Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Μπορείς να το κάνεις αρκεί να το διατηρήσεις σε κίνηση.

Αυτο φοβομουν... :buttrock: Ευχαριστω παντως!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως χθές μαζί με το μπανάκι, έκανα ακόμη μιά μεταφορά, και πλέον τώρα που αδειάζουν οι παραλίες, είναι η καλύτερη μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω διαβασει ολο το ποστ σου Big Blue...ειδα και σε μενα αρκετες διαφορες (προς το καλυτερο) απο την 4η κιολας αλλαγη (εχω πολυ λιγα λιτρα σε σχεση με σενα) και θα προσπαθησω να το εφαρμοσω εβδομαδιαιως... Εχω αγγαρεψει τον "πεθερο" μου να μου φερνει απο Χαλκιδικη...χαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο φοβομουν... :buttrock: Ευχαριστω παντως!

γιατί ρε συ?Ένα κυκλοφορητή και είσαι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Θὰ ἤθελα νὰ μὲ προσθέσετε καὶ ἐμένα στοὺς θαλασσοκουβαλητές. Λειτουργῶ μεσογειακὸ ἐνυδρεῖο μὲ ἀλλαγὲς ἀπὸ θάλασσα Σαρωνικού, ἐδῶ καὶ 6 μῆνες. Εἶναι τρόπος ζωῆς ἡ χειμερινὴ κολύμβηση ἔ; μπρρρρρ :buttrock:

Καλώς τον!!!

Κάποια στιγμή θα ανανεώσω εδω την λίστα με τους χειμερινούς κολυμβητές!!!!

Link to comment
Share on other sites

γιατί ρε συ?Ένα κυκλοφορητή και είσαι μια χαρά.

ειναι 3 κουβαδεσ, για να ειναι πιο ελαφρυ...αλλα θα ψαξω για κανα βαρελι 20-25 λιτρα μαλλον..δεν θελω να επιβαρυνω τον ανθρωπο μωρε με κυκλοφορητες κτλ... θελω να κανω την αλλαγη τη μερα που θα μου φερνει το νερο...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι?! Μολις παρελαβα 20 λιτρα θαλασσινο νερο, αλλα το νερο στεκοταν στους κουβαδες απο τις 10 τι πρωι χωρις κυκλοφορια...Εχω βαλει μεσα τωρα εναν κυκλοφορητη... Να κανω αυριο πρωι πρωι την αλλαγη νερου η οχι?! Εχω τεστ αμμωνιας να μετρησω αν ανεβηκε.... Κι επισης για ποιο λογο χρειαζομαστε την κυκλοφορια?! Πως "χαλαει" το νερο χωρις κυκλοφορια?!

Link to comment
Share on other sites

το νερο της θαλασσα περιεχει μικροοργανισμους ,βακτηρια κτλπ,(αυτο ειναι και ο βασικος λογος γιαυτο και θελουμε το νερο τις θαλασσας,γιατι ειναι "πλουσιο" σε συστατικα) οταν το νερο ειναι στασιμο δεν οξυγονωνεται οποτε αυτα αρχιζουν και πεθαινουν , ετσι ανεβαζει αμμωνια οποτε....... :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Να το πεταξω δηλαδη?! Μολις το παρελαβα εβαλα κυκλοφορητη....

Link to comment
Share on other sites

Να το πεταξω δηλαδη?! Μολις το παρελαβα εβαλα κυκλοφορητη....

Οχι ,αφού έχεις βάλει κυκλοφορητή αμέσως.Απλά μην καθυστερήσεις να το χρησιμοποιήσεις.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Να το πεταξω δηλαδη?! Μολις το παρελαβα εβαλα κυκλοφορητη....

Θα ήταν το καλύτερο δυνατό.Σκεψου οτι η στήλη του νερού στην θάλασσα αλλα σε μεγάλο βαθμό και στο ενυδρείο μας ειναι πλούσια σε οξυγόνο και όλοι οι μικροοργανισμοί ειναι εξαρτημένοι απο αυτό.Στασιμότητα μεγαλύτερη του 2ωρου αρχίζει και επιφέρει την σταδιακή ασφυξία αυτών και τον θάνατο τους.Θα με απέτρεπε η ιδέα να τροφοδοτήσω το σύστημα μου με νερό που περιέχει αμμωνία και νιτρικά άλατα σε όποιο βαθμό είναι αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη εγινε ομως...δεν ειδα κατι κακο...ισως αυριο κανω τις μηνιαιες μου μετρησεις να δω τι εγινε...Να κανω ομως μια ευλογη ερωτηση?! Αν ενα ψαρακι...πχ μια σαλιαρα, αντεχει 6-7-8 η και παραπανω ωρες μεσα σε ενα σακουλακι με λιγο νερο, που ειναι ενας ζωντανος οργανισμος που αναπνεει...πως δεν αντεχουν για 10 ωρες αυτοι οι μικροοργανισμοί, που λογικά θα έχουν μικρότερες απαιτήσεις σε οξυγόνο? Πως καταναλωνεται δλδ μεσα σε 2 ωρες?

