Jump to content

Νεο ενυδρειο για Τanganyika


Δίας

Recommended Posts

Καποια προβληματα αργουν να φανουν και δεν εχουν αμμεσα οπτικα αποτελεσματα.

Σπυρο,απο αποψης μετρησεων και χημειας νερου δεν υπαρχει προβλημα και το τονιζω,

Λογω εμπειριας,το παραμικρο που θα ενοχλουσε τα ψαρια θα το ειχα καταλαβει.Δε σου φαινεται παραξενο που οι frontoza ειναι μες στην τρελλη χαρα,στο παιχνιδι και στις κοντρες;

Αν υπηρχε κατι στο νερο γιατι δεν τις επηρεασε;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 590
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κρίμα Στράτο, πολύ κρίμα αδερφέ...

Για δηλητηρίαση μου φαίνεται. Μπορεί οι Φροντόζες να έχουν κάποια ανοχή αλλά σίγουρα κάτι έγινε. Από την πολύ μικρή μου εμπειρία να σημειώσω πως τα Frontoza όταν δεν είναι καλά ή είναι επιθετικά αλλάζει το χρώμα του κεφαλιού τους (από λευκό σε σκούρο γκρι-μολυβί και αντίστροφα). Σίγουρα τσέκαρες τα νεκρά (απεχθάνομαι τη λέξη ψόφια) δεν παρατήρησες κάτι; Είδες τα βράγχια;

Να καταθέσω πως έχασα δύο zebra μέσα σε δευτερόλεπτα (τη μια έπαιζε, την άλλη επέπλεε) γιατί έκανα την απίστευτη ανοησία να ρίξω excel και κάλιο κατευθείαν στο νερό την ώρα που τα zebra έτρεχαν στην επιφάνεια...

Έγινε επεξεργασία - DarkAngel
Link to comment
Share on other sites

Από τους αγνοούμενους εμφανίστηκε κανένας;;; :blush:

Το προσκλητήριο τι δείχνει τώρα ;;;

Link to comment
Share on other sites

1.Κάνε ξανά αλλαγή νερού στο επόμενο 48ωρο.

2.Μην ταίσεις και βλέπουμε.

3.Βάλε Κάρβουνο.

4.Μην ανάψεις λάμπες.

Δεν γράφω άλλα, εξάλλου τα είπαμε και από κοντά.

Ψυχραμία

Link to comment
Share on other sites

Να τονισω για ακομα μια φορα,οτι δεν υπηρξε κανενα απολυτως συμπτωμα πριν,αλλιως κατι θα καταλαβαινα,του πο#@@@η..................... :blush:

Οι φροντοζες ειναι μεσα στην τρελλη χαρα,με το φυσιολογικο χρωμα τους,σαν να μην εγινε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Από τους αγνοούμενους εμφανίστηκε κανένας;;; :blush:

Το προσκλητήριο τι δείχνει τώρα ;;;

Εμφανιστηκε ο ενας calvus στο χειλος μιας τρυπας,φανερα νευρικος και στρεσσαρισμενος.Επισης εμφανιστηκε καποια στιγμη και ο julido marlieri για λιγο,αλλα εξαφανιστηκε παλι.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ στενάχωρο όλο αυτό, ελπίζω να την βρείτε την άκρη και να πάνε όλα καλά με όσο το δυνατόν λιγότερες απώλειες :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μου εκανε εντυπωση το ph:9 που εχεις βγαλει απο της μετρησεις σου,πιστευα οτι ηταν λαθος.

Βλεποντας ομως τι επαθες ισως να ειναι η αιτια του κακου,αφου τα ψαρακια που πηρες προφανως κρατιοταν σε ph7,5 εως 8 στα μαγαζια τους.

Γνωριζοντας της συνεπειες της μεταβολης του ph στην υγεια των ψαριων ισως να ειναι αυτο το προβλημα..

Link to comment
Share on other sites

Μου εκανε εντυπωση το ph:9 που εχεις βγαλει απο της μετρησεις σου,πιστευα οτι ηταν λαθος.

Βλεποντας ομως τι επαθες ισως να ειναι η αιτια του κακου,αφου τα ψαρακια που πηρες προφανως κρατιοταν σε ph7,5 εως 8 στα μαγαζια τους.

Γνωριζοντας της συνεπειες της μεταβολης του ph στην υγεια των ψαριων ισως να ειναι αυτο το προβλημα..

Δεν ειναι ομως λαθος ρε Χρηστο,και εχω μετρησει με 2 διαφορετικα τεστ.

Το pH ανεβηκε σταδιακα,αλλα δεν ειναι απιθανο οπως λες κι εσυ να εκανε αυτο τη ζημια.

Οι φροντοζες ομως μπορεις να μου πεις γιατι δεν επηρεαστηκαν;

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα σε τι νερα τα κρατουσαν..

Το εχω παθει και εγω αυτο(σε μικροτερη κλιμακα).

Αλλαξα ζευγαρι απο 8.5 σε 7.5 και σε μια εβδομαδα πεθαναν,με μοναδικο συμπτωμα την τελευταια μερα γρηγορη αναπνοη και ανορεξια...

Γαυτο λεω παντα μην ανεβαζετε το ph τοσο ψηλα,τα ψαρια του εμποριου γεννηθηκαν και μεγαλωσαν σε ph:7,5 εως 8 και εκει πρεπει να παραμεινουν..

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα σε τι νερα τα κρατουσαν..

