Jump to content

Δισκομωράκια....


nikoloutso

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 190
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πλακα εχουν!! :):thumbup: Εαν δεν με γελουν τα ματια μου εχουν σειξει και χρωμα ετσι?

Δε σε γελουν... εχουν αρχισει λιγο να ροζιζουν και να παιρνουν αυτο το ξεθοριασμενο του pigeon...

Link to comment
Share on other sites

Νικόλα μας έχεις τρελάνει... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω να δεις ποως έχω τρλαθει... που τόσο καιρό έλεγα οτι οι δίσκοι ειναι μονο για σερβιρισμα!! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω να δεις ποως έχω τρλαθει... που τόσο καιρό έλεγα οτι οι δίσκοι ειναι μονο για σερβιρισμα!! :(

Το ίδιο πιστεύουν πολλοί που ΔΕΝ έχουν κρατήσει δίσκους.... :thumbup:

Αρχισαν να βγάζουν χρωματάκι βλέπω!Να τους χαίρεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

REPORT (26/05/2010):

Σήμερα έγινε αλλαγή πάλι με την αναλογία 1/4. Αυτη η αναλογία θα κρατηθεί πλέον σε κάθε αλλαγή αφού έτσι το ph κτρατειται σταθερό και είναι ανάμεσα στα όρια που έχουμε θέσει.

Ταΐστηκαν με όλες τις τροφές. Αφού ταΐζονται αρκετές φορές τη μέρα... είναι ευκαιρία να τρώνε κάθε μέρα από λίγο, αλλά μόνο 2 φορές την έβδομα spirulina.

Παρατηρώ ότι πλέον μεγαλώνουν κι άλλο και το μεγαλύτερο από όλα ενώ είχε μεγάλη διαφορά από το μικρότερο... τώρα η διάφορα είναι μικρή.

Αψιμαχίες δεν εχω καθόλου ή σχεδόν καθόλου αφού όση ώρα είμαι εκεί ΔΕΝ καβγαδίζουν... μάλλον φοβούνται μην τα τιμωρήσω!! :)

Το κακό είναι ότι όποτε ανοίξω το ντουλάπι του επίπλου έρχονται όλα μπροστά και ανεβαίνουν προς τα πάνω... νομίζοντας ότι θα φάνε... αλλά τελικά τρώνε... άκυρο!! :D

Το μοναδικό που με ανησυχεί είναι ότι κατά τη διάρκεια της αλλαγής νερού κρύβονται!!

Αυτό μάλλον συμβαίνει επειδή βγάζω το νερό με σκούπα βυθού, έστω και από ψηλά... και ΔΕΝ την έχουν μάθει ακόμα. :D

Link to comment
Share on other sites

αμα δεν γουσταρουν να βλεπουν μεσα στο ενυδρειο τη σκουπα να τους πεις να μην ....... :):D:D:D

Νικο βαλε και καμια φρεσκια φωτο για μας τους ματακηδες :glare:

mod note: Ας μην χρησιμοποιουμε λεξεις οπως αυτη που διεγραφη.

Έγινε επεξεργασία - ReBeLoS
Link to comment
Share on other sites

REPORT (29/05/2010):

Και σήμερα έγινε η γνωστή αλλαγή με την αναλογία 1/4. Οι αλλαγές συνεχίζονται ανά 2 μέρες.

Είχα πει ότι θα τις κάνω έτσι μέχρι τέλος του μηνά και ότι μετά θα αραιώσουν.... αλλά τελικά νομίζω πως έτσι θα το κάνω για αρκετό καιρό ακόμα!!

Διαβάζω και βλέπω ότι το φρέσκο νερό κάνει καλό στην ανάπτυξη των ψαριών...

Τα ψαράκια τα βλέπω στην καλύτερη τους κατάσταση.... ένα ξεχωρίσει ως high fin και high body!!

Νομίζω ότι έτσι λέγεται και αυτή την εντύπωση έχω ότι είναι....

