Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Ετοιμάζομαι να στήσω ένα 400λ fish only και σκέπτομαι το πρώτο γέμισμα αλλά και τις αλλαγές μετά να τα κάνω εξολοκλήρου με νερό από θάλασσα τι γνώμη έχετε και τι θα πρέπει να προσέξω ?

Έγινε επεξεργασία - panosfast
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην φύση!!!

Γιάννη φίλε μου όλα καλα? συνεχίζω και εγώ κανονικά τις αλαγες μου απο θάλασσα απο μετρήσεις πως είναι της δικής σου περιοχής ; Εγω μετραω αλατοτητα 1026 μαγνήσιο 1280 ασβέστιο 480 και ανθρακικη στο 9 γενικά εσυ έχεις κανένα πρόβλημα με το νερό ?τι θα κάνουμε με τους λουόμενους ?

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη φίλε μου όλα καλα? συνεχίζω και εγώ κανονικά τις αλαγες μου απο θάλασσα απο μετρήσεις πως είναι της δικής σου περιοχής ; Εγω μετραω αλατοτητα 1026 μαγνήσιο 1280 ασβέστιο 480 και ανθρακικη στο 9 γενικά εσυ έχεις κανένα πρόβλημα με το νερό ?τι θα κάνουμε με τους λουόμενους ?

Oι μετρήσεις είναι όπως έχω αναφέρει στο post και δεν αλάζουν καθόλου, εκτός απο την θερμοκρασία.Τώρα με τον κόσμο όπως έχω γράψει το καλοκαιράκι μεταφέρομαι κανά δυό χιλιόμετρα σε άλο κολπάκι της ίδιας θάλασσας απο εκεί που μαζεύω τώρα νερό, όπου έχει ελάχιστο κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε κοντινή διπλανή παραλία σήμερα απο την συνηθισμένη χειμερινή ,επειδή πλάκωσε κόσμος!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια οπως λεει και ο big blue ο κοσμος τρεχει στις παραλιες!!!

ευτυχως σε αυτη που μαζευω εγω πανε πολυ λιγοι γιατι εχει περιεργη προσβασει.

σημερα εγινε ακομα μια αλαγη νερου απο εκει με μετρησεις πιστευω τελειες.

ευτυχως επεσε μετα την 2 ωρη διακοπη της δεη

οι μετρησεις ειναι:

αλατοτητα:1027

θερμοκρασια:27,1

PH : 8

KH: 7

NO2 : 0

NO3:0

PO4:0

NH3-NH4:0

MG:1290

CA:430

τι λετε και εσεις?

ειναι και σταθερες οι ατιμες εκτος απο θερμοκρασια και αλλατοτητα που πριν κανα μηνα ηταν γυρω στο 1030

αλλα αυτο ρυθμιζεται ευκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια οπως λεει και ο big blue ο κοσμος τρεχει στις παραλιες!!!

ευτυχως σε αυτη που μαζευω εγω πανε πολυ λιγοι γιατι εχει περιεργη προσβασει.

σημερα εγινε ακομα μια αλαγη νερου απο εκει με μετρησεις πιστευω τελειες.

ευτυχως επεσε μετα την 2 ωρη διακοπη της δεη

οι μετρησεις ειναι:

αλατοτητα:1027

θερμοκρασια:27,1

PH : 8

KH: 7

NO2 : 0

NO3:0

PO4:0

NH3-NH4:0

MG:1290

CA:430

τι λετε και εσεις?

ειναι και σταθερες οι ατιμες εκτος απο θερμοκρασια και αλλατοτητα που πριν κανα μηνα ηταν γυρω στο 1030

αλλα αυτο ρυθμιζεται ευκολα!!!

Μιά χαρά είναι οι μετρήσεις που πήρες.Πάντως στο θέμα αλτότητας και εγω βλέπω πιό χαμηλές τιμές τώρα το καλοκαίρι, και δεν ξέρω το γιατί.

Εγω πλέον τώρα που μαζεύεται κόσμος, εκτός του ότι έχω αλάξει παραλία, προτιμώ να επιλέγω καθημερινές ημέρες και παρακολουθόντας τον καιρό, εκείνες που έχουν συννεφιά η χαμηλότερη θερμοκρασία, έτσι ώστε να μειώνω όσο γίνεται τον παράγοντα πολυκοσμία!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα κατα της 11 το πρωι να παρω νερο απο την παραλια,σημειωση ειναι σαββατο ετσι και ειχε 4 ατομα οταν πηγα και ειναι παραλια 800 μετρα μηκος.

