Jump to content

Silvertrip Tetra.. κοκκινα βραγχια, κομμενη ουρα, στραβη ραχοκοκκαλια


Recommended Posts

Λοιπον ωρα για το καθιερωμένο status update εβδομάδας! ;)

1. συμπεριφορά ψαριών τα ίδια με την προηγούμενη.. πράγμα που το θεωρώ καλο.το βαριά αρρωστο σα να κάθεται περισσότερη ώρα στο βυθο,αλλα δεν είμαι σίγουρος. :hysterical:

2. μείωσα τη ροη του εσωτερικου φίλτρου απο τη τριτη, το πήγα μια σκάλα πριν το χαμηλότερο (πέρίπου 120 λ/ω)

3. μετρήσεις ΠΡΙΝ την σημερινη αλλαγή νερου

pH 7, GH 7, KH 3, NO3 25+ , NO2 0 , NH3/NH5 <<0,5

να πω οτι είναι η πρώτη φορα που αρχισα να μετράω αμμωνία και ήταν τόσο χαμηλή.. :hysterical: μετράω με τεστ της sera που θεωρούνται "περίεργα" και ήταν πάρα παρα πολυ κοντα στο κίτρινο.. ίσα που πρασίνιζε..

δε ξέρω αν βοήθησε η μειωμένη ροη πάντως ελπίζω στο επόμενο status update να εχω ξεμπερδέψει με το στρώσιμο ωστε να κλείσω το παρον θέμα και να ασχοληθω με αλλα θέματα (αλλαγή υποστρώματος - προσθήκη φυτων)

4. εκανα και μια τροποποίηση στο εσωτερικο φίλτρο, ειπα να εκμεταλευτώ και το 3ο δοχείο και κόντυνα το σωλήνα της αντλίας οπότε δημιουργήθηκε χώρος για να βάλω λίγο eheim substrat pro και υαλοβάμβακα...

να μια εικόνα:

egpsmh.jpg

η σειρά όπως έρχεται το νερο είναι:

θερμοστάτης-> jbl micromec-> αγνωστο μακαρόνι-> πράσινο σφουγγάρι ->substrat pro->αντλία

τι λέτε? να αλλάξω κάτι με τη σειρα... ?

πρέπει να χωράει περισσότερο μακαρόνι στο μεσαίο διαμέρισμα ετσι οπως το κόβω.. ή εγω τα παρασυμπίεσα τώρα που τα άλλαζα.. :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - stred
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Λοιπον ωρα για το καθιερωμένο status update εβδομάδας! ;)

1. συμπεριφορά ψαριών τα ίδια με την προηγούμενη.. πράγμα που το θεωρώ καλο.το βαριά αρρωστο σα να κάθεται περισσότερη ώρα στο βυθο,αλλα δεν είμαι σίγουρος. :thumbup:

2. μείωσα τη ροη του εσωτερικου φίλτρου απο τη τριτη, το πήγα μια σκάλα πριν το χαμηλότερο (πέρίπου 120 λ/ω)

3. μετρήσεις ΠΡΙΝ την σημερινη αλλαγή νερου

pH 7, GH 7, KH 3, NO3 25+ , NO2 0 , NH3/NH5 <<0,5

να πω οτι είναι η πρώτη φορα που αρχισα να μετράω αμμωνία και ήταν τόσο χαμηλή.. :hysterical: μετράω με τεστ της sera που θεωρούνται "περίεργα" και ήταν πάρα παρα πολυ κοντα στο κίτρινο.. ίσα που πρασίνιζε..

δε ξέρω αν βοήθησε η μειωμένη ροη πάντως ελπίζω στο επόμενο status update να εχω ξεμπερδέψει με το στρώσιμο ωστε να κλείσω το παρον θέμα και να ασχοληθω με αλλα θέματα (αλλαγή υποστρώματος - προσθήκη φυτων)

4. εκανα και μια τροποποίηση στο εσωτερικο φίλτρο, ειπα να εκμεταλευτώ και το 3ο δοχείο και κόντυνα το σωλήνα της αντλίας οπότε δημιουργήθηκε χώρος για να βάλω λίγο eheim substrat pro και υαλοβάμβακα...

