Jump to content

Tanganyika 60 Ltr


Koing Koing

Recommended Posts

Αν μπορεις οκ...............

Αλλα Βαγκο....μεγαλη μπουκια φαε,μεγαλη κουβεντα μη λες.....................

Πραγματικα ισως ειμαι εξαιρεση αλλα ΝΑΙ θα το εκανα!

Σε 250 λιτρα 4 ψαρια δεν εχω;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πραγματικα ισως ειμαι εξαιρεση αλλα ΝΑΙ θα το εκανα!

Σε 250 λιτρα 4 ψαρια δεν εχω;

Αν εισαι εξαιρεση μπραβο σου..............

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζω πολυ καλα πως το συγκεκριμενο ψαρι θεωρειται απο τα δυσκολα...

Απο το μεγεθος του (~7cm μεγιστο μεγεθος) θα το εβαζα στις κιχλιδες μετριου μεγεθους και οχι στις Νανοκιχλιδες αλλα ουτε και στις κιχλιδες(βλεπε οικογενεια Lamprologines)

H αληθεια ειναι πως ειχα απο την αρχη ενδοιασμους για την επιλογη ψαριων αλλα περνοντας το μεγεθος του ψαριου και τις διαστασεις του ενυδρειου θεωρησα ικανο ενα τετοιο ενυδρειο να φιλεξενησει τα υπεροχα αυτα ψαρια...Απο θεμα ιχθυοφορτισης δεν τιθεται θεμα μιας και θα υπαρχει ισχυρη βιολογικη υποστηριξη,ομως δεν γνωριζω την κυριαρχία και την επιθετικοτητα του ψαριου...Διαβαζοντας το βιβλιο του Ad Konings,Βack to Nature,μου κεντρησε ιδιαιτερα το ενδιαφερον η αναφορα του δασκαλου πως ειναι φιλειρηνικό ψαρι.Ετσι με βαση τις διαστασεις του ενυδριου,το μεγεθος του ψαριου και της συμπεριφορας του εκρινα πως μπορει να φιλοξενηθει...

Σιγουρα δεν εχω την αναλογη εμπειρια και ουτε στο παρελθον το εχω δοκιμασει.

Αν πιστευεται πως δεν μπορει να κρατηθει και μπορειτε να μου δωσετε παραδειγματα τοτε θα αλλαξουν τα σχεδια...

Η αληθεια ειναι πως θεωρω υπερβολη τα 120-150 λιτρα,ποσο μαλλον για τοσο χαμηλη ιχθυοφορτιση..

Επειδη δεν θα ηθελα να αλλαξω ριζικα τα σχεδια μου και με εχουν μαγεψει οι κιχλιδες των πετρων, αν μπορειται προτεινετε μου αλλες κιχλιδες οι οποιες να ζουν σε αναλογο Aquascpae και λιτρα...

Εχω καποιες σκεψεις στο μυαλο μου αλλα περημενω πρωτα τις προτασεις σας...

Ευχαριστω για την συμμετοχη και ελπιζω να βγουν σωστα συμπερασματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λετε ρε παιδια ολοι εσεις,αντικειμενικα,ποιος απο σας θα εβαζε σε 120-150 λιτρα μονο δυο ψαρια;;;;

Πες τα ρε Στρατο γιατι ορισμενες φορες υπερβαλουμε... οχι χωρις λόγω... αλλα ρε παιδια.... το καθε ψαρι εχει το δικο σου χαρακτηρα!!

Δεν ξερετε πως θα αντιδρασουν και πως θα λειτουργησουν!!

Εγω ειμαι υπερ τον ερευνων-μελετων και πειραματων!!!

Το δοκιμαζεις και αν δεν πετυχει... το αλλαζεις!!!

Κι εγω αυτο θα κανω!!!

Υ.Γ. Οταν λεω οτι αν δεν πετυχει... δεν εννοω θανατο.. αλλα πολλους καυγαδες και μη ηρεμια του ψαριου....

ΚΑΝΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ!!!

Το λεω σε εσενα που ξερω οτι εχεις τη δυνατοτητα να ελέγξεις την κατασταση... και γνωσεις εχεις και εμπειρια!!!

