Jump to content

Tanganyika 60 Ltr


Koing Koing

Recommended Posts

Εγω διατηρώ τώρα (2)Neo.caudopunctatus σε 180 λίτρα μαζί με 2 Calvus.Παλιότερα είχα και 2 N.Cylindricus....τα οποια και εβγαλα......

Ειναι γεγονός πως μεταξύ τους υπαρχουν πολλές εντάσεις!Δύσκολα ψαρια!Είναι ισως απο τα πιο ενδιαφέρον ψάρια που εχω διατηρήσει απο πλευρας συμπεριφορας!

Τολμώ να πω οτι εχω σκεφτει να τα αφήσω μονα τους σε 180 λιτρα.......αφου και τωρα με 2 calvus αυτα "γεμιζουν" το ενυδρείο........

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω διατηρώ τώρα (2)Neo.caudopunctatus σε 180 λίτρα μαζί με 2 Calvus.Παλιότερα είχα και 2 N.Cylindricus....τα οποια και εβγαλα......

Ειναι γεγονός πως μεταξύ τους υπαρχουν πολλές εντάσεις!Δύσκολα ψαρια!Είναι ισως απο τα πιο ενδιαφέρον ψάρια που εχω διατηρήσει απο πλευρας συμπεριφορας!

Τολμώ να πω οτι εχω σκεφτει να τα αφήσω μονα τους σε 180 λιτρα.......αφου και τωρα με 2 calvus αυτα "γεμιζουν" το ενυδρείο........

Τα κρατησα δυο φορες.

Την πρωτη σε 240 λιτρα μαζι με αλλα ειδη,και τη δευτερη σε 72 λιτρα μονα τους.Μιλαω για διαφορετικα ψαρια και φυσικα για ζευγαρια.

Ενταση ιδιαιτερη και τσακωμους δεν αντιμετωπισα ποτε

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

Τα κρατησα δυο φορες.

Την πρωτη σε 240 λιτρα μαζι με αλλα ειδη,και τη δευτερη σε 72 λιτρα μονα τους.Μιλαω για διαφορετικα ψαρια και φυσικα για ζευγαρια.

Ενταση ιδιαιτερη και τσακωμους δεν αντιμετωπισα ποτε

Εγω παρατηρώ ένταση μεταξύ τους μόνο ;) .......με τα άλλα ψάρια ουδέν προβλημα!

Link to comment
Share on other sites

Στρατο δεν καταλαβα τι εννοεις?? ;)

Ποσο πιο καθαρα να το πω;

Τα brichardi δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα με τα caudopunctatus

Link to comment
Share on other sites

Ποσο πιο καθαρα να το πω;

Τα brichardi δεν εχουν την ιδια συμπεριφορα με τα caudopunctatus

Ααααα... οκ!!! :hysterical::hysterical::hysterical:

Ε ενταξει τοτε, μακαρι και το ευχομαι κιολας... γιατι παρολο που εψανχα παντου αυτα τα ψαρια, δεν ετυχε να τα εχω ποτε οποτε οσο και να διαβαζω αν δεν τα φιλοξινισω δεν μπορω να πω τπτ...... απλα αυτο που ειπα ειναι ας πουμε ενας "γενικος κανονας" που εχω στο μιαλο μου... ητε σωστος ητε λαθος... οτι "Ταγκανικοψαρα που το μεγεθος τους ξεπερναει τα 5 - 6cm δεν τα βαζω σε ενυδρειο κατω απο 100 λιτρα..." ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειτα ρε Σταθη,τι αλλο να πω;Πολλες φορες φασκεις και αντιφασκεις.Τα ψαρια αυτα τα ειχες προτεινει και στο Βαγγο,και εκει για 60 λιτρα.

http://www.aquazone.gr/forums/lofiversion/...php/t29383.html

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το θυμομουν... Βεβαια εχει περασει και σχεδον μισος χρονος απο τοτε που το ειπα... τελος παντων Τωρα σε καμια περιπτοση δεν θα προτηνα αυτα τα ψαρια σε αυτα τα λιτρα.....

Ξανα λεω δεν ειναι σωστο αυτο που λεω αλλα ουτε και λαθος, ειναι απλα κατι που πιστευω..

Το πιο πιθανο ειναι οτι αυτη μου η αντιδραση προηλθε μετα απο τα Brichardi και την σχετικα επιθετικη συμπεριφορα τους, οπου πιθανος με αποθαριναν...

