οχι ακομα (φτηνα τη γλυτωσες)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω κανει πολλες ερωτησεις και σας εχω μπερδεψει...κανω μια μια για να απαντηθουν και να μην εχω κενα...πρωτα απο ολα θα ηθελα να μου πειτε ποτε μπαινω σε ρουτινα δηλαδη ποτε να κανω την 1η αλλαγη νερου ετσι ωστε να κανω και τον 1ο καθαρισμο βυθου μιας και οι ακαθαρσιες ειναι αρκετες..απλα να υπενθυμισω οτι εχω μετρησει ΝΟ3 συνολικα 8 φορες και οι τιμες ειχαν ως εξης..0-25-25-10-25-10-10(υπολογιστε 25αυγουστου ανα 4 μερες) :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις κανει ποτε αλλαγη νερου απόταν εστησες το ενυδρειο ή απ'οταν εβαλες τα ψαρια?

Κανε μια μικρη ανακεφαλαιωση/ημερολογιο του ενυδρειου.

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχω κανει πολλες ερωτησεις και σας εχω μπερδεψει...κανω μια μια για να απαντηθουν και να μην εχω κενα...πρωτα απο ολα θα ηθελα να μου πειτε ποτε μπαινω σε ρουτινα δηλαδη ποτε να κανω την 1η αλλαγη νερου ετσι ωστε να κανω και τον 1ο καθαρισμο βυθου μιας και οι ακαθαρσιες ειναι αρκετες..απλα να υπενθυμισω οτι εχω μετρησει ΝΟ3 συνολικα 8 φορες και οι τιμες ειχαν ως εξης..0-25-25-10-25-10-10(υπολογιστε 25αυγουστου ανα 4 μερες) :P

Θέλω να ξέρω πότε μέτρησες ΝΟ3 όταν τα ΝΟ2 και ΝΗ4 ήταν πια μηδέν.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και λεμε

4/9 ΝΟ2 0,ΝΟ3 10,ΝΗ4 0

13/9 ΝΟ2 0,ΝΟ3 25,ΝΗ4 0

19/9 ΝΟ2 0,ΝΟ3 10,ΝΗ4 0

25/9 ΝΟ2 0,ΝΟ3 10,ΝΗ4 0..

αρα απο 4/9 ειναι η απαντηση.. περιμενουμε και αλλες μερες?

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και λεμε

4/9 ΝΟ2 0,ΝΟ3 10,ΝΗ4 0

13/9 ΝΟ2 0,ΝΟ3 25,ΝΗ4 0

19/9 ΝΟ2 0,ΝΟ3 10,ΝΗ4 0

25/9 ΝΟ2 0,ΝΟ3 10,ΝΗ4 0..

αρα απο 4/9 ειναι η απαντηση.. περιμενουμε και αλλες μερες?

επισης να υπεθυμισω οτι εχω κανει η 2 η 3 φορες αλλαγη νερου στις αρχες σεπτεμβριου οπως μου ειχε πει ο κυριος σωκρατης

Link to comment
Share on other sites

εχουμε και λεμε

4/9 ΝΟ2 0,ΝΟ3 10,ΝΗ4 0

13/9 ΝΟ2 0,ΝΟ3 25,ΝΗ4 0

19/9 ΝΟ2 0,ΝΟ3 10,ΝΗ4 0

25/9 ΝΟ2 0,ΝΟ3 10,ΝΗ4 0..

αρα απο 4/9 ειναι η απαντηση.. περιμενουμε και αλλες μερες?

Εγώ θα έλεγα να περιμένουμε ακόμα λίγο.Εξάλλου τα νιτρικά είναι 10.Πιστεύω οτι αλλαγή θα μπορούσες να κάνεις την επόμενη Κυριακή.

:(

Link to comment
Share on other sites

αρα θα περιμενουμε για μια ακομη μετρηση το επομενο σαββατο και ενεργουμε αναλογα..το μονο πλεον που απορω ειναι οτι η εγκυμονουσα πλεον βγαινει για να φαει και το φουσκωμα κατω απο το στομα εχει υποχωρησει..υπαρχει περιπτωση να εχει γεννησει?κα ιαν ναι υπαρχει περιπτωση να τα εχει ρουφηξει η εισαγωγη του φιλτρου?

καλημερα σε ολους

Link to comment
Share on other sites

αρα θα περιμενουμε για μια ακομη μετρηση το επομενο σαββατο και ενεργουμε αναλογα..το μονο πλεον που απορω ειναι οτι η εγκυμονουσα πλεον βγαινει για να φαει και το φουσκωμα κατω απο το στομα εχει υποχωρησει..υπαρχει περιπτωση να εχει γεννησει?κα ιαν ναι υπαρχει περιπτωση να τα εχει ρουφηξει η εισαγωγη του φιλτρου?

καλημερα σε ολους

Ας περιμένουμε λοιπόν.Η εγκυμονούσα μπορεί να μην τα κατάφερε με τα αυγά.Κάποτε συμβαίνει αυτό ειδικά αν είναι οι πρώτες φορές του ψαριού το έχω παρατηρήσει και εγώ.

:(

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να μην τα γεννησε καν? :( τσαμπα χαρηκα πριν λιγες μερες..δεν πειραζει την επομενη φορα ελπιζω να ειμαστε πιο τυχεροι..

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να μην τα γεννησε καν? :) τσαμπα χαρηκα πριν λιγες μερες..δεν πειραζει την επομενη φορα ελπιζω να ειμαστε πιο τυχεροι..

Καθόλου ,κάποτε τα καταπίνουν τα αυγά όταν έιναι οι πρώτες φορές.Γίνονται αυτά ,απλά έχουμε υπομονή.

:(

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...