Jump to content

Αλλαγες Νερού Απο Θάλασσα....


Recommended Posts

Παιδιά φτηνή κινέζικη είναι και μου την έδωσε ένας φίλος.Από οποιοδήποτε μαγαζί με ναυτιλιακά θα βρείτε κάτι ανάλογο και σε καλύτερη ποιότητα.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο φίλε ΝRS έχεις θίξει αυτο το θέμα με τις αλλαγές νερου πολυ καλα αν και σηκώνουν πολύ συζήτηση οι όροι που έχεις μέσα στο κείμενο σου.

άρχισα να κάνω αλλαγές ζωντανού νερού όπως το λες και εσυ αφου διάβασα οτι μπορώ και μετα απο πολυ ψάξιμο αλλα και με ερωτήσεις που εκανα σε 2 καθηγητές μου στο πανεπιστήμιο οπου μας έκαναν το μάθημα γενικής οικολογίας και οικολογίας τις μεσογείου. με παρότρυναν και αυτoi χωρις να αποστειρώνω νερο με uv και διάφορα αλλα μονο μου ειπαν να προσέχω να μην πέφτουν λύματα κοντα στην παραλία και οχι απο την επιφάνεια αλλα ουτε και απο τον πάτο (οχι σύριζα με τιν άμμο) για τους λογούς που ανέφερες. στο μόνο που είχαν ένσταση ηταν το ph οταν τους ειπα πως πρέπει να εχω περίπου 8.

το ενυδρείο μου παει τέλεια ... δεν εχω αντιμετώπιση καποιο πρόβλημα με τα ζωντανά. ισα ισα βλέπω αναπτιξη και κίνηση λες και ειναι σπίτι τους.....

γιαυτο λοιπών δεν πρεπει να φοβόμαστε και να γυρνάμε την πλάτη μας στην φυση και τους φυσικούς νόμους αλλα να μαθαίνουμε απο αυτην γιατι μας δείχνει που να πατήσουμε αλλα και το πως να κάνουμε κατι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που θα γίνουν must οι αλλαγές νερού από τη θάλασσα.Καλή συνέχεια παιδιά

στο εγχείρημα σας...

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα να δεις που θα γίνουν must οι αλλαγές νερού από τη θάλασσα.Καλή συνέχεια παιδιά

στο εγχείρημα σας...

Μακάρι να γίνουν.Όμως ευνοεί μόνο αυτούς που έχουν πρόσβαση στην θάλασσα.Καθαρή εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

Ωπότε, μέχρι στιγμής απο εδω μέσα, είμαστε δύο που προχωρήσαμε σε αυτο τον τρόπο αλλαγών νερού στα θαλασσινά ενυδρεία μας.

Εγω και ο Νίκος.....

Αντε βρε Νικόλα...επιτέλους έχω συγκάτοικο, γιατί βαρέθηκα την μοναξιά!!!

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

ε βρε παιδια και εγω ειμαι.... :D η δεν πιάνομαι απο τα λίτρα μου :D

Link to comment
Share on other sites

ε βρε παιδια και εγω ειμαι.... :D η δεν πιάνομαι απο τα λίτρα μου :D

Σωστός......σε ξέχασα, όχι όμως λόγω λίτρων!!!

Ομοούσια Τριάδα λοιπόν έως τώρα!!!

Link to comment
Share on other sites

Με εχετε βαλει σε σκεψεις.

Λεω να το δοκιμασω κι εγω.. αφου η παραλια ειναι μολις 800μετρα απο το σπιτι μου... και μαλιστα εχει και πολυ κοντα μυδοκαλιεργειες.

Το μονο που με βαζει σε σκεψεις ειναι που θα βρω αντλια με μεγαλο μανομετρικό και μακρυ καλώδιο. :D

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

αλλα απο τι??? :D επιδη μαλον ειμαι αρχαριος ????? :D

καλα αμα δεν με θελετε στιν παρεα σας δεν πιραζει εγω σας αγαπω..... :D:D

Link to comment
Share on other sites

Με εχετε βαλει σε σκεψεις.