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου λετε ρε παιδια ολοι εσεις,αντικειμενικα,ποιος απο σας θα εβαζε σε 120-150 λιτρα μονο δυο ψαρια;;;;

Εχω σε 100 λιτρα ενα ψαρι (το πιρανι) και μελλοντικα θα το βαλω σε 150....και δεν μιλαμε για τεραστιο αλλα για 20cm.... το οποιο ειναι μονιμα κριμενο...

Παντως και εγω ανετα θα εβαζα σε 120 λιτρα 2 ψαρια...

παντως και τα Μπριχαρντι που τα ειχα σε 75 - 80 λιτρα δεν ηταν κ πολυ καλα...και απο εκει καταλαβα οτι τετοια ψαρια θελουν ανα ζευγαρι περιπου 120 λιτρα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σας παιδια.

Σταθη μη μου συγκρινεις τα 20 εκατοστα με τα 7.

Εγω παντως και το λεω και το υπογραφω,ποτε δε θα αντεχα μονο 2 ψαρια σε 150 λιτρα.

Τουλαχιστον το παραδεχομαι..............

Link to comment
Share on other sites

Εχω σε 100 λιτρα ενα ψαρι (το πιρανι) και μελλοντικα θα το βαλω σε 150....και δεν μιλαμε για τεραστιο αλλα για 20cm.... το οποιο ειναι μονιμα κριμενο...

Παντως και εγω ανετα θα εβαζα σε 120 λιτρα 2 ψαρια...

παντως και τα Μπριχαρντι που τα ειχα σε 75 - 80 λιτρα δεν ηταν κ πολυ καλα...και απο εκει καταλαβα οτι τετοια ψαρια θελουν ανα ζευγαρι περιπου 120 λιτρα.. ;)

Σταθη μου....

Σεβαστη η εμπειρια σου.... και καλα κανεις και την καταθετεις... αλλα δεν ξερεις αν και πως θα αντιδρασουν τα ψαρακια του κωστη σε αυτα τα λίτρα....

Εσυ με τις νωσεις και την εμπειρια σου το καταλαβες και το διορθωσες... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κιολας,χωρις να θελω να θειξω κανεναν,κοροϊδευομαστε τωρα..??

Ψαρι των 20cm το εχεις σε ενυδρειο τψν 80cm μηκος (αν θυμαμε καλα) και το θεωρεις σωστο..??Και τα 150 τα θεωρω ελαχιστα για ενα τετοιο ψαρι...

Οσο αναφορα τα Brichardi δεν εχουν καμια σχεση μιας και γινονται 10cm μιλαμε για ημιδιπλασιο μεγεθος και μολις 10 λιτρα παραπανω ενυδρειο...

Τελος παντων δεν θελω να τσακωθω με κανενα και δεν νομιζω να με παρεξηγει ο Σταθης μιας και εχουμε κανει επανειλημμένα αυτη την συζητηση ;)

Θα δεκτω καθε συμβουλη και προταση και εχοντας κριτικη σκεψη θα πραξω :hysterical:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κιολας,χωρις να θελω να θειξω κανεναν,κοροϊδευομαστε τωρα..??

Ψαρι των 20cm το εχεις σε ενυδρειο τψν 80cm μηκος (αν θυμαμε καλα) και το θεωρεις σωστο..??Και τα 150 τα θεωρω ελαχιστα για ενα τετοιο ψαρι...

Οσο αναφορα τα Brichardi δεν εχουν καμια σχεση μιας και γινονται 10cm μιλαμε για ημιδιπλασιο μεγεθος και μολις 10 λιτρα παραπανω ενυδρειο...

Τελος παντων δεν θελω να τσακωθω με κανενα και δεν νομιζω να με παρεξηγει ο Σταθης μιας και εχουμε κανει επανειλημμένα αυτη την συζητηση ;)

Θα δεκτω καθε συμβουλι και προταση και εχοντας κριτικη σκεψη θα πραξω :hysterical:

Με λιγα λογια προχωρα το και βλεπεις..Αλλωστε ολα ειναι ενα ρισκο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις ποντάρω στον ξεχωριστό χαρακτήρα του κάθε ψαριού και στην ωριμότητα και εμπειρία αυτού που τα διαχειρίζεται. Προτείνω να το τολμήσεις και αν δεν δουλέψει πράττεις αναλόγως.

