Jump to content

Σαλιγκάρια και γαρίδες


Recommended Posts

Ο δικός μου ύστερα από 5 μέρες μανιώδους κυνηγητού όταν την έβλεπε, γιατι της είχα φτιάξει καλή κατάσταση πίσω απο ένα ξύλο που δεν έφτανε ο μονομάχος, τελικά κατάφερε να την εξορίσει. Η γαρίδα (αμανο) βγήκε από το ενυδρείο από μόνη της σε μία προσπάθεια να γλυτώσει! Πήδηξε έξω στην κυριολεξία.

Ποτέ δεν την είδα στο ενυδρείο να μην κρύβεται, οπότε δεν την χάρηκα καθόλου. Και δεν είναι και ζωή αυτή για κανένα ζωντανό να ζεί κάτω από καθεστώς τρομοκρατίας.

Μία δοκιμή πάντως θα σας πείσει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 107
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Εγώ δεν ειχα θεμα με τις αμανο - ακομα ζει με αμανο οι οποίες δεν κρυβονται στιγμή - με τις red cherry δεν τα πηγε καλα...

Φαρακια με προσωπικοτητα! Μπορει του φιλου να τα πανε μια χαρα!

Καλή τυχη :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε τη σακουλα μεσα στο ενυδρειο οπως οταν γινεται προσαρμογη

Να τις βλεπει και να μη μπορει να τις πιασει

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το εύχομαι, ας υπάρχει καμία κρυψώνα για να αποφευχθούν τα κυνηγητά αν υπάρχει η δυνατότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ζούγκλα το έχω κάνει! :thumbup:

Καλά ο κάθε μονομάχος λειτουργεί τελείως διαφορετικά! Το 90% τον περιστατικών που έχω διαβάσει (μην πω και παραπάνω) συμβιώνουν άψογα με αμάνο.. Με τις red cherry σε κάποιους τις τσακίζει σε άλλους όχι.. Είναι πολύ πολύπλοκα τα πράγματα και τίποτα δεν είναι στάνταρ.

Πριν μπούνε οι γαρίδες θα

1) Αφήσω την σακούλα για καμια ώρα.

2) Θα του αρχίσω τα χαδάκια και θα τον ταίσω καλά τον διαολεμένο.

δεν μου είπατε ομως πόσες να πάρω για αρχή?

Λιπάσμα γενικό υγρό που προανέφερα κάνει να ρίχνω??

Σας ευχαριστώ όλους ιδιαίτερα!!

Link to comment
Share on other sites

παρε 2-3

Οι γαρίδες λειτουργούν κοπαδικά?? Τι αριθμό θα πρέπει να έχω γενικά αν καταφέρουν να ενταχθούν στο kingdom του νταβατζή :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

μη βαρυστομαχιασει :bowdown:

ΧΑχαχαχαχα!!! Οχι μηηηηηηη :thumbup:

Αμα τις φάει μετά θα τον αφήσω άυπνο 10 μερονυχτα και νυστικό :bowdown:

Έχθες εν το μεταξύ μοσχαροκοιμόταν ώρες ατελείοτες επειδή είχα απόλυτο σκοτάδι στο δωμάτιο και σε μια φάση επειδή δεν έχω και εμπειρία λέω ρε λες να έπαθε τίποτα.. ήταν στον πάτω σκαλωμένος κάτω από την πετρα ακίνητος.. Ανάβω το φως... Χeστηκ3 πάνω του!! :hysterical:

Στο θέμα μας λίπασμα να χρησιμοποιώ 1 το 15μερό?

Να πάρω ειδική τροφή για γαρίδες?

Έχω και flake εκτός από μονομαχο τροφες

Έγινε επεξεργασία - jimakosR21
Link to comment
Share on other sites

Eγώ τους εχω παρει την sera shrimps natural (την τρωει και ο μονομάχος :thumbup: - οχι δεν τον αφηνω νυστικο, απλα οτι κινειται τρωγεται) εχει γυρω στα 5€,

Επισης ριχνω ποτε ποτε μια φετουλα ωμο κολοκυθακι (αργει αλλα βυθιζεται) τους αρεσει και το τρωνε και τα σαλιγκαρια. Το εκανα και με φετα καροτου αλλα δεν την τιμησαν ιδιαιτερα.

Κατα τα λοιπα τρωνε και φυλλαρακια που πεφτουν στον πατο γιατι δεν τα τιμα ο μονομαχος.

Για το λιπασμα δεν ξερω να σε πω..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά πήρα 2 red cherry αλλά επειδή ήταν η τελευταίες στο μαγαζί ρε σις ήταν απίστευτα μικρές.. Ήταν μωρα.. Πως να σας το πω το μέγεθος τους είναι τραγικά μικρό είναι σαν γόννοι.. Τόσο μικρές..