Γιαυτο και ειπα στον Κωστη και το τονισα οτι δεν του λεω να μη τα βαλει λογο μεγεθους αλλα λογο συμπεριφορας....

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν το θυμομουν... Βεβαια εχει περασει και σχεδον μισος χρονος απο τοτε που το ειπα... τελος παντων Τωρα σε καμια περιπτοση δεν θα προτηνα αυτα τα ψαρια σε αυτα τα λιτρα.....

Ξανα λεω δεν ειναι σωστο αυτο που λεω αλλα ουτε και λαθος, ειναι απλα κατι που πιστευω..

Το πιο πιθανο ειναι οτι αυτη μου η αντιδραση προηλθε μετα απο τα Brichardi και την σχετικα επιθετικη συμπεριφορα τους, οπου πιθανος με αποθαριναν...

Γιαυτο και ειπα στον Κωστη και το τονισα οτι δεν του λεω να μη τα βαλει λογο μεγεθους αλλα λογο συμπεριφορας....

Παλι φασκεις και αντιφασκεις.

Δες τι γραφεις περι μεγεθους στη δημοσιευση 56

Link to comment
Share on other sites

Νομιζψ οτι δεν με καταλαβενετε.... προφανος σας μπερδευει ετσι οπως τα γραφω... :hysterical::hysterical:

με αυτο που λεω στην "56" εννοω δεν βαζω ψαρια ταγκανικας εκτος τα πολυ μικρα οπως ειναι τα Neolamprologus brevis σε ενυδρεια κατω τον 100 λιτρων ΟΧΙ επιδη θεωρω το ενυδρειο μικρο και τα ψαρια μεγαλα για να μπουν ΑΛΛΑ λογο ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ των ψαριων...... ;)

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις ακριβως:"Ταγκανικοψαρα που το μεγεθος τους ξεπερναει τα 5 - 6cm δεν τα βαζω σε ενυδρειο κατω απο 100 λιτρα..."

Αυτο πως μεταφραζεται;

Link to comment
Share on other sites

ναι, δεν το διατυπωσα σωστα... αλλα το ειχα τονισει πριν....

Επιδη δεν με καταλαβες, ΔΕΝ λεω οτι για το μεγεθος των ψαριων σου ειναι μικρο το ενυδρειο.... αυτο που λεω ειναι οτι ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ των ψαριων σου ειναι μικρο το ενυδρειο. πως να το κανουμε οι αφρικανικες κιχλιδες σε ζευγαρι δεν ειναι ουτε ζευγαρι γκουραμι πχ ουτε τπτ αλλο... ειναι τα ατιθασα, αψιχολογιτα, και αγρια ψαρια τις αφρικης.... Και λυπαμε που στο λεω αλλα θα το δεις στην πορια....

Τπτ παραπανω.... ;):hysterical:

και μετα ειπα αυτο που λες....

Ααααα... οκ!!! :hysterical::thumbup::thumbup:

Ε ενταξει τοτε, μακαρι και το ευχομαι κιολας... γιατι παρολο που εψανχα παντου αυτα τα ψαρια, δεν ετυχε να τα εχω ποτε οποτε οσο και να διαβαζω αν δεν τα φιλοξινισω δεν μπορω να πω τπτ...... απλα αυτο που ειπα ειναι ας πουμε ενας "γενικος κανονας" που εχω στο μιαλο μου... ητε σωστος ητε λαθος... οτι "Ταγκανικοψαρα που το μεγεθος τους ξεπερναει τα 5 - 6cm δεν τα βαζω σε ενυδρειο κατω απο 100 λιτρα..." :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το ζητουμενο Σταθη ειναι,να μην δινουμε συμβουλες και να μην κανουμε προτασεις αν δεν ειμαστε 100% σιγουροι,ειτε απο προσωπικες εμπειριες,ειτε απο μελετη............ ;)

Link to comment
Share on other sites

Το ζητουμενο Σταθη ειναι,να μην δινουμε συμβουλες και να μην κανουμε προτασεις αν δεν ειμαστε 100% σιγουροι,ειτε απο προσωπικες εμπειριες,ειτε απο μελετη............ ;)

Σε συτο με βρισκεις απ[ολυτα συμφωνο Στρατο!!!

Σταθη μου,... αυτο δεν παει για σενα... αλλα στον καθε σταθη που θα μπορουσε να ειναισ τη θεση σου!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν βλεπω να προτεινει κανενας τπτ φερνω μια σκεψη που ειχα στο μυαλο μου....Αν και μου φαινεται αδυνατον να βρω το συγκεκριμενο ψαρακι στην Ελλαδα..Νομιζω αξιζει να προσπαθησω...