η αλατοτητα πρεπει να πεζει με την θερμοκρασια μου φαινεται γιαυτο και η διαφορες

Link to comment
Share on other sites

Ετσι παιδια συνεχηστε τις αλλαγες με ζωντανο νερο!δεν εχεται να φοβηθειται τιποτα :thumbup::bye2:

Link to comment
Share on other sites

Ετσι παιδια συνεχηστε τις αλλαγες με ζωντανο νερο!δεν εχεται να φοβηθειται τιποτα :thumbup::bye2:

Χθες, ακόμη μιά γεναία αλλαγή νερού, και όλα πάνε μιά χαρά, εδω και περισσότερο πλέον απο ένα χρόνο....ξέχασα πως είναι να αγοράζεις αλάτι!!!

Link to comment
Share on other sites

Ωραιος συνεχησε ετσι και εγω δε με βλεπω να κρατιεμαι για πολυ ακομη μακρυα απο το σπορ (το μικροβιο βλεπεισ δεν φευγει) μαλλον θα ξεκινησω ενα μινακι!και φυσικα θα κανω καλα αυτο που ξερω χρονια τωρα αλλαγες με ζωντανο νερο! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολο για εμας που βρισκομαστε στην Αθηνα.Απο αυτα που διαβαζω ομως,αν εμενα εκτος Αθηνων και μπορουσα να εχω προσβαση σε καθαρη παραλια,τοτε ναι θα το επιχειρουσα και εγω. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Απο το αρχείο που κρατάω,και μας ενδιαφέρει, απο την στιγμή που ξεκίνησα αλαγές φυσικού θαλασσινού νερού:

250 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 32% (Επί των συνολικων λίτρων) 7/7/2010

240 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 30% (Επί των συνολικων λίτρων) 16/6/2010

240 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 30% (Επί των συνολικων λίτρων) 15/7/2010

240 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 30% (Επί των συνολικων λίτρων) 23/7/2010

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 31/7/2010

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 28/8/2010

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 19/9/2010

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 15/10/2010

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 11/11/2010

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 10/12/2010

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 10/1/2011

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 19/3/2011

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 28/3/2011

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 13/4/2011

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 9/5/2011

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 24/5/2011

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 13/6/2011

210 L. (Φυσικό θαλασ. νερό) 26% (Επί των συνολικων λίτρων) 28/6/2011

--------------------------------------

Θεωρώ πως πλέον, έχει δημιουργηθεί ένας σοβαρός αριθμός αλλαγών απο όλες τις εποχές και τους μήνες του χρόνου, εκτός Φεβρουαρίου, που μπορεί να μας δώσει κάποια χρήσιμα συμπεράσματα....

1) Εχω πραγματοποιήσει 17 συνολικά έως τώρα αλλαγές με φυσικό θαλασσινό νερό,σε διάρκεια ενός χρόνου περίπου.

2) Εχουν αλαχθεί συνολικά όλα τα αρχικά λίτρα του ενυρείου και του sub αφού έχουν μπεί συνολικά σε όλες τις αλαγές αυτές, 3.700 λίτρα, ενω τα συνολικά καθαρά λίτρα που έχω είναι περίπου 900.

2) Το διάστημα αυτων των αλαγών προπαθώ να το κρατήσω στη συχνότητα των μηνιαίων αλλαγών κατά την χειμερινή περίοδο,και του δεκαπενθήμερου κατά την Ανοιξη και τον Χειμώνα,με αξαίρεση τις περιπτώσεις εκείνες που γιά διάφορους λόγους, χρειάζεται πιό συχνή αλλαγή νερού.

3) Απο την αρχή αυτης της διαδικασίας, ούτε μιά φορά δεν έγινε αλλαγή ενδιάμεσα και δεν προστέθηκε σε καμία ποσότητα τεχνιτό νερό.

4)Πλέον το ενυδρείο τρέχει με φυσικό θαλασσινό νερό, όπως καταλαβαίνετε σε όλα του τα λίτρα, μετά απο τόσες αλαγές που έχουν γίνει.

