Jump to content

Νέο ενυδρείο!βοήθεια!!!!


cholymelan

Recommended Posts

καλησπέρα είμαι καινούργιος στο φόρουμ!και χαιρομαι ιδιαιτερα που βρηκα τοσο ενδιαφερον site!

θα ηθελα την βοηθεια σας!

αγόρασα ενα ενυδρειο απο ενα pet shop το οποιο ουτε κοίταξα τι μαρκα ειναι,ερχεται αυριο σπιτι!λογικα πρεπει να ειναι anubias κατι τετοιο!το είχε προσφορα ειναι 125 λιτρα και θεωρησα σωστο να το αγορασω μιας και το εδινε μαζι με βαση και ητανε ομορφο!στο μεταξυ αποφασισα να το κανω θαλασινο μιας και μαρεσουνε παρα πολυ οι clown!

ειμαι εντελως αρχαριος εχω ενα μικρο ενυδρειο γλυκου νερου και ξερω ελαχιστα πραγματα!

στο sto pet shop μου προτεινανε επισησ για skimmer το jad dt 2516(το οποιο και ηδη αγορασα) δυο σακια αραγωνιτη (δεν ξερω τι αραγωνιτης ειναι) αλατι red sea salt 4kg για 120λιτρα.κατι κυκλοφοριτες που δεν εχω σκοπο να τους παρω ακομα μεχρι να το στρωσω.α! και εξωτερικο φιλτρο jbl crystal profi e700.

οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης για αρχη :D

ειναι ενταξει τα εξαρτήματα που έχω για κάποιον που ξεκινάει?

η διαδικασία στρωσήματος ποιά είναι?μου είπανε στο κατάστημα ότι τουλαχιστόν 2 μήνες δεν πρέπει να βάλω τιποτα!

είμαι τελείως αρχαριος δεν ξέρω ούτε το φίλτρο πως θα βάλω! :angry2: kala gia to skimmer δεν το συζηταω!

ελπίζω να μαθω μέσω εσάς βλέπω οτι βοηθάτε πολυ τον κόσμο!

Έγινε επεξεργασία - cholymelan
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 73
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα,

ξεκινα το διαβασμα μεσα απο το forum.

Και επισης τους κυκλοφορητες τους χρειαζεσαι απο την αρχη.

Με το που θα βαλεις το νερο θελεις και τους κυκλοφορητες.

Επισης θελεις αλλες λαμπες, γιατι προφανως αυτες που εχει ειναι για γλυκο νερο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ρίξε ένα διάβασμα στο παρακάτω για να εγκλιματιστείς λίγο και να καταλάβεις τι κάνουν κάποια πράγματα.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=125

Ότι απορία έχεις μετά θα σε βοηθήσουμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!άρα!!! επόμενο βήμα φως και κυκλοφορητές πριν κάνω το οτιδήποτε!το μαγαζι έχει κατι jbl κυκλοφορητές οι οποίοι κοστίζουν 55ευρω ο ένας και φαντάζομαι ότι πρέπει να πάρω 2!έχεται να προτείνεται κάτι άλλο?όσο αφορά το skimmer? το γνωρίζει κανένας το συγκεκριμένο?κοστίζει 70 ευρώ και με στεναχώρησε που το άνοιξα και δεν είχε οδηγίες χρήσης και έγραφε κατι κινέζικα! :D

Link to comment
Share on other sites

H κυκλοφορία είναι ανάλογα με το τι κοράλια θέλεις να φιλοξενήσεις μέσα στο ενυδρείο σου.Το skimmer σου μπορείς να δεις το λινκ παρακάτω.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=22607

Επίσης καλό είναι να κάτσεις να διαβάσεις το λινκ παραπάνω που σου έδωσα για να μπορέσεις να κάνεις και ουσιαστικές ερωτήσεις και να πάρεις τις ανάλογες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλό το λινκ αλλα δεν με βοηθάει βήμα βημα πως να στήσω το ενυδριο πχ!για αρχή να βάλω δυο σακιά αραγωνίτη και μετα νερό?(βρύσης?)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα να διαβαζεις γενικα ερωτηματα μεσα απο το forum, εκτος απο τα αρθρα.

Οσο αφορα το νερο. καλό θα ειναι να χρησιμοποιεις νερο απο Αντιστροφη όσμωση και οχι απο βρυση.

Αλλα υπολογιζε να εχεις ενα μικρο δοχειο με καπακι, ωστε να ετοιμαζεις εκει το νερο του ενυδρειου.