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη εγινε ομως...δεν ειδα κατι κακο...ισως αυριο κανω τις μηνιαιες μου μετρησεις να δω τι εγινε...Να κανω ομως μια ευλογη ερωτηση?! Αν ενα ψαρακι...πχ μια σαλιαρα, αντεχει 6-7-8 η και παραπανω ωρες μεσα σε ενα σακουλακι με λιγο νερο, που ειναι ενας ζωντανος οργανισμος που αναπνεει...πως δεν αντεχουν για 10 ωρες αυτοι οι μικροοργανισμοί, που λογικά θα έχουν μικρότερες απαιτήσεις σε οξυγόνο? Πως καταναλωνεται δλδ μεσα σε 2 ωρες?

Τα ψάρια είναι οργανισμοί πολύ πιο ανεπτυγμένοι εξελικτικά και πολύπλοκοι έναντι τον πλαγκτονικών έχοντας μακρά μεγαλύτερη προσαρμοστικότητα στην διαχείριση τόσο της ωσμωτικής πίεσης τους μέσο τον βραχέων καθώς και την ρύθμιση τον ποσοστόν κατανάλωσης οξυγόνου.Τα ψάρια που έρχονται απο το εξωτερικό άγρια πιασμένα η εκτροφής συνήθως στα σακουλάκια τους έχουν λογής φάρμακα και κατασταλτικά ετσι ώστε να αντεπεξέλθουν σε τόσο μεγάλο ταξίδι όπως και κάποιες ημέρες πριν παραμένουν νηστικά απο τον εξαγωγέα για τον περιορισμό σε ενα βαθμό της αμμωνίας που μπορεί να παράγουν μέσα στο σακουλάκι τους.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε η πρώτη αλλαγή νερού από την θάλασσα.

Οι μετρήσεις που πήρα ήταν:

21°C, 1030alc, NO3 = 0

Την επόμενη φορά θα μετρήσω και τα υπόλοιπα αν και πιστεύω δεν διαφέρουν..

;)

Νομίζω ότι θα το καθιερώσω :P

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινε η πρώτη αλλαγή νερού από την θάλασσα.

Οι μετρήσεις που πήρα ήταν:

21°C, 1030alc, NO3 = 0

Την επόμενη φορά θα μετρήσω και τα υπόλοιπα αν και πιστεύω δεν διαφέρουν..

;)

Νομίζω ότι θα το καθιερώσω :P

Καλώς ήρθες στο club,και δεν νομίζω ότι θα φύγεις εύκολα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στο club,και δεν νομίζω ότι θα φύγεις εύκολα!!!!

Ούτε και εγώ νομίζω :P

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Αλο ένα μπανάκι σήμερα συνοδευμένο με μεταφορά νερού...

Φυσικά μόνος στην παραλία...δηλαδή η καλύτερή μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

+1 και εγω μαζι αφου ξεκινησα το 190αρι αποκλειστικα μα "ζωντανο νερο απο ιονιο μερια!!!περημενω να "γινει" ο κυκλος και σιγα σιγα θα μεταφερθουν τα lps ψαρια και στο τελος τα "σκληρα!!! 4η μερα και ειδα κατι μανιταρακια που τα ειχα σε ζωντανο βραχο σε κουβα επι 2 μηνες με κυκλοφορητη ξαναανοιγουν...αντε να δουμε πως θα παει!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα κι απο εμενα!

Αφου διαβασα ολο το Post, λεω να δοκιμασω κι εγω μια αλλαγη νερου απο θαλασσα προς Λαγονυσι μερια... Παιζει ρολο απο που θα το παρω παραλια ή κοντα σε βραχια;

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Οσο πιό βαθιά μπορείς τόσο καλύτερα.

Καλώς ήρθες στο Club, και καλή αρχή!!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Οσο πιό βαθιά μπορείς τόσο καλύτερα.

Καλώς ήρθες στο Club, και καλή αρχή!!!!

νομιζω οτι το βαθος συλογης νερου στην θαλασσα ειναι τυπικο!!!!ποια η διαφορα εαν παρουμε απο 1 μετρο βαθος η απο 4 μετρα?

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι το βαθος συλογης νερου στην θαλασσα ειναι τυπικο!!!!ποια η διαφορα εαν παρουμε απο 1 μετρο βαθος η απο 4 μετρα?

Νομίζω οτι ο συνάδελφος, δεν εννοεί το βάθος ως βάθος, αλλά την μεγαλύτερη δυνατή απόσταση από την ακτή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι ο συνάδελφος, δεν εννοεί το βάθος ως βάθος, αλλά την μεγαλύτερη δυνατή απόσταση από την ακτή.

Ετσι...και όχι μόνο, αφού εαν πάρουμε νερό απο την επιφάνεια γιά παράδειγμα, υπάρχει κίνδυνος να μαζέψουμε και διάφορα μικροπραγματάκια που επιπλέουν εκεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι...και όχι μόνο, αφού εαν πάρουμε νερό απο την επιφάνεια γιά παράδειγμα, υπάρχει κίνδυνος να μαζέψουμε και διάφορα μικροπραγματάκια που επιπλέουν εκεί!!!

Και μαντεύω δεν εννοείς μόνο ζωοπλαγκτόν και φυτοπλαγκτόν.. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...