Λεω να το δοκιμασω κι εγω.. αφου η παραλια ειναι μολις 800μετρα απο το σπιτι μου... και μαλιστα εχει και πολυ κοντα μυδοκαλιεργειες.

Το μονο που με βαζει σε σκεψεις ειναι που θα βρω αντλια με μεγαλο μανομετρικό και μακρυ καλώδιο. wacko.gif

αν δεν μπορείς να βρεις αυτα....ειναι η ώρα να γίνεις χειμερινός κολυμβητής.... :D

εγώ αυτο κάνω. αλλα κάνει λιγο κρύο.,ιδικά τωρα. αλλα δεν φοβάμαι....

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπορείς να βρεις αυτα....ειναι η ώρα να γίνεις χειμερινός κολυμβητής.... :D

εγώ αυτο κάνω. αλλα κάνει λιγο κρύο.,ιδικά τωρα. αλλα δεν φοβάμαι....

Γειά σου συνάδελεφε...ακριβώς το ίδιο και εγω.

Βλέπω του χρόνου, να κόβουμε την πρωτοχρονιάτικη πίττα του ΑΖ μέσα στην θάλασσα!!! :D

Link to comment
Share on other sites

χαχααχαχαχα :D:D

γιατί όχι..... :D

δεν ξέρω αν γνωρίζετε αυτο το σαιτ αλλα ειναι πολυ κάλο γράφει μεχρι και συγκεντρώσεις βιοπλακτου , φωσφορικών και αλλα..... δείτε τοhttp://poseidon.hcmr.gr/index_gr.php

Link to comment
Share on other sites

Σας ζηλευω :D ........ δυστηχως ο 3ος οροφος σε πολυκατοικια το κρινει απαγορευτικο....... :D

Link to comment
Share on other sites

Σας ζηλευω :D ........ δυστηχως ο 3ος οροφος σε πολυκατοικια το κρινει απαγορευτικο....... :D

Δε νομιζω....

Το μονο δυσκολο ειναι να βρεις καθαρη παραλια κοντα σου. Το ασανσερ γιαυτο υπαρχδει....

Link to comment
Share on other sites

Νικο μου παραλια εχω στα υποψιν ,το χαμαλικι σκεφτομε που θα πρεπει να τα χωρισω 6χ40λγιαν α μπορουν να κουβαληθουν..... ασε .. πακετο.... αυτα ειναι για τους τυχερους που μενουν σε ισογεια και μονοκατοικιες....

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες... Για κοιτα εδω μια απλη αντλια....

http://www.praktiker.gr/Product/antlia-ein...77?catNavId=199

Εχει 43μετρα δυνατοτητα ανηψωσης νερου. :D

Προσοχη ομως... ΔΕΝ ειναι βυθιζομενη.

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

ρε Νικο βαλτος εισαι να με βαλεις στην πριζα? :D ωραιο εργαλειο...... μεσα η φτερωτη λες να ειναι πλαστικη η θα σκουριασει ?

Link to comment
Share on other sites

Μην το λες... Για κοιτα εδω μια απλη αντλια....

http://www.praktiker.gr/Product/antlia-ein...77?catNavId=199

Εχει 43μετρα δυνατοτητα ανηψωσης νερου. :D

Προσοχη ομως... ΔΕΝ ειναι βυθιζομενη.

Μόνο που κάνει λόγο γιά καθαρό νερό, χωρίς να ξέρουμε αν κάνει γιά αλατόνερο!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 12v.

Που θα βρείς 220 στην θάλασσα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι 12v.

Που θα βρείς 220 στην θάλασσα?

Υπάρχουν μετατροπείς σε ρεύμα 220 απο τον αναπτήρα του αυτοκινήτου και επιλογές ανάλογα με τα W που Θέλεις.

