Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Παιδια καλησπερα κι απο εμενα!

Αφου διαβασα ολο το Post, λεω να δοκιμασω κι εγω μια αλλαγη νερου απο θαλασσα προς Λαγονυσι μερια... Παιζει ρολο απο που θα το παρω παραλια ή κοντα σε βραχια;

Ευχαριστω!

δεν έχει σημασία αν είναι από παραλία με άμμο η βραχώδη ακτή , αρκεί να είναι καθαρή η θάλασσα

Το νερό το συλλέγουμε απο 40-50 εκ βάθος γιατί - όπως και στα ενυδρεία - στο νερο κοντα στην επιφάνεια αλλα και κοντά στο βυθό μαζεύεται η περισσότερη ''βρωμιά''

αυτός είναι και ο λόγος που προτιμάμε να τροφοδοτούμε το skimmer με το νερό επιφάνειας του ενυδρείου

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

αυτός είναι και ο λόγος που προτιμάμε να τροφοδοτούμε το skimmer με το νερό επιφάνειας του ενυδρείου

Τάσο... αυτό ας το αναλύσουμε λίγο γιατί ακούγεται ενδιαφέρον.

Τα περισσότερα skimmer όμως δεν σου δίνουν αυτή τη δυνατότητα, κάποια απορροφούν το νερό από το μέσο επίπεδο του ενυδρείου, κάποια άλλα (εσωτερικά στο sump) με αντλία από το κατώτερο σημείο.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λες ισχύει στα περισσοτερα skimmer και είναι ένας από τούς λόγους που τα sump βοηθάνε γιατί εκεί μαζεύεται το νερό επιφανείας του ενυδρείου από την υπερχείλιση

, για τα skimmer που μπαίνουν στο ενυδρείο οι κατασκευαστές προσπαθούν να βρουν λύσεις όπως αυτή στο red sea max

(δεν μπορώ να βάλω ενεργό λινκ στην δημοσίευση μου ?)

post-434-0-88148400-1321481674_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - salTasos
Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το sump σωστό.. δεν το είχα σκεφτεί έτσι γιατί ποτέ δεν έτυχε να έχω (αν και δεν χρειαζόταν πολύ φιλοσοφία) :headonwall: χε χε

Για κάποια εξειδικευμένα συστήματα όπως της red sea (και κάποια άλλα) αυτό το γνώριζα.

Βασικά σκέφτομαι να κάνω μια πατέντα στο Deltec MCE-600 που με κάποιο τρόπο να αναστρέψω τον σωλήνα εισαγωγής προς τα πάνω και με κάποιο είδος "χτένας" να μπορεί να απορροφά επιφανειακά το νερό....

Άντε να δούμε τι θα κατεβάσει η κούτρα μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία παιδιά σας ευχαριστώ !!!

Το Σάββατο θα πάω μια βόλτα ...

Να ρωτήσω εάν ας πούμε η αλατότητα είναι κοντά στο 1030 πρέπει να το αραιώσω με νερό αντίστροφης όσμωσης η τα ψάρια δεν έχουν πρόβλημα;

Πόσο ψηλά μπορώ να κρατήσω την αλατότητα χωρίς να δημιουργήσω πρόβλημα στα ψάρια; Τώρα είναι FO αλά σκέφτομαι να βάλω κανένα κοραλλάκι και λέω για αυτό:

http://www.liveaquaria.com/product/prod_display.cfm?c=597+2341+2512+2405&pcatid=2405

Ρωτάω γιατί λογικά άμα το αραιώσω θα πέσουν και οι τιμές KH CA MG σωστά;

Έχω συνολικά 160 λίτρα καθαρά και σκέφτομαι να αλλάζω 20 κάθε εβδομάδα μέχρι να φτάσω να έχω μόνο φυσικό θαλασσινό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Η αλατότητα στο φυσικό θαλασσινό νερό είναι πολύ ευμετάβλητη ανάλογα με την περιοχή ή και άλλους παράγοντες.

Σε διάφορες μετρήσεις πέτυχα τιμές και μέχρι 1035, οπότε θα πρέπει πάντα να μετράς το νερό και ανάλογα να το αραιώνεις κατά προτίμηση με Α/Ο.