να μια εικόνα:

egpsmh.jpg

η σειρά όπως έρχεται το νερο είναι:

θερμοστάτης-> jbl micromec-> αγνωστο μακαρόνι-> πράσινο σφουγγάρι ->substrat pro->αντλία

τι λέτε? να αλλάξω κάτι με τη σειρα... ?

πρέπει να χωράει περισσότερο μακαρόνι στο μεσαίο διαμέρισμα ετσι οπως το κόβω.. ή εγω τα παρασυμπίεσα τώρα που τα άλλαζα.. :hysterical:

ενυδρειακος υαλοβαμβακα για να πιανεις την χοντρη βρωμια, σφουγγαρι, και μπολικο substrat η siporax. :hysterical:

Υ.Γ. Επισης τα φιλτρα τα εχεις αναποδα

Έγινε επεξεργασία - Rik
Link to comment
Share on other sites

η σειρά όπως έρχεται το νερο είναι:

θερμοστάτης-> jbl micromec-> αγνωστο μακαρόνι-> πράσινο σφουγγάρι ->substrat pro->αντλία

Το micromec ειναι βιολογικο υλικο και παει μετα τα μηχανικα (σφουγγαρια-μηχανικο μακαρονι). Εκει που το εχεις γεμιζει χοντρη βρωμα και δεν μενουν ανοιχτοι οι ποροι του για κατοικιση απο τα βακτηρια.

Εγω θα εβαζα : θερμοστάτης-> αγνωστο μακαρόνι-> πράσινο σφουγγάρι -> jbl micromec-> substrat pro->Filterwool-> αντλία

και επειδη βλεπω εχει χωρο θα εβαζα λιγο ακομα βιολογικο στο 2ο διαμερισμα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το micromec ειναι βιολογικο υλικο και παει μετα τα μηχανικα (σφουγγαρια-μηχανικο μακαρονι). Εκει που το εχεις γεμιζει χοντρη βρωμα και δεν μενουν ανοιχτοι οι ποροι του για κατοικιση απο τα βακτηρια.

Εγω θα εβαζα : θερμοστάτης-> αγνωστο μακαρόνι-> πράσινο σφουγγάρι -> jbl micromec-> substrat pro->Filterwool-> αντλία

και επειδη βλεπω εχει χωρο θα εβαζα λιγο ακομα βιολογικο στο 2ο διαμερισμα.

γειασου δελτα.

Γιατι προτεινης filterwool για τελευταιο υλικο. Δεν θα επρεπε να μπει πρωτο για να πειανει τα χωντρα αποβλητα των ψαριων;

Link to comment
Share on other sites

γειασου δελτα.

Γιατι προτεινης filterwool για τελευταιο υλικο. Δεν θα επρεπε να μπει πρωτο για να πειανει τα χωντρα αποβλητα των ψαριων;

Μπορει να μπει και στην αρχη και στο τελος αναλαγα τη προσβαση που εχουμε να τον αλλαζουμε γιατι βουλωνει ευκολα λογω πυκνοτητας υλικου.

Στο τελος ειναι πιο ευκολο να μενει καθαρο (το εχω 6 μηνες ακαθαριστο στο eheim που μπαινει στο τελος της σειρας) αφου το νερο εχει περασει απο πολλα σταδια φιλτραρισματος και απλα κανει ενα λεπτομερες καθαρισμα στο νερο πριν επιστρεψει στο ενυδρειο καθαρο σαν κρυσταλλο.

Αν μπει στην αρχη θα βουλωνει αμεσως (θελει καθε εβδομαδα αλλαγη στο εσωτερiκο φιλτρο του juwel που ειναι στην αρχη) αλλα προστατευει καλυτερα τα βιολογικα.

Στο eheim εχω μηχανικο μακαρονι και μπλε χορντροτρυπο σφουγγαρι στην αρχη για μηχανικο και ετσι βλεπω οτι εχει καπως τα υλικα και ο φιλος μας, οποτε μπορει να το λειτουργησει σε eheim "φιλοσοφια" σειρα υλικων.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι πως την πρωτη βδομάδα είχα πρώτο τον υαλοβάμβακα αλλα μου στόμωνε ευκολα και μου έκοβε την απόδοση του φίλτρου (μειωνόταν η σταθμη στο 3ο διαμέρισμα).. απο τότε που τον έβαλα τελευταίο ησύχασε το κεφάλι μου!