Βάζω την σακούλα για προσαρμογή.. Ο μονομάχος μόλις τις είδα ψιλο τρελάθηκε φόρτωσε.. Και άρχισε να τσιμπάει την σακούλα...Μετά σιγά σιγά ηρέμησε... Ήμουν μαζί με μια φίλη μου και κατά την είσοδο των γαριδών όταν τις έβαζα ταίζε αυτή τον μονομάχο για να μην ορμήξει αμέσως... Μετά τις κυνήγησε λίγο και γενικά τις αναζητά που και που αλλά είναι τρομερά μικρές και δεν τις φτάνει με τίποτα.. Και επίσης έχει φάει ο χοντρομπαλάς και δεν είναι στα φόρτε του στο τρέξιμο :thumbup:

Ωρα με την ώρα τις συνηθίζει πολλές στιγμές τις αγνοεί τελείως (είναι και φουλ φυτεμένο) αν τις πετύχει κάπου πάει για μαγκίες αυτές εκτινάζοντε και μετά ο χοντρέλας δεν τις ξανα ακολουθεί..

Βέβαια υπάρχει ένα θέμα.. Είναι συνεχως κρυμμένες ή σκαρφαλωμένες στις vallisneries και στο κερατόφυλλο και δεν τις βλέπω και τις 2.. Βλέπω μια κάθε φορά δεν ξέρω αν βλέπω την ίδια ή διαφορετικές..

Anyway τώρα θέλω συμβουλές.. Τέρμα τα θεωρητικά..

Προαναφέρα συνέχεια την λέξη χοντρέλας γιατί ενώ τάισα το μονομάχο μου μετά πηγα να ρίξω μερικά flake όμως οι γαρίδες κρυμένες που να βγούν...O μοσχαρομούσχαρος τα έφαγε και αυτά και τώρα καλά να πάθει θα φάει νηστεία.. (ερχοντε μέρες πειναςςς :bowdown:)

Πως τις ταίζω ωρέ παλικάρια?? Πρέπει να κάνω και κάτι άλλο για αυτες???????

Link to comment
Share on other sites

Oρίστε την απαθανάτησα.. Λίγα δευτέρολεπτα μετά δέχθηκε επίθεση από τον μονομάχο αλλά είναι τόσο γρηγόρη που ούτε στα πιο τρελά του όνειρα...

img0260.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Mε τόσα φυτά μέσα στο ενυδρείο θα βρουν κάτι να τσιμπήσουν αυτό προς το παρόν μην σε φοβίζει.

Μην περιμένεις να τις βλέπεις συχνά να κόβουν βόλτες μπροστά μέχρι να συνηθίσουν αρκετά το ενυδρείο. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ astra.. Είναι τελικά τόσο μικρές όσο νομίζω.. Μωρά? Ή είναι έτσι μικρές οι red cherry...?

Δηλαδή να μην πάω για τροφή ε?

Link to comment
Share on other sites

Θα βρούν σίγοθρα κάτι να φάνε :thumbup:

Μέχρι να τις συνηθίσει ο μονομάχος και να τις δεις να βγαίνουν έξω πιο άνετα δεν χρειάζεται να νοιαστείς ιδιαίτερα για αυτές, θα τρώνεκαι το βράδυ που πέφτουν τα φώτα λίγη τροφή που έχει ξεμείνει απο τον μονομάχο.

Μπορείς να βάλεις και μερικές ακόμα, θα έχεις και μεγαλύτερες πιθανότητες να δεις μωρά.

Link to comment
Share on other sites

Oρίστε και μια όψη τους ενυδρείο μου..για να ξέρετε

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=42887

:thumbup:

Proud :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Θα βρούν σίγοθρα κάτι να φάνε :thumbup:

Μέχρι να τις συνηθίσει ο μονομάχος και να τις δεις να βγαίνουν έξω πιο άνετα δεν χρειάζεται να νοιαστείς ιδιαίτερα για αυτές, θα τρώνεκαι το βράδυ που πέφτουν τα φώτα λίγη τροφή που έχει ξεμείνει απο τον μονομάχο.

Μπορείς να βάλεις και μερικές ακόμα, θα έχεις και μεγαλύτερες πιθανότητες να δεις μωρά.

Αυτές είναι ήδη μωρά τι μωρά να δώ! :bowdown:

Αυτό είναι το μέγεθος τους??

Θα πάρω θα πάρω απλά ήταν οι τελευταίες 2..

Θα πάω την τετάρτη να πάρω άλλες 3...

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι red cherry ανήκουν στις dwarf (νάνους) γαρίδες. Θα μεγαλώσουν λίγο ακόμα αλλά μην περιμένεις να γίνουν τέρατα σαν πχ. τις amano

Link to comment
Share on other sites

Γενικά οι red cherry ανήκουν στις dwarf (νάνους) γαρίδες. Θα μεγαλώσουν λίγο ακόμα αλλά μην περιμένεις να γίνουν τέρατα σαν πχ. τις amano

Προς το παρόν κρύβονται απίστευτα.. Δεν τις έχει φάει.. Αλλά κρύβονται και δεν τις βλέπω..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά τελικά οι γαριδούλες δεν άντεξαν.. Δεν ξέρω αν είναι από δικό μου λάθος ή από επιθέσης του διαόλου που έχω.. Την μία μέχρι το μεσημέρι την έβλεπα κανονικά που σημαίνει ότι την έβγαλε την νυχτα και γενικά παρακολουθούσα τον μονομάχο.