Σε ένα ενυδρείο με ψάρια μόνο μπορείς να κυμανθείς στα 1020-1022, αλλά αν υπάρχουν κοράλλια η τιμή πρέπει να είναι στα 1025-1026.

Αν θα υπάρξουν μεταβολές στα KH Ca Mg, θα είναι πολύ μικρές και καλό είναι να κάνεις μετρήσεις για να ξέρεις τι γίνεται και το τι πρέπει να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Η αλατότητα στο φυσικό θαλασσινό νερό είναι πολύ ευμετάβλητη ανάλογα με την περιοχή ή και άλλους παράγοντες.

Σε διάφορες μετρήσεις πέτυχα τιμές και μέχρι 1035, οπότε θα πρέπει πάντα να μετράς το νερό και ανάλογα να το αραιώνεις κατά προτίμηση με Α/Ο.

Σε ένα ενυδρείο με ψάρια μόνο μπορείς να κυμανθείς στα 1020-1022, αλλά αν υπάρχουν κοράλλια η τιμή πρέπει να είναι στα 1025-1026.

Αν θα υπάρξουν μεταβολές στα KH Ca Mg, θα είναι πολύ μικρές και καλό είναι να κάνεις μετρήσεις για να ξέρεις τι γίνεται και το τι πρέπει να κάνεις.

Σε ευχαριστω Aiole !!

Εχω Test για KH CA MG, θα μετρησω και μετα θα το φερω εκει που θελω. Χρησιμοποιω Reef Builder, Advantage Calcium & Magnesium.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έφτασε ο καιρός να πάμε ένα βήμα παρακάτω και να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε λίγο ακόμα.Τις αλλαγές τις συνεχίζω κανονικά από τη θάλασσα και όλα πάνε από το καλό στο καλύτερο αλλά...την τελευταία αλλαγή την έκανα βράδυ.Όταν τελείωσα την αλλαγή και στο σπίτι με τα φώτα κλειστά και πήρα το φακό της κατάδυσης να κάνω εξερεύνηση είδα πάρα πολλά μικρο σωματίδια κόκκινα να φωσφορίζουν παντού.Ακριβώς τα ίδια με τα σωματίδια που βλέπω κατά το νυκτερινό ψάρεμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κι απο εμενα !

Εκανα σημερα τη δευτερη αλλαγη απο θαλασσα και ολα τελεια !!!

Εχω αλλαξει συνολο 40 λιτρα απο θαλασσα και οι τιμες στο νερο αλλαγης ειναι οι εξης : PH 8.2 Salinity: 1.030 ΚΗ: 6.2 (Ειναι λιγο χαμηλο ;;;)

Link to comment
Share on other sites

Επίσης και η αλατότητα είναι ψηλά

Καλημερα!

Την αλατοτητα πριν κανω την αλλαγη την εφερα 1.026 με 3 λιτρα νερου Α/Ο στα 20 λιτρα.

Μπορω να την κρατησω και 1.028 με 1.030 αμα θελω σε Fish Only ;

Link to comment
Share on other sites

1.030 είναι πολύ.

Γιατι δεν την κατεβάζεις πιο χαμηλά, με ΑΟ?

Απο Λαγονήσι που πήγες?

Kαι εγω εκει πάω, βασικά εκει μένω

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να την κρατησω και 1.028 με 1.030 αμα θελω σε Fish Only ;

Για ψάρια μόνο μπορείς να το έχεις και 1020-1021

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι έφτασε ο καιρός να πάμε ένα βήμα παρακάτω και να αρχίσουμε να ψαχνόμαστε λίγο ακόμα.Τις αλλαγές τις συνεχίζω κανονικά από τη θάλασσα και όλα πάνε από το καλό στο καλύτερο αλλά...την τελευταία αλλαγή την έκανα βράδυ.Όταν τελείωσα την αλλαγή και στο σπίτι με τα φώτα κλειστά και πήρα το φακό της κατάδυσης να κάνω εξερεύνηση είδα πάρα πολλά μικρο σωματίδια κόκκινα να φωσφορίζουν παντού.Ακριβώς τα ίδια με τα σωματίδια που βλέπω κατά το νυκτερινό ψάρεμα.

Γι αυτο το βαφτησα ζωντανο νερο!

