Jump to content

Σαλιγκάρια και γαρίδες


Recommended Posts

Καλησπέρα ενυδρειοφίλοι μου...

Θέλω να με βοηθίσετε στην επιλογή γαριδών και σαλιγκαριών, ΑΝ και όποια μπορούν να μπούν στο ενυδρείο..

Επειδή δεν ξέρω ποια σαλιγκάρια και ποιές γαρίδες μπορούν να μπούν κάνω αυτό το θέμα να μου πείτε ΕΣΕΙΣ τις επιλογες που έχω..

Έχομαι και λεμε. :)

Ενυδρείο : 25 λίτρα (μεικτά)

Υπόστρωμα: Ψιλό χαλίκι

Φυτά: Μια ανούμπια, βαλσενεριες και 2 εχινόδοροι..

Διακοσμιτικά: 1 Μεγάλη υφαιστιακής προέλευσης πέτρα, 1 ξύλο με τρύπες.

Ψάρια : 1ας μονομάχος (εδώ σας θέλω!! ) πολύ μικρής ηλικίας..

Χρόνος λειτουργίας του ενυδρείου: 25 ημέρες

Στοιχεία νερού: 5 KH, 7GH , PH 7,5 (τα άλλα δεν χρειάζετε να τα αναφέρω είναι στις τιμές ώστε να ζήσει κάποιο υδρόβιο στο ενυδρείο)

Θερμοκρασία 25-28.. Δυστυχώς έχει ζέστες και ανεβάζει επειδή είναι μικρό το ενυδρείο..

Αυτά νομίζω...

Λοιπόν τι προτείνετε? Γαρίδες, γίνετε? Αν ναι ποιές! (οι απόψεις στο φόρουμ διησταντε καθώς άλλοι λένε ο betta δεν τις πειράζει άλλοι λενε τις πειράζει) . Σαλιγκάρια , γίνετε? Ποιά?

Εδώ να σας πω ότι το έψαξα λίγο το θέμα... Σκεφτόμουν apple snail που είναι έρωτας αλλά με προβληματίζει το μέγεθος τους καθώς θα ρίχνουν την σκληρότητα και μετά θα αδυναμή το κέλυφος τους. Και εκτός αυτού οι μεταβολές σκληρότητας μετά απο κάθε αλλαγή νερού θα στρεσάρου και τον πιτσιρικά...

Οπότε μια σκέψη ήταν κανα zebra snail!

Τεσπα, εγώ τις δικές σας σκέψεις θέλω!!

ΥΓ: Σαλιγκάρια ή Γαρίδες θα μπούν μετά από ΕΝΑ μήνα περίπου.. Για να στρωθεί ο βυθός!! Απλά κάνω το θέμα απο τώρα ώστε να καταλήξω μετά από ώριμη σκέψη , σωστή επιλογή σε κάτι που θέλω που μ'αρέσει και που θα περνά καλά στο ενυδρείο μου

Ευχαριστώ ψαρούκλες

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Καλησπέρα ενυδρειοφίλοι μου...

Θέλω να με βοηθίσετε στην επιλογή γαριδών και σαλιγκαριών, ΑΝ και όποια μπορούν να μπούν στο ενυδρείο..

Επειδή δεν ξέρω ποια σαλιγκάρια και ποιές γαρίδες μπορούν να μπούν κάνω αυτό το θέμα να μου πείτε ΕΣΕΙΣ τις επιλογες που έχω..

Έχομαι και λεμε. :)

Ενυδρείο : 25 λίτρα (μεικτά)

Υπόστρωμα: Ψιλό χαλίκι

Φυτά: Μια ανούμπια, βαλσενεριες και 2 εχινόδοροι..

Διακοσμιτικά: 1 Μεγάλη υφαιστιακής προέλευσης πέτρα, 1 ξύλο με τρύπες.

Ψάρια : 1ας μονομάχος (εδώ σας θέλω!! ) πολύ μικρής ηλικίας..