5) Οι μετρήσεις σε όλες αυτές τις αλαγές, είναι σχεδόν πάντα οι ίδιες ,με εξαίρεση την θερμοκρασία του νερού κατά τους χειμερινούς μήνες όπως είναι φυσικό, και την αλατότητα.Τον χειμώνα την βρίσκω κατά μέσο όρο στα 1027-1028 και την Ανοιξη-Καλοκαίρι 1025-1027.Επειδή όμως τα λίτρα του ενυδρείου, είναι πολλά και οι μεταβολές μικρές σε σχέση με τα λίτρα που αλάζω, δεν κάνω απολύτως καμία παρέμβαση σε αλατότητα και θερμοκρασία.Ρίχνω το νερό κατευθείαν στο sub, και χωρίς να το περάσω απο uv και ozon.

6)Ολες οι αλαγές της περiόδου Καλοκαιριού έχουν γίνει στην ίδια παραλία, η οποία απέχει περίπου 5 χιλιόμετρα απο εκείνη που έχω επιλέξει γιά τον Χειμώνα-Ανοιξη, και αυτό γιά λόγους πολυκοσμίας στους θερινούς μήνες.

7) Εως τώρα δεν έχει παρατηρηθεί κανένα απολύτως πρόβλημα σε ψάρια και κοράλια,αντίθετα τα πράγματα σε σχέση με πριν πάνε συνεχώς απο το καλό στο καλύτερο.

8) Μετά απο κάθε αλλαγή, γιά 24 ώρες είναι κλειστά...ozon-uv

--------------------------------------

Μετά απο όλα αυτά, αναρωτιέμαι άραγε...είναι εντελώς τυχαία πλέον, η ομαλή και απροβλημάτιστη πορεία του ενυδρείου απο αυτές τις αλαγές;.......δεν νομίζω.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγω συνεχίζω κανονικά τις αλαγες μου με φυσικό !!!!!! Απο συμπλήρωμα βάζεις κάτι για ανθρακικη σκληρότητα μαγνήσιο και ασβέστιο; Παρότι και οι δικές μου μετρήσεις στο φυσικό θαλασσινό είναι σαν τις δικές σου έχω αρκετά μεγάλη κατανάλωση σε ανθρακικη ασβέστιο και μαγνήσιο εάν προσθέτεις κάτι τι είναι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε και εγω συνεχίζω κανονικά τις αλαγες μου με φυσικό !!!!!! Απο συμπλήρωμα βάζεις κάτι για ανθρακικη σκληρότητα μαγνήσιο και ασβέστιο; Παρότι και οι δικές μου μετρήσεις στο φυσικό θαλασσινό είναι σαν τις δικές σου έχω αρκετά μεγάλη κατανάλωση σε ανθρακικη ασβέστιο και μαγνήσιο εάν προσθέτεις κάτι τι είναι αυτο;

Εχω σε μόνιμη βάση διάχυση ασβεστίου και μαγνησίου ,μέσω ριάκτορα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω σε μόνιμη βάση διάχυση ασβεστίου και μαγνησίου ,μέσω ριάκτορα.

:bye2: αυτα ειναι!!! και ασε τους αλους να ταλεπορουνται με σκονες και ζουμια :thumbup:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ευτυχώς και σήμερα μόνος στην παραλία που έχω ανακαλύψει γιά το καλοκαίρι, και φυσικά μπανάκι με μεταφορά νερού γιά αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Σάμπως θα αρχίσω και εγώ τις αλλαγές από θάλασσα... :thumbup:

Τι άλλαξε στην σκέψη σου και τελικά γέρνεις προς τα εκεί....

Σε εμένα πάντως έχει γίνει ρουτίνα πλέον αυτός ο τρόπος αλλαγής,εδω και τόσους πιά μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Τι άλλαξε στην σκέψη σου και τελικά γέρνεις προς τα εκεί....

Σε εμένα πάντως έχει γίνει ρουτίνα πλέον αυτός ο τρόπος αλλαγής,εδω και τόσους πιά μήνες.

Ένας παράγοντας το κόστος του αλατιού, αν και δεν είναι μεγάλο, είναι χρήματα που φεύγουν από το λούκι στην αλλαγή νερού :thumbup:

Επίσης οι σταθερές τιμές της θάλασσας σε ιχνοστοιχεία και η παροχή ζωντανής τροφής.