Εκει θα χρειαστεις θερμοστατη και κυκλοφορητη και να αφησεις το νερο να σπασει το αλατι για ενα 24ωρο περιπου.

Επισης καλο θα ηταν να εχεις και ενα ρεφρακτομετρο, ωστε να μετρας την αλατοτητα του νερου σου.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα να διαβαζεις γενικα ερωτηματα μεσα απο το forum, εκτος απο τα αρθρα.

Οσο αφορα το νερο. καλό θα ειναι να χρησιμοποιεις νερο απο Αντιστροφη όσμωση και οχι απο βρυση.

Αλλα υπολογιζε να εχεις ενα μικρο δοχειο με καπακι, ωστε να ετοιμαζεις εκει το νερο του ενυδρειου.

Εκει θα χρειαστεις θερμοστατη και κυκλοφορητη και να αφησεις το νερο να σπασει το αλατι για ενα 24ωρο περιπου.

Επισης καλο θα ηταν να εχεις και ενα ρεφρακτομετρο, ωστε να μετρας την αλατοτητα του νερου σου.

σημερα το έμαθα και αυτό!νόμιζα οτι μπαίνει νερό από την βρύση!έχω σκοπό να αγοράσω το φίλτρο δεν ΄ξερω απο που ομως (αν ξερετε απο καπου φθηνα πειτε παιδια).το μικρο δοχειο με καπάκι δεν το καταλαβα και πολυ.θερμοστάτη έχω της jbl s150 mia xara gia ta litra οπως λεει και το κουτι~!!!!!μου ειπανε να παρω δυο κυκλοφορητές τον λόγο δεν τον καταλαβαινω αλλα οκ!

σας ευχαριστω παρα πολυ που βοηθάτε πραγματικά~!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην οντως χρειαζεσαι δυο κυκλοφορητες, που θα τους βαλεις σχεδον απεναντι τον εναν απο τον αλλον, στις δυο πλευρες του ενυδρειου.

Το δοχειο με το καπακι το χρειαζεσαι για να ετοιμαζεις το νερο για τις αλλαγες. Εκει θα βαζεις το νερο (βρυσης ή αντιστροφης οσμωσης), το αλατι κα μετα θα ανοιγεις τον θερμοστατη και τον κυκλοφορητη. Με τον θερμοστατη θα πετυχεις δυο πραγματα. 1ον, εχεις την ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου και 2ον, δεν θα ειναι παγωμενο το νερο και το αλατι θα διαλυεται πιο ευκολα. Για να διαλυθει καλα το αλατι να υπολογιζεις περιπου ενα 24ωρο.

Οσο αφορα την Αντιστροφη οσμωση, ειναι ενα φιλτρο που αφαιρει ολα τα "κακα" απο το νερο.

Πωλειται σε διαφορες εκδοχες και οι βασικες διαφοροποιησεις εξαρτωνται απο τα ποσα λιτρα θελεις να βγαζει την ημερα και ποσα σταδια φιλτραρισματος θελεις να εχεις.

Ειναι λογο περιπλοκα τα πραγματα.

Εσυ παντως για 120 λτ ενυδρειο θα χρειαστεις ενα δοχειο περιπου 50λτ(καλο ειναι να εχει καπακι). Σκεψου σαν αυτα που εχουν για τις ελιες.

Επισης θελεις και ενα κοματι λαστιχο για να κανεις την αναροφηση και να τραβας το νερο απο το ενυδρειο σου, να αδειαζεις 30%περιπου και να κανεις την αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην οντως χρειαζεσαι δυο κυκλοφορητες, που θα τους βαλεις σχεδον απεναντι τον εναν απο τον αλλον, στις δυο πλευρες του ενυδρειου.

Το δοχειο με το καπακι το χρειαζεσαι για να ετοιμαζεις το νερο για τις αλλαγες. Εκει θα βαζεις το νερο (βρυσης ή αντιστροφης οσμωσης), το αλατι κα μετα θα ανοιγεις τον θερμοστατη και τον κυκλοφορητη. Με τον θερμοστατη θα πετυχεις δυο πραγματα. 1ον, εχεις την ιδια θερμοκρασια με το νερο του ενυδρειου και 2ον, δεν θα ειναι παγωμενο το νερο και το αλατι θα διαλυεται πιο ευκολα. Για να διαλυθει καλα το αλατι να υπολογιζεις περιπου ενα 24ωρο.

