Jump to content

Το πρώτο μου ενυδρείο (βοήθεια για αρχαριο)


georot1981

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους..μια ερωτησουλα..παρατηρησα σε ενα απο τα 3 labido οτι απο την μερια στην κοιλια του φαινεται λιγο μαυρη..σας παραθετω και την φωτογραφια...

29092009845.th.jpg

τι μπορει να ειναι?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 526
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ειμαι πολυ εξαγριωμενος... :) ενω χαζευα το ενυδρειο απο πολυ κοντα,το ενα απο τα δυο melanochromis auratus και πιο επιθετικο επιασε το συγκεκριμενο labido που ανεβασα στην προηγουμενη φωτο,απο τα πλαγια και το κουναγε με μανια..απο μεσα μου ειπα οτι σιγουρα θα το εχει σκοτωσει..αφου τελικα το αφησε ειδα κατι ακομα πιο περιεργο...οτι του ελειπε το δεξιο πλαγιο πτερυγιο του..ειμαι τοσο τσαντισμενος που εχω σχεδον αποφασισει να το απομακρυνω απο το ενυδρειο μου...και δυστυχως πρεπει να βγαλω και το αλλο auratus που ειναι πολυ ησυχο..το ψαρι συνεχιζει να κινειται μια χαρα και να μην ειναι κρυμενο..τι πιστευετε κινδυνευει να πεθανει? :(

Link to comment
Share on other sites

ειμαι πολυ εξαγριωμενος... :) ενω χαζευα το ενυδρειο απο πολυ κοντα,το ενα απο τα δυο melanochromis auratus και πιο επιθετικο επιασε το συγκεκριμενο labido που ανεβασα στην προηγουμενη φωτο,απο τα πλαγια και το κουναγε με μανια..απο μεσα μου ειπα οτι σιγουρα θα το εχει σκοτωσει..αφου τελικα το αφησε ειδα κατι ακομα πιο περιεργο...οτι του ελειπε το δεξιο πλαγιο πτερυγιο του..ειμαι τοσο τσαντισμενος που εχω σχεδον αποφασισει να το απομακρυνω απο το ενυδρειο μου...και δυστυχως πρεπει να βγαλω και το αλλο auratus που ειναι πολυ ησυχο..το ψαρι συνεχιζει να κινειται μια χαρα και να μην ειναι κρυμενο..τι πιστευετε κινδυνευει να πεθανει? :(

Ολα είναι πιθανά να συμβούν με το ψαράκι.Καλό είναι να βγάλεις τα άλλα δύο.

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχει στην κοιλια του το labido εχετε υποψιν σας κυριε σωκρατη τι μπορει να ειναι?λογικα θα τα βγαλω τα 2 auratus αλλα που να τα δωσω?θα υπαρχει κανεις απο εδω μεσα που θα τα θελει η θα αναγκαστω να τα παω σε petshop πραγμα που θελω να αποφυγω?

καλο βραδυ σε ολους

Link to comment
Share on other sites

αυτο που εχει στην κοιλια του το labido εχετε υποψιν σας κυριε σωκρατη τι μπορει να ειναι?λογικα θα τα βγαλω τα 2 auratus αλλα που να τα δωσω?θα υπαρχει κανεις απο εδω μεσα που θα τα θελει η θα αναγκαστω να τα παω σε petshop πραγμα που θελω να αποφυγω?

καλο βραδυ σε ολους

Δεν είμαι σίγουρος ,αποκλείεται όμως να είναι κτύπημα απο άλλο ψάρι ;.

:(

Link to comment
Share on other sites

δεν πιστευω να ειναι απο χτυπημα.φαινεται σαν να ειναι τα εντοσθια του αλλα το παραξενο ειναι οτι φαινεται μονο απο την μια πλευρα του ψαριου..τλσπντν θα δουμε πως θα παει και θα σας ενημερωσω

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολους..σημερα θα κανω μια νεα μετρηση να δω που βρισκομαστε..και αν ολα πανε καλα την κυριακη να μπω σε ρουτινα και να κανω την πρωτη μου αλλαγη νερου και αυτοματα καθαρισμο βυθου..μετα απο μερες εχω 3 ερωτησουλες.. :(

1.ειναι φυσιολογικο που τα λαστιχα των φιλτρων απο μεσα εχουνε πιασει σαν αλγη?πρεπει να τα καθαρισω η κανουνε καλο στο ενυδρειο ετσι οπως ειναι?