ωστε delta λες πως το αγνωστο μακαρόνι είναι μαλλον μηχανικό? χμ.. νομιζα πως ειναι βιολογικο..

μαλλον θα ακολουθήσω τη σειρα που μου προτείνεις.. γι'αυτο βασικα εβαλα τη φωτογραφία καθως προβληματιζόμουν αν το πράσινο σφουγγάρι πάει πριν ή μετα το micromec..

αλήθεια το jbl micromec το εχει δουλέψει κανείς? είναι της προκοπής? μου το εδωσε τη πρωτη βδομαδα ο πετσοπας πριν προλάβω να ψάξω στα φορουμς..

αλλιως σκέφτομαι να το αντικαθιστω σιγα σιγα με substrat pro που διάβασα σίγουρα πως ειναι καλο..

Link to comment
Share on other sites

ok delta καταλαβαινω το σκεπτικο σου,απλα εγω προτιμω να κραταω τη βιολογια καθαρη γιατι με τον καιρο ολο αυτο το χοντρο κατακαθη θα μαζευεται σαν μαζα στα φιλτρα. Μια αλλη λυση ειναι να εχεις και στην αρχη και στο τελος wool,αρκει παντα το πρωτω να το αλλαζεις τακτικα. Οσο αφορα τα υλικα ολα καλα ειναι απλα το καθε ενα εχει τις προδιαγραφες του. Επισης και το Matrix της SAECEM πρεπει να ειναι πολυ αποτελεσματικο αλλα δεν εχω προσωπικη εμπειρια.

Link to comment
Share on other sites

ωστε delta λες πως το αγνωστο μακαρόνι είναι μαλλον μηχανικό? χμ.. νομιζα πως ειναι βιολογικο..

αλήθεια το jbl micromec το εχει δουλέψει κανείς? είναι της προκοπής? μου το εδωσε τη πρωτη βδομαδα ο πετσοπας πριν προλάβω να ψάξω στα φορουμς.. αλλιως σκέφτομαι να το αντικαθιστω σιγα σιγα με substrat pro που διάβασα σίγουρα πως ειναι καλο..

Νομιζω το μακαρονι που εχεις ειναι το μηχανικο μακαρονι JBL Cermec.

http://www.jbl.de/?lang=en

ακολουθα το δρομο στο λινκ : our products>aquarium>accessories>filter material>mechanical /biological

για να δεις τα υλικα.

Το micromec το εχει ως βιολογικο.

Δεν ειναι ασχημα υλικα.

Εδω εχω μια ερευνα απο καποια υλικα φιλτρου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry229755

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω το μακαρονι που εχεις ειναι το μηχανικο μακαρονι JBL Cermec.

http://www.jbl.de/?lang=en

ακολουθα το δρομο στο λινκ : our products>aquarium>accessories>filter material>mechanical /biological

για να δεις τα υλικα.

Το micromec το εχει ως βιολογικο.

Δεν ειναι ασχημα υλικα.

Εδω εχω μια ερευνα απο καποια υλικα φιλτρου http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry229755

οντως το JBL Cermec έχω! ευχαριστώ delta! ;)

αρα το ενυδρείο που αγόρασα είχε μέσα στο φιλτρο 2 χρόνια ανθρακα+πρασ.σφουγγαρι+cermec.. μάλλον λιγοστή βιολογική φίλτρανση..

Link to comment
Share on other sites

οντως το JBL Cermec έχω! ευχαριστώ delta! ;)

αρα το ενυδρείο που αγόρασα είχε μέσα στο φιλτρο 2 χρόνια ανθρακα+πρασ.σφουγγαρι+cermec.. μάλλον λιγοστή βιολογική φίλτρανση..

Πιανει και το σφουγγαρι και το μηχανικο μακαρονι και το βαμβακι βιολογια, απλα ειναι λιγοτερη και για να εχεις αποτελεσμα θελεις μεγαλο χωρo με πολλα τετοια υλικα.

Με τα καλα βιολογικα εχεις καλυτερο αποτελεσμα σε μικροτερο χωρο.