;)

Link to comment
Share on other sites

Με λιγα λογια προχωρα το και βλεπεις..Αλλωστε ολα ειναι ενα ρισκο

Εγώ σε τέτοιες περιπτώσεις ποντάρω στον ξεχωριστό χαρακτήρα του κάθε ψαριού και στην ωριμότητα και εμπειρία αυτού που τα διαχειρίζεται. Προτείνω να το τολμήσεις και αν δεν δουλέψει πράττεις αναλόγως.

:hysterical:

Κι εγω αυτο δεν ειπα 2 φορες??

Εμενα δε μου δινεται σημασια??

Εχω γινει ανυπαρκτος??

Δε με θελετε??

;)

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με την ατακα οτι το καθε ψαρι αντιδραει διαφορετικα.

Το καθε ψαρι κραταει τα χαρακτηριστικα του ειδους του.

Σαν χαρακτηρες σιγουρα ειναι διαφορετικοι,αλλα σαν γενικο πλαισιο εχουν ολα της ιδιες αναγκες.

Με αυτην την λογικη πο λετε μπορεις να βαλεις 10 tropheus σε 100 λιτρα και να ελπισεις οτι θα περπατησει..

Και εγω προσπαθω να ελλατωσω τα λιτρα,λογικο ειναι δεν περισσευουν,αλλα δεν γινεται με το ζορι.

Για να δοκιμασει κανεις να βαλει καποια κιχλιδα σε λιγα λιτρα πρεπει να εξετασει πρωτα το ειδος,δηλαδη κανει καλη σχεση με την συντροφο??(γιατι αν δεν κανει ξεχαστε το δεν μπορει να ξεφυγει η θυληκια)

Μεγαλωνει τα μικρα του??(αν τα μεγαλωνει θα γεμισει γρηγορα το μικρο ενυδρειο) κτλ..

Link to comment
Share on other sites

Είμαι εκτός Ελλάδας και δεν εχω έυκολη πρόσβαση ,σας παρακαλουθώ όσο μπορώ.Για το συγκερκιμένο ψαρι που θέλει ο Κώστας έχει γίνει ξανά σύζήτηση,ψάξτε να την βρείτε.Αγαπητέ Vagos μην μπλέκεις mbuna με μικρά ψάρια από Ταγκανίκα.

Φιλιά σε όλους, θα τα λέμε απο αύριο βράδυ που θα είμαι πίσω Ελλάδα.

;)

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με την ατακα οτι το καθε ψαρι αντιδραει διαφορετικα.

Το καθε ψαρι κραταει τα χαρακτηριστικα του ειδους του.

Σαν χαρακτηρες σιγουρα ειναι διαφορετικοι,αλλα σαν γενικο πλαισιο εχουν ολα της ιδιες αναγκες.

Με αυτην την λογικη πο λετε μπορεις να βαλεις 10 tropheus σε 100 λιτρα και να ελπισεις οτι θα περπατησει..

Και εγω προσπαθω να ελλατωσω τα λιτρα,λογικο ειναι δεν περισσευουν,αλλα δεν γινεται με το ζορι.

Για να δοκιμασει κανεις να βαλει καποια κιχλιδα σε λιγα λιτρα πρεπει να εξετασει πρωτα το ειδος,δηλαδη κανει καλη σχεση με την συντροφο??(γιατι αν δεν κανει ξεχαστε το δεν μπορει να ξεφυγει η θυληκια)

Μεγαλωνει τα μικρα του??(αν τα μεγαλωνει θα γεμισει γρηγορα το μικρο ενυδρειο) κτλ..

Ο χαρακτήρας του ψαριού μπορεί να λειτουργήσεις προς όφελος μας σε οριακές περιπτώσεις και όχι σε ακραίες όπως αυτή που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω με την ατακα οτι το καθε ψαρι αντιδραει διαφορετικα.

Το καθε ψαρι κραταει τα χαρακτηριστικα του ειδους του.