2.οπως σας ειχα πει πριν 20 μερες που ειχα βαλει το νεο φιλτρο 2217,εβαλα μεσα στο φιλτρο ενα κομματι μαυρο αφρολεξ(ανθρακας)..στο βιβλιο οδηγιων ελεγε οτι μετα απο 2 βδομαδες χρησης πρεπει νατο βγαλω και δεν το εχω κανει ακομα..να το βγαλω?

3.ποια διαδιακσια ακολουθω για να ανοιξω το φιλτρο?

ευχαριατω

Link to comment
Share on other sites

1. Τα λαστιχα το μονο που θελουν γενικα ειναι για προστασια να τα περναμε ελαφρα με βαζελινη για να μη ξερενονται.

2. Βγαλτο.

3. Τη διαδικασια που οριζουν οι οδηγιες :(

Link to comment
Share on other sites

λοιπον νεες μετρησεις που πιστευω ειναι αρκετα καλες...εχουμε και λεμε

ph (stick-7,6.test api-8,2)

no2 0

no3 25

nh3/nh4 0

gh >7

kh 5

γενικα τα ψαρια ειναι πολυ δραστηρια και τρωνε μια χαρα.το μονο που με απασχολει ειναι αυτο που εχει το λabido στην αριστερη μερια της κοιλιας του και που εχω βαλει σε παραπανω φωτογραφια για να δειτε..λοιπον περιμενω να μου πειτε ποιες να ειναι οι επομενες κινησεις μου.. :(

Link to comment
Share on other sites

Για την αλλαγη νερου,περιμενε και αυτη την εβδομαδα,και κανε την την επομενη Κυριακη.

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα το ψαρακι...και τρωει και ειναι μαι χαρα κινητικο..δεν σας ειπα απλα οτι εκανα λαθος με το πτερυγιο του και ειναι κανονικα στην θεση του :( ..κυριε στρατο μηπως θελετε οταν στησετε και ειναι ετοιμο το ενυδρειο σας να σας δωσω τα 2 auratus να γλυτωσω και τις μαχες στο δικο μου?

δεν μου ειπατε ομως τι λετε για τις τιμες του νερου?αυτο το kh πως στο καλο θα το ανεβασουμε...?

περιμενουμε και τον κυριο σωκρατη να μας πει(μολις μου απαντησατε)

ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα το ψαρακι...και τρωει και ειναι μαι χαρα κινητικο..δεν σας ειπα απλα οτι εκανα λαθος με το πτερυγιο του και ειναι κανονικα στην θεση του :) ..κυριε στρατο μηπως θελετε οταν στησετε και ειναι ετοιμο το ενυδρειο σας να σας δωσω τα 2 auratus να γλυτωσω και τις μαχες στο δικο μου?

δεν μου ειπατε ομως τι λετε για τις τιμες του νερου?αυτο το kh πως στο καλο θα το ανεβασουμε...?

Θα σου πει όταν έλθει η ώρα της αλλαγής ,κάνε υπομονή.Τόσο η gh όσο και η kh θα ρυθμιστούν.

:(

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα το ψαρακι...και τρωει και ειναι μαι χαρα κινητικο..δεν σας ειπα απλα οτι εκανα λαθος με το πτερυγιο του και ειναι κανονικα στην θεση του :( ..κυριε στρατο μηπως θελετε οταν στησετε και ειναι ετοιμο το ενυδρειο σας να σας δωσω τα 2 auratus να γλυτωσω και τις μαχες στο δικο μου?

δεν μου ειπατε ομως τι λετε για τις τιμες του νερου?αυτο το kh πως στο καλο θα το ανεβασουμε...?

περιμενουμε και τον κυριο σωκρατη να μας πει(μολις μου απαντησατε)

ευχαριστω

Αυτη η μαυριλα που ειχε εφυγε;

Τα 2 auratus καλυτερα να τα πας εκει που σου τα εδωσαν,και να τους πεις και για τα προβληματα που σου προκαλεσαν...................μιας και στα εδωσαν για καταλληλα για το ενυδρειο σου.............