Τelmatochromis brichardi συμφωνα με την βιβλιογραφια φτανει τα 5-6 cm,ζει σε βραχωδη οικοτοπους και ειναι φιλειρηνικο ειδος που μπορει να κρατηθει σε μικρα ενυδρια....

Θελω γνωμες...Για το ποσο ειναι ικανο το ενυδρειο μου να κρατησει αυτο το ομορφο ψαρακι και κατα ποσο το εχει δει κανενας στο εμποριο...

Οι πληροφοριες μου ειναι παρμενες απο το βιβλιο του Ad Konings,Back to Nature οδηγος για τις κιχλιδες της λιμνης Tanganyika

Κωστης ;)

Link to comment
Share on other sites

Οκ, εγω δεν μιλαω, περιμενω αν με το καλο τα βρει ο κωστης και τα βαλει στα 60 λιτρα αν δεν θα μαλωνουν, γιατι και αλλοι προτινουν πραγματα που βγαινουν 100% αποτυχια....

αν δεν με καταλαβενετε δεν μπορω να πω τπτ αλλο, παντως εγω ουτε το παιζω εξηπνος ουτε τπτ... ειπα εκανα κανονα που εχω στο κεφαλι μου....

Και προηδοποιησα οτι αν εχουν ιδια συμπεριφορα με τα Brichardi θα πεφτει συνεχεια "ξυλο"....

Τελος παντων δεν το συνεχιζω.... περιμενουμε και θα δουμε...

Link to comment
Share on other sites

Οκ, εγω δεν μιλαω, περιμενω αν με το καλο τα βρει ο κωστης και τα βαλει στα 60 λιτρα αν δεν θα μαλωνουν, γιατι και αλλοι προτινουν πραγματα που βγαινουν 100% αποτυχια....

αν δεν με καταλαβενετε δεν μπορω να πω τπτ αλλο, παντως εγω ουτε το παιζω εξηπνος ουτε τπτ... ειπα εκανα κανονα που εχω στο κεφαλι μου....

Και προηδοποιησα οτι αν εχουν ιδια συμπεριφορα με τα Brichardi θα πεφτει συνεχεια "ξυλο"....

Τελος παντων δεν το συνεχιζω.... περιμενουμε και θα δουμε...

Kαλυτερα.............. να μη το συνεχιζεις,γιατι τιποτα δεν ειναι απολυτο.

Μηπως εχεις στα υπ'οψιν καποιον που κανει τον εξυπνο,και γι'αυτο το λες;;;;

Εγω ειχα και ζευγαρι brichardi στα 72 λιτρα.Ζευγαρι ομως,και δεν ειχα προβλημα.

Να περιμενουμε να δουμε τι;

Στο ξαναειπα και πριν.ΤΙΠΟΤΑ δεν ειναι απολυτο.Μπορει να κατσει μπορει και οχι.

Έγινε επεξεργασία - Dias
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το ενυδρειο εχει στρωθει και ειναι σε φαση στρωσιματος...

Λειπουν ακομα τα κελυφη απο τα σαλιγκαρια αλλα θα μπουν τις επομενες μερες...

Φωτογραφιες θα βαλω οταν τελειωποιηθει το Aquascape :D

Απο ψαρια εχω καταληξει στα Lamprologus Ocellatus...Λεω για μια 3αδα απο 2 θυλικιες και εναν αρσενικο...

Θα ψαξω να βρω πρωτα τον αρσενικο και σε τελικο μεγεθος ωστε να μην εχω προβληματα απο την επιθετικη συμπεριφορα των θυλικων ;)

Υ.Γ Θα μπορουσε να αλλαξει η περιγραφη του τιτλου σε Lamprologus Ocellatus..?

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Αντε με το καλο να τα βρεις τα ψαρακια σου και να μας ανεβασεις πολλες πολλες φωτο!!!

Αμα τα βρεις πες το μου μηπως τα προτιμησω και εγω :D

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει στρωθει και ειναι σε φαση στρωσιματος...

Λειπουν ακομα τα κελυφη απο τα σαλιγκαρια αλλα θα μπουν τις επομενες μερες...

Φωτογραφιες θα βαλω οταν τελειωποιηθει το Aquascape :D

Απο ψαρια εχω καταληξει στα Lamprologus Ocellatus...Λεω για μια 3αδα απο 2 θυλικιες και εναν αρσενικο...