θα εκπλαγεις οταν θα παρεις λιγο νερο και το βαλεις κατω απο ενα μικροσκοπιο(φθηνο οχι τιποτα το ψαγμενο)με usb να βλεπεις ολη την φρενιτιδα ζωης που υπαρχει σε λιγα μολις χιλιοστα νερου!ολα στην οθονη του υπολογιστη σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο το βαφτησα ζωντανο νερο!

θα εκπλαγεις οταν θα παρεις λιγο νερο και το βαλεις κατω απο ενα μικροσκοπιο(φθηνο οχι τιποτα το ψαγμενο)με usb να βλεπεις ολη την φρενιτιδα ζωης που υπαρχει σε λιγα μολις χιλιοστα νερου!ολα στην οθονη του υπολογιστη σου!!!!

+ 1 Κι εγω με το που το εριξα ολα τα σκουλικια ανοιξαν τους ιστους !!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 1026 καλά είναι... αλλά γιατί το θέλεις παραπάνω για ψάρια μόνο?

Σου είναι πιο πρακτικό από άποψη κουβαλήματος νερού να το αραιώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι 1026 καλά είναι... αλλά γιατί το θέλεις παραπάνω για ψάρια μόνο?

Σου είναι πιο πρακτικό από άποψη κουβαλήματος νερού να το αραιώνεις.

Γιατι απο εκει που το μαζευω ειναι γεματο ερημιτες, σαλιγκαρια και Feather Dusters και ελεγα μπας και παρω, αλλα με 1.026 αλατοτητα απο 1.030 που ζουνε με μια καλη προσαρμογη θα ειναι καλα ;;;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι απο εκει που το μαζευω ειναι γεματο ερημιτες, σαλιγκαρια και Feather Dusters και ελεγα μπας και παρω, αλλα με 1.026 αλατοτητα απο 1.030 που ζουνε με μια καλη προσαρμογη θα ειναι καλα ;;;

Με μια καλη και προσεκτικη προσαρμογη θα ειναι καλα :)

Link to comment
Share on other sites

ναι.. με τη μέθοδο της σταγόνας και πάνω από 2 ώρες

Έτσι έκανα εγώ από 1035 αλατότητα... 4 ώρες προσαρμογή έκανα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω κανει συνολο 3 αλλαγες νερου των 20 λιτρων απο θαλασσα και εχω διαπιστωσει οτι το σημειο που μαζευω νερο εχει χαμηλο KH: 6.5 ενω οι τιμες CA και MG ειναι καλες (CA:480 MG:1250).

Πριν το προσθεσω στο ενυδρειο το ανεβασα στο 8.5

Υπαρχει περιπτωση η τιμη KH να αλλαξει εαν παρω νερο απο αλλο σημειο ;

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου επειδη το εχω δει χρονια αυτο το εργο να σου πω οτι απο τεστακι σε τεστακι(δεν κανουν ολα για θαλασσινο) στο ιδιο νερο θα δεις διαφορες στο κh ωστοσο αυτο που εχει σημασια ειναι οτι πραγματι σε διαφορες περιοχες της χωρας και παντα με το ιδιο τεστ το κh παντα φλερταρε με το 7(λιγο πανω λιγο κατω)εξαρταται ομως και απο το τεστ το ενα μπορει να διαβαζει 8 και το αλλο 6,75(πικρα μεγαλη),εσυ αυτο που μπορεις α κανεις ειναι παντα με το ιδιο τεστ που μετρας την θαλασσα να μετρας και το ενυδρειο σου,για να ξερεις οτι βρισκεσαι σε φυσιολογικες τιμες!!!

Έγινε επεξεργασία - NRS
Link to comment
Share on other sites

Με εχετε βαλει στο τρυπακι..............

Επειδη δεν ειναι ευκολη για μενα η συλλογη νερου για το 250αρι,θα ξεκινησω αλλαγες στο νανο μου.Αν εχω επιθυμητα αποτελεσματα,τοτε θα πρεπει να βρω τροπο να μαζευω νερο για το μεγαλο. :bigemo_harabe_net-64:

Αντε να δουμε........... :bigemo_harabe_net-134:

Link to comment
Share on other sites

To μόνο που θέλει προσοχή είναι ότι επειδή αραιώνουμε το θαλασσινό νερό με όσμωση, οι τιμές πέφτουν ;)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...