Χρόνος λειτουργίας του ενυδρείου: 25 ημέρες

Στοιχεία νερού: 5 KH, 7GH , PH 7,5 (τα άλλα δεν χρειάζετε να τα αναφέρω είναι στις τιμές ώστε να ζήσει κάποιο υδρόβιο στο ενυδρείο)

Θερμοκρασία 25-28.. Δυστυχώς έχει ζέστες και ανεβάζει επειδή είναι μικρό το ενυδρείο..

Αυτά νομίζω...

Λοιπόν τι προτείνετε? Γαρίδες, γίνετε? Αν ναι ποιές! (οι απόψεις στο φόρουμ διησταντε καθώς άλλοι λένε ο betta δεν τις πειράζει άλλοι λενε τις πειράζει) . Σαλιγκάρια , γίνετε? Ποιά?

Εδώ να σας πω ότι το έψαξα λίγο το θέμα... Σκεφτόμουν apple snail που είναι έρωτας αλλά με προβληματίζει το μέγεθος τους καθώς θα ρίχνουν την σκληρότητα και μετά θα αδυναμή το κέλυφος τους. Και εκτός αυτού οι μεταβολές σκληρότητας μετά απο κάθε αλλαγή νερού θα στρεσάρου και τον πιτσιρικά...

Οπότε μια σκέψη ήταν κανα zebra snail!

Τεσπα, εγώ τις δικές σας σκέψεις θέλω!!

ΥΓ: Σαλιγκάρια ή Γαρίδες θα μπούν μετά από ΕΝΑ μήνα περίπου.. Για να στρωθεί ο βυθός!! Απλά κάνω το θέμα απο τώρα ώστε να καταλήξω μετά από ώριμη σκέψη , σωστή επιλογή σε κάτι που θέλω που μ'αρέσει και που θα περνά καλά στο ενυδρείο μου

Ευχαριστώ ψαρούκλες

Γεια σου φιλε μου.βαλε μερικες red cherry μεσα 5-10 δεν θα τις πειραζει ο μονομαχος εγω ειχα παλια.μονο το κακο ειναι πως οταν θα εχουν αυγουλακια οι γαριδες και θα βγαινουν τα μικρα αν δεν εχεις λιγο μος μεσα η κρυψωνες θα τα τρωει ο μονομαχος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στα ίδια λίτρα, έχω ένα μονομάχο, 2 zebras & 1 applesnail. Όσο αφορά το θέμα της συγκατοίκησης δεν υπάρχει κανένα. Τα zebras δεν τα ενοχλεί καθόλου (δεν εχουν ούτε κεραίες που να φαίνονται ούτε ψαχνό να τσιμπήσει). Το applesnail εκτός από την πρώτη μέρα που του τσίμπησε λίγο τη μία κεραία στη συνέχεια συμβιβάστηκε με τον καινούργιο του συγκάτοικο και έκτοτε τα πάνε μια χαρά. Έ είναι και λίγο προσεκτικό το applesnail, αλλά δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα από όσο παρατηρώ.

Όσο αφορά το θέμα του στρωσίματος του βυθού, με συμβούλεψαν από το φόρουμ ότι μπορώ να βάλω σαλιγκάρια. Τις γαρίδες λίγο αργότερα επειδή είναι πολύ ευαίσθητες. Με συμβούλεψαν να βάλω αμανο λόγω μεγέθους και για να μην τις φάει ο μονομάχος. Ισχυρίζονται ότι και αυτές το μόνο που μπορεί είναι να τις κυνηγάει που και που!

Link to comment
Share on other sites

οι σκληροτητες που εχεις ειναι σχετικα μικρες για σαλιγκαρια. Ωστοσο εχε υποψιν οτι αν παρεις σαλιγκαρια που γεννανε τοτε οι σκληροτητες θα πανε περιπατο. Επισης οταν προκυπτουν θανατοι θελει προσοχη γιατι το συστημα ειναι μικρο.

Τα zebra παντως ειναι καλη επιλογη για τους παραπανω λογους.

Ο δικος μου μονομαχος συμβιωνει μια χαρα με τα σαλιγκαρια αλλα αυτο ωστοσο εξαρταται απο την καθε περιπτωση και δεν ειναι ο κανονας.