Συνεχίζω να ταΐζω από όλα. Όλα τα ψαράκια έχουν σχεδόν το ίδιο μέγεθος. Περίμενα σήμερα να έρθει ο φωτογράφος να τα βγάλει... αλλά μου την έκανε!!! :)

Πάλι τα είδα και τρόμαξαν με τη σκούπα βυθού!!

Να δω πότε θα τη συνηθίσουν!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν σημερινες μετρησεις?Για φώτο πολύ σύντομα... :D

Οχι ακομα....

Εκανα χθες αργα το βραδυ αλλαγη οπως ξερεις... και θελω να γυρισει αρκετα το νερο για να μετρησω.... :)

Το βραδυ ή αυριο θα δωσω μετρησεις.... μονο το ph μετρησα κι αυτο το ειδα 5,8 όσο ακριβής μπορει να είναι οι μετρησεις.... :D

Link to comment
Share on other sites

Οχι ακομα....

Εκανα χθες αργα το βραδυ αλλαγη οπως ξερεις... και θελω να γυρισει αρκετα το νερο για να μετρησω.... :buttrock:

Το βραδυ ή αυριο θα δωσω μετρησεις.... μονο το ph μετρησα κι αυτο το ειδα 5,8 όσο ακριβής μπορει να είναι οι μετρησεις.... :bowdown:

Για ποιο βραδυ λες ? :wacko::thumbup::hysterical: 2 μερες εχουν περασει :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο Γιωργο...

Αλλα εχω προβλημα με το αλλο ενυδρειο και αν και συνεχιζω στους δισκους τις ρουτινες... απλα δινω προς το παρον βαρυτητα στην ασθενεια της αλμυρας.

Link to comment
Share on other sites

Αλλα επειδη βρηκα μερικες εστω και λίγο καλες φωτογραφιες τις ανεβαζω...

Θελω σχολια για το σχημα!! :buttrock:

DSCI1542.jpg

DSCI1544.jpg

DSCI1541.jpg

DSCI1545.jpg

Και τελος το καμαρι μου και η αδυναμια του ρεμπελου!!!! :blush:

DSCI1540.jpg

Link to comment
Share on other sites

τρελος ο καραφλας!!!!!!

ακομα και μεσα απο τις χαλια φωτογραφιες σου φαινονται πολυ ωραια!!!

φτου φτου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι στην τελευταια φωτο αξιζει να πουμε οτι δεν μου πηγαινε η καρδια να το "στειλω"¨οταν ηταν μικρο μιας και ηταν το μονο δυσμορφικο απο τις 2 γεννες και ετσι το δωρισα στον φιλο Nikoloutso.

Link to comment
Share on other sites

Το ψαρακι στην τελευταια φωτο αξιζει να πουμε οτι δεν μου πηγαινε η καρδια να το "στειλω"¨οταν ηταν μικρο μιας και ηταν το μονο δυσμορφικο απο τις 2 γεννες και ετσι το δωρισα στον φιλο Nikoloutso.

Το οποιο να πω κι εγω με τη σειρα μου οτι ειναι το πιο κινητικό και το Ατρωτο!!!

ΔΕ φοβαται τιποτα.... ειναι ο ΑΡΧΗΓΟΣ του ενυδριου!!!

Απλα να τονισω οτι ΔΕΝ προκειται να το αφησω με τιποτα να ζευγαρωσει!!!!

ΔΕ θα γεμισουμε τον κοσμο με δυσμορφικα δισκακια!!

Απλα ουτε κι εμενα μου πηγαινε η καρδια να το πειραξω....

Αν δεν ερθει να φαει αυτο απο το χερι μου... ΔΕΝ ερχεται κανενα!!!

Link to comment
Share on other sites

Το οποιο να πω κι εγω με τη σειρα μου οτι ειναι το πιο κινητικό και το Ατρωτο!!!

ΔΕ φοβαται τιποτα.... ειναι ο ΑΡΧΗΓΟΣ του ενυδριου!!!

Απλα να τονισω οτι ΔΕΝ προκειται να το αφησω με τιποτα να ζευγαρωσει!!!!