Τωρα για το Kh μπορεις να δοκιμασεις με μαγειρικη σοδα.Οταν θα ειναι να κανεις την αλλη Κυριακη την αλλαγη θα τα πουμε.

Link to comment
Share on other sites

αρα παμε για την επομενη κυριακη ετσι?αυριο που ειναι να βαλω μια δοση ιχνοστοιχεια τι κανω?την αφηνω να φανταστω για την επομενη κυριακη?οπως και το buffer?

Link to comment
Share on other sites

αρα παμε για την επομενη κυριακη ετσι?αυριο που ειναι να βαλω μια δοση ιχνοστοιχεια τι κανω?την αφηνω να φανταστω για την επομενη κυριακη?οπως και το buffer?

Μην βάλεις ιχνοστοιχεία ούτε βέβαια buffer εξάλλου θα μπεί σόδα οπότε buffer δεν θα χρησιμοποιήσεις.Μάλλον θα χρειαστείς ενυδρειακό αλάτι για ανεβάσουμε λίγο την GH κοίτα εδώ http://www.seachem.com/Products/product_pa...idLakeSalt.html

:(

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..περιμενω την κυριακη να κανω την 1η αλλαγη νερου και να μπω πλεον σε μια ρουτινα..τα ψαρακια ολα ειναι υγιεστατα ευδιαθετα και φυσικα με πολλη ορεξη για φαι.λοιπον καποιες ερωτησουλες.

1.πρωτα απο ολα θα ηθελα να βαλω στην διατροφη των αφρικανων μου μια επιπλεον τροφη εκτος απο αυτην που χρησιμοποιω ηδη...εχω ακουσει κατι για κατεψυγμενα σκουληκια,ψιλοκομμενο αγγουρι η φρουτα..τελικα τι απο ολα ισχυει και τι μου προτεινετε?

αυτην χρησιμοποιω τωρα 08102009847.th.jpg

2.χτες εκανα ενα γενικο καθαρισμο στο ενυδρειο και συγκεκριμενα στα τζαμια..αφου πρωτα εκλεισα τα φιλτρα καθαρισα πανω τις κοντρες που ρεει το νερο μιας και ειχανε γινει καφε απο την συνεχη ροη.08102009850.th.jpg..το κακο ειναι παλι σε 10 μερες θα γινει το ιδιο..να φανταστω αυτη η κατασταση δεν αποφευγετε ετσι?

3.τελος θα ηθελα να ρωτησω αν πρεπει να καθαρισω τα λαστιχα των φιλτρων..αν ναι πως?να και μια φωτο.08102009849.th.jpg

αυτα τα λιγα..σαββατο αν ολα πανε καλα με τις μετρησεις θα μου δωσετε οδηγιες καιια την αλλαγη που εινα ινα κανω(ενυδρειακο αλατι,μαγειρικη σοδα κλπ κλπ)

καλο απογευμα σε ολους

Link to comment
Share on other sites

1. αναλογα τι διατροφη θελουν τα ψαρια που εχεις.

Αν ειναι φυτοφαγα και τουw δινεις πρωτεινη θα εχουν προβλημα.

2. θα ελεγα να το αφησειw οπως ειναι για περισσοτερο καιρο να δεις το θα γινει.

3. Αν δεν εχει πεσει η ροη (πολυ πχ πανω απο 50% απο οτι οταν ηταν καινουριο ή φρεσκοκαθαρσιμενο το φιλτρο) μη κανεις τιποτα.

Αλλιως με ενα τετοιο θα κανεις ευκολα δουλεια

http://www.aquaristic.net/eheim-universal-...hes.html?lang=1

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

σπυρο ευχαριστω για απαντησεις σου..που μπορω να δω τα ψαρια μου αν ειναι φυτοφαγα η οχι?και επισης υπαρχει καποια σελιδα που να εχει ολα τα ειδη κιχλιδων και τα χαρακτηριστικα τους..πχ μεγεθος,διατροφικες συνηθειες,κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites

σπυρο ευχαριστω για απαντησεις σου..που μπορω να δω τα ψαρια μου αν ειναι φυτοφαγα η οχι?και επισης υπαρχει καποια σελιδα που να εχει ολα τα ειδη κιχλιδων και τα χαρακτηριστικα τους..πχ μεγεθος,διατροφικες συνηθειες,κλπ κλπ

Εχουν γραφτεί πολλές φορές πληροφορίες για την διατροφή.Ακόμα μια φορά.

