Jump to content

Tanganyika 60 Ltr


Koing Koing

Recommended Posts

Καλησπερα φιλοι Αφρικανοι...

Ανοιγω καινουργιο θεμα,ωστε να υπαρχει σε ενα θεμα το σωστο project μετα απο τοσες αλλαγες στο μυαλο μου...Το θεμα αυτο ανοιγει με σκοπο την παρουσιαση(στο μελλον) του ενυδριου μου και στο παρων το στησιμο του...:bowdown:

Οπως θα διαβασατε στον τιτλο προκειται για ενα ενυδριακι 60 λιτρα που προκειται να φιλοξενησει ενα ζευγαρακια απο τα Lamprologus Caudopunctatus..

Επισυναπτω καποιες φωτογραφιες απο τις σημερινες "εργασιες"...

To ενυδριο...

post-12535-1264190605_thumb.jpg

Βαζουμε το φενιζολ...(Ειναι καπως χοντρο αλλα δεν μας απασχολει ιδιαιτερα το υψος)...

post-12535-1264190696_thumb.jpg

Το στησιμο των βραχων(Πολυ πιθανον να μην ειναι το τελειωτικο του σταδιο)...

post-12535-1264190760_thumb.jpg

Ειμαι ανοικτος σε οποιαδηποτε συμβουλη και tip...

Ερωτηση πρωτη: Nα γεμισω το ενυδριο με νερο απο βρυση,να το στρωσω και στην συνεχεια να φερω με νερο απο ΑΟ τις τιμες στα επιθυμητα επιπεδα, η να το γεμισω με 100% νερο απο ΑΟ..??

Ευχαριστω :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κώστα καλή επιτυχία.Καταρχήν με προσοχή στις πέτρες ,μην το πνίξεις το ενυδρείο με πέτρες και αμα είναι και λίγο μικρότερες ακόμα καλύτερα.

Τώρα το νερό απο Α/Ο αυτό δεν το καταλαβαίνω τι σχέση έχουμε εμείς με το νερό αυτό ,εκτός αν βάλεις το νερό waste της Α/Ο.Αλλιώς νεράκι από την βρύση και ρύθμιση των παραμέτρων αν χρειάζεται με ενυδρειακό αλάτι και buffer ή μαγειρική σόδα.

Ολα θα πάνε καλά :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλή επιτυχία.Καταρχήν με προσοχή στις πέτρες ,μην το πνίξεις το ενυδρείο με πέτρες και αμα είναι και λίγο μικρότερες ακόμα καλύτερα.

Τώρα το νερό απο Α/Ο αυτό δεν το καταλαβαίνω τι σχέση έχουμε εμείς με το νερό αυτό ,εκτός αν βάλεις το νερό waste της Α/Ο.Αλλιώς νεράκι από την βρύση και ρύθμιση των παραμέτρων αν χρειάζεται με ενυδρειακό αλάτι και buffer ή μαγειρική σόδα.

Ολα θα πάνε καλά :bowdown:

Οντως δεν το εθεσα καλα...Αναφερομαι στο σκληρο νερο που παραγει η ΑΟ...Θα ηταν καλυτερα να γεμισω το ενυδριο με τετοιο νερο,με μια αναλογια 50-50 η με νερο βρυσης και στην συνεχεια να κανω αλλαγες ωστε να βρω την σωστη αναλογια...

Νερο βρυσης εχω Ph7,8 Kh:6-8 Gh: 8-9

Το σκληρο νερο απο ΑΟ δεν το εχω μετρησει μιας και δεν την εχω συνδεσει ακομα :bowdown:

Για τον βραχο το σκευτηκα και εγω και ισως αφερεσω καποιες απο τις πετρες ωστε να βαλω μαι Vallisneria και γυρω γυρω περιμετρικα απο το "νταμαρι" να βαλω τα κελυφη :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα καλή επιτυχία.Καταρχήν με προσοχή στις πέτρες ,μην το πνίξεις το ενυδρείο με πέτρες και αμα είναι και λίγο μικρότερες ακόμα καλύτερα.

Τώρα το νερό απο Α/Ο αυτό δεν το καταλαβαίνω τι σχέση έχουμε εμείς με το νερό αυτό ,εκτός αν βάλεις το νερό waste της Α/Ο.Αλλιώς νεράκι από την βρύση και ρύθμιση των παραμέτρων αν χρειάζεται με ενυδρειακό αλάτι και buffer ή μαγειρική σόδα.

Ολα θα πάνε καλά :bowdown:

Σωκρατη....