Ηδη έχω έναν ,αλά γιά λίγα Wat.

Εδω όμως μιλάμε γιά 1000+!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα μετά την αλλαγή και όλα βαίνουν καλώς ή μάλλον καλύτερα.Έχω ένα σαρκόφυτο δυο χρόνια περίπου και εδώ και τρεις μήνες είχε κλείσει τους πολύποδες του και είχε βγάλει άλγη και κοραλλίνη επάνω του.

Σήμερα το πρωί το είδα και έχει αποβάλει τα περιττά και έχει ξαναβγάλει πολύποδες.

Ορίστε και φωτογραφίες η πρώτη είναι στις 14-02-20011 και δεύτερη σημερινή.

post-19240-1299086572_thumb.jpg

post-19240-1299087019_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μια μέρα μετά την αλλαγή και όλα βαίνουν καλώς ή μάλλον καλύτερα.Έχω ένα σαρκόφυτο δυο χρόνια περίπου και εδώ και τρεις μήνες είχε κλείσει τους πολύποδες του και είχε βγάλει άλγη και κοραλλίνη επάνω του.

Σήμερα το πρωί το είδα και έχει αποβάλει τα περιττά και έχει ξαναβγάλει πολύποδες.

Ορίστε και φωτογραφίες η πρώτη είναι στις 14-02-20011 και δεύτερη σημερινή.

Αυτο που λές Νίκο γιά το σαρκόφυτο,είναι χαρακτηριστικότατο δείγμα απο τις θαλασσινές αλαγές, μιά που το έζησα και εγω, ακριβώς έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα και εγω την πρώτη μου αλλαγή απο νερό θάλασσας.

Έκανα 2 διαδρομές απο την θάλασσα στο σπίτι(περίπου 1,5km), γιατι η 250λτ δεξαμενή δεν χώραγε στο αυτοκίνητο και έτσι έκανα 2 διαδρομές και γεμισα ένα 100λτ δοχείο 2 φορές.

Έτσι εκανα 200λτ αλλαγή.

Μέχρι στιγμής ολα καλά.

Βέβαια αυτο που παρατήρησα, ειναι οτι με το φωτομετρο της HANNA που μέτρησα, βρήκα 0.08ppm φωσφορικά.

Το νερο της μέτρησης, το πήρα οχι απευθειας απο την θάλασσα, αλλα απο το δοχείο.

Έγινε επεξεργασία - giannispass
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έκανα και εγω την πρώτη μου αλλαγή απο νερό θάλασσας.

Έκανα 2 διαδρομές απο την θάλασσα στο σπίτι(περίπου 1,5km), γιατι η 250λτ δεξαμενή δεν χώραγε στο αυτοκίνητο και έτσι έκανα 2 διαδρομές και γεμισα ένα 100λτ δοχείο 2 φορές.

Έτσι εκανα 200λτ αλλαγή.

Μέχρι στιγμής ολα καλά.

Βέβαια αυτο που παρατήρησα, ειναι οτι με το φωτομετρο της HANNA που μέτρησα, βρήκα 0.08ppm φωσφορικά.

Το νερο της μέτρησης, το πήρα οχι απευθειας απο την θάλασσα, αλλα απο το δοχείο.

Καλώς τον....τετράδα πλέον!!!

Link to comment
Share on other sites

δε θα εμπιστευόμουν νερό με 0,08 φωσφορικά , οχι γιατί είναι πολλά , αλλά γιατί είναι ένδειξη γενικότερης κακής ποιότητας που μπορεί να κρύβει κάτι που δεν μπορούμε να μετρήσουμε

έχεις αυξημένο ρίσκο

θα σου συνιστούσα να το περάσεις από ενεργό άνθρακα αν θέλεις να το χρησιμοποιήσεις

φαντάζομαι ότι δεν πήρες δείγμα από την επιφάνεια η το βυθό της θάλασσας :D

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...