Όπως σας είπα έκανε επιθέσεις μόνο αν τις έβλεπε μπροστά του κάπου αυτές εκτιναζόντουσαν και ήταν πολύ πιο γρήγοες.

Θέλω να ξέρω αν ο ένοχος είμαι εγώ ή ο μονομάχος για να ξέρω και τι να κάνω στο μέλλον..

Από την παρατήρηση μου πάντως έδειχναν να έχουν πολύ χώρο να κρυφτούν καθως και να είναι πολύ πιο γρήγορες από τον ψάρακα.. Οπότε ίσως να μην είναι ο μονομάχος ο λογος.. Και στο κλείσιμο των φώτον μετά την νυχτα το πρωί η μια γαριδούλα έκοβε βόλτες κανονικά..

Γενικά ο ψάρακας δεν έδειχνε και να τρελάθηκε που μπήκαν αλλά ούτε πως θέλει ντε και καλά να πεθάνουν...

Την μια γαρίδα βέβαια ακόμα την ψάχνω στις βαλισνέριες αλλά δεν την βλέπω πουθενά.. Την άλλη την βρηκα... :thumbup::bowdown: τανασκελο!

Δεν ξέρω μήπως πέθαναν από την αλλαγή νερού? Που έγινε σήμερα.. Αλλά το νερό ήταν ίδιας θερμοκρασίας με το άλλο προετιμασένο 1 ώρα σε λεκάνη με μπόλικο αντιχλώριο..

Τεσπα θέλω να ξέρω τι ίσως έφτεξε για να ξέρω αν αξίζει και είναι εύλογο να δοκιμάσω ξανα ή και κάποιο άλλο είδος η αν δεν έχουν ελπίδα τα ζωντανά..

Μωρέ πάντως φαινόντουσαν τρομερά μικρές και ευαίσθητες..

Το μέγεθος τους έδειχνε μωρά μπροστά στις κανονικές red cherry...

Θέλω τα φώτα σας.. :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Αφησες να τρεξει η βρυση?

Οι σωληνωσεις ειναι παλιες?

Εκνας καλη προσαρμογη?

Συμβαινυν αυτα ομως και στα καλυτερα σπιτια.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι για τις γαριδούλες σου :bowdown:

Κατα την άποψή μου (χωρις να ειμαι ειδημων) δεν φταις εσύ - εννοώ συνθηκες νερού κλπ.

Οι δικές μου ηταν μεγάλες (τις δικές σου τις βλεπει σαν ζωντανο σκουλικακι φοβαμαι...) αλλά και πάλι δεν τις αφηνε να ηρεμησουν.

Ναι ειναι πιο γρηγορες αλλά σκεψου να εχεις συνέχεια καποιον πάνω από το κεφάλι σου να σε κυνηγαει και να τρεχεις να κρυφτείς... :bowdown: ζωή ειναι αυτή?

Υπάρχει ενδεχομενο να μπει ο μονομάχος καπου αλλού για 2/3 μέρες και να γινει επανεισαγωγή του στο ενυδρείο με τις γαριδες ήδη μέσα? :thumbup: Μια ιδέα ειναι καλυτερα περιμενε και τους γνωστες να σου πουν.

Και αν επιχειρησεις βρες ενηλικα ατομα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας..

Ναι Σπύρο Αφού έκαψα και την λεκάνη πρώτα με καυτό.. Μετά έβαλα το παλιό νερό το άδιασα και μετά δροσερό καινούργιο.. Όχι Σπύρο δεν είναι παλιές 7-8χρόνια είναι... Είναι καινούργια η πολυκατοικία.

Ναι έκανα το νερό δεν τον εριξα με τον τρόπο σου δεν πρόλαβα αλλά το έριξα πολύ πολύ σιγά.. πολύ σιγά... ειχα ετοιμάσει στην λεκάνη με μπόλικο αντιχλώριο..

Μετά από 3 ώρε έριξα και βακτηριάκια...

Δεν ξέρω φαίνεται να είναι εντάξει το νερό και ο βυθός όχι και άστρωτος.. Αν και να σας πω δεν πάτησαν καθόλου οι γαρίδες στον βυθό. Τις έβρισκα πάντα πάνω σε φυτά είτε σε εξοπλισμό..

Αλλα γενικά ή πέτρα έχει λίγο χνούδι όπως και το ξύλο λίγη άλγη..

Η ανούμπια μπόλικη άλγη στα φύλα και ο βυθός είναι αρκετούτσικα γόνιμος (ειδικά για νέος βυθός)

Link to comment
Share on other sites

ΠΡιν να βαλεις τις γαριδες ειχες κανει ξανα μετρησεις;

Αν μπορεις κανε παλι κ πες μας

Link to comment
Share on other sites

Nαι..

Είχα κάνει και είχα:

PH: 7,5

KH: 5

GH: 9

No2: 0

NH3/NH4: 0

Temperature:24-29 C . Ανάλογα με την ζέστη που επικρατή έξω και την περίοδο που ανάβω την λάμπα..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...