Jump to content

Tetraart 60 Lt


Recommended Posts

Παιδια σκεφτομαι να αγορασω το συγκεκριμενο ενυδρειο- σετ για πρωτο ενυδρειο και να βαλω μεσα φυτα σαλιγκαρια γαριδες εναν μονομαχο και ο,τι αλλο μου προτεινετε.

Ειναι καλη αγορα?

Περιμενω τις αποψεις σας!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θες να αναφέρεις και την τιμή του καθώς και τι περιέχει το πακέτο; Απ'οτι θυμαμαι δεν συνεφερε και τόσο σε αυτα τα λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

με την ευκαιρία του θέματος που άνοιξες θα ήθελα να ρωτίσω τους εμπειρότερους τη σύνθεση μονομάχου-γαρίδες αν είναι σωστή.αν δεν υπάρχει πρόβλημα συμβίωσης θα ητανε πολύ όμορφο,ιδικά να το γέμιζες και φυτάκια,και ενδεχομένος μια μονομαχίνα για να γίνεται παιχνίδι θα ήτανε ωραία ιδέα,αλλά καλήτερα ας μλίσουνε οι εμπειρότεροι

Link to comment
Share on other sites

Tην μονομαχίνα κατα πάσα πιθανότητα θα την κυνηγούσε μέχρι θανάτου.. Εκτός αν ο μονομάχος είναι πολύ ήρεμος στον χαρακτήρα (πράγμα σπάνιο)...

Και τις γαρίδες πιθανόν να τις τσιμπάει... Ειδικά αν έχουν έντονα χρώματα..

Link to comment
Share on other sites

Εδω στο Ηρακλειο που ρωτησα το ειχε το μαγαζι στην γειτονια μου στα 150 ευρω.

Εαν το παρω θα το παρω απο το Water Inn.

Οριστε και ενα link tetra aquaart 60 lt

Link to comment
Share on other sites

Tην μονομαχίνα κατα πάσα πιθανότητα θα την κυνηγούσε μέχρι θανάτου.. Εκτός αν ο μονομάχος είναι πολύ ήρεμος στον χαρακτήρα (πράγμα σπάνιο)...

Και τις γαρίδες πιθανόν να τις τσιμπάει... Ειδικά αν έχουν έντονα χρώματα..

1) σε 60 λιτρα ειδικα αν ειναι αρκετα φυτεμενο με πολλες κρυψωνες μπορει να υπαρξει ηρεμη συμβιωση αν ειναι μονοι τους.......

2) τις γαριδες σπανια τις ενοχλει.....

Link to comment
Share on other sites

1) σε 60 λιτρα ειδικα αν ειναι αρκετα φυτεμενο με πολλες κρυψωνες μπορει να υπαρξει ηρεμη συμβιωση αν ειναι μονοι τους.......

2) τις γαριδες σπανια τις ενοχλει.....

καλησπέρα έχω σε ένα 13λ μια γαρίδα και ένα μονομάχο και μέχρι στιγμής ούτε ένα παρατράγουδο δεν είδα .

Η συμβίωση τρέχει κανα 2μηνο

Link to comment
Share on other sites

Εκτος των ανωθεν μπορω να βαλω και καποια αλλα ψαρια?

Η θα γινει σφαγη μεταξυ του μονομαχου και των αλλων ψαριων?

Α επισης η αρχικη μου ερωτηση ηταν αν εχει κανεις αυτο το ενυδρειο ωστε να μου πει τις εντυπωσεις του οσον αφορα τον εξοπλισμο του αλλα και γενικα!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος των ανωθεν μπορω να βαλω και καποια αλλα ψαρια?

Η θα γινει σφαγη μεταξυ του μονομαχου και των αλλων ψαριων?

Α επισης η αρχικη μου ερωτηση ηταν αν εχει κανεις αυτο το ενυδρειο ωστε να μου πει τις εντυπωσεις του οσον αφορα τον εξοπλισμο του αλλα και γενικα!

Eπειδή ήμουν στην ίδια φάση σου λέω ότι ο μονομάχος γενικά προτιμάει να είναι μόνος του..

Ή θα φάει ή θα τον φάνε...

Είναι ανάλογα και το χαρακτήρα του μονομάχου...

Αν το ενυδρείο σου είναι καλά φυτεμένο ο μονομάχος ίσως συμβίωνε με κάποια neon tetra αλλά δεν ξέρω αν ταιριάζουν τα ph τους , και αν τα neon θα την παλέψουν στα λίτρα αυτά...

Link to comment
Share on other sites

1) σε 60 λιτρα ειδικα αν ειναι αρκετα φυτεμενο με πολλες κρυψωνες μπορει να υπαρξει ηρεμη συμβιωση αν ειναι μονοι τους.......

2) τις γαριδες σπανια τις ενοχλει.....

1)ΠΟΤΕ δεν βάζουμε μονομάχο με μονομαχίνα μαζί για μεγάλο χρονικό διάστημα.Η μονομαχίνα μπαινει μόνο για να ζευγαρώσει και μετα βγάινει αυτομάτως αλλιώς....

2)Ο μονομάχος μπορει σπάνια να φάει μόνο νεογέννητες γαρίδες(π.χ red cherry ),τις μεγαλες απλώς τις φοβερίζει να φύγουν απο την πειοχή του :)

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Οκ τοτε ευχαριστω για αυτες τις πληροφοριες!Τωρα το επομενο σταδιο ειναι να μορφωθω και οσον αφορα το φυτεμα γιατι φυτεμενο ενυδρειο χωρις φυτα δεν εννοειται!

Και παλι ευχαριστω! :):thumbup::(

Link to comment
Share on other sites

1)ΠΟΤΕ δεν βάζουμε μονομάχο με μονομαχίνα μαζί για μεγάλο χρονικό διάστημα.Η μονομαχίνα μπαινει μόνο για να ζευγαρώσει και μετα βγάινει αυτομάτως αλλιώς....

φιλε freeman μιλαει για 60 λιτρο φυτεμενο ενυδρειο......

Link to comment
Share on other sites

O μονομάχος λογικά δεν θα σου πειράξει τις γαρίδες, αλλά γέννα ΔΕΝ θα δεις.

Θα τα τρώει τα μικρά.

:)

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ...Οι αποψεις διιστανται!Τελικα τι απο τα 2 συμβαινει?

Αλλοι λενε οτι θα υπαρξει γενοκτονια (κυριολεκτικα!), αλλοι οτι ολα θα ειναι ενταξει και στην βιογραφια του μονομαχου οτι πρεπει να προσεχουμε!

Τελικα τι απο ολα αυτα θα συμβει? :)

Link to comment
Share on other sites

Αποσπασμα απο αναλυτικό προφίλ betta απο το ΑΖ

Στη φύση τα θηλυκά μένουν μακρυά από τα αρσενικά εκτός της περιόδου αναπαραγωγής. Όταν μπουν μαζί σε ενυδρείο, τα αρσενικά συνήθως σκοτώνουν τα θηλυκά εκτός αν α) είναι αδέρφια και μεγαλωμένα από μικρά μαζί, β) είναι σε φάση αναπαραγωγής, γ) υπάρχει χώρισμα στο ενυδρείο, δ) το ενυδρείο είναι πολύ μεγάλο και πολύ καλά φυτεμένο έτσι ώστε να παρέχει κρυψώνες για το θηλυκό

Οπώτε επειδη ουτε το α) ουτε το β) ουτε το γ) συμβαίνει και το ενυδρείο σου δεν είναι μεγάλο ,πίστεψε με ,και θα αργήσει να πυκνοφυτευτεί καλύτερα να μην βάλεις μονομαχίνα αφου θα ταλαιποριθεί τζάμπα.Νομίζω αλωστε κανένας δεν θέλει να φοβούνται και να κρύβονται τα ψάρια του και δεν είναι καθόλου ωραίο να σε κινηγάει σε όλη σου την ζωή ένας betta και εσυ να κρύβεσε συνεχεια!

Σκέψου το

Έγινε επεξεργασία - Freeman
Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι απαραιτητο οτι συμβαινει σε ενα ενυδρειο να συμβαινει το ιδιο και σε αλλο.

Ολα οσα γραφονται στα προφιλ των ψαριων ειναι ο γενικος κανονας.

Υπαρχουν και οι εξαιρεσεις παντα.

Επισης αυτα που γραφονται ειναι ο μπουσουλας.

Σε 60 λιτρα ενυδρειο και με κρυψωνες (φυτα κλπ) θα μπορουσε να δοκιμαστει η συμβιωση μονομαχου με θηλυκια.

Αν πεσουμε σε ηρεμο αρσενικο, ισως δεν εχουμε προβλημα.

Με τις γαριδες θα εχουμε προβλημα με τις μικρες νεογεννητες red cherry.

Αν υπαρχει εντονη βλαστηση ομως, ισως καποιες επιβιωνουν.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Μα εγω εξ αρχης δεν ειχα σκοπο να βαλω να συγκατοικησουν μονομαχος-μονομαχινα!Απλα οι φιλοι Freeman και Aquaristas8 το ανεφεραν!Εγω περισσοτερο ενδιαφερομαι για τις γαριδες (και ισως αν προκυψουν και γαριδακια :) )!Γι αυτο και αναρωριεμαι οπως επισης εν συμβιωνουν και με αλλα ψαρια καθως εχω δει στο forum ενυδρεια με μονομαχους και διαφορα αλλα ψαρικια κατα τοπους!

Link to comment
Share on other sites

Σε 60 λιτρα θα δοκιμαζα με μερικα neon ή μικρο ειδος corydoras - αν εχεις καταλληλο βυθο (αμμο) - και αφου τρεξει 3-4 μηνες γiα τα cory.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο ενυδρείο (που είναι εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής) θα έλεγα ότι μπορείς να κάνεις κι άλλους συνδυασμούς χωρίς να βάλεις μονομάχο (εκτός αν έχεις κάποιο "κόλλημα" με την καλή έννοια).

Link to comment
Share on other sites

Σε 60 λιτρα θα δοκιμαζα με μερικα neon ή μικρο ειδος corydoras - αν εχεις καταλληλο βυθο (αμμο) - και αφου τρεξει 3-4 μηνες γiα τα cory.

Θα το λαβω σοβαρα υποψην μου :) !Μεχρι τωρα κανω ερευνα αγορας (οταν δεν διαβαζω φυσικα!) και εχω καταληξει σε ενυδρειο!Τωρα σειρα εχουν τα φυτα και ο βυθος!Το τελευταιο και καλυτερο ειμαι τα ψαρια τα οποια θα αργησουν πααααααρα πολυ :thumbup: ...

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκεκριμένο ενυδρείο (που είναι εξαιρετικής ποιότητας κατασκευής) θα έλεγα ότι μπορείς να κάνεις κι άλλους συνδυασμούς χωρίς να βάλεις μονομάχο (εκτός αν έχεις κάποιο "κόλλημα" με την καλή έννοια).

Καθε συμβουλη ειναι καλοδεχουμενη :):thumbup::( !

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις τι νερο εχει το δικτυο σας εκει? (ph gH)

Αν μαθεις θα σε βοηθησει να αποφασισεις στην επιλογη και ενυδρειο και ψαριων.

Γιατι αν εχεις σκληρο νερο και δεν θελεις να κανεις επεξργασια νερου για μαλακωμα, ξενατα τα neon κλπ

Πας για ζωοτοκα ή αφρικανες ως επι των πλειστων

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω σε τι τιμη το βρισκεις, παντως εγω 150 ευρω για 60 λιτρα ενυδρειο δεν θα τα εδινα με τιποτα.

Με αυτα τα λεφτα περνεις 120+ λιτρα...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα το νερο δεν εχω την παραμικρη ιδεα!

Το σιγουρο ειναι οτι δεν πινεται!

Το νερο εδω στο Ηρακλειο ειναι ολιγον χαλια καθως πριν απο καμια 20αετια το νερο των γυρω πηγων τις πολης εγινε αλμυρο (!).Αυτο πρεπει να εχει σχεση με εναν ποταμο εδω περα ο οποιος κατα πασα πιθανοτητα επικοινωνει υπογειως με την θαλασσα καθως εχει αποκλειστικα αλμυρο νερο ( εξου και τ ονομα του Αλμυρος).Γι αυτο το λογω και οσα χρονια με θυμαμαι την βγαζουμε ολοι οι Ηρακλειωτες με εμφιαλωμενο νερο.Ασε δραμα η κατασταση...

Τωρα οσον αφορα την τιμη του ενυδρειουεδω στην γειτονια μου το εχει ενας τυπος στα 150 lt.Στο Water Inn πρεπει να το εχουν γυρω στα 95 (αν θυμαμαι καλα).Αλλα δεν ειμαι σιγουρος καθως κατι παιξει με το e shop τους και δεν εμφανιζονται ουτε τιμες ουτε ενυδρεια (!).Την τιμη αυτη την βρηκα μεσω google σε εναν τιμικαταλογο της εταιριας που ηταν ομως του 2007!

Τους ρωτησα επανηλημενα αλλα μου απαντουνε σε ολα εκτος της τιμης!

Link to comment
Share on other sites

Η τιμή του εν λόγω ενυδρείου στα 60 λίτρα είναι όντως περίπου στα 150 ευρώ (και σε άλλα καταστήματα εδώ στη Θεσσαλονίκη ας πούμε). Το τριαντάρι της σειράς αυτής κάνει γύρω στα 90 ευρώ.

Είναι αλήθεια ότι είναι ακριβά για τα λίτρα τους και ότι με τα ίδια χρήματα σε άλλες μάρκες μπορείς να φτάσεις και τα 120 λίτρα όπως σωστά έγραψε ο Γιώργος. Επειδή εγώ έχω το τριαντάρι (που μου το έφερε ο Αη Βασίλης είναι η αλήθεια πριν μερικά χρόνια) ξέρω ότι είναι καλή ποιότητας αλλά μην τρελαίνεσαι κιόλας (και τα Cayman είναι ακόμη καλύτερα αλλά για δες και εκεί τιμές με αντίστοιχα λίτρα). Οπότε ψάξε λιγάκι και μέχρι πόσα λίτρα μπορείς να έχεις (διαστάσεις ενυδρείου), παραμέτρους νερού και μετά αποφασίζεις. Πρώτα αποφάσισε τελικά ποια είναι η μεγαλύτερη διάσταση που μπορείς να έχεις και μετά δες τιμές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...