Σαν χαρακτηρες σιγουρα ειναι διαφορετικοι,αλλα σαν γενικο πλαισιο εχουν ολα της ιδιες αναγκες.

Με αυτην την λογικη πο λετε μπορεις να βαλεις 10 tropheus σε 100 λιτρα και να ελπισεις οτι θα περπατησει..

Και εγω προσπαθω να ελλατωσω τα λιτρα,λογικο ειναι δεν περισσευουν,αλλα δεν γινεται με το ζορι.

Για να δοκιμασει κανεις να βαλει καποια κιχλιδα σε λιγα λιτρα πρεπει να εξετασει πρωτα το ειδος,δηλαδη κανει καλη σχεση με την συντροφο??(γιατι αν δεν κανει ξεχαστε το δεν μπορει να ξεφυγει η θυληκια)

Μεγαλωνει τα μικρα του??(αν τα μεγαλωνει θα γεμισει γρηγορα το μικρο ενυδρειο) κτλ..

Αγαπητε Χρηστο,το εχουμε ξανασυζητησει το θεμα για τα συγκεκριμενα ψαρια.

Δεν ειναι και τοσο αγρια σαν χαρακτηρες τελικα.Πιο πολυ απεναντι σε αλλα ειδη,και δη μικροτερου μεγεθους,παρα στο ταιρι τους

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολους για την συμμετοχη σας...

Ξαναλεω μην δενετε κομπο το οτι θα διαλεξω αυτα τα ψαρακια...(Μπορει να βαλω και multies :hysterical: )

Φιλε ΖΧ ξερεις νομιζω πως ξερει οτι εκτιμω την εμπειρια σου και σε θαυμαζω οπως πολους αφρικανους στον ενυδριακο χωρο..Ομως νομιζω πως το παραδειγμα σου με τα Tropheus ειναι ατοπο μιας και μιλαμε για ψαρια που κρατιουνται αυστηρα σε μεγαλες ομαδες και εχουν τελικο μεγεθος τα 14 cm...

Εγω μιλαω για ψαρια των ~7 cm σε ολικο μηκος 60 cm και οχι για ψαρια των 14cm σε ολικο μηκος 80 cm..

Τελως παντων ας μην κολαμε εκει....Οποιος εχει να προτεινει εναλακτικες λυσεις ας το κανει...

Φιλικα Κωστης ;)

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κιολας,χωρις να θελω να θειξω κανεναν,κοροϊδευομαστε τωρα..??

Ψαρι των 20cm το εχεις σε ενυδρειο τψν 80cm μηκος (αν θυμαμε καλα) και το θεωρεις σωστο..??Και τα 150 τα θεωρω ελαχιστα για ενα τετοιο ψαρι...

Οσο αναφορα τα Brichardi δεν εχουν καμια σχεση μιας και γινονται 10cm μιλαμε για ημιδιπλασιο μεγεθος και μολις 10 λιτρα παραπανω ενυδρειο...

Τελος παντων δεν θελω να τσακωθω με κανενα και δεν νομιζω να με παρεξηγει ο Σταθης μιας και εχουμε κανει επανειλημμένα αυτη την συζητηση ;)

Θα δεκτω καθε συμβουλη και προταση και εχοντας κριτικη σκεψη θα πραξω :hysterical:

Επιδη δεν με καταλαβες, ΔΕΝ λεω οτι για το μεγεθος των ψαριων σου ειναι μικρο το ενυδρειο.... αυτο που λεω ειναι οτι ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ των ψαριων σου ειναι μικρο το ενυδρειο. πως να το κανουμε οι αφρικανικες κιχλιδες σε ζευγαρι δεν ειναι ουτε ζευγαρι γκουραμι πχ ουτε τπτ αλλο... ειναι τα ατιθασα, αψιχολογιτα, και αγρια ψαρια τις αφρικης.... Και λυπαμε που στο λεω αλλα θα το δεις στην πορια....