Link to comment
Share on other sites

Επισης οταν προκυπτουν θανατοι θελει προσοχη γιατι το συστημα ειναι μικρο.

Πολυ σωστος :) Σε 25 μικτα λιτρα, ο θανατος ενος μεγαλου σαλιγκαριου, μπορει να ανεβασει την αμμωνια στα υψη με ασχημες συνεπειες για τις γαριδες.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές σας..

Για γαρίδες τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν επίσης να βγει η ανούμπια σε τόσα λίγα λίτρα γιατί αν πληγωθεί εκκρίνει τοξικά επικίνδυνα για τις γαρίδες.

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν επίσης να βγει η ανούμπια σε τόσα λίγα λίτρα γιατί αν πληγωθεί εκκρίνει τοξικά επικίνδυνα για τις γαρίδες.

αυτό τελικά πρέπει να είναι μύθος :)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τις red cherry τις πειράζει ο μονομάχος???

Είνα θετικό ότι είναι πολύ μικρός σε ηλικία??

Link to comment
Share on other sites

αυτό τελικά πρέπει να είναι μύθος :)

όχι δεν πρέπει να είναι μύθος γιατί πολλοί το αναφέρουν σε ξένα φόρουμ, τουλάχιστον εγώ το πιστεύω και δεν το διακινδυνεύω, τώρα ο καθένας αποφασίζει και κάνει για το ενυδρείο του, απλά θεώρησα σωστό να το αναφέρω

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τις red cherry τις πειράζει ο μονομάχος???

Είνα θετικό ότι είναι πολύ μικρός σε ηλικία??

:) O δικός μου ζουσε σε 13λτ με 2 αμανο και δεν ασχολουνταν μαζι τους.

Οταν πήγε σε 37λτ μπήκαν και red cherry (μικρές) που τις τσακισε (παρα τα φυτά κλπ) δεν τις αφησε στιγμή σε χλωρο κλαρι έμπαινε σε εσοχές του ξυλου κλπ και τις κυνηγούσε τρελά.

Μετά από έναν θανατο τις έδωσα και πήρα μεγαλύτερες. Στην αρχή τις κυνηγησε - το ιδιο ειχε κανει και με τις αμανο - αλλά λιγο αργοτερα τις συνηθισε και εκοβαν βολτες χωρις να τις ενοχλει κανεις.

Τωρα και παλι στο 13λτ τον εχω πετυχει μολις αναβουν τα φωτα αν τις εντοπίσει στο κερατοφυλλο να τους τις βρεχει (δικο του ειναι? :D ) αλλά οκ μεχρι εκει φευγουν και δεν τις κυνηγάει.

Αυτα από την (ελάχιστη) εμπειρία μου

Link to comment
Share on other sites

Πω δηλαδή είναι θέμα χαρακτήρα μονομάχου ε? Ανάλογα με το μονομάχο αν θα τσιμπίσει ή όχι...

Αν έβαζα τώρα γαρίδες θα τις δεχόταν γιατί είναι μικρός και ακόμα είναι νωρις για να κυριαρχίσει απόλυτα στο χώρο του.. είναι λίγες μέρες στο ενυδρείο..

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα θα ήταν, να έβαζες πρώτα τις γαρίδες, και μετά τον μονομάχο. Αλλά εσύ δεν έχεις ακόμα στρωμένο βυθό, οπότε μονο για μεγαλύτερες γαρίδες να κοιτάς, αφού έβαλες πρώτα τον μονομάχο! π.χ οι amano.

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα θα ήταν, να έβαζες πρώτα τις γαρίδες, και μετά τον μονομάχο. Αλλά εσύ δεν έχεις ακόμα στρωμένο βυθό, οπότε μονο για μεγαλύτερες γαρίδες να κοιτάς, αφού έβαλες πρώτα τον μονομάχο! π.χ οι amano.

Δεν μου πολυ αρέσουν.. κάτι σε red cherry δεν παίζει να επιβιώσει? Να μην κάνω δοκιμή???