Οσο αφορα την Αντιστροφη οσμωση, ειναι ενα φιλτρο που αφαιρει ολα τα "κακα" απο το νερο.

Πωλειται σε διαφορες εκδοχες και οι βασικες διαφοροποιησεις εξαρτωνται απο τα ποσα λιτρα θελεις να βγαζει την ημερα και ποσα σταδια φιλτραρισματος θελεις να εχεις.

Ειναι λογο περιπλοκα τα πραγματα.

Εσυ παντως για 120 λτ ενυδρειο θα χρειαστεις ενα δοχειο περιπου 50λτ(καλο ειναι να εχει καπακι). Σκεψου σαν αυτα που εχουν για τις ελιες.

Επισης θελεις και ενα κοματι λαστιχο για να κανεις την αναροφηση και να τραβας το νερο απο το ενυδρειο σου, να αδειαζεις 30%περιπου και να κανεις την αλλαγη νερου.

εχω μπερδευτει πολυ!να σου πω τι καταλαβα να μου πεις!περνω το φιλτρο οσμοσης το σινδεω με την βρυση παραληλα το τοποθετω στο επιπλο απο κατω ολο αυτο απ'οτι καταλαβα και βάζω ενα δοχείο όπως είπες για να πέρνω το καθαρό νερό να το βάζω στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι με μπερδεψες.

Ολα αυτα που σου ειπα ειναι για τις προγραματισμενες αλλαγες νερου, που πρεπει να κανεις ανα τακτα χρονικά διαστηματα. Και νομιζω οτι στα ειπα πολύ απλα και κατανοητα. Τι σχεση εχει το επιπλο δεν εχω καταλαβει.

Αλλα το θεμα ειναι οτι απο οτι καταλαβαινω δεν εχεις ασχοληθει καθολου με το θεμα ενυδρειο και δεν ξερεις πως λειτουργει το ολο θεμα.

Για αυτο σου λεω, κατσε και διαβασε ολα τα θεματα στο forum του θαλασσινου.

Και μην περιμενεις οτι απο την μια στιγμη στην αλλη θα μαθεις τα παντα.

Link to comment
Share on other sites

Κατσε γιατι με μπερδεψες.

Ολα αυτα που σου ειπα ειναι για τις προγραματισμενες αλλαγες νερου, που πρεπει να κανεις ανα τακτα χρονικά διαστηματα. Και νομιζω οτι στα ειπα πολύ απλα και κατανοητα. Τι σχεση εχει το επιπλο δεν εχω καταλαβει.

Αλλα το θεμα ειναι οτι απο οτι καταλαβαινω δεν εχεις ασχοληθει καθολου με το θεμα ενυδρειο και δεν ξερεις πως λειτουργει το ολο θεμα.

Για αυτο σου λεω, κατσε και διαβασε ολα τα θεματα στο forum του θαλασσινου.

Και μην περιμενεις οτι απο την μια στιγμη στην αλλη θα μαθεις τα παντα.

gia ena reef enidrio xriazete oposdipote Sump?

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι απαραιτητο,αλλα γραφε με ελληνικους μικρους χαρακτηρες.... :D

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν ειναι απαραιτητο,αλλα γραφε με ελληνικους μικρους χαρακτηρες.... :D

ενταξει μην τρελαθουμε!ξεκινησα να κανω ενα ενυδρείο και μου βγάλατε πόσα πραγματα! το Α/Ο για πιο λόγο ρε παιδιά αφου υπαρχουνε πλέον ζουμια!

Link to comment
Share on other sites

Τα ζουμια που λες δεν εχουν καμια σχεση με την αντιστροφη οσμωση. Η αντιστροφη οσμωση ειναι ενα συστημα απο φιλτρα(2-3-4 μπορει και 5 σταδιων), το οποιο συνδεεται με την βρυση και σου καθαριζει σε τεραστιο βαθμο το νερο.

Λαβε υποψην σου οτι η Α/Ο βγαζει το καθαρο νερο σε υπερβολικα αργο ρυθμό (για 50λτ νερο μπορει να χρειαζεσαι και 12 ωρες, αναλογα με την πιεση της παροχης σου και αναλογα με τις δυνατοτητες της Α/Ο σου).

Ετσι λοιπον, μετα απο μερικες ωρες θα καταφερεις να γεμισεις το δοχειο με το καθαρο νερο σου.

Εκει μεσα θα προσθεσεις το αλατι (οσο χρειαζεται για να εχεις την καταλληλη αλατοτητα) και μετα θα ανοιξεις τον θερμοστατη και τον κυκλοφορητη για να διαλυθει το αλατι.