Τπτ παραπανω.... :hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ας συνεχισουμε ηρεμα και πολιτισμενα την συζητηση μας... :hysterical:

Αλλιως προβλεπω μαχη αφρικανων.... ;)

Παρτε τα Τσεκουρια 1 ,Τσεκουρια 2,τα Σπαθια και τις Ασπιδες σας,Και ειμαστε Ετοιμοι για μαχη... :hysterical:

Ετσι για να ηρεμισουμε... :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Επιδη δεν με καταλαβες, ΔΕΝ λεω οτι για το μεγεθος των ψαριων σου ειναι μικρο το ενυδρειο.... αυτο που λεω ειναι οτι ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ των ψαριων σου ειναι μικρο το ενυδρειο. πως να το κανουμε οι αφρικανικες κιχλιδες σε ζευγαρι δεν ειναι ουτε ζευγαρι γκουραμι πχ ουτε τπτ αλλο... ειναι τα ατιθασα, αψιχολογιτα, και αγρια ψαρια τις αφρικης.... Και λυπαμε που στο λεω αλλα θα το δεις στην πορια....

Τπτ παραπανω.... ;):hysterical:

Εχεις καποια εμπειρια απο τα συγκεκριμενα Σταθη;

Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που θελει να βαλει ο κωστης οχι... απο τα δικα μου (brichardi) οσο να'ναι καποιες γνωσεις και καποια πραγματα τα πηρα.... και διλωνω εκτος απο πολυ μικρα κοχιλοψαρα οπως πχ τα μπρεβις δεν θα εβαζα αλλο ψαρι σε ενυδρειο κατω απο 100 λιτρα....

Τονιζω, καθαρα προσωπικη μου γνωμη.. ;)

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Απο αυτα που θελει να βαλει ο κωστης οχι... απο τα δικα μου (brichardi) οσο να'ναι καποιες γνωσεις και καποια πραγματα τα πηρα.... και διλωνω εκτος απο πολυ μικρα κοχιλοψαρα οπως πχ τα μπρεβις δεν θα εβαζα αλλο ψαρι σε ενυδρειο κατω απο 100 λιτρα....

Τονιζω, καθαρα προσωπικη μου γνωμη.. ;)

Αυτα που θελει ο Κωστας λοιπον και τα brichardi,καμια σχεση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδια ενα ακραιο παραδειγμα εφερα απλως,δειτε το γενικα..

Οι εμπειρια μου με τον Neo.caudopunctatus (τρεις χομπιστες μετα απο ενα χρονο και γεννες σε 100 λιτρα ειχαμε το ιδιο τελος,το θανατο της θυληκιας απο ξυλο) δεν ηταν καλη,με αγχωνε αυτο το ενυδρειο(πολυ ξυλο).

Μπορειτε να δοκιμασετε με τα julido να το κανετε,κανουν καλους δεσμους και κινουνται σε λιγο χωρο.

Με transcriptus που γινεται 8-9 εκατοστα σε 80 λιτρα πετυχε(σχεση,γεννα)

Με regani που γινεται 10-12 εκατοστα σε 120 λιτρα πετυχε(σχεση,γεννα)

Και μαλλον με ολα τα julido θα γινεται επειδη εχουν ιδιες αναγκες και κανουν καλα ζευγαρια..

Link to comment
Share on other sites

Ναι βρε παιδια ενα ακραιο παραδειγμα εφερα απλως,δειτε το γενικα..

Οι εμπειρια μου με τον Neo.caudopunctatus (τρεις χομπιστες μετα απο ενα χρονο και γεννες σε 100 λιτρα ειχαμε το ιδιο τελος,το θανατο της θυληκιας απο ξυλο) δεν ηταν καλη,με αγχωνε αυτο το ενυδρειο(πολυ ξυλο).

Μπορειτε να δοκιμασετε με τα julido να το κανετε,κανουν καλους δεσμους και κινουνται σε λιγο χωρο.

Με transcriptus που γινεται 8-9 εκατοστα σε 80 λιτρα πετυχε(σχεση,γεννα)

Με regani που γινεται 10-12 εκατοστα σε 120 λιτρα πετυχε(σχεση,γεννα)

Και μαλλον με ολα τα julido θα γινεται επειδη εχουν ιδιες αναγκες και κανουν καλα ζευγαρια..

Με τα marlieri δεν γινεται Χρηστο.

Αποπειραθηκα εγω,αλλα η ατιμη ξεκανε τον αρσενικο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...