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες να το δοκιμάσεις... αλλά να είσαι προετιμασμένος και να παρατηρήσεις εἀν μονομάχος σου είναι επιθετικός προς αυτές ή οχι

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου πολυ αρέσουν.. κάτι σε red cherry δεν παίζει να επιβιώσει? Να μην κάνω δοκιμή???

Πιστευεις οτι με το διαολο που σου ετυχε, θα αφησει τις γαριδες ησυχες, ενω προσπαθει να φαει το χερι σου οταν κλαδευεις? :)

Βαλε 2-3 να δεις (μεγαλες ομως, και να τον πιασεις στον υπνο και να εχει καλοφαει πριν)

Link to comment
Share on other sites

Πιστευεις οτι με το διαολο που σου ετυχε, θα αφησει τις γαριδες ησυχες, ενω προσπαθει να φαει το χερι σου οταν κλαδευεις? :)

Βαλε 2-3 να δεις (μεγαλες ομως, και να τον πιασεις στον υπνο και να εχει καλοφαει πριν)

Άστα να πάνε.. Και είναι και μικρός και σε καινούργιου ενυδρείο Σπύρο..

Δεν πάει καλά ο μικρός... Πειράζει τα πάντα.. Θα καλοφάει και ίσως μπούν.. Αν δω να τις χτυπάει θα τις επιστρέψω.. Δεν θα ρισκάρω την ζωή των ζωντανών...

Πανάθεμα τον :D όποιος βάλει απλά δάχτυλο στον χώρο του ορμάει..

Μόλις ανοίγεις καπάκι πάει στην επιφάνει και νομίζει πως θα φάει

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα 1 zebra nerite στο ενυδρείο μου.. Δεν του έδωσε καν σημασία ο μονομάχος συμβιώνουν κανονικά μαζι.. :)

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σήμερα 1 zebra nerite στο ενυδρείο μου.. Δεν του έδωσε καν σημασία ο μονομάχος συμβιώνουν κανονικά μαζι.. :)

:D

Για να δουμε τη συνεχεια.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να βρούμε τέτοια ήδη Ελλάδα?? Και πού?

Θα μπορούσα να βάλω κάποιο από τα είδη στο ενυδρείο μου??

Neocaridina heteropoda var "yellow"

Caridina sp. "Red Goldflake"

Caridina sp. "Blue Bee"

Caridina cf. spongicola

Link to comment
Share on other sites

Ok! Τσέκαρα πάντως στοιχεία νερού που θέλουν και δείχνει κομπλέ το ενυδρείο μου..

Ακριβές δεν ψάχνω γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα κάνει ο abdul! είναι ικανός να τις καταπιεί αμάσιτες

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα θα δοκιμάσω να βάλω κάποιες γαρίδες! :thumbup: Και ίσως άλλο 1 zebra nertina..

Ελπίζω να βρώ είδη αλλιώς θα δοκιμάσω red cherry.. πόσες να πάρω? Να βάλω την σακούλα με τις γαρίδες κοντά στο ενυδρείο να δώ πως θα αντιδράση???

Έχω υγρό λίπασμα της kent -freshwater το proplant! έχει μαγνήσιο κλπ... (όχι φώσφορο)

μπορώ να συνεχίσω να το χρησιμοποιώ αν όλα πάνε καλα με τις γαρίδες?

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Με την σακουλα επειδη η εικονα δεν ειναι καθαρη δεν ξερω κατα ποσο θα εχεις σωστη εικονα (ωστοσο νομιζω δεν χανεις κατι ετσι κι αλλιως ειναι ενας τροπος για να προσαρμοστούν στην θερμοκρασια του ενυδρείου σου)

Εγώ τις ειχα για ωρες μεσα στο ενυδρειο σε διαφανες ξεσκεπαστο εννοειται ταπερακι και ασχολήθηκε μονο με το φαγητο στον πατο του ταπερ (οταν μπηκαν στο ενυδρειο ομως άλλαξε γνώμη :thumbup: )

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...