Αν βαλει αμμο θαλασσης... δε θα ειναι μια χαρα και σε ph και σε αλατοτητα??

To λεω γιατι εμενα μου ανεβασε απο 7,8 σε 9 σε 5 μερες και το κραταει καθαρο...

Απλα... απο προσωπικη αποψη.... δεν θελω τη σοδα γιατι το ανεβαζει αποτομα και μετα πεφτει παλι..... τουλαχιστον σε μενα!!

Link to comment
Share on other sites

Για να συμπληρωσω,

Απο θεμα διακοσμισης θα μπουν περιπου 10 κελυφη απο σαλιγκαρια ωστε να ειμαι καλυμενος σε περιπτωση γεννας.Επισης θα μπει μια Vallisneria Gigantea..

Η αμμος που θα τοποθετηθει θα ειναι κατα κυριων αμμος θαλασσης που εχει περασει απο την διαδικασια Χλωριο-Αντιχλωριο και πολυ πιθανον να προσθεθει και μια μικρη ποσοτητα απο χοντροκοκο αραγωνιτη για αισθητικους λογους...

Το φιλτρο που θα τοποθετηθει ειναι το Fluval 104 με τα σφουγκαρια του και με την σειρα οπως παει η

ροη του νερου ---->Σφουγκαρια της Fluval-->Eheim Ehfimech-->Σφουκαρι μπλε της Eheim--->Siporax-->Filter Wool...

Κωστης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εμένα η γνώμη μου είναι να μετρήσεις πρώτα το άχρηστο νερό τηα Α/Ο .Ανάλογα θα πράξεις.Πιστεύω όμως οτι θα είναι αρκετά σωστό νερό όσον αφορά τις παραμέτρους για τα ψάρια σου.Το βλέπουμε αυτό εφόσον μετρήσεις.Νίκο μπορεί να βάλει και άμμο θάλασσας κανένα πρόβλημα.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Η αμμος που θα τοποθετηθει θα ειναι κατα κυριων αμμος θαλασσης που εχει περασει απο την διαδικασια Χλωριο-Αντιχλωριο ...

Ωπα, ΕΡΩΤΗΣΗ:

Η αμμο θαλασσης θελει επεξεργασια πριν τοποθετηθει στο ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

Ωπα, ΕΡΩΤΗΣΗ:

Η αμμο θαλασσης θελει επεξεργασια πριν τοποθετηθει στο ενυδρειο???

Στην δικια μου περιπτωση εχει μαζευτει μεσα απο την θαλασσα :bowdown:

Καλο θα ειναι ομως να την πλυνεις πολυ καλα αν την παρεις απο μαντρα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

κωστη καλη επιτυχια!νομιζω πως θα βγει ενα πολυ καλο αποτελεσμα :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Στην δικια μου περιπτωση εχει μαζευτει μεσα απο την θαλασσα :bowdown:

Καλο θα ειναι ομως να την πλυνεις πολυ καλα αν την παρεις απο μαντρα :bowdown:

Σωστά μίλησε ο Κώστας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αφαίρεσε καμιά πέτρα και βάλε τις υπόλοιπες πιο έξυπνα ωστε να μην χανεις τοσο χωρο.

Πέτα και κάνα κέλυφος και θα είσαι άρχοντας :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Κώστα άποψη μου κι εμένα είναι να χρησιμοποιήσεις σχετικά μικρές πέτρες για να μην δείχνει πνιγμένο το ενυδρείο σου. Καλή επιτυχία και συνέχισε να μας ενημερώνεις.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Οι πετρες παρα το μεγεθος τους εχω τοποθετηθει με πολυ εξυπνο τροπο στο πισω μερος του ενυδριου ωστε να δημιουργουνται περασματα με εισοδο και εξοδο αλλα και φωλιες με μονο εισοδο...

Οντως φαινεται πνιγμενο γιατι στην προσοψη του ενυδριου κυριαρχουν οι 2 μεγαλες πετρες...Αλλα στο πισω μερος εχω υπολογισει διαδρομη ωστε να υπαρχει κυκλοφορεια σε ολο το συστημα...

Βεβαια οπως γραφω και στο πρωτο ποστ δεν εχω αποφασησει ακομα σε καποιο σιγουρο Aquascape.. :bowdown:

Σας ευχαριστω ολους για τις συμβουλες...