Το θέμα μου είναι ότι πρέπει να βρω ένα μέρος με καθαρή παράλια εδώ στην Αθήνα...

Το μόνο που σκέφτομαι είναι ο Άγιος Κοσμάς στο παλιό αεροδρόμιο..

Αν συνδυάζεται και με βόλτα με το ποδήλατο θα ήταν ότι πρέπει, η ποσότητα που χρειάζομαι είναι κάπου στα 15 λίτρα εβδομαδιαίως :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μου είναι ότι πρέπει να βρω ένα μέρος με καθαρή παράλια εδώ στην Αθήνα...

Το μόνο που σκέφτομαι είναι ο Άγιος Κοσμάς στο παλιό αεροδρόμιο..

Τι Αγιος Κοσμάς τι Φάληρο ...... δεν νομίζω να εχει μεγάλη διαφορά το νερό .

Μια δοκιμή θα σε πείση !!!

Link to comment
Share on other sites

Τι Αγιος Κοσμάς τι Φάληρο ...... δεν νομίζω να εχει μεγάλη διαφορά το νερό .

Μια δοκιμή θα σε πείση !!!

Ξερεις τι σκεφτομαι;

Οτι εκει δεν πεφτουνε νερα τοσο πολυ απο τους δρομους οσο θα επεφταν στο Μπατη πχ..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλησπερα.Παρακολουθώ το θέμα απο την αρχή του και μου είχε μπει το μικρόβιο να το δοκιμάσω.Το γεγονός ότι μένω αθηνα με κολλάγε λίγο (άντε να βρεις ερημική παραλία :D ).Τελικα πήγα σήμερα μετα την δουλεια στα τρίτα λιμανακια Βουλιαγμένης.Σε βραχώδη παραλία όπου ήταν μόνο τρεις κολυμβητές και ένας τρελός (εγώ) που μάζευε νερό με μπιτονια.Δεν του εκανα κάμμια μέτρηση μέχρι που γύρισα σπιτι.Αν έβγαινε μαπα τι είχαμε τι χάσαμε.Πήρα 40 λίτρα τα έβαλα στην δεξαμενή που φτιαχνω αλάτι και όταν το έφερα στους 26,5 βαθμούς πήρα μετρήσεις.

Αλατοτητα 1028

No2. 0

No3. 0

Nh3-nh4. 0

Ph 8,3

Kh. 8

Ca. 484

Mg. 1400

Το αραιωσα το έφερα στο 1025 και εκανα την αλλαγή μου.Θα δείξει.

Το μόνο που διαπίστωσα άμεσα είναι ότι τα ψαράκια μου μετα την αλλαγή ήταν πιο ενεργητικα σε σχέση μέ τις προηγούμενες φορές.

Ποιος ξέρει , μπορεί και να καθιερωθεί η αλλαγή με πραγματική θαλλασα στο μέλλον.

Link to comment
Share on other sites

Να πω εγω την εμπειρια μου μετα απο την 4η αλλαγη νερου απο θαλασσα της Χαλκιδικης...Οπως εγραψα κι εδω http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...61537&st=20 εδω και ενα μηνα περιπου με το ενυδρειο μου ειχα προβλημα με κυανοβακτηρια... Μετα απο πολυ χοβαρνταδικες αλλαγες νερου (30% καθε 7μερες) ειδα οτι το κυανοβακτηριο εχει αποχωρισει σε ποσοστο 70-80%!!! Επισης δεν ξερω αν ειναι εντυπωση μου, αλλα το νερο ειναι πιο κρυσταλλινο...πιο καθαρο! Αφου σημερα μετα απο μια βδομαδα χωρις αλλαγη νερου με ρωταει η κοπελα μου...Καθαρισες με ΑΖΑΧ το τζαμι του ενυδρειου?!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να κανω μια ερωτηση?! Μπορω να παιρνω νερο απο την θαλασσα και να κανω αλλαγη την επομενη μερα?! Δηλαδη να μενει το νερο σε 2-3 κουβαδεσ για μια μερα?!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση?! Μπορω να παιρνω νερο απο την θαλασσα και να κανω αλλαγη την επομενη μερα?! Δηλαδη να μενει το νερο σε 2-3 κουβαδεσ για μια μερα?!

Μπορείς να το κάνεις αρκεί να το διατηρήσεις σε κίνηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...