Θα ψαξω να βρω πρωτα τον αρσενικο και σε τελικο μεγεθος ωστε να μην εχω προβληματα απο την επιθετικη συμπεριφορα των θυλικων ;)

Υ.Γ Θα μπορουσε να αλλαξει η περιγραφη του τιτλου σε Lamprologus Ocellatus..?

:huh:

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο εχει στρωθει και ειναι σε φαση στρωσιματος...

Λειπουν ακομα τα κελυφη απο τα σαλιγκαρια αλλα θα μπουν τις επομενες μερες...

Φωτογραφιες θα βαλω οταν τελειωποιηθει το Aquascape :unsure:

Απο ψαρια εχω καταληξει στα Lamprologus Ocellatus...Λεω για μια 3αδα απο 2 θυλικιες και εναν αρσενικο...

Θα ψαξω να βρω πρωτα τον αρσενικο και σε τελικο μεγεθος ωστε να μην εχω προβληματα απο την επιθετικη συμπεριφορα των θυλικων :rasp:

Υ.Γ Θα μπορουσε να αλλαξει η περιγραφη του τιτλου σε Lamprologus Ocellatus..?

:D;)

Τωρα ειδα τι εγραψα....Το Ενυδρειο εχει Στρωθει και ειναι σε φαση στρωσιματος

Ηθελα να γραψω Στο ενυδρειο εχει στηθει το Aquascape και ειναι σε φαση στρωσιματος

:huh::unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Kαλησπερα σε ολους τους φιλους Αφρικανους...

Το ενυδρειο μου εχει στρωθει και εχει μπει ηδη μεσα ο Πρωτος κατοικος...Προκειται για εναν κυριο Lamprologus Ocellatus που μου τον εδωσε ο Φιλος Mixalhs και τον ευχαριστω παρα πολυ <_<:D

Το ψαρι τοποθετηθηκε στο ενυδρειο την Κυριακη 9-5-2010...Εγινε προσαρμογη 55 λεπτων...Το νερο στο οποιο ζουσε το ψαρι ειχε Ph 8,0-8,5 και στο νεο του σπιτι εχει σταθερο Ph 8,4...

Το ψαρι ειναι υγιεστατο και εχει πιασει το τελικο του μεγεθος 5,2 cm..

Τοποθετηθηκε στο ενυδρειο και την υπολοιπη μερα ειχα κλειστο το φως ωστε αν μην στρεσαριστει...Απο την δευτερη κιολας μερα αρχησε να θαυει τα κοχυλια του και εφαγε με μεγαλη ορεξη την τροφη της Omega One Super Colour...Η πρωτη μερα του στο ενυδρειο με ανοικτα τα φωτα κυλισε ομαλα βεβαια χωρις αν εχει συνηθησει την παρουσια μου...

Δευτερη μερα με ανοικτα τα φωτα(Σημερα δηλαδη) εφαγε χωρις ενδοιασμους την τροφη της Omega One Super Veggie...Εχει αρχησει να συνιθιζει και ηδη εχει αρχισει και παρουσιαζει τα μπλε σημαδια στα βρανχεια και την κοιλια του...

Σημερινες μετρησεις...

Υγρα Τεστ Api.

Ph:8,4

Gh: Το εχω δανησει σε εναν φιλο

Kh: Ομοιως

NH3/NH4: 0 mg/L

ΝΟ2: 0 mg/L

NO3: 0-5 mg/L

Επεισης να αναφερω πως στο ενυδρειο ειχαν βγει νηματωδεις σκουλικια λογικα απο την τροφη και ο Κυριος Οcellatus τα κανει γευμα....

Ακολουθει Φωτογραφικο υλικο...Καποιες φωτογραφιες ειναι επεξεργασμενες και καποιες οχι... :D

post-12535-1273568973_thumb.jpgpost-12535-1273568955_thumb.jpgpost-12535-1273568940_thumb.jpgpost-12535-1273568998_thumb.jpgpost-12535-1273569045_thumb.jpgpost-12535-1273569058_thumb.jpgpost-12535-1273569081_thumb.jpgpost-12535-1273569091_thumb.jpgpost-12535-1273569108_thumb.jpgpost-12535-1273569123_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Κωστή, μ'αρέσει πολύ το στήσιμο που έχεις κάνει. Ελπίζω να βρεις σύντομα και τα δύο θηλυκά που ψάχνεις.

<_<

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...