Το εχω παθει και εγω αυτο(σε μικροτερη κλιμακα).

Αλλαξα ζευγαρι απο 8.5 σε 7.5 και σε μια εβδομαδα πεθαναν,με μοναδικο συμπτωμα την τελευταια μερα γρηγορη αναπνοη και ανορεξια...

Γαυτο λεω παντα μην ανεβαζετε το ph τοσο ψηλα,τα ψαρια του εμποριου γεννηθηκαν και μεγαλωσαν σε ph:7,5 εως 8 και εκει πρεπει να παραμεινουν..

Αυτό πρέπει να το θυμόμαστε, ειδικά σε συζητήσεις αναφορικά με τα "βιοτοπικά" ενυδρεία και την αυστηρότητα των παραμέτρων που πρέπει να τηρούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αναλογα σε τι νερα τα κρατουσαν..

Το εχω παθει και εγω αυτο(σε μικροτερη κλιμακα).

Αλλαξα ζευγαρι απο 8.5 σε 7.5 και σε μια εβδομαδα πεθαναν,με μοναδικο συμπτωμα την τελευταια μερα γρηγορη αναπνοη και ανορεξια...

Γαυτο λεω παντα μην ανεβαζετε το ph τοσο ψηλα,τα ψαρια του εμποριου γεννηθηκαν και μεγαλωσαν σε ph:7,5 εως 8 και εκει πρεπει να παραμεινουν..

Στη δικη μου περιπτωση παντως δεν υπηρξε κανενα σημαδι.Τα ψαρια εφαγαν ολα κανονικα,και μεχρι που εσβησαν τα φωτα,ολα ηταν μια χαρα.

Οτι συνεβη,συνεβη κατα τη διαρκεια της νυχτας..............

Link to comment
Share on other sites

Στρατο...

Παρε λιγο δειγμα απο το νερο και στειλε το για αναλυση.

Θα αργησει να βγει το αποτελεσμα, αλλα θα ξερεις εαν ειναι δηλητιριαση ή όχι.

Παντως.. πως εξηγης το γεγνος του τρομαγμενου καλβου που ειναι ψαρι που δεν τον ενδιαφερει τι γινεται γυρο του??

(αναισθησια πληρης)

Link to comment
Share on other sites

Στρατο...

Παρε λιγο δειγμα απο το νερο και στειλε το για αναλυση.

Θα αργησει να βγει το αποτελεσμα, αλλα θα ξερεις εαν ειναι δηλητιριαση ή όχι.

Παντως.. πως εξηγης το γεγνος του τρομαγμενου καλβου που ειναι ψαρι που δεν τον ενδιαφερει τι γινεται γυρο του??

(αναισθησια πληρης)

Αν ειναι σοκ απο το pH δικαιολογειται το στρες.

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα πραγματα σαν να φαινεται πως βελτωνονται..............για να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Το CO2 το αποκλειουμε?

Αναταραξη ηταν καλη?

Εκτως και αν επαιξε διακοπη το βραδυ.....

Περαστικα... :P

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι σοκ απο το pH δικαιολογειται το στρες.

Dias και γιατί να είναι σοκ από Ph ,τα ψάρια είναι αρκετές μέρες μέσα στο ενυδρείο και πιστεύω έχουν εγκλιματιστεί στο νέο τους περιβάλλον .

:P

Link to comment
Share on other sites

Παντως τα πραγματα σαν να φαινεται πως βελτωνονται..............για να δουμε

Φαίνεται οτι η αλλαγή νερού που έκανες να βοήθησε τη κατάσταση .

:P

Έγινε επεξεργασία - ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
Link to comment
Share on other sites

τι εγινε βρε Στρατο... τωρα ειδα το Θεμα.... τι να πω... κριμα... κριμα....

τοσο ωραιο ενυδρειο τοσο ωραια ψαρια... ολα καλα και ξαφνικα νεκρα ψαρια.... :P:ninja::blink:

να ρωτησω κατι....

ειπαμε δεν ειχαν συμαδια "μαχης", προφανος μιλαμε για καπια δαγκωματια.... σε χτυπημα ομως πχ στα βρανχια και πνηγμο(κλασικο χτυπημα μονομαχου)!!?? υπαρχει τετοια περιπτωση???

γιατι για δηλητιριαση, ΡΗ, κτλ (χωρις να εχω εμπιριες) μου ακουγοντε λιγο απιθανο.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Dias και γιατί να είναι σοκ από Ph ,τα ψάρια είναι αρκετές μέρες μέσα στο ενυδρείο και πιστεύω έχουν εγκλιματιστεί στο νέο τους περιβάλλον .

:P

Σύμφωνο. Πάντως πριν 3 βδομάδες έπαθα και εγώ κάτι παρόμοιο και συνέβηκε 3 μέρες μετά την προσθήκη νέων ψαριών.Είναι μάλλον το ίδιο με τα δικά μου, μικρόβιο cichlids λέγεται, ενώ είναι καλά μέσα σε μικρό διάστημα πεθαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Στράτο πως πάνε σήμερα τα ψάρια,μιας και είδες και κάποια βελτίωση μετά την αλλαγή νερού?

Με το καλό να αποκατασταθεί η ηρεμία σύντομα :P

Link to comment
Share on other sites

Οντως... οι καλβοι βγηκαν??

Οι υπολοιποι αγνοουμενοι??

Υ.Γ. Περιμενω και πμ για το αλλο που ειπαμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...