Η διαδικασια που απαιτειται για να διαλυθει σωστα το αλατι, υπολογιζε οτι θελει και αυτη μερικες ωρες.

Δηλαδη δεν βαζουμε κατευθειαν το νερο στο ενυδρειο, αμεσως αφου βαλουμε το αλατι, γιατι δεν διαλυεται αμεσως.

Και τελος οπως καταλαβαινεις, χρειαζεσαι μια αντλια ηλεκτρικη(μικρή σχετικα), με την οποια θα μεταφερεις το νερο απο το δοχειο στο ενυδρειο, αφου την συνδεσεις με ενα λαστιχο.

Αυτα τα λιγα απο μενα.....:D)

Link to comment
Share on other sites

Τα ζουμια που λες δεν εχουν καμια σχεση με την αντιστροφη οσμωση. Η αντιστροφη οσμωση ειναι ενα συστημα απο φιλτρα(2-3-4 μπορει και 5 σταδιων), το οποιο συνδεεται με την βρυση και σου καθαριζει σε τεραστιο βαθμο το νερο.

Λαβε υποψην σου οτι η Α/Ο βγαζει το καθαρο νερο σε υπερβολικα αργο ρυθμό (για 50λτ νερο μπορει να χρειαζεσαι και 12 ωρες, αναλογα με την πιεση της παροχης σου και αναλογα με τις δυνατοτητες της Α/Ο σου).

Ετσι λοιπον, μετα απο μερικες ωρες θα καταφερεις να γεμισεις το δοχειο με το καθαρο νερο σου.

Εκει μεσα θα προσθεσεις το αλατι (οσο χρειαζεται για να εχεις την καταλληλη αλατοτητα) και μετα θα ανοιξεις τον θερμοστατη και τον κυκλοφορητη για να διαλυθει το αλατι.

Η διαδικασια που απαιτειται για να διαλυθει σωστα το αλατι, υπολογιζε οτι θελει και αυτη μερικες ωρες.

Δηλαδη δεν βαζουμε κατευθειαν το νερο στο ενυδρειο, αμεσως αφου βαλουμε το αλατι, γιατι δεν διαλυεται αμεσως.

Και τελος οπως καταλαβαινεις, χρειαζεσαι μια αντλια ηλεκτρικη(μικρή σχετικα), με την οποια θα μεταφερεις το νερο απο το δοχειο στο ενυδρειο, αφου την συνδεσεις με ενα λαστιχο.

Αυτα τα λιγα απο μενα.....:D)

πωπω δεν πιάνει το χέρι μου καθολου απο τετοια!

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι και κατι τοσο δυσκολο....

Link to comment
Share on other sites

πωπω δεν πιάνει το χέρι μου καθολου απο τετοια!

Μην αγχώνεσαι, αφού τα πράγμα είναι πολύ περιισσότερο εύκολα απο ότι δίχνουν στην ερχή...γιά ότι χρειαστείς εδω είμαστε....

Link to comment
Share on other sites

προς το παρων εχω ενα πολυ ευχαριστω γεγονος να ανακοινωσω.χρονια πολλα καταρχας!γεννησε το balloon molly που εχω και ειναι πρωτη φορα που μου συμβαινει αυτο!εχω παθει σοκ ειμαι πολυ χαρουμενος γιατι εσωσα αρκετα γυρω στα 25!τα εχω μόνα τους μεσα στην γενήστρα.ελπίζω να επιβιώσουν 3-4 ειναι ολόμαυρα και μαρεσουνε παρα πολυ!!!!τι ωραιο χριστουγενιάτικο δωρο !!!!!

Link to comment
Share on other sites

πηρα το θάρος λοιπον σημερα! εφτιαξα το εξωτερικο φιλτρο εβαλα μεσα και seagel organic & phosphate control της seachem.πάνω πανω εβαλα υαλοβαμβακα της jbl seamec για να μαζεψει βρωμα!γεμισα το ενυδειο με νερο βρύσης ελιωσα αλατι.τα ανοιξα όλα να λειτουργουν μεχρι αυριο να λιωσει καλα το αλατι!αυριο θα προσθεσω αραγωνιτη!ειμαι τελείως αρχαριος οποτε παιδια ξερετε αν έχετε κατι να πειτε πειτε το! το καλο ειναι οτι ειμαι πολυ χαρουμενος~~~!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...