Αυτοι που χρησιμοποιουν sump δεν τους νοιαζει το ακριβο καλο βιολογικο τοσο, κανουν τη δουλεια τους και με καπακι απο σαμπανιες να φανταστεις.

Αν και τωρα τελευταια εχει πεσει σε λογικα πλαισια η τιμη των βιολογικων και τα γεμιζουν κι αυτα με καλα βιολογικα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

νεο πρόβλημα??

εδω και μια μερα το μοναδικο zebra danios που εχω παρουσιαζει μια εξαιρετικα επιθετική συμπεριφορα... κυνηγαει αδιακοπα τα silvertrip και μερικες φορες ακομα και την ουρά του!!

επίσης σαν να εχει φουσκώσει στη κοιλια..

καμια ιδέα? :)

Υ.Γ.

οι μετρήσεις ειναι καλες, χθες και σημερα αμμωνία σχεδον 0 και ολα τα αλλα κανονικα.. εβαλα μελαφιξ προληπτικα απο χθες αλλα δε βλεπω φως.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπον status update βδομαδας

1. αγοράστηκαν κάποια υγρα τεστ της ΑΡΙ... ετσι εχουμε νεες πιο αξιοπιστες μετρησεις:

ΑΜΜΩΝΙΑ = 0 ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ :thumbup:

ΝΟ2 = 0

ΝΟ3 = 10 (δεν είμαι σίγουρος, ηταν πιο σκουρο καφε απο το 10 αλλα δε κοκκινιζε καθολου οποτε το θεωρω μαλλον 10)

αυτα ηταν τα καλα.. αρα εστρωσε και επισημα..

το ασχημο είναι το pH το οπόιο είναι καθαρο 8αρακι!! :thumbup:

πρεπει να το κατεβασω.. αρχιζω το διαβασμα για τον πιο ευκολο τροπο.. εχω τυρφη διαθεσιμη παντως... αλλα φοβαμαι λογω χαμηλού ΚΗ (περιπου 3) μην το ριξω παρα πολυ αν μπει στο φιλτρο..

απο την αλλη βαριεμαι τρομερα τη λυση του βαρελιου προετοιμασιας..

Υ.Γ.

τα ψαρια οπως τη προηγουμενη εβδομαδα, εξακολουθει να με ανησυχει η επιθετικότητα του zebra danios :D

Link to comment
Share on other sites

Μισο πως μετρας 8 με πεχα με τεστ APi?

Αφου παει μεχρι 7.6

Εχεις το high range?

ναι και το high & το low.. πηρα το API Master Test Kit απο αγγλια..

Link to comment
Share on other sites

το ασχημο είναι το pH το οπόιο είναι καθαρο 8αρακι!! :thumbup:

πρεπει να το κατεβασω.. αρχιζω το διαβασμα για τον πιο ευκολο τροπο.. εχω τυρφη διαθεσιμη παντως... αλλα φοβαμαι λογω χαμηλού ΚΗ (περιπου 3) μην το ριξω παρα πολυ αν μπει στο φιλτρο..

απο την αλλη βαριεμαι τρομερα τη λυση του βαρελιου προετοιμασιας..

Πoλυ δυσκολο να εχεις kH3 και pH8.

Και επειδη πηρες το κιτ αυτο δεν εχει μεσα απ'οτι θυμαμαι τα kH και gH τεστ.

Μαλλον κανεις με αλλο τεστ και ισως σου δειχνει λαθος ενδειξη.

Link to comment
Share on other sites

Πoλυ δυσκολο να εχεις kH3 και pH8.

Και επειδη πηρες το κιτ αυτο δεν εχει μεσα απ'οτι θυμαμαι τα kH και gH τεστ.

Μαλλον κανεις με αλλο τεστ και ισως σου δειχνει λαθος ενδειξη.

οντως μετραω με αλλα.. με στικς δηλαδη που δε ξερω αν ειναι τοσο αξιοπιστα.

ναι με προβληματισε και μενα pH 8 & KH 3 ... το απόδοσα οτι γεμίζω τις τελευταιες βδομάδες με 80% Α/Ο+20% νερο βρυσης

παντως απορω τι μου ανεβάζει τόσο το pH.. ισως πρεπει να ψαχτω με το αγνωστο υποστρωμα τελικα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...