Τροφές προτάσεις:

1.cichlid vegi flakes,cichlid vegi pellets της ocean nutrition.

2.Super vegi flakes ή pellets, super colour flakes ή pellets της omega one

3.Excel μόνο pellets της Hikari.

4.Cichlid fish food της TETRA ,ομάδα τροφων για κχλίδες απο την Tetra

http://www.tetra-fish.com/sites/tetrafish/...1276&cid=36

5.Spirulina flakes της Tropical,MALAWI flakes της Tropical.

6.Sera granugreen απο την sera.

7.New life spectrum cichlid formula

Κατεψυγμένα mysis , cyclops, krill και βέβαια η shrimp mix γνωστή συνταγή που τη φτιάχνουν οι χομπύστες.

http://www.cichlid-forum.com/articles/food_recipes.php

Αυτά ,Σωκράτης :blink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..σημερα το απογευμα ταισα τα ψαρακια μου..εψαχνα το ενα labido(που πριν λιγες μερες το δαγκωνε το melanochromis auratus) για να το ταισω και αυτο αλλα πουθενα..καποια στιγμη αρχιζε και ανεβαινει πανω πεθαμενο φυσικα και χωρις ματια :blink: .καποια στιγμη μου πε ενας φιλος μου που το ειδε να ανεβαινει οτι το δαγκωσε ενα αλλο ψαρι καθως ανεβαινε στην επιφανεια του νερου..κατευθειαν φανταστηκα οτι ειναι το auratus ;) ..στενοχωρεθηκα πολυ αλλα πιο πολυ θυμωσα πρωτα για τον πωλητη του w.i που μου εδωσε αγρια ψαρια μεσα σε ολα τα αλλα τη ημερα και το ενα απο τα 2 μου εφαγε τα 2 labido και δευτερον για το 1 auratus που ημουν ετοιμος να το πεταξω απο τον 7ο να το φανε οι γατες..απο οτι καταλαβαινετε δευτερα θα απομακρυνω τα 2 ψαρια(θα παρει η μπαλα και το ημερο auratus μιας και μονο του δεν εχει νοημα να ειναι στο ενυδρειο μου) και θα προσθεσω 2 labido ακομα.. και πολυ αργησα.. :(

Link to comment
Share on other sites

μετα απο τα χθεσινα δυσαρεστα γεγονοτα αποφασισα αυριο να αποχωριστω τα 2 auratus και να προσθεσω στην ενυδρειακι παρεα αλλα 2 labido..σημερα ομως ητανε να κανω την καθιερωμενη αλλαγη και να μπω σε μια ρουτινα..επειδη δεν προλαβα δεν την εκανα ακομα..να κανω μετρησεις πρωτα για να σας πω η οποτε ευκαιρησω να την κανω?πληροφοριακα να σας πω οτι το ενυδρειο τρεχει απο αρχες αυγουστου και ψαρια εχουνε μπει απο τα τελη αυγουστου...

Link to comment
Share on other sites

μετα απο τα χθεσινα δυσαρεστα γεγονοτα αποφασισα αυριο να αποχωριστω τα 2 auratus και να προσθεσω στην ενυδρειακι παρεα αλλα 2 labido..σημερα ομως ητανε να κανω την καθιερωμενη αλλαγη και να μπω σε μια ρουτινα..επειδη δεν προλαβα δεν την εκανα ακομα..να κανω μετρησεις πρωτα για να σας πω η οποτε ευκαιρησω να την κανω?πληροφοριακα να σας πω οτι το ενυδρειο τρεχει απο αρχες αυγουστου και ψαρια εχουνε μπει απο τα τελη αυγουστου...

Θα ακουσουμε και τους Στρατο-Σωκρατη αλλα σου λεω να μην παρεις κατευθειαν τα αλλα 2 labido.

Για αρχη δωσε τα auratus.......................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...