ΔΕ θα γεμισουμε τον κοσμο με δυσμορφικα δισκακια!!

Απλα ουτε κι εμενα μου πηγαινε η καρδια να το πειραξω....

Αν δεν ερθει να φαει αυτο απο το χερι μου... ΔΕΝ ερχεται κανενα!!!

καλα απο φωτογραφιες σκιζεις τυφλα να εχει αυτος -----> Φωτογραφος

Θα μπορουσες να το εκανες για το καλο της ανθρωποτητας και την εξελιξη της γενετικης :buttrock:

Link to comment
Share on other sites

Οταν μορεσεις Νικο σήκωσε ενα βιντεάκι να τα δούμε σε κινηση :wacko:

Μην του βαζεις δυσκολα....

Ειδες τι εγινε με τις φωτο ? λες και εχει ταισει αρτεμια το μισο ενυδρειο βγηκαν :buttrock::blush::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι εχεις τρεχαματα με το θαλασσινο .

Καμια ενημερωση για τα δισκακια ?

Link to comment
Share on other sites

ξερω οτι εχεις τρεχαματα με το θαλασσινο .

Καμια ενημερωση για τα δισκακια ?

Ετσι ακριβως Γιωργο....

Αλλα αυτο ΔΕ σημαινει οτι οι ρουτινες σταματησαν... απλα αραιωσαμε τα report....

Link to comment
Share on other sites

REPORT (06/06/2010):

Και σήμερα έγινε η γνωστή αλλαγή με την αναλογία 1/4. Οι αλλαγές συνεχίζονται ανά 2 μέρες κι ας μην κάνουμε αναφορά.

Ταΐστηκαν και σήμερα με ποικιλία τροφών.

Τα ψαράκια όσο μεγαλώνουν και καταλαβαίνουν περισσότερα πράγματα, φαίνεται ότι πλέον έχουν μάθει και τις ρουτίνες τους.

Βέβαια εξακολουθούν να ζητιανεύουν για τροφή και εξακολουθεί ο μάγκας να είναι ο πρώτος πάντα.

Τα βλέπω κάθε μέρα και καλύτερα.

Σήμερα τα στρεσαρα αρκετά, αφού και σκούπα βυθού, που την έχουν πάρει από φόβο, έβαλα και εργασίες στο ενυδρείο έκανα.

Οι εργασίες έγιναν για καλυτέρευση και δικής μου και δικής τους.

Αλλάχτηκαν οι σωληνώσεις του fluval φίλτρου από το σπυρωτό σε πράσινους διάφανους 16/22 της eheim.

Επίσης προστέθηκε και σπρέι μπαρ. Εδώ και καιρό είχα ένα μικρο πρόβλημα διαρροής με το fluval, οπότε αλλάχτηκε και η τσιμούχα-λάστιχο από το καπάκι του φίλτρου.

Ε.. και αφού ανοίχτηκε.... καθαρίστηκε κι όλα!!!

Ανοίγοντας το κατάλαβα γιατί τόσο καιρό το ενυδρείο μου ήταν πάντα καθαρό και με καθαρό νερό!!!

Μέσα στο φίλτρο γινόταν πανικός!!!

Link to comment
Share on other sites

Σημερα χαζευα τις πρωτες φωτογραφιες απο τα μωρα μου....

Εχουν διπλασιαστει απο το αρχικο τους μεγεθος!!!

Τα βλεπω και τα χερομαι!!!

Οποιος θελει.... ερχεται.. τα βλεπει... τα φωτογραφιζει... τα ταιζει!!! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα χαζευα τις πρωτες φωτογραφιες απο τα μωρα μου....

Εχουν διπλασιαστει απο το αρχικο τους μεγεθος!!!

Τα βλεπω και τα χερομαι!!!

Οποιος θελει.... ερχεται.. τα βλεπει... τα φωτογραφιζει... τα ταιζει!!! :thumbup:

Ρε τεμπελη.......

Δεν μπορεις να βγαλεις μονος σου φωτογραφιες??

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...