Οσο για τα σαλιγκαρια,επειδη κανενας στην οικογενεια δεν τα τρωει και ποσο μαλλον κανενας δεν τα μαγειρευει,εχω βρει κατι γειτονες που τα τρωνε και την τεταρτη που εχει λαικη στην γειτονια θα τους παω το μεσημεριανο τους.....:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σημερα εγκατασταθηκε η ΑΟ και αφου εκανα την διαδικασια καθαρισμου των προγιλτρων και της μεμβρανης,την εθεσα σε λειτουργια ωστε να κανω τις απαραιτητες μετρησεις...

Εχουμε και λεμε:

Ph:7,9

Kh: 13-14

Gh:18-19

TDS:290-300 ppm

Οι μετρησεις ειναι απο το "βρωμικο" νερο της ΑΟ..

Ισως μολις στρωσει πιο καλα να ανεβουν και αλλο οι τιμες..(Ας μου απαντησει καποιος γνωστης)

Η ερωτηση μου ειναι...Να γεμισω το ενυδρειο με νερο 100% Οσμωση+ιχνοστοιχεια,να βαλω μια αναλογια 50-50 η να γεμισω το ενυδρειο με νερο απο βρυση και στην συνεχεια να κανω αλλαγες με νερο απο την Οσμωση ωστε να φερω τα επιθυμητα αποτελεσματα..??

Ευχαριστω Κωστης :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κωστη.... φανταζομαι αναφερεσαι στο σκληρό νερο της οσμωσης....

Εγω λοιπόν κανω συνεχεια αλλαγες με το σκληροο της Α/Ο....

ΔΕΝ χρειαζεται τιποτα να συμπληρωσεις, γιατι ολα τα ιχνοστοια αλατια κλπ πανε στο σκληρο νερό.

Οσο για το ph... θα στο ανεβασει πολυ ευκολα η αμμο θαλασσης.... μεσα σε 3 μερες θα εχει παει 8,2.

Βαλε καμια φωτο να το δουμε γεματο... :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Κωστη.... φανταζομαι αναφερεσαι στο σκληρό νερο της οσμωσης....

Εγω λοιπόν κανω συνεχεια αλλαγες με το σκληροο της Α/Ο....

ΔΕΝ χρειαζεται τιποτα να συμπληρωσεις, γιατι ολα τα ιχνοστοια αλατια κλπ πανε στο σκληρο νερό.

Οσο για το ph... θα στο ανεβασει πολυ ευκολα η αμμο θαλασσης.... μεσα σε 3 μερες θα εχει παει 8,2.

Βαλε καμια φωτο να το δουμε γεματο... :bowdown:

Η φωτο αργει ακομα μιας και δεν εχω αποφασησει στο Aquascape...

Επισης τα ψαρακια περημενω να με ενημερωσουν απο το πετ σοπ που τα παραγγειλα ποτε θα γινει η παραγγελια ωστε να το στησω..(Απο οτι βλεπω με ξεχασε μαλλον και με βλεπω να τρεχω στις Αθηνες)

Θα ενημερωνω για την καθε μου κινηση :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Συμπεραινουμε στο αν χρησιμοποιησω νερο 100% απο το σκληρο νερο που βγαζει η Α/Ο..??

Ευχαριστω :bowdown:

Και εγω ετσι το γεμισα το δικο μου...

Link to comment
Share on other sites

Koing Koing δεν θα περπατησει,τρεις τα δοκιμασαμε σε 100 λιτρα και σε βαθος χρονου αποδειχτηκε μικρο..

Εγω τα ειχα και σε 60 για λιγο καιρο και ηταν σκετη αποτυχια..

Δεν ειναι νανοκιχλιδα..

Link to comment
Share on other sites

Και για εμενα τα 60 λιτρα ειναι λιγα.... θα τα εβαζα σε 120 - 150 λιτρα.... και ειναι πολυ ομορφα ψαρια, σκεψου για μεγαλυτερο ενυδρειο....

Δεν μου λετε ρε παιδια ολοι εσεις,αντικειμενικα,ποιος απο σας θα εβαζε σε 120-150 λιτρα μονο δυο ψαρια;;;;

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λετε ρε παιδια ολοι εσεις,αντικειμενικα,ποιος απο σας θα εβαζε σε 120-150 λιτρα μονο δυο ψαρια;;;;

Εγω!

Σοβαρα γιατι να μην βαλω;

Link to comment
Share on other sites

Εγω!

Σοβαρα γιατι να μην βαλω;

Αν μπορεις οκ...............

Αλλα Βαγκο....μεγαλη μπουκια φαε,μεγαλη κουβεντα μη λες.....................

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...