Jump to content

Tetraart 60 Lt


Recommended Posts

Δες εδώ. :thumbup:

Προτεινω να αποφυγετε τα χημικα, καθως οι αναφορες μιλανε για προσωρινες και αντιοικονομικες λυσεις, καθως και πιθανες παρενεργειες.

Να αποφυγεις τροπους που επιρρεαζουν αρνητικα την διαβιωση καποιων ζωντανων.

Και να αποφυγεις τροπους και διαδικασιες που δεν θα μπορεις να ακολουθησεις λογω χωρου, χρονου ή απαραιτητου εξοπλισμου.

:bowdown:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πω πω!!!Ειναι ΚΑ-ΤΑ-ΠΛΗ-ΚΤΙ-ΚΑ!!!

Εχω πορωθει αγρια τωρα!!!

Και να σε ρωτησω κατι θα ειναι μονα τους στο ενυδρειο η σηκωνουν και συγκατοικιση (σαλιγκαρια,γαριδες,αλλα ψαρακια)?

Και παλι ευχαριστω :thumbup: !

Link to comment
Share on other sites

Θα την ''παλεψουν'' οι γαριδες?

Γιατι οι μετρησεις ειναι οριακα για τα περισσοτερα ειδη.

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεσε από τώρα.. Μην σκέφτεσε από τώρα γαρίδες.. Ακόμα δεν έχεις φτιάξει το ενυδρείο..

Οι γαρίδες μπαίνουν σε στρωμένο βυθό! Πρόσεχε! Στρωμένο βυθό όχι στρωμένο νερό! (στην ουσία δεν στρώνετε το νερό αλλα το βιολογικό φίλτρο τεσπα)

Οπότε εσύ μόλις στρωθεί το νερό σου βάζεις ψάρια!! Μετά από καμια βδομάδα κανένα σαλιγκάρι και τέλος...

Για στρωμένο βυθό υπομονή .. Μετά από 2 μήνες να μπούν μερικές γαρίδες...

Εγώ σε 60λιτρο θα έκανα αυτό που σου είπα... guppies (αφού σ αρέσουν) + σαλιγκάρια και αργότερα θα δοκίμαζα και γαρίδες...

Θα έβαζα μόνο guppies και μόνο 1 χαρέμι.. Αφού μέσα στο μήνα θα γεννήσουν! :thumbup: γεννάνε ασίστολα φίλε!!!Θα έβαζα το χαρέμι guppies μόνο για να έχω χόρο για τα νέα ψάρια που θα γεννηθούν.. Θα έδεινα μερικά και θα κρατούσα κάποια ! (τα ομορφότερα :bowdown:) και έτσι το ενυδρείο μου θα γέμιζε (γεμιζε εντος ορίων) ψαράκια!

Από σαλιγκάρια θα σου πρότεινα το zebra neritina. Κοιταξέ το.

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=775

Δεν αναπαράγετε και αυτό είναι σημαντικό.. Γιατί ο αυξημένος αριθμός σαλιγκαριών ρίχνει τις σκληρότητες και 1) Αυτό έχει άσχημες συνέπειες για τα ψάρια σου 2) Αδυναμή το κέλυφος των σαλιγκαριών..

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=773

http://www.aquazone.gr/index.php?ind=fishp...ew&iden=774

Αλλά με επιφυλάξεις γιατί έχουν μεγάλο κέλυφος και ίσως ρίξουν σκληρότητες.. Ίσως έχεις και αναπαραγωγή...

Και αν αυξηθεί ο αριθμός τον σαλιγκαριών αστα βράστα... Δεν θα την παλέψουν και θα πάρουν στην πλάτη τους και τα ψάρια θα σου χαλάσουν το νερό και θα κάνεις συνέχεια αλλαγές..

Γαρίδες θα βάλεις όποιες θες όμως αργότερα.... :T:

Οπότε εγώ τι θα έκανα

Μόλις στρωθεί το νερό:

1 Χαρέμι (1 αρσενικό 3 θυληκά) guppies) , 1 apple snail & 1 zebra neritina

Mόλις στρωθεί ο βυθός 4-5 για αρχή γαρίδες... Εγώ θα έβαζα red cherry...Γιατί πιο σπάνια είδη= πιο ακριβά είδη.. Εκτός αν πουλάει κανένα παιδί στο φόρουμ

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρινηση.

"Στρωμενο" ενυδρειακα, λεμε κατι που εχει γεμισει/αποκοιθει απο νιτροποιητικα βακτηρια, τη λεγομενη "βιολογια".

Στο νερο υπαρχει ελαχιστη βιολογια, γιαυτο και δεν ειναι δόκιμος ο ορος "στρωμενο νερο".

Τα βακτηρια αρεσκονται να χτιζουν τις αποικιες τους σε επιφανειες, οσο πιο πολυ πορωδες γινεται.

Ζουν λοιπον στα υλικα του φιλτρου (σφουγγαρια, κεραμικα υλικα κλπ) και στο βυθο (χαλικι, αμμο) και διακοσμητικα (ξυλα, πετρες, φυτα, ακομα και τζαμια) του ενυδρειου.

Γι'αυτο ειναι πιο σωστο να λεμε "στρωμενο φιλτρο", "στρωμενος βυθος" και "στρωμενο ενυδρειο" οταν στο ενυδρειο εχουν γεμισει ολες οι επιφανειες που περναει νερο με βακτηρια.

Για γαριδες θα προτεινα amano, αφου δεν ειναι τοσο μικρο το ενδυρειο και ειναι και μεγαλυτερες χωρις κινδυνο να φαγωθουν. Ειναι και οι καλυτερες στην καταναλωση αλγης.

Με nerite zebra snails και amano γαριδες θα εχει το πιο καθαρο ενυδρειο που υπαρχει :thumbup:

Μακρυα απο Pomacea canaliculata ξεχνα το αν θες τα φυτα σου

Απλο golden applesnail Pomacea bridgesii ειναι μια χαρα (απλα μεγαλο και γενναει, θα πρεπει